Přejít na výpis diskuzí

Kvůli díře ve stavebním zákoně si můžete postavit cokoliv

23.7.2018 10:23
Jakub Čech 8 příspěvků

Šéf prostějovského stavebního úřadu Jan Košťál, který měl v minulosti problémy s alkoholem na pracovišti, vynalezl způsob, jak povolit jinak nezákonnou stavbu odporující územnímu plánu. Proti takzvaným veřejnoprávním smlouvám neexistují kontrolní mechanismy, zejména pokud jejich existenci stavební úřad...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Prostějovský národní výbor? To je semeniště profesionalních vyčuránků a všehoschopných podvodníků.Minimálně jednou za čtvrt roku vyleze odsud nějaká lumpárna.Okresního nebo celostátního formátu.Tady tento vyčuránek je zatím jen poslední epizodou. A časem tam chytrolíni zas něco zmastí.A že se z jinak slušných lidí ve městě právě usadili na radnici takoví darebáci.

• vanhorne

"To je semeniště profesionalních vyčuránků a všehoschopných"

Okoune, mistr koukal po holkach, tak jsem odskocil od lopaty a dal ti bodik.

• sitlof

Jo, ryba smrdí od hlavy. Občané musí odpovědněji volit, poté dělat permanentní občanskou kontrolu a "masáž", stejně jako v rybníce štika honí líné a tupé kapry. Samo se to ale neudělá, natož aby se to zlepšilo ...

• ". I s tímto si ale Pour dovedl poradit: svůj pozemek rozdělil tak, aby plánované stavbě byl pouze on sám jediným sousedem."

.

Toto už přeci Nejvyšší nebo ústavní soud dávno vyřešil. Nejde jen o sousední parcelu. Jde o sousedy jako takové. Tím právě měl zamezit to, aby jste si mohli rozdělit parcelu na třeba metrový pás kolem a pak už se tvářit, že sousedem jste vy sami. Ovšem to rozhodnutí hledat nebudu. To by byla práce spíš pro novináře. 

• sitlof

Nechci v tom spekulovat, ale zřejmě to řešil NSS, ten nález lze jistě dohledat. Ono ani tak nejde o "sousedy" (zde by šlo o tzv. mezující sousedy, tj. ty přímo sousedící s konkrétní parcelou), jako obecně o tzv. dotčené osoby.  Příklad: vy budete stavebníkem/investorem a já sice bydlím na druhém konci obce, ale cítím se dotčen vaší stavbou. Před stavebním úřadem tedy chci být účastníkem řízení dané akce - stavební úřad mě tedy buď přizve jako účastníka řízení nebo odmítne, což ovšem musí dobře odůvodnit; já mám nárok se přesto svého (domnělého) práva dále domáhat a nenechat se "vytlačit".  Tyhle "fígle" s účelově mazaným rozdělením parcely už jsem zažil před léty, ještě v pozici projektanta, ale "proces" (ne)oprávněného účastníka řízení je složitá a dlouhá záležitost.

Veřejnoprávní smlouva už dle názvu musí být veřejně prezentována a k dispozici "veřejnosti", vždy dle zákona (stavební zákon, zákon o správním řízení). Přes to tzv. nejede vlak. Nicméně mám bohatou zkušenost s tím, že si pracovníci stavebních úřadů "ohýbají" zákonné předpisy dle svého (dělo se to i za "starého" stavebního zákona/popř. správního řádu) - a ten současný tomu, bohužel, nijak zvlášť nezamezil. Jde o jeden ze zhoubných "nádorů" stavebnictví.

Pokud stavební úřad nerespektuje platný územní plán, tak to je silná káva (ale může se to dít, žijeme v ČR). Tam je potom kompetentní místní útvar architekta měta a ještě lépe - krajský úřad.  Ten to nepochybně dobře "přežvýká" a měl by zostra konat.

• Mám dojem, že se pletete. Dotčený sousední pozemek by měl být ten, kde stavba porušuje pásmo 2m od sousedního pozemku a je tedy nutný souhlas majitele dotčeného pozemku. Na druhé straně vesnice se nemůžete cítit jako majitel dotčeného pozemku.

• sitlof

Jinak vymezen dle SZ je okruh účastníků řízení při projednávání územního řízení a jinak při následném stavebním řízení, pokud tedy nejsou ta řízení sloučena (popř. alternativních schvalovacích procesech - ÚS, ohlášení stavby). Co "promeškáte" v prvním, už ve druhém "spadlo z lopatky", triviálně řečeno. Nicméně fiungují ještě tzv. mimořádné opravné prostředky ...

• sitlof

Ale nepletu, pane. Ve stavebnictví se pohybuji od r. 1980 - a vy ?  To, co píšete, je jedna z bohužel hodně zažitých "lidových" hloupostí, stejně, jako co je vlastně stavba atd. Amatéřina, nesmysly. Odstupové vzdálenosti jsou něco jiného - než (dotčený) účastník řízení !

Takže znova: já nepsal o tom, jak se cítím jako "majitel" (snad vlastník ?!), nýbrž účastník řízení. Jen na okraj, jsou stavby, které mohu umístit přímo do hranice parcel !

Dostudujte si raději příslušné zákony, dříve, než se dáte do polemiky s profesionálem: stavební zákon a správní řád, abyste nebyl za pitomce ...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit