Přejít na výpis diskuzí

Josef Váňa

OSOBNOST 31.12.2006 
544 příspěvků

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Pane Váňo, co děláte nyní mimo dostihovou sezónu? Máte čas odpočívat?
    My jsme teď dvakrát v týdnu na závodišti v Itálii a nejvíc času trávím v sedle a v autě. Takže žádný zimní výpadek nemám, ba naopak, je to možná ještě náročnější než v létě.
    Jak to všechno zvládáte? Je o vás známo, že jste za svou kariéru prodělal řadu vážných zranění (namátkou uveďme například zlomeninu všech žeber, když na vás při dostihu spadl kůň, fraktury obratlů, zápěstí a tak dále). Některá z nich jste si ani nedoléčil a už jste byl zase v sedle. Kde stále berete tolik energie a hlavně sílu čelit komplikacím, které se, jak předpokládám, v důsledku těch dřívějších zranění objevují?
    Snažím se být aktivní a něco pro sebe dělat. Mám přitom tu výhodu, že mé povolání je mi zároveň i velkým koníčkem, takže denně můžu jezdit dva tři koně, což mě zároveň i velmi naplňuje. Sem tam si skočím i zaplavat, a když je hezké počasí, jezdím na kole. Mám zkrátka tu výhodu, že jsem hodně v přírodě, na čerstvém vzduchu a díky tomu pořád nějak funguju. Sem tam sice něco zabolí, ale já se tím moc netrápím. Je důležité udržovat se ve formě. Svalový korzet musí být v pořádku, komplikace po úrazech se pak daleko lépe snášejí. Jinak taky užívám výživové doplňky na klouby, které mi už několik let dodává paní inženýrka Dušková, která u nás má v tréningu koně. Když mi před sedmi lety měnili levý kyčelní kloub, tak pravý byl už v tom samém stádiu, jako těsně před výměnou. Od té doby, co užívám tyto doplňky stravy, problémy s kyčelním kloubem vymizely a dodneška o něm nevím.
    Co třeba lázně nebo ozdravné pobyty?
    (Směje se.) Není čas.
    Jako sportovec ale asi musíte dodržovat určitou životosprávu…
    Ne, ne, ne. Já když potřebuju dodržovat nějakou životosprávu, tak ji držím, a když nepotřebuju, tak ji nedržím. Žiju, jak se mi chce. To znamená, že nejsem žádný asketa a klidně si dám skleničku. Sice už asi od pětadvaceti nekouřím, ale když mám možnost dát si sklenku dobrého vína, tak to nikdy neodmítnu.
    • Ví se o vás, že důvěřujete alternativní medicíně. Lékaři jsou vůči ní sice skeptičtí, ale vy sám máte očividně dobrou zkušenost.
      Já tvrdím, že to funguje, ať už je to pyramidální energie, nebo jakákoliv jiná – samozřejmě, když vám ji dodá člověk, který tu schopnost pomoct někomu má. Tihle lidi vždycky říkají, že jsem vděčnej pacient a že se se mnou velice dobře pracuje. Ona i víra uzdravuje.
      Ano, víra uzdravuje, ale vy říkáte, že ta pyramida, kterou máte instalovanou ve stáji, pomáhá v rekonvalescenci i koním a ti si určitě neuvědomují, že na ně cíleně působí nějaká energie.
      Ano, třeba Tiumen měl před třemi lety tak vážné zranění, že veterinární lékař doporučil, ať koně necháme ten rok v klidu. A Tiumen se dal do šesti týdnů tak dohromady, že nakonec vyhrál Velkou pardubickou i jako outsider. Takže mám opravdu vyzkoušeno, že veškerá zranění se pod tou pyramidou hojí několikanásobně rychleji. Když jsem si například zlomil krční obratel, do čtrnácti dnů jsem se cítil tak dobře, že jsem byl schopný zase jezdit, a moji kolegové si mysleli, že jsem se zbláznil.
      Kolik máte momentálně ve stáji koní? Je mezi nimi i takový, u kterého už teď vidíte, že jde hodně nahoru a čeká ho dobrá sezóna?
      Momentálně trénujeme asi sedmdesát koní a každý má nějakou svoji kategorii. My se budeme snažit, aby každý z nich v té své kategorii dosáhl co nejlepších výsledků. Samozřejmě, že všichni šampiony být nemůžou, ale ona není radost trénovat jen šampiona, který vyhrává velké dostihy. Radost je trénovat i slabšího borce, který se dokáže vypracovat. Kolikrát dostaneme do tréningu koně, který by nebyl schopný vyhrát žádný dostih a my ho za rok naučíme skákat přes překážky tak, že nakonec vyhraje dostih třetí nebo čtvrté kategorie. Z toho mám stejnou radost, jako kdyby vyhrál velký dostih. Je to zkrátka pocit určitého zadostiučinění a na tomhle sportu je to to krásné.
      Ona práce s těmi zvířaty je sama o sobě krásná…
      Přesně tak.
      A obligátní otázka na závěr, byť je hodně předčasná: Jak odhadujete následující sezónu? Jel byste zase Velkou pardubickou, kdybyste na tom byl zdravotně dobře?
      To je otázka, na kterou se teď v únoru nedá korektně odpovědět. Zatím není správný čas, abych mohl stoprocentně říct ano, nebo ne. Záleží nejen na mém zdravotním stavu, ale i na zdravotním stavu mého kamaráda Tiumena. I když máme ve stáji dost koní, kteří se na Velkou pardubickou budou schopni kvalifikovat, už si nedokážu představit, že bych ji jel na jiném koni.
  • ...pro sochu Pepy zde : http://pardubice.idnes.cz/ankety.aspx?id=A20130306_jah_140
    • Hlasovat můžete až do 21.března.
  • Podle mě Pepovi nestoupla sláva do hlavy,protože přišla až v jeho 35
    letech.Ve 20 a míň letech je to jiné.
    Tady je video a článek o úspěchu filmu :http://isport.blesk.cz/clanek/ostatni-dostihy/134689/film-vana-uz-vydelal-milion-na-dvd-mluvi-zokej-o-klinicke-smrti.html
  • Film o Pepovi lze shlédnout už i na internetu..více informací na facebooku FilmVana.
  • kiris
    Pepo,hodně dalších úspěchů !
  • pepavananahrad.cz
  • Můžu se prosím vás na něco zeptat??? To co tady píšete to jste vy Josef Vána??? *1* já vás totiž miluji já jsem se dívala na váš film co dával i v televizi mám od vás aji knížku je moc dobře napsaná!!! *14* je to nejlepší knížka na mojím celým světě!!! *14* *3* *1* *2* *15*
    • Ale která ? Ta jedna byla vydána nelegálně,legální je ta červená s
      autogramem na deskách..
  • ..scéna z nemocnice mě dostala..ano,Pepa mohl loni zemřít.
  • jaký je váš oblíbený kůň *3*
    • Tiumen *15*
  • ..nejvtipnější je asi to sekání trávy s helmou :-))
    Dobré jsou reportáže z nemocnice ta první je z 90.let natáčená novou..
    Druhá ta nedávná se zlomenou nohou.Skvělý je to plavání pod vodou.
    Ten telefonát po pádu z koně taky.Baba naprosto neprofesionální..a to má zprostředkovat pomoc,..
    • zdravotnice jako prase

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit