Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • sandy
  Ony ty houby mají různé vlastnosti některým se říká Lysohlávka a ta k pirátů s jejich  touhou pěstovat trávu sedí . Je pravda , že tato Lysohlávka ( pod pseudonymem Hřib) je toxická a dokázala otrávit naše vztahy s Čínou
 • S názory autora článku zcela souhlasím; nejsme čínskou kolonií, zatím. Nechtějme dopadnout jako Tibet.

  Obávám se, že svět směřuje ke katastrofě, ke "konečnému řešení", protože je přelidněný.

  • Čína má o nás jako o kolonii zájem?😉😂


   celý svět uznává jedinou Čínu, ale Hřib ne, to je skutečně průkopnické😀


   • On už je putinův poskok a číňanoklaněč zeMAN a jeho smečka poskoků celý svět????


  • Svatá pravda s Tibetem, my Moravané bychom mohli vyprávět jak se potlačuje národní identita.....

   • Pavel.Jegl

    Ale jděte, realisto. Copak vám někdo bere orlici, zakazuje vyvěšovat zemskou vlajku, chodit do kostela, anebo do sklípku? 😯😉

    • dzixy
     Jégle, dobře víte, že nejenom orlice, a to další vámi jmenované, tvoří pocit hrdosti  a spokojenosti Moravanů. Vůbec neberete v úvahu státní rozpočet, jeho tvorbu i čerpání, jak Česka, tak Moravy. A v tom to je. Zřejmě jste ze skupiny pravdolaskařů, kteří si myslí, že na Moravě teče víno v potoku, že se klobásy rodí na stromě a že motyka a rýč jsou pradávné artefakty.
    • Zvláštní sledovat že zrovna Vy se zastáváte Komunistů a jejich zrušení Zemského zřízení 1949. Vždycky jste se tvářil jako antikomunista. Žeby jen tehdy když to nese? 🙂

     • Pavel.Jegl

      Copak jsem někde psal či prohlásil, že zrušení zemského zřízení bylo správným krokem? 

      Copak ale na něm stojí a s ním padá moravská identita?

      • Takže stačí vyvěsit vlajku a zajít do hospody? Netušil jsem....takže období Protektorátu (i za protektorátu jsme měli svou vlajku, i když trochu upravenou, to snad víte) a okupace Sovětskými vojsky byly naprosto v pořádku protože jsme mohli vyvěšovat vlajku a jít se nalít do krčmy.....tak proč takový křik proti minulosti? 😉

       • Pavel.Jegl

        Reakce na příspěvek:

        Takže stačí vyvěsit vlajku...

       • Reakce na příspěvek:

        Touché!

  • Autor má pravdu, nejsme čínskou kolonií, jsme kolonií USA a EU. Zatím co president Zeman se chová jako president nezávislého státu, primátor Hřib už dávno  pochopil, že lézt do zadku USA a EU se musí, jsou za to penízky. 

   Čína přinesla do středověkého Tibetu moderní dobu, Tibeťany osvobodila z nevolnictví a příživnické mnichy přinutila pracovat. Do Lhasy teď vede moderní železnice - technický zázrak čínských inženýrů - a spojuje teď středověké zaostalé město se světem. Tibeťané teď místo  otáčení modlicích mlýnků mohou studovat na čínských universitách.

   K pirátské straně by se společnost měla chovat podle jejího názvu. Jak zpívá Voskovec s Werichem "... pirátům pak lámali vaz i hnáty, a na tom se dohodly všechny státy, inu to byl přece středověk...."

   • No Čína přinesla do Tibetu blahobyt.... stejně jako Německá Třetí říše také přinesla do protektorátu Čechy a Morava pořádek a blahobyt. Zavedla se konečně civilizovaná jízda vpravo, lidé ochotni obětavě pracovat dostávali dostatečné příděly jídla, jen pár odbojářských kverulantů škodících zemi, si stěžovalo na jakýsi prý údajný teror.....😉

    • navštívil jste Tibet a rozmlouval s Tibeťany? spíše jen jdete se stádem a opakujete mainstreamové nesmysly a vaše srovnání, již tradičně, pokulhávají.

     • No že bych zrovna já šel se stádem, to snad ne....🙂 když si projdete mé příspěvky zde na Tiscali, zjistíte že jsem jeden z největších rebelů narušujících mainsteamové dogma ve všech směrech. Ale uvědomte si jednu věc...NIKDO NEMÁ PRÁVO DRUHÝM VNUCOVAT SVOU VŮLI A SVÉ PŘEDSTAVY NÁSILÍM I KDYBY TI DOTYČNÍ MĚLI SYSTÉM JAKÝ CHTĚJÍ. Jinými slovy, Váš soused nemá právo vpadnout do Vašeho domu a vnucovat vám své představy života jen s tvrzením, že možná trápíte svou ženu a on Vás musí naučit pravidlům slušného chování. Lidé si vždy musejí ve svém domě, zemi udělat pořádek sami. Právě váš zkreslený agresivní pohled podporuje například chování USA ve světě.  Nebo by se Vám líbilo kdybych přišel zítra k vám domů a zabral váš pozemek s argumentem že žijete ve středověku a já vás dovedu třeba silou k blahobytu? Znáte všechny souvislosti a vztahy těch kterých zemí, proč žijí a jak žijí? A kde berete představu že zrovna Vy jste údajně ten "spravedlivý a vyvolený" abyste diktoval druhým svou vůli? Třeba se naopak jiným vaše fungování může zdát zastaralé a primitivní......pokud by Tibeťané například požádali o pomoc OSN nebo masově utíkali z Tibetu nebo se tam bouřili jako nevolníci ve středověké Evropě, mohli bychom uvažovat o formě intervenční pomoci. Ale že si Čína svévolně rozhodne zabrat Tibet, je stejně ospravedlnitelné, jako když se Německo rozhodlo obsadit Evropu.

  • KIMCID
   • Pavel.Jegl

    Když už tahle komunistická propaganda… Nechcete Kimcide
    poslat taky link na ruskou Zvezdu, která má úžasné snímky rozjásaných Pražanů vítajících okupanty-osvoboditele
    v srpnu 1968?

    A ještě poslední čínské varování: Diskutujte, nespamujte. 


    • Zavřít oči před realitou dneška to je obvyklý protičínský, protiruský antizemanovský a  USAfilní postoj

    • KIMCID

     Spam je teď váš příspěvek.Smažete se?Reagujete na věci co se vás netýkají odpovídal jsem nicku Občan.Jste nick Občan?

    • O Tibetu existuje dost cestopisů z konce devatnáctého a začátku dvacátého století, kdy byl Tibet zcela uzavřenou zemí a cestovatelé riskovali svůj život, když touto zemí v přestrojení cestovali. Takže žádná čínská propaganda. Cestovatelé pocházeli většinou z Ruska, Anglie nebo Německa. Později dokonce došlo i k oficiálním německým expedicím. Fotografie nevolníků pocházejí většinou z oněch cestopisů. Nevolnictví v Tibetu bylo zrušeno v padesátých letech minulého století, těsně před tím, než Tibet obsadila čínská vojska a bylo to vlastně z donucení. Všechny cestopisy z oné doby se v líčení života v Tibetu shodují. (To asi pana Jegla nepřesvědčí, jistě je to všechno propaganda.)  Do Tibetu je možné cestovat a existuje proto i mnoho současných publikací a je naprosto zřejmý nesmírný pokrok, který v Tibetu od čínské okupace nastal. "Jaká asi měli nevolníci  lidská práva, která Číňané tak potlačují?"

     • stejná jako Číňané v Honkongu měli ta demokratická, volby tam probíhají až po návratu pod čínskou pravomoc, do té doby byli úředníci i guvernér jmenováni a nikdo se místních na nic neptal.

     • Pavel.Jegl
      • Je trapné, pane Pavle Jegle, vyjadřovat se k době kdy s vašim otcem Váš dědeček očurával ploty tím, co uvádí dnešní neuvěřitelně zmanipulovaná historiografie.

       • Pavel.Jegl

        Reakce na příspěvek:

        Mr. cespdu Posílal jsem link na zprávu, na které jsme se nepodílel a která je o současnosti. 

        • Reakce na příspěvek:

         jen trochu  vyložená současnost podle  nečínských zájmů. a je mi docela divné, jak jásalové nad izraelským násilím proti Palestincům, tak upřímně litují Ujgurů, z nichž, a to se vsadím, většina nechce se svými pomatenými fundamentalisty mít nic společného-

        • Reakce na příspěvek:

         Ovšem s úmyslem znevěrohodnit pravdivou informaci, že nevolnictví bylo v Tibetu zrušeno prakticky teprve po připojení Tibetu k Číně.

         • Pavel.Jegl

          Reakce na příspěvek:

          Zrušeno nevolnictví? Copak Tibeťané dělají na "své" půdě? Copak mohou Tibeťané svobodně cestovat?

          • Reakce na příspěvek:

           Nevolnictví je úzkou osobní závislostí poddaných na vrchnosti vyznačující se připoutáním k půdě a řadou omezení v oblasti osobní i majetkové. Jeho znakem je nutnost souhlasu vrchnosti s odchodem poddaného z panství, se sňatky poddaných, s odchodem poddanských dětí do učení na řemeslo či na studie, poddanská povinnost čelední služby, omezování práva poddaného v držbě statku, přechod veřejněprávních pravomocí nad poddanými plně do rukou vrchností.

           Tolik asi k svobodnému cestování.

           Zdroj: https://encyklopedie.soc.cas.cz/w/Nevolnictv%C3%AD

           • Pavel.Jegl

            Reakce na příspěvek:

            Jistě, nevolnictví v Tibetu bylo totéž co nevolnictví v Evropě, Filie.

            • Reakce na příspěvek:

             Ano, bylo. Jinou otázkou je poměr nevolníků a svobodníků atd., ale to věru přesahuje rámec svobodného cestování. Zajímavější a vlastně jedině relevantní by byla data o tibetských turistech před anexí a po ní. Ta jistě máte, jinak by neměla diskuse smysl, viďte?

             Norská výzkumnice Heidi Fjeldová v roce 2005 uvedla, že tibetští farmáři před čínskou invazí spadali do několika kategorií. Záleželo na tom, zda půda, na níž pracovali, patřila administrativně pod stát či pod velkostatkáře a zda oni sami byli dědičnými majiteli pozemku, měli půdu v pronájmu (na obě skupiny se vztahovaly daně) či pracovali na cizích polnostech za jídlo.

             Těch posledních, zřejmě nejvíce podobným nevolníkům v evropském kontextu, bylo i podle čínských čísel málo.

             Podle Fjeldové na většině půdy v Tibetu pracovali lidé, kteří k ní nebyli nedobrovolně vázáni, ale pro něž představovala výhodný zdroj obživy. Proto jí starší výklady o nevolnictví přijdou nepřesné.

             Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/historie-tibetu-a-cinska-propaganda.A160331_125810_zahranicni_jw

          • Reakce na příspěvek:

           samozřejmě, Tibeťané konečně mohou cestovat, proto tam mají i letiště i  vlaky, což nemívali, ale musejí na to mít, jako každý. chodí tam do práce, jako každý...

    • Proč se tak omezovat?

     Dovolím si připomenout umělecký počin pana Týce, jistě jste aktualizovanou pamětní desku viděl na vlastní oči - kdo by si to tehdy nechal ujít?

    • Od vás to sedí, vy neznámí pisálku.

  • tobro

   Buď v klidu, jsme kolonií někoho úplně jiného.. ;-)

   • Když jsme byli ČSSR, tak to Rusové četli jako Čechoslovackaja sovětskaja socialističeskaja respublika. A nebyli daleko od pravdy.

    Nyní jsme samostatnou ČR, rovnoprávnou součástí EU, budoucích USE, díky Bohu. Kdyby naši pradědové nebyli nepřispěli k rozbití Rakouské monarchie, mohlo se tak stát o nějaké to desetiletí dřív a možná by se Evropa byly vyhnula i WW1 a WW2 se všemi důsledky.

    • no to je zase ukázkový blábol---😂

     • Přesně.

      Kdyby naši pradědové nebyli nepřispěli k rozbití Rakouské monarchie, možná by se Evropa byly vyhnula (sic!)  i WW1.

      Obcan je génius nebo kontramot. Nápad, že by se Evropa vyhnula WW1 se všemi důsledky v případě zachování Rakousko - Uherské monarchie, která se rozpadla v důsledku WW1,  rozhodně není triviální. 

      K rozbití monarchie se v literatuře píše toto:

      Rakousko-uherským vyrovnáním roku 1867 vznikl dualismus (dvojstátí) se společným panovníkem, zahraniční politikou, financemi a armádou. Uvnitř státu byla stanovena hranice podél řeky Litavy, která rozdělovala monarchii na Předlitavsko a Zalitavsko. Uhry měly svoji ústavu, vládu a sněm. Byla vydána samostatná ústava pro Předlitavsko - Dezemberverfassung z 21. prosince 1867.


    • Jojo...kdyby naši pradědové nebyli přispěli k rozbití Rakouské monarchie, mohlo nás Německo obsadit už v březnu 1938 a nemuselo čekat až do března 1939. TO BY BYLA NESPORNĚ OBROVSKÁ PŘEDNOST....jenom nějak nevím v čem.....😀

    • Samostatná ČR, rovnoprávná součást EU ... no to je ale blbý vtip. Jako ČSSR jsme byli samostatným státem, teď dokonce musíme jako kolonie USA a EU posílat české vojáky vraždit afghánské partyzány statečně bojující proti okupaci své země vojsky USA a NATO.

     Našim pradědům jsme vděčni za to, že vybojovali pro ČSR samostatnost, kterou teď někteří darebáci zaprodávají. Naštěstí ani ten nový pokus vytvoření evropské říše pod spojeným velením Francouzů a Němců spojených kšeftem a eurem nevyjde. Tak jako nevyšly předchozí pokusy ani Napoleona, ani císaře Viléma a později Hitlera. Napoleon narazil na odpor Anglie a Ruska, Vilém opět narazil na Anglii, Francii a Rusko, současná EU si taky nabije držku přenejmenším o Anglii a Rusko.

     • tobro

      Vivago, s panem autorem (Jégl Pavel, *20.10.1958) vůbec nediskutuj, něco si o něm zjisti a pak už budeš určitě vědět sám. Věřím, že si svého času vážíš dostatečně ;-) 

      Už jen to, že se sám zapojuje do diskuse pod článkem, by Tě mělo dostatečně varovat...

     • Pavel.Jegl

      Samostatný a přitom okupovaný stát. To zní jako vtip. Nepobyl jste na sluníčku, tovarišč Vivago?

      • po roce 1968 jsme nebyli okupováni.

       • Pavel.Jegl

        Reakce na příspěvek:

        Patrně jste žil v nějaké jiné zemi, Huriku.

        • Reakce na příspěvek:

         Patrně ano. Zdá se, že jsem tam žil s ním. 

      • Ve srovnání se současným stavem byla ČSSR samostatným státem, to je jasné každému, kdo tu dobu zažil. Čeští vojáci se nemuseli účastnit sovětských dobrodružství.  Zblbnout propagandou je možné jen nemyslící mládež, zejména sebevědomé a přitom ignorantní studenty.

       Jak vypadá okupace se podívejte do Iráku nebo Afghanistánu. Rozvrácené země a statisíce mrtvých. V ČSSR seděli sovětští vojáci v kasárnách, do vnitřních záležitostí republiky se nijak nemíchali. Žádné sovětské hlídky tady neprohledávaly domy a nestřílely na potkání každého, kdo se jim nelíbil. Čeští občané taky nepořádali útoky na sovětská kasárna, nekladli miny a neprováděli sebevražedné útoky proti sovětským objektům. Okupanti, to jsou např. čeští vojáci v Afghanistánu, ty nenávidí už i nemluvňata.

      • Ano, živě si pamatuji na úředníky okupační správy, vojáky cizí mocnosti hlídkující v ulicích, tajnou policii okupační správy otevřeně operující na území státu, na formuláře předepsané azbukou, na dvojjazyčné názvy ulic, na protektora Červoněnka.

       Anebo možná vy nevíte, co to okupace je, kde se to kupuje a kolik bonů to asi tak stojí...


 • Luskou už v té Praze je?


  mně pražský primátor přijde jako magor,,který má potřebu se zviditelnit. možná  proto šije do Číny, aby diskuze nešla o jeho magistrátem placených výletech s kamarádem a dámami do ciziny, kdo ví.


  politika jediné Číny  je uznávány světem včetně OSN, takže pražský magistrát na tom nic nezmění, s smlouvy jsou smlouvy, pokud s textem jedna strana nesouhlasí, prostě se neuzavře, a když tam Čína chce ta slova mít, tak tam bud budou, nebo smlouva nebude, co je na tom k nepochopení?

  • Pavel.Jegl

   "...a když tam Čína chce ta slova mít, tak tam budou"

   Píšete to přesně, Huriku, klobouk dolů, jak jste to vystihl. Vaše slova se dají tesat do kamene. 

   • takové prostě smlouvy jsou, musejí s jejich textem souhlasit obě strany, tedy i Čína a když nesouhlasí, smlouva nebude. 


    Že vy jste si myslel, že my tu smlouvu Číně prostě nadiktujeme, tedy Hřib😂no.mudrc se nezapře.😀

   • No, vy zase přesně nepíšete - zkrácením souvětí či věty se sice dá vykouzlit ledacos, ale pouze za cenu ztráty původního sdělení.

    "...a když tam Čína chce ta slova mít, tak tam budou"

    versus:

    "...a když tam Čína chce ta slova mít, tak tam budou, nebo smlouva nebude"

    je standardní ukázka novinářského umu. Bohužel.

    Pro obcany a jiné novaky: Způsob projednávání znění smlouvy neznám a také ho v tomto příspěvku nehodnotím.

 • Pandu si užíváme ve večerníčku s krtečkem, tak proč ne nějaké jiné milé zvířátko 😍

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit