Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Může někdo poradit, co je vše potřeba udělat před prodejem bytu? Co si připravit? A jak prodat v Praze rychle byt?
  • Musíte mít dořešení majetkové vztahy, a případně souhlas vše ostatních vlastníků k prodeji. Jestli se v tom moc nevyznáte, tak je lepší prodávat s realitkou. V Praze jsem přes realitní kancelář vyřešil prodej bytu velice rychle.

   • Jak moc rychle je velice rychle? a se kterou realitní kanceláří jste prosím prodej řešil?

    • No domluvil jsem se na prodeji přes realitní kancelář Edox reality z Prahy, která mi dokázala najít kupce za 14 dnů.

 • My si vlastní bydlení taky nemůžeme dovolit. Jsme rádi, že zaplatíme nájem. Pronájem bytu v Praze je dost drahý, ale člověk tu sežene dobře placenou práci a jídlo je stejně drahé jako jinde, takže zde zaplatíme akorát víc za bydlení, což se vyplatí. Proto neplánujeme, že bychom se někam přestěhovali.

 • Nikdo za ní nemůže a zároveň všichni, kteří se nachází na trhu s bydlením. Pokud se najdou osoby, ochotné dát v Praze za 2+1 7 milionů, proč by si je developeři nevzali? Byli by hloupí. A to nejsou. Tak neplačme. O realitě cen rozhodně poptávka a ne stát. 
 • Pro porovnání : v roce 1965 jsem vydělával cca 2 000 Kčs, což byl v té
  době mzdový průměr, včetně rodiných přídavků na dvě děti. Družstevní 3-pokojový
  byt v Brně, který jsem získal ze svépomocné výstavby v roce 1967, měl tehdy hodnotu
  (a i prodejní cenu) 70 000 Kčs. Vydělal jsem si tedy na něj za 2,92 let.
  Dnes na stejný byt bych vydělal při průměrném výdělku, podle článku za 11,2 let.

  . Poznámka : Měsíční  úhrada za užívání bytu včetně topení, činila i s elektřinou a plynem (teplá voda z karmy) činila cca 380 - 420 Kčs.

  Tak to bylo při budování socialismu pod vedením komunistů s podporou rodiny. Ale banány byly jen o vánocích, zato brambory stály 80 haléřů za kg (pro mladé - 80 haléřů bylo 0,8 Kčs).

  • Obávám se, že se pletete. V r. 1965 by byla mzda ve výši 2000 Kčs velký nadprůměr.

   • Nepletu se. Pracoval jsem jako tavič- brigádník u obloukové pece v ocelárně a všichni kolem měli víc.

    Pásky schované nemám, ale domácí účetnictví ano a vedu ho dodnes..

   • Souhlasím - průměrná HRUBÁ mzda v roce 1965 byla 1.456 Kčs... 

    PŘI POROVNÁNÍ INDEXU CEN SE JEDNALO O 99,6% MZDY V ROCE 2017 

    (viz: https://www.mesec.cz/clanky/mzdy-a-ceny-vcera-a-dnes/)

    • Tehdy bralo průměrnou mzdu téměř 100 % zaměstnanců, v dělnických profesích byla průměrná mzda ještě vyšší (průměr snižovali technici a hlavně administrativa), dnes méně než průměrnou mzdu bere kolem 60 a možná až 80% zaměstnanců.

     Viz: "Představme si továrnu, kde pracuje 49 dělníků za 20 000 Kč a
     ředitel s platem 200 000 Kč. Objem zúčtovaných mezd v našem hypotetickém
     podniku pak bude 49x20 000 + 200 000 = 1 180 000. Vydělíme-li ho počtem
     všech zaměstnanců (dělníků plus ředitele, tedy padesáti), dostaneme
     průměrnou mzdu, která pak činí 23 600 Kč. Dozví-li se posléze
     zaměstnanci, jaká je průměrná mzda v podniku, bude jich 98 % reptat, že
     berou méně, než činí průměr. A stejný princip funguje i na úrovni celé
     ekonomiky. Do celostátní průměrné mzdy se dále promítají též rozdíly
     mezi profesemi, vzděláním, věkem, pohlavím, regiony a podobně."

     • V roce 1980 bral můj otec v profesi technika 1780 Kč hrubého, strýc řídil bagr a bral kolem 4500 Kč hrubého. Babička dostávala za uklízení cca 800 Kčs, ale nevím , zda měla plný úvazek.

      Průměrná hrubá mzda v roce 1980 byla 2656 Kčs.

      Vaše tvrzení, že průměrnou mzdu brávalo skoro 100 % zaměstnanců, v rámci naší rodiny neplatí, ale rodina si na průměr možná přišla.

 • Kdo za to může?

  Prrrravdoláskaři ehm, že!

 • Stát neměl sundat uzdu regulace nenasytným majitelům bytů. Kdo se zalyká chamtivostí a ignoruje realitu, tedy i zájmy dalších zainteresovaných stran, ten musí mít ohlávku regulace. Džin byl vypuštěn a chamtivci budou dál šroubovat ceny bytů nahoru.
  • Naopak. Regulované nájemné byl nesmysl. Je to jako kdybyste obchodníkům reguloval ceny. Což vlastně u cigaret platí.

   Toto opravdu musí regulovat trh  poptávka a nabídka. A ano, jistě že budou byty v Praze pro mnohé nedosažitelné a budou mít na byty v Chomutově nebo v Mostě. Ale ani na Porsche nebo BMW nemá každý. Podobně je tomu s drahými dovolenými nebo restauracemi.

   Každý se musí přizpůsobit svým příjmům a to ve všem, včetně bydlení. Mnozí si sice hloupě myslí, že to "ošálí" nějakými půjčami a vytloukání klínu klínem, ovšem to je krátkozraké a krátkodobé. 

 • josef.chmela

  Dobře lidem tak. Vždyť to v 89 chtěli, hlavně pražáci.  A pražákům bych bydlení a všechny ceny zvedl na dvojnásobek aby si ten vymodlený kapitalismus řádně užili.

  • Pavel.Jegl

   Mnozí Pražácí si nestěžují, pane Chmelo, mnozí Pražáci mají peníze v nemovitostech, mnozí Pražáci mají peníze v nemovitostních fondech, takže si ten kapitalismus užívají, válejí se v kavárnách - a to i ti, kteří na vlastní bydlení a na peníze na kavárnu za totáče dosáhnout nemohli.

   A proto taky Pražáci nevolí komunisty.   • Bezva agitka pane Jégle. 
    Jde o to, kolik je to mnozí. Válení v kavárnách je bezva kratochvíle, není-liž pravda? Když to někdo zaplatí. Třeba Ukrajinci, kterých bydlí ve Vašem podnájmu v jedné místnosti osm? 
    No ti pražští chudinkové, kteří za komunistů neměli na kavárnu jezdili ve volvech a mercedesech. My vidláci ve škodovkách. 

    Hezky si to užijte a volte si koho chcete. Pražáci volí TOP09.....No, jejich volba. Tedy sorry jako - Vaše volba😛

   • TheGGG

    ano, pražáci, ti si často zvládli nakrást v divokých privatizačních dobách... zbytek republiky na to doplácí ještě teď

    • Pavel.Jegl

     Jistě, co pražský kapitalista, to zloděj (ehmmm snad mimo Andyho) ... a všichni jsou stejná verbež. Jako bych četl starýho Kojzara. 🙂

     • To není možné, konečně účelově nelžete. Vy jste potvrdil, že opravdu každý pražský podnikatel je lump nebo gauner. Já jsem to tušil už dávno.

      Myslel jste to sice jako ironickou poznámku, ale nevědomky jste řekl pravdu.

     • Kdepáák. Co pražský kapitalista, to anděl v bílé říze. Jak jinak. Andyho jste vzali mezi pravověrné pražáky??? No ten bude mít radost. 
   • josef.chmela

    V jednom máte pravdu. Prací se peníze vydělat nedají. Platilo to za socialismu a platí to tisíci násobně i za kapitalismu. A do Prahy se vždy stahovali největší zloději, podvodníci a lháři. Proto tam ve volbách vítězí ODS, TOP09 nebo dnes Piráti.

    • Pavel.Jegl

     Mýlíte se, Mr. Chmela. Prací se teď dají vydělat slušné peníze. Na rozdíl od reálného socialismu.

     Můžete poslat link na statistiku, který dokazuje vaše tvrzení o zlodějích?

     • josef.chmela

      Beru to tak, že novinář napíše to co musí nebo to co se zrovna hodí. Prací se dají vydělat peníze na přežití ale ne na zbohatnutí. A to připomenutí reálného socialismu také pokulhává.

      Plně se ztotožňuji s našim prezidentem  v jeho kritice a definici novináře.

      • Pavel.Jegl

       Myslíte si, že průměrný plat vykořisťovaného dělníka ve Škodě Auto je jen na přežití? 

       Možná za komunistů...

       • Reakce na příspěvek:

        Chtěl bych tě vidět jak pracuješ ve Škodovce v 64 letech ty srandisto.

        • Pavel.Jegl

         Reakce na příspěvek:

         Nepsal jsem o vás, Romku, ale o dělníkovi ve Škodě Auto,

    • Palec nahoru! Pekne vystizene

 • Nevim jak v české kotlině, ale v dolnomoravském úvalu lze vyřídit stavební povolení během dvou až tří měsíců. Kde jste vzal 246 dní? Jaké všechny procesy zahrnujete do pojmu "vyřídit stavební povolení"?

  Nezmínil jste státní nepodporu bytovém družstevnictví, která je někde úplně jinde než v sousedním Rakousku.

  Obnovení družstevní formy výstavby bytů podmíněné příslušnou legislativní podporou je nejjednodušší a pro stát nejlevnější cestou jak vybřednout z bytové krize, ve které se republika nachází. Družstevní bydlení se historicky osvědčilo jako finančně nejdostupnější forma bydlení kombinující pozitivní prvky bydlení vlastnického a nájemního. Je třeba, abychom u nás zbavili družstva stigma pohrobků minulého režimu (jak na ně bohužel mnohdy dotčení úředníci státní správy nahlíží i přes to, že družstva fungují v našich zemích už více jak 170 let) a vtiskli jim novou pozitivní image moderních společností, tak jak tomu je ve všech vyspělých evropských i mimoevropských zemích. Výstavba družstevních bytů je jednou z cest jak toho docílit.Svaz proto bude opět apelovat na Vládu ČR a příslušné ministry, aby svou pozornost a podporu věnovali také bytovým družstvům a příslušnými legislativními opatřeními umožnili oživení družstevní bytové výstavby.

  Ing. Jan Vysloužil, předseda SČMBD

  • Pavel.Jegl

   Hodně štěstí, družstevníci.

   add 246 dnů: V Praze to nepochybně platí. Sám jsem vyřizoval stavební povolení - na prkotinu, na rekonstrukci půdy v řadovém domku. Trvalo to šest měsíců, a to jsem pořádně tlačil na pilu.

   popsáno zde:

   https://zpravy.tiscali.cz/zlate-casy-ceske-byrokracie-drti-nas-armada-uredniku-a-stohy-regulaci-293771


   • Děkuji za přání.

    ad 246 dnů: Neměl jste štěstí - nepoužíval empatický přístup ...

    Pokud skutečně zahrnujete do doby 246 dnů všechny popsané náležitosti (územní řízení, projektová dokumentace pro stavební povolení včetně stanovisek dotčených orgánů) - pak v ojedinělých případech můžete mít pravdu.Možná jste nepoužil správný postup, obcházel úřady sám a nenajal si na celou akci správnou firmu. Jako pracovník inženýrské organizace trvám na tom, že doba od zadání do vyřízení stavebního povolení u jednoduché stavby (u některé rekonstrukce postačí pouze ohlášení) nepřekročí 3 měsíce. Ale my jsme na to byli specializováni a placeni za vyřízení ...

    • Přesně!

     V letošním roce jsem vyřizoval stavební povolení pouze na tři stavby - čističku odpadních vod, úpravnu vody a kanalizaci pro menší obec (respektive pro dvě sousední obce) - čistička trvala čtyři měsíce, protože majitelé žabiček sice považovali čističku za prospěšnou, ale pokud by odtok ústil do jiného povodí, úpravna vody a kanalizace po třech měsících.  Bylo to samozřejmě mou vinou, nenapadlo mě, že se k úpravně vody (podzemní nádrž s dávkovácím čerpadlem nějaké chemikálie) bude muset vyjádřit hasič atd.

    • Pavel.Jegl

     ...ohlášení je něco jiného...

     Sousedovi trvalo obdobné povolení o dva měsíce déle.

     Copak je ale normální, aby si člověk, který upravuje půdu, najímal firmu na to, aby ho zastupovala při jednání s úřady a zařizovala mu stavební povolení? Jako by nestačily úřední poplatky... 


     • Dnes je na všechno specializovaná firma. Dříve si člověk taky dokázal sám spravit auto.

      A specializované firmy šetří váš čas ... (samozřejmě si za to nechají zaplatit).

      V tom je taky kousek apokalypsy: developer musí do nákladů započítat kromě nákladů na výstavbu i náklady na projektovou dokumentaci a vyřízení stavebního povolení ...

      • Pavel.Jegl

       Spravit auto je odborná práce. Auto je dnes složitá hračka. Vypadá jinak před před 100 lety.

       Copak mám ale za odbornou práci pokládat jednání s úřadem? Na to mi má přece stačit comp nebo mobil! Úprava půdy není o nic sofistikovanější věc než před stoletím. Spíš naopak. Projektant to nakreslí, statik posoudí, úřad sesumarizuje. K čemu tam má být nějaký prostředník pro komunikaci se státem, s obcí?

       Ledaže by měl na úředníky nějaké páky. Za to ale platit nechci.


       • Reakce na příspěvek:

        Ano, i na komunikaci musí být odborník .. 

        Jinak: levný projektant to jenom nakreslí. Projektant specialista zařídí nakreslení, statiku, řemesla i vyřízení stavebního povolení.

        Česká cesta - Umění komunikace

        • Pavel.Jegl

         Reakce na příspěvek:

         Lituji, mun.go, ale patrně mne nepřesvědčíte.

         Na komunikaci s úřadem povolujícím triviální úpravu půdy najímat expertního komunikátora je pro mě absurdní představa.

         Pokud to funguje v této zemi ve velkém, je to pro mě doklad o absurdnosti nynějšího režimu stavebních povolení.

         Spíš bych to viděl tak, jak to nakreslil pan Renčín. Zobrazil dva chlápky, kteří si na úřad přivádějí krávu a na vrátnici oznamují: vedeme si s sebou tlumočníka.         • Reakce na příspěvek:

          To je tedy pěkně levné ukončení debaty a navíc blbé. Tím nechci říct, že Renčínovy kreslené vtipy byly blbé, blbé je jen to, jak je používáte.

 • Jak znám své čechy tak vím koho nakonec označí jako viníka - USA a CIA

  • josef.chmela

   Ještě ti tam chybí jakýsi poskok USA - Havel.

 • Rovnež zde padl názor že , Československá socialistická republika kde jako hlavní předvoj a ustavou daný jediný hegemon byla - Komunistická strana ....nebyla prý komunistická zem ....

  Víte přátelé , jestliže v čr žijí lidé ktery si myslí že  v ČSSR byli komuniste v nejaké ilegalitě ...nu tak pak je i jasné že si myslite že čr je nyní kapitalistická republika  :-)

  • Komunistická byla strana, nikoliv zem. Komunismus nebyl  dodnes nikde realizován. Ovšem stejné je to s demokracií, také nebyla dodnes nikde realizována a v dnešní době se realizaci, ta demokracie spíše vzdaluje.

  • josef.chmela

   Ty jsi obyčejný plantala k smíchu nebo k politování, který neumí ani psát a ani se vyjadřovat.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit