Přejít na výpis diskuzí

Pablo Neruda

OSOBNOST 31.12.2006 1:59
3 příspěvky

Pablo Neruda byl chilský básník a diplomat, nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1971. Svůj literární pseudonym, který později přijal za své oficiální jméno, odvodil od jména českého básníka a spisovatele Jana Nerudy. Byl velmi okouzlen španělským překladem jeho Malostranských povídek. Pablo Neruda se narodil jako Ricardo Neftalí Reyes v rodině železničáře. Již měsíc po jeho narození mu zemřela matka Rosa Basoaltová de Reyes, vesnická učitelka, na tuberkulózu. Otec se v roce 1906 přestěhoval do středochilského města Temuka, kde se ...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Jednostrannost

    Clanek je velmi tendencne zameren a obsahuje radu nepresnosti. Pomiji moralni dusledky jeho politicke orientace (vcetne uz zmineneho podilu na atentatu). Oznaceni generala Pinocheta za fasistu je scestne. Ne kazdy nekomunisticky diktator je automaticky fasista. Fasismus je socialisticka ideologie neslucitelna s neoliberalnimi ekonomickymi reformami, ktere Pinochetova vlada zavedla.Prezident Allende byl marxista nikoli hrdina.
  • V roce 1953

    dostal Stalinovu cenu. Proč se v uvedeném článku o tom nemluví. Proč se nemluví o tom, že propašoval do Mexika samopal, pomocí něhož byl prov eden první (neúspěšný) atentát na Trockého.
    Pablo Neruda je básnický břídil, který dostal nobelovku za politiku!
    • Typické,kde nejsou argumenty přichází na řadu samopal,ten má vždy pravdu.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit