Přejít na výpis diskuzí

Helena Třeštíková

OSOBNOST10.12.2009 21:52
7 příspěvků

Helena Třeštíková je česká režisérka a pedagožka. Ve své filmové tvorbě se věnuje dokumentaristice zaměřené zejména na mezilidské vztahy a sociální problémy. V roce 2007 byla krátce ministryní kultury České republiky v druhé Topolánkově vládě. Helena Třeštíková vystudovala dokumentární tvorbu na FAMU. Studium dokončila roku 1975. V letech 1974–1977 působila jako dramaturgyně. Později se začala věnovat režii. Většinu její tvorby tvoří filmové dokumenty, jejichž tématy jsou většinou konkrétní obyčejní lidé. Několik z nich tvořila tzv. ...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Vážená paní Třeštíková, po shlédnutí jedné z vašich manželských Etid bych Vám chtěla poděkovat za geniální dokument, který není pouze o mezilidských vztazích a jejich vývoji po desítkách let, ale zároveň úžasným dokumentem mapujícím historii českého národa, i když to zřejmě nebylo původním záměrem. Prosím pokračujte v tom. Je to práce, která má smysl. Přeji vám hodně štěstí a zdraví. Vaše divačka Radka Severová
 • V nedávném rozhovoru pro dvtv prohlásila režisérka Helena Třeštíková trefně, že český národ dnes řeší jen máslo. Připadá mi, že se patrně stává pro mnohé hlavní životní hodnotou (dodávám - v přepočtu na průměrný plat pořád o víc než třetinu levnější než na sklonku komunismu). Už Voskovec a Werich v Hej rup vynalezli "maslóstroj".
  O Zemanovi tam paní Třeštíková říká, že je to člověk, který se raduje z konfliktů. To je podstatné, trefila to. Dodejme: Patrně když vyrůstal mezi třemi ženami (matka, bába, teta) a bez mužské autority, měl odbojnou potřebu je nějak provokovat, naštvávat. Měl tam jakousi pokřivenou roli muže, kterým ještě nebyl. Byl tam jediný mužského pohlaví a přesto musel tuto "přesilu" poslouchat. Jistě nerad. Možná si střádal i bezmocnou nenávist. Asi mu to v povaze zůstalo, snad mu tam zastydla puberta doposud. Teď touží být mužem, jenž je na očích všem a ukáže, co všechno může. A činí to tím, že narozdíl od dětství nejen naštvává, ale rozeštvává a šokuje - a to je zas ten pro něho uspokojivý výsledek - konflikt. Toto úchylné potěšení poněkud připomíná veřejné sebeukájení narušených exhibicionistů. Chová se zároveň jako zuřivý chlapeček, když dostal amok, pouze s větší dávkou promyšlené zlomyslnosti. Hlavně něco rozbít, dupnout někomu na nohu, plivnout si na někoho, urazit, ostrakizovat, ironizovat a ponížit někoho - ať jsou to ženy, vysokoškolští profesoři, novináři, Ferdinand Peroutka nebo EU.
  Klaus i Zeman stojí ve světě i u slušnější části naší veřejnosti ve stínu Václava Havla. Nic s tím neudělají. Patrně je to tím, že Havlovi šlo o národ, zatímco jim jen o sebe a národ touží mít jako nástroj ke svému uctívání. Už slyším ty "rozvážné", co relativizují hodnoty a vše zestejňují do jedné roviny, že ani Havel nebyl dokonalý. Jistě. Ale jednou z jeho podstatných předností bylo, že na své chyby viděl, uměl je reflektovat. A také - dokázal si dělat legraci i ze sebe a za řadou jeho projevů lze vnímat laskavost, přívětivost. A zejména - věděl o metafyzickém přesahu a měl pokoru před "Nejvyšším režisérem", jak Pánu říkal. Nad takovými se vznáší Boží požehnání. Nasazoval za nás krk i v době, kde ještě nemohl tušit, že to tu "rupne" a že se dožije svobody a uznání. I to je mravní heroismus. Byl morální i v době, kdy se za to zavíralo, ukázal že to lze, a to mu mnozí nedokážou odpustit.
  Jejich úsměv: U Havla s laskavým sdílením se vůči okolí, u Zemana - posměšný škleb, u Klause - viděli jste ho někdy se usmát? Jeho hlavní životní náladou je úžas: jen žasne a kroutí hlavou nad blbostí těch druhých. Zeman dokáže zesměšňovat jen druhé, bavit se na jejich účet. Klaus se pokusil vyjít z Havlova stínu nejprve proražením v Americe, a když neuspěl (jeho ekonomické projevy tam nezaujaly a tak jeho americké snahy skončily jediným "úspěchem", který obletěl svět - kradením pera), pak to zkusil aspoň v Rusku a v jedné pochybné marginální německé straně, AfD - v obojím uspěl. Svůj k svému. Zeman také obletěl svět. Dokonce dvakrát: opileckým kymácením se nad nejposvátnějšími symboly našeho národa, a nyní přirovnáním EU ke Třetí říši. Už se asi delší návštěvy u Trumpa, kterou se už tak dlouho předem holedbá, nedočká, tedy jde v Klausových šlépějích a zkouší to v Rusku. Putin s ním ale nesouhlasí vždy: Když Zeman navrhoval novináře postřílet, Putin ho shovívavě poopravil - jen snížit jejich počet (kdo by ho pak oslavoval, že?). Nepohodlní novináři v Rusku mizí beze stopy (za jeho vlády jich zmizelo 130), Putin pak rozhorleně nařizuje vyšetřování, to ale k přesvědčivým výsledkům nevede.
  Ale k naší "stovce", 1-0-0: to nejpodstatnější? Na rozdíl od Havla nemají Klaus ani Zeman koncepci, vizi, odstup od sebe, ani morální kredit. Jejich dvě nuly jsou nafouklé nic. Bez té historické jedničky před nimi bychom o nich nikdy neslyšeli. Zastiňují ho přesto něčím? Ano. Svými megaegy.
 • Děkuji paní Třeštíková za Vaše Strnadovy.Film navíc ukazuje tu hroznou dobu vlády jedné strany....,a jaké to je podnikat.V kině bylo ticho a doufám,že mnoha lidem svitlo v lebce.Moc Vás zdravím.Marcela.
 • Dobry den,nevim jestli odepisujete na dotazy,ale dnes jsem opet zhledla cyklus Manzelske etudy a velice by me zajimalo ,co se dal s talo s pani Marcelou?vi se neco o tom,jak zemrela jeji dcera?dekuji za odpoved.
 • Vážená paní Třeštíková,při náhodném poslechu rádia Beat na internetu,protože tu hrají moji kultovní britskou skupinu se dočítám o brzkém uvedení filmu Soukromý vesmír.Po dvou letech půjdu zase do kina.Vážně se moc těším.Zdraví Mirek Kupec
 • přání

  Milá paní Třeštíková
  Přání k Vaším narozeninám všechno nejlepší.Hodně štěstí,zdraví.
  *4* *4* *4* *4* *4* *4* *4*
 • 13.1. 2010

  Paní Třeštíková,i když bydlím naproti multikinu Galaxie na Jižním městě,nemohl jsem v prvopočátku pochopit že na váš film budu muset jet o pár stanic metra blíž k pulsujícímu středu velkoměsta.Naštěstí Reného dávali jenom na Chodově v kulturním centru Zahrada.Hrozně mě bavilo sledovat předěl manželských příběhů zastižené nenaaranžovanou změnou režimu.Proto jsem se těšil na další příběh, který mohl jakoby navazovat a doplnovat mozaiku.Komorní sál byl zaplněný,i s pivem někteří usedli,škoda že jste si nemohla vychutnat tuto pohodovou atmosféru.Mirek

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit