Přejít na výpis diskuzí

Demonstroval s Opletalem, skončil v Sachsenhausenu. Vzpomínky posledního ze studentů uvězněných nacisty

16.9.2019 18:24
red 7 příspěvků

Vojmír Srdečný byl posledním českým pamětníkem koncentračního tábora Sachsenhausen. Posledním žijícím ze studentů, které nacisté uvěznili 17. listopadu 1939. Zemřel ve věku 99 let. Jeho vzpomínky přinesly Příběhy 20. století

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Přes všechny potíže a nešvary jsme šťastnou generací, protože jsme nezažili hrůzy války. 

  Možná nás to tolik lidsky nestmelilo a na druhou stranu se neukázaly silné, ale i hnusné stránky některých jedinců. 

  Měli bychom být za život v míru vděční a ne tuto skutečnost přijímat jako samozřejmost. pro mnoho lidí na světě tato výsada neplatí. 

 • V koncentrácích nacistů skončilo více studentů - hlavně těch, co měli smůlu, že noc po demonstraci trávili na kolejích. 

  Z jejich řad byli i ti, které ta odporná nacistická soldateska, podporovaná brněnskými Němci, 

  pozabíjela u Kounickových kolejí

  A pak se náckové divili, že po roce 1945 ke Brně nikdo nechtěl - stejně jako v celém českém pohraničí! 

   

  • Němci byli, jsou a budou zlo Evropy!


   • ale ale  Antone Janáku,ty ses nám tu nějak rozparádil! Zkus si o tom něco přečíst,třeba tady:http://nassmer.blogspot.com/2010/09/obhajovaci-spisy-k-h-franka-2-cast.html

    A na ty Kaunicovy koleje honem rychle zapomeň,aby si náhodou někdo nevzpomněl ,co jsme v nich dělali po r.45 my Češi.Já ti to připomenu- velitel Kouniček byl Kulhánek,ten každý den na jedné trubce ve sklepě oběsil 40 německých civilistů podle toho jesli mají zlaté zuby.Ty jim pak vyrazil a vyrval kleštěma a hodil do pytle.A s tím pytlem pak utekl do Hamburku,kde při prodeji poznal své práce  odsunutý německý zubař,Kulhánka Němci zatkli a začátkem 50. let popravili.A zatímco se Kulhánek činil ve sklepě,tak v podkroví se shazovalo ze schodů s židlí přivázanou k hlavě nebo genitáliím.

     


    • Každá akce vyvolává reakci...

     • Druck übt Gegendruck.Jak vidíš,Němci to říkají taky.Proč to říkají oni i my? Protože každý národ nahlíží své dějiny úkorně.Němci taky a mají k tomu právo -válka u nich byla častým hostem a Botschaft der deutschen Fahne ist: Von den schwarzen Knechtschaft durch bluttiges Kampf zum goldenen Zukunft.Podařilo se jim to a my jim to přejme.

      Problém je v tom.že ten řetěz příčin a následků může pokračovat do nekonečna a jediným řešením je soužití v míru založené na sebereflexi,odpuštění a vzájemném respektu.

      To bylo smyslem celé poválečné politiky vítězných mocností a když už to pochopili politici,tak to snad můžou pochopit i normální lidi.Takže ti,kteří vychází z principů msty a kolektivní viny,ti kteří ponižují německý národ (a to jsou i jejich vlastní  politici) i ti,kteří v zajetí půlstoletí staré propagandy hecují nenávist,vyvolávají zase tenhle kolotoč a Druck pak zase vyvolá Gegendruck a bude to všechno nanovo.

      Tak a teď co se mi nelíbí je to,že Němci k seberefklexi ,ba i k odpuštění dozráli,zatímco my Češi ne a pořád se snažíme nevědět a omlouvat ty hnusné činy,ke kterým nás nikdo nenutil. 

      Na Západ se od nás jde přes Německo a naše hospodářství od Německa odvisí,tak jako celá naše minulost je s Němci spojena.Právě německý vliv z Čechů udělal národ úspěšnější nad jiné slovanské národy,ke kterým se hloupě hlásíme,ač jsme původní evropské předslovanské obyvatelstvo.Proto ať  Němce pomlouvají jiní když musí,ale nám Čechům to nesluší.


       

 • Jak dojemné!

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit