Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Pro autora clanku. Oculus se je spolecnost a produkt se jmenuje Rift.
    • To je marný, taky jsem se to snažil vysvětlit :)
  • u simulatoru by z toho na bliti az tak byt nemuselo ne ? tam uz je clovek privykly, ze ,,sedi a jede/leti,,
    • Přijde na to, podle mě ani jedno není ideální pokud se:
      a) u simulátoru nepoužije 6DoF pohyblivá sedečka, která člověka skutečně oklame a bude cítit přetížení alespoň ve směru, ve kterém ho má cítit.
      b) u fps nepoužije "omnidirectional treadmill" (vícesměrový běhací pás).

      Každopádně hry (teoreticky) dokáží oklamat pouze dva smysly (zrak a sluch). Přičemž ani jedna hra je nedokáže oklmat úplně. Nicméně u sluchu se podařilo lidi oklamat (stačí si vyhledat binaural audio). Jen je těžké tuhle technologii přenést do her. U zraku pořád chybí proměnlivá zobrazovací hloubka, správný FOV a dostatečné rozlišení. Existují slibné prototypy, proti kterým je Oculus směšná hračka, ale nepočítal bych, že se objeví v komerční podobě v příštím desetiletí.

      Pak je tu 'šestý' smysl orientace. Tady zcela dominuje "simulátor" NASA (taková ta kabina na ramenu jeřábu), co může všelijak rotovat. Ale to si do bytu nikdo nepořídí. A Armáda má pár pěkných treadmillů, některé umí nastavit i sklon. Případně vojáci trénují s helmou v reálném prostředí, ale s virtuálními protivníky či překážkami. Také nevhopdná věc do bytu.
      Pokud jde o oklamání hmatu, čichu nebo chuti, tak jsou technologie v plenkách. Může te mít v ruce HOTAS, volant nebo zbraň, ale to bude fungovat jen v některých hrách a i tam jen chvíli.
      • GlaDOS
        Omnidirectional treadmill rozhodně ideální není. Je to jen v podstatě běhání na místě. Sice pohybuješ nohama jako v reálu, ale jelikož se nepohybuješ doopravdy, necítíš ani správnou akceleraci ve vestibulárním systému a o to jde především. Z toho hlediska nad běhacíma podložkama vítězí virtuální místnost, kterou dali dohromady ve Valve. Jenže na to potřebuješ mít doma spoustu prostoru a pořád jsi limitován prostorem.
      • Hanzales
        Těm motion simulátorům dej taky jen čas ;o) Mít tu FC 401ku by bylo asi paráda. Jak to ke všemu rotuje 360 je úplně ideální. Ale i kdyby to člověk dostal darem, tak to neuživí na elektrice :) Nicméně už jsem viděl i takové menší kompaktní varianty, dávalo to skoro 2G (což stačí) a myslím, že za 2-3 roky už bude i nějaké to křesílko cenově dostupnější v nějakém kompaktnějším provedení (aka do bytu). Navíc pokud se to VR fakt rozjede a rozšíří, mohl by to někdo vyrábět pomalu masově :) Motion cockpit retail za 20k, pro kutily montážníky s podváhou za 10k a s nadváhou za 15k :)
        Edit: Taky jsem viděl takový šikovný kompromis mezi čtyčmi písty a dvěma písty. Sedačka měla kulovitou osu uprsotřed a dva písty obstaraly všechny 3 osy :)
        • https://www.youtube.com/watch?v=sFCRh-anfRg
          • rofl, ten komentář je boží :D
          • super...

            jen ta cena :D nejakych 600k mi prijde torchu drsna :D
      • pamatuju si...to bylo tak pred hmm 15ti lety, jsem byl v nemecku v nejakem zabavnim parku ve 3D kine s jak to nazvat...aktivnimi sedackami...atrakce spocivala v klasickych dneska vsem znamych brylich a pohyblivych sedackach, ktere vicemene delaly pouze trhave pohyby dopredu/doazdu a do boku a film byl prulet raketou v nejakem futuristickem meste...muzu rict, ze iluze byla hooodne povedena. Myslim, ze co se sedacky tyka, neni potreba zadne simulovani pretizeni, stacily by jen nejake vibrace + joy s feedbackem a letecke - kosmicke simulatory budou narez (samozrejme s OR nebo necim podobnym)
    • walltar
      Někomu bude na blití z čehokoliv, někomu vůbec z ničeho ... Je to úplně to samé jako čtení knížek v autě. Já už přečetl za jízdy v autě desítky knížek a nikdy jsem neměl nejmenší problém. Někomu je špatně jenom se na auto z dálky podívá. *1*
      • Hanzales
        Taky to asi závisí i na fyzičce. Jak člověk není ve formě, tak se po pár kolech poblije i v tréningové formuli :) Já bych třeba do stíhačky nevlezl. Bych omdlel a hlava by mi upadla už při 4G :D
      • tak jasne vzdycky jsou extremy, ale ja to myslel z obecneho hlediska, protoze vetsina lidi si na tyhle situace dokaze zvyknout...at uz to je jizda autem, nebo treba pohyb ve vyskach. Takze drtiva vetsina populace by s OR nemusela mit prave u simulatoru problem, protoze uz to maji natrenovano u auta...neco jineho by mohla byt nejaka strilecka, kde clovek beha po vlastnich.
        • Coffin.Corner
          Řekl bych, že spojení pojmů, drtivá většina populace a simulátory, nepůjde nikdy dohromady :)
          • Tak ale sú tu aj arkády, či už letecké, závodné a iné, na ktoré už bežní hráči počujú *3*
        • walltar
          Jo já taky myslím, že v simulátorech a v ostatních hrách, kde se sedí (aby se vyzanači DSC neurazili, že si dovolím říkat i ostatním hrám simulátory) to bude lepší ... Tanky, auta, letadla, vesmírné lodě.

          Střílečky na nohou to budou mít těžší ... ale myslím, ty které jsou pomalejšího rázu, taktičtější by nemuseli být tak problematické. Ono půjde hlavně o to jak je taková hra vyvíjená ... pokud bude dělaná od začátku pro rift, tak si myslím, že ji půjde udělat tak aby se moc lidem špatně nedělalo. Pokud někdo vezme něco co je dělané od začátku na normální monitor a přidá k tomu ovladače pro rift, tak už to bude hroší.
          • Hanzales
            Já mám na to spadeno v podstatě hlavně kvůli Assetto Corsa a DCS. Tripple screen by pro mne byla hodně drahá investice a dát nějakých klidně i 10k za pořádnou helmu by bylo mnohem příjemnější. Pokud ta finální verze OR bude skutečně 4k (nebo něco blízko) a ten text v kokpitu půjde skutečně dobře přečíst, tak to bude labužo. A nebojím se, že by se pak někdy později neobjevily nějaké lightweight rukavice se snímáním pohybu a přenesením polohy rukou do simulátorů, ale to už asi bude otázka ještě dělšího čekání. V tom DCS by mi třeba stačilo jen takové virtuální zápěstí na mačkání čudlíků a v závodních simulátorech si vidět ruce na volantu by taky nebylo marné :) Tak jako tak, stituation awareness s touhle helmičkou na tom už myslím nemůže být lépe :)
            • k těm rukavicím: https://www.youtube.com/watch?v=WE6R4zhGYJQ
  • "...ale ta doba se nezadržitelně blíží"

    Autore, dej si tech 10 minut prace a dohledej si 20let stary clanky (trebas z Chipu) ... najdes tam PRESNE stejny formulace o presne STEJNYCH technologiich ...
    • GlaDOS
      Nepleť technologii a princip. Na světě je spousta zařízení, jejichž principy byly popsány v dávné minulosti, ale právě kvůli technologickému pokroku je bylo možné uspokojivě zrealizovat až později.
      • VFX zcela bez problemu technologicky fungovalo, dokonce daleko lip, nez zatim funguje okulus. Jenze ... to melo zcela totozne problemy. Krome ceny, ktera byla samo astronomicka, to bylo prave i o tom, mit neco na hlave nekolik hodin ... a spouste lidem se delalo spatne uz po nekolika minutach.

        Zatim je to presne totez jako 3D v televizi, ktery je vice mene mrtvy proto, ze jednak nejsou zdroj, a druhak ne kazdej je ochoden u telky sedet 2 hodiny s brejlema na ocich a pak se z toho taky casti lidem dela blbe.
    • Hanzales
      Těch neúspěchů VR by se dala najít celá řada, ale možná je právě teď ten správný čas s tím přijít a uspět. Neříkám, že to bude hned příští rok, ale doba se myslím nezadržitelně nakonec přiblížila na dosah ;o) Přeci jen OLED, 1080p+ a velmi rychlé odezvy snímání pohybu tohle posunují o notný kus dále.
    • wenceslaus
      Ale co to vlastně má dokázat? Jak to ovlivňuje současnou VR? Myslím, že nijak. Ani se podle něho nedá nic předpovídat.
      Technologie jako HD rozlišení, přesné snímání pohybu, low-persistend oled...?

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit