Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Já jsem rudou pracovní knížku neměl za komunistů také.Rovněž na tom zatím jsem,v porovnání s mnoha jinými, dost dobře.Ale na rozdíl od tebe nejsem takový tupec,aby mně nedošlo,že pokud bude stávající kapitalistický svinčík ještě chvíli pokračovat,tak,že dojde i na mně.To asi tvoje hlava nebere.Právě mezi bezdomovci je většina těch,kteří jásali pro Havla,velebili Klause a brali si jen výhodné půjčky.
  • Peppone, "zdůvodnění" náboženství jako "opia lidstva" pochází z primitivního materialismu 19.století (nevím, jestli to hlásal i Marx) a komunisti to používali jako demagogii proti náboženství a církvi. I šlechta věřila v Boha a v peklo. Poddaní byli nevzdělaní, protože ve středověku bylo vzdělání privilegiem, které nebylo možné poskytnout všem, snad až v 18.století, po reformách Marie Terezie se situace lepšila. Víra se právě snažila podat vysvětlení světa kolem a byla k tomu, aby se lidé civilizovali, aby se někde po lesích netloukli kyjem po hlavách. Křesťanské Desatero není samoúčelné, ale je to vlastně morální kodex sloužící k tomu, aby lidé spolupracovali, pomáhali si navzájem (každý podle svého místa v životě) a aby byla zajištěna stabilita a rozvoj lidského pokolení. Samozřejmě představa pekla, kde se duše smaží v kotli a naopak nebeského ráje, to je velké zjednodušení tak, aby to pochopili tehdejší lidé, poddaní, ale i šlechta a i církevní činitelé tomu věřili.
    Dnes ukazují moderní vědní discipliny, psychologie, medicina, kvantová fyzika, informatika a další, že jednak při smrti (nebo i po ní?) je každý konfrontován se svým uplynulým životem, kterým se mu zrychleně "přehraje" a přitom pociťuje to co pociťovali ti, jimž ublížil. A možná to je právě to "peklo" nebo "ráj" podle toho, zda za živote druhým škodil nebo konal dobro. Zmíněné vědní discipliny ukazují, že smrtí fyzického těla to nekončí, že "něco" v jisté formě přetrvává. Není to ovšem duše v podobě nějaké holubičky nebo bílého obláčku odlétajícího do nebe nebo do pekla. Ale je to nějaká informační entita představující "programový software" a "informační databázi", kterou máme všichni ve své nervové soustavě. A toto "něco", tato entita "nějak" přetrvává, "někam" se "nakopíruje" a může být za jistých okolností "načtena". I toto je zjednodušení, skutečnost je mnohem složitější. Samozřejmě tomu nemusíš věřit, také já jsem k tomuto nazírání dospěl až postupně.
    Pokud cituješ Mistra Jana Husa, s tím souhlasím. MJH byl vzdělaný věřící člověk a kritizoval tehdejší nešvary církve. A církevním činitelům se to nelíbilo, dílem proto, že je to ohrožovalo a dílem proto, že jeho učení nedokázali pochopit. Uvědom si, že v té době byla úroveň uvažování a používání rozumu jiná než dnes. Takže dospěli k jedinému možné názoru (podle tehdejšího uvažování), že duše MJH je ve spárech ďábla a je třeba ji osvobodit. A jak? Ohněm, který nesmrtelné duši neublíží. A že přitom zahyne smrtelné tělo o několik let dřív, než by stejně zahynulo přirozenou smrtí, to není důležité, neboť pouze duše je věčná. V tomto kontextu tehdejší doby je to třeba chápat. Což ovšem vůbec neznamená, že bychom upalování kohokoliv měli považovat za správné.
    P.S. Takže jdi čerpat informace do hospody mezi obyčejné lidičky. Ale nepřežeň to s tím "čerpáním", abys trefil domů. *1*
  • Jo, tyhle našli zkratku. Komunisté předali stát bez dluhů.
  • Myslim si,ze pro narod toho tak mnoho nevykonal,takze zasluhy zadne...
    Je i mozne,ze chtel vykonat,ale jiste kruhy mu za vcasu domluvili.
    Pro upresneni dodam-nikdo vlastne nevi podrobnosti o dohode s ksc v Obecnim dome!
    Jako dalsi si vzpominam(bylo v te tzv.Revolucni dobe)nekde na Ostravsku,jak hulakal cituji:Tady vladne doopravdy nebezpecna mafie.Copak tam vladne ted?s.Palas &CO!Zase chapu,tohle jsou spis kriminalni zivly,takze rovnat to s mafii nelze,ta ma sva pravidla.
  • vy jste opravdu hlupák ?? nikomu nic nesliboval..to dobro musíte zařídit sám nejen pro sebe ale i pro ostatní ..

    nesvádějte pořád svoji lenost a neschopnost na Havla a jiné
  • Lidem slíbil dobro. Proto šli za nim. On přinesl dobro jenom sobě. Milionum přivolal zlo. A to je nemravné. Mnohým obebral i svobodu-svobodu lidského života,svobodu užívat zdravotní péče, svobodu, cestování, svobodu studování.
  • zdar tobě ..pitomo
  • furt tu někdo píše že ho Havel podvedl ..ale ještě nikdo nenapsal proč a čím ????????

    Havel za vás miláčkové nic udělat nemohl ,..to že na tom jsme bídně za to můžete vy a ne Havel !!

    všechny své neúspěchy svádíte na nějaké politiky ..ale je to vaše prohra , protože se nechováte jako občani ale jako ovce !!

    umíte jen žvanit a to děláte už 20 let !!!!
  • To Petr:
    Šlechta potřebovala církev k upevnění své moci a o tuto moc se s církví dělila. Jenom nevzdělaný a zastrašený poddaný peklem mohl dobře tomuto panstvu sloužit. Měl věřit tomu, že dojde po smrti ke spasení.
    M.J. HUs ve svém Výkladu desatera: Teď máš položeno bláznovství v písmě sv. lidí, již s obrazy mluví, jim se poroučejí, od nich pomoci žádají, any pomoci nemohou.
    nebo zkráceně...A kdybys v kamenném chrámě se nemodlil, zdáž by tebe /Bůh/ neslyšel? Věz, že dí sv. Jan Zlatoústý: Místo svaté nečiní člověka svata, ale člověk svatý činí místo svaté, protož buď svatý. Nechej břicha a miluj Boha, a bude tobě kuchyně svatá, pivnice svatá, chlév svatý, stodola svatá, pole svaté, a kam se obrátíš , každé tobě místo bude svaté. "Výklad modlitby páně"- Tolik M.J. Hus
    P.S. Teď jdu mezi obyčejné lidičky do hospody čerpat informace.
  • nezůčastnil..patrně si v té době ještě neuměl číst !§

    nebo to stále trvá ?
  • milý soudruhu..československo bylo v evropě před válkou..prosperujícící zemí ..s vyspělým průmyslem , soudruzi z toho těžili ..vše fungovalo setrvačností a za 40 let ..skoro republika krachla , před listopadem na to m byla republika bídně , pravda teď je to podobné a ale Komunismus už mít nebudeme ..ani kapitalismus !
  • Peppone, ono to není tak jednouché. Skutečnost není nikdy černobílá. A také není vždy jen dobro a zlo. Někdy je nutno volit mezi zlem menším a větším. A také nechat se pro pravdu upálit není vždycky tím nejlepším řešením.
  • Klasi Jaroslave, tak jsem nemýlil. Je to dementia senilis nebo alzheimer? *1*
  • Jestli někdo měl zásluhy o stát, tak to byli komunisté, kteří vybudovali moderní, prosperující a demokratický stát, ze kterého dnešní buržoazie žije už 21 let aniž by něčím pozitivního pro tento stát udělala.
  • Takže podle tvé teorie bych mohl ,v této zemi,velebit nebožtíka Hitlera,od rána do večera.
  • Proč. Vždyť má pravdu.
  • Pro Petr.Já jsem se kuponové privatizace nezúčastnil se zdůvodněním,že nechci rozkrádat stát.Prodeje podnikových akcií rovněž ne.Tak si lumpe nevymýšlej na mně něco ,co není pravda.Na tvojí prolhanost to vypadá,že děláš faráře,nejspíš katolické církve.
  • Klasi Jaroslave, pamatuji ještě, že na hřbitovech bývaly nápisy "Mrtvým klidu přej, hroby v uctivosti měj". Proto také když někdo zemře, tak ho přestává posuzovat světská spravedlnost, protože je skutky soudí Nejvyší Spravedlnost. Ale to primitivní hulváti nepochopí.
  • Klasi Jaroslave, až přijde tvá poslední hodinka, tak se budeš moc a moc divit a budeš litovat svých zlých skutků a své hlouposti a lenosti, že jsi se nesnažil pochopit co že to ti kněží vlastně hlásají za "oblbování", když to berou vážně přední přírodovědecké kapacity. Ale to už bude pozdě na nějakou lítost. A také se svědci shodují v tom, že při tom "účtování" se životem každý prožívá to co cítili lidé, jimž za svého života ublížil. Tatím se tomu směj. Zatím...
  • vlado, v každé normální zemi platí, že ten, kdo druhému způsobí škodu ji musí uhradit. A tak když tato země, potažmo komunističtí vládci , kterým to občané dovolili (ve volbách v r. 1946 jim dali snad témě 40% hlasů) zničila , zašantročila nebo učinila církevní majetek k původnímu účelu nepoužitelným, je zcela normální, že za to církvi náleží peněžitá náhrada. V civilizované zemi by se nad tím nikdo nepozastavoval. Takže se zjevně opět vydáváme na cestu do civilizace. On totiž ten tzv. "stát" měl z uloupeného církevního majetku od r.1948 nejméně 160 miliard čistého zisku (i po odečtení nákladů na platy církevních činitelů).

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit