Bronzový Choupenitch vybojoval pro tuzemský šerm po 113 letech olympijskou medaili
-
A letos bronzoví olympionici. Myslím si, že za poslední roky se toho pro šerm udělalo docela dost a jako takový ten sport vylezl více do popředí. Ostatně si myslím, že i eshopy jako zde by to třeba i trochu potvrdily a tak. :) Ale jako to nevím. Nicméně u nás v obci vznikl šermířský kroužek a to podle mě o něčem svědčí.
-
Ještě když to teď zpětně čtu, tak si vybavuju to napětí, které jsem doma prožíval. Nechal jsem veškeré práce a sledoval šerm, sport, který mi do té doby absolutně nic neříkal, měl jsem ho spojený tak maximálně s Alexandrem Dumasem a komentátoři mě každou větou vyváděli z omylu. No, a kde jsme po roce. Myslíte, že to ten sport nějak posunulo? Já nevím, proto bych si o tom rád popovídal. O Choupenitchovi jsem od té doby pořádně neslyšel.
-
Nádherný úspěch...
-
-
Pan Alexander Choupenich (čti Šupenyč) se narodil v Brně - čili je nepochybně Čechem/Moravanem ve smyslu "ius soli" - i když se do Brna jeho rodiče přistěhovali z Běloruska - za prací operních pěvců po vyhraném konkursu v brněnské opeře.
Transkripce příjmení na Choupenitch vznikla tak, že když jeho rodiče - otec sólista brněnské opery, matka zpívající ve sboru brněnské opery - začali za prací cestovat po Evropě, bylo jim do pasů jejich příjmení zapsáno francouzskou transkripcí.
A už to tak v Brně i zůstalo!
-
-
Máte pravdu, nádherný úspěch.
Každý jsme odněkud a pokud bojoval za Českou republiku, tak není co dodat. Jen poděkovat a sklonit se před jeho úspěchem.
Osobně děkuji za informace. Vlastně jsem jen věděl, že existuje a nic víc. Nejsem odborník na šerm.
-
Jest vzpomenout i dvě bronzové medaile v šermu šavlí v Londýna v roce 1908.
Na obou měl podíl tehdy 39letý pan Vilém Ladislav Jan Goppold z Lobsdorfu. Ten v kvalifikaci šermířů šavlí zvítězil čtyřikrát ve skupině prvního kola, pětkrát ve skupině kola druhého a pětkrát v semifinále - aniž by jedinkrát prohrál!
V šestičlenné finálové skupině narušil tehdejší hegemonii Maďarů a s bilancí dvou porážek a třech vítězství získal bronz.
Medaili stejné hodnoty navíc vybojoval i s českým družstvem. Češi dokonce prošli až do finále, kde podlehli Maďarům 7:9.
Jury ale poté podlehla nátlaku italské lobby a rozhodla, že musí ještě bojovat o stříbro s Italy, kteří nevydýchali vyřazení v semifinále. Na protest proti narušení tehdejších pravidel české družstvo k tomuto souboji nenastoupilo a obdrželo tedy medaile bronzové.
-
-