Přejít na výpis diskuzí

Josef Božek

OSOBNOST 10.1.2013 
3 příspěvky

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Józef Bożek: wynalazca, konstruktor, Polak. Pokud by měl někdo zájem počíst si v polštině, tak tady je odkaz na ten článek na Onetu: http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/jozef-bozek-para-w-ruch/9mxj8t
  • Asi před půl rokem jsem při surfování na polském internetu (Onet a Wirtualna Polska) zahlédl známou tvář. Tak jsem se podíval pozorněji - ano, byl to polský vynálezce Jóźef Bożek. Česká wikipedie píše, že pocházel z české mlynářské rodiny, žijící v tehdy rakouském Slezsku (tedy v tom v¨zbytku původního Slezska - části Zemí koruny české, který Friedrich Velký velkomyslně ponechal Marii Terezii poté, co jí násilně připravil o Kladsko a o drtivou většinu Slezska). Polská wikipedie píše opatrně, že pocházel z Těšínského Slezska. Protože se můj tchán narodil roku 1911 českým rodičům v polském Zawiercie (Województwo Świętokrzyskie - bývalý zabór rosyjski), kde jeho otec pracoval jako mistr sklář v miejscowej hucie szkła, tak věřím tomu, že ten Józef skutečně mohl být Čech. Ostatně Rakušané se hlásí k Josefu Resslovi a dokonce ho měli na bankovkách bývalé měny. A my ho považujeme za Čecha. Ve skutečnosti pocházel ze smíšené německo-české rodiny.
  • nemohu si vzpomenout na název starého českého fimu o josefu božkovi

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit