Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Přesně! A žvýkačka je stejné jídlo jako svíčková se šesti! A dívání se na péčko úplně jako s€x, to dá rozum *7*
  • Keyz
    Hraje se to aktivně?

    Je to hra a není co řešit.
    • Nehraje, protože je to maximálně tak walking simulator. Pro zasmání : full playthrough v grafice Dooma :) https://www.youtube.com/watch?v=DxyadCHxUng
      • Keyz
        Ale aktivně tam něco děláš. Tedy hraješ. I když jen chodíš.

        To je rozdíl oproti filmu.

        Kdyby jsi čuměl a za 30 minut zmáčkl jeden čudlík a pak čuměl 30 minut znova, pak by dalo spekulovat.
        • V tom pripade je textovy nebo graficky editor take hra.
    • nehraje... Normalni nuda optimalizace des a hruza.. U me 3/10..Nenasel jsem nic co by me melo k prohledávání prazdnyho baraku donutit
  • Robotron3
    Mám moc rád hry typu Myst, Atlantis, Egypt. To jsou pořádné hry, logické adventury, které před hráče staví úkoly, které musí řešit. To je pro mě hra. Pokud to tam není, je to jakási virtuální prezentace. Čímž nehci upírat Gone Home status "hry", ale hra v tradičnim slova smyslu to není. Což ale znamená, že co je hra se evidentně s takovými experimenty posunuje a prolíná s jinými formami.
    • Myst, Atlantis, Egypt jsou z velké části postaveny na puzzlech, což třeba já u her moc nemusím
  • :D Mizim odsud a jdu na pivo.
  • VonHayek
    Docela rozumnou a konzistentní definici hry má TotalBiscuit, kdy jako jednu z vlastností hry uvádí možnost jí "prohrát", tj. být v ní neúspěšný a například muset začít znovu nebo načítat.

    Jak je na tom vlastně s možností "prohrání" Gone Home? Je tam nějaký takový stav..?
    • To by ale vyloučilo většinu point-and-click adventur, kde se můžeš akorát zaseknout u řešení určitého problému.
      • to spadá pod "být neúspěšný"
    • teoreticky je, když si nepřečteš žádný vzkazy, nedozvíš se nic o příběhu a když dojdeš na konec, připadáš si, jako bys dočetl knihu, kde dvě třetiny chyběly...

      ale když poctivě prolejzáš každej kout, všechno zkoumáš a čteš, teprve pak dáš dohromady celou skládanku příběhu...
  • Mortuus
    Hloupý slovíčkaření. Tak tomu říkejme třeba herní hříčka nebo herní experiment. Ať už se to nazve jakkoliv, vždycky by tam mělo být slovo hra alespoň v nějakém tvaru. Všechno, co od uživatele vyžaduje nějakou interakci je hra. Už by se mělo konečně odprostit od zažitejch definic co je hra a co není.... No a hlavně by se měli přetat řešit takový nepodstatný věci, ale to by asi člověk chtěl moc.
    • Robotron3
      Celý internet, webové stránky, vyžadují od uživatele interakci a není to hra. I přepínání programů na televizi je interakce... A hra je to stěží.
      • Mortuus
        Jak říkám...slovíčkaření. Dík, že si to potvrdil *7*
        • Jak jako slovickareni? Pises, ze "Všechno, co od uživatele vyžaduje nějakou interakci je hra". Ale to prece neni pravda, vzdyt clovek interaguje prakticky neustale s necim. A zamest celost lidskeho zivota, "ze to je prece jenom taky hra", to je trochu hloupe. Je psani hlaseni do prace hra?

          Jinak ano, do jiste miry to slovickareni je, protoze na Gone Home neni jina jednoducha nalepka nez "hra". Jenze pod touhle nalepkou se skryva obrovske mnozstvi obsahu. Sachy jsou hra - ale stejne tak je hra kamen nuzky papir a ten rozdil mezi obema je snad jasny.

          A problem GH je v tom, ze toho jedineho spolecneho prvku vsem hram bez ohledu na jejich obsah nebo komplexitu - nazveme to "hratelnosti" nebo klidne prave tvou zminovanou interaktivitou - ma absolutni minimum. Podobne jako treba film nebo kniha, ackoliv ty ho zpravidla nemaji vubec. Kdezto vetsina toho, co tadyhle nazyvame "hrou", naopak na tomhle prvku stavi.
          • Mortuus
            Tím vším jsem samozřejmě myslel hry obecně. Netušil jsem, že to někdo vezme až tak doslovně, soráč. Šlo mi o to, že hry už nejak definovaný jsou, jenom by tu samotnou definici chtělo trochu zmodernizovat.
            Já jen, že není třeba vymejšlet další podkategorie. Vem si příklad z hudby. Tam se taky vymejšlej různý podžánry, různě se definujou a pak se hnidpichové mezi sebou hádaj.

            Prostě Gone Home hra je. Když jí zapneš a nic neděláš, tak se nic neděje. Musíš zmáčknout to W aby si šel vpřed. Musíš zmáčknout myš, abys něco sebral. Sám si určuješ tempo, jak tou hrou procházíš, sám si vybíráš, který dveře otevřeš další. Tohle by mi jako definice hry stačilo.
            • Textovy editor je tedy take hra. Kdyz ho zapnes, nic se nedeje, musis provadet interakce, aby se neco delo a mohl jsi zkoumat jeho prostredi. I ke cteni knihy potrebujes kontinualni interakci.
        • Robotron3
          Mě to nepřijde nepodstatný a zbytečný. Celá lidská existence a civilizace stojí na tom, že se věci pojmenovávají a definují, tim všechno kolem sebe poznáváme. Zamyšlení se kam sahají hranice hry na herní web určitě patří.
          • takže kdyby zmizely definice, lidstvo by podle tebe zaniklo?
            • A v tom se právě mýlíš, lidstvo je ve fázi, kdy definice opravdu přestávají být potřeba, resp začínají být na obtíž pokud se chceme posunout dál, zjištujeme že je spousta věcí co definovat nejde, že lidská řeč je natolik omezená že u spousty věcí nedokážeme pořádně popsat jejich podstatu přesto že jí podprahově chápeme. Kdysi to možná potřeba bylo, jako u dětí co si musí na všechno ukazovat a říkat "tohle ja auto, tohle je tramvaj.." ale časem už mozek chápe funkci věcí aniž by nim musel přiřazovat název či definici. Když do zítřka vymažeš z lidské řeči slovo "kapesník", garantuju ti že lidi budou smrkat d
            • Robotron3
              Já jsem ale nepsal, že se mění něco na podstatě věcí. Jen jsem mluvil o lidech a že na pojmenovávání věcí stojí civilizace a to je pravda.
            • Nesouhlasím, strom na kterém rostou jablka bude pořád ten samý strom, i když mu nedáš žádné jméno, bude pořád plnit tu samou funkci, poroste, zapustí kořeny, bude plodit ovoce, na zimu shodí listí a ty budeš moct jít a utrhnoit si z něj jablko, bez ohledu na to jestli mu dáš nějaké jméno nebo ne, na podstatě věci to nic nemění.. a tak je to se vším
            • Robotron3
              Ano. Bez pojmenování a definovaní by neexistoval ani jazyk. Nemohl bys děti nic naučit.
          • ty se musíš fakt nudit, čéče :D
            • Jack: Taku blbost som uz davno necital. Naozaj je nutne vzdy argumentovat za kazdu cenu ? I ked clovek vypada ako trotl ?
            • Robotron3
              Neni to tak. Veškerý pokrok, veškerá věda, technika souvisí s pojmenováním. Jak vysvětlíš nové pojmy a objevy bez toho, abys je definoval? Jak vysvětlíš, co je to kvantová mechanika, bez názvů, pojmenování a definic částic a jak na sebe reagují. Stejně jako na začátku, vždycky bude potřeba definovat a pojmenovávat, protože to je pokrok a poznání. Pokud se lidi nevyvinou v nějaký nadbytosti, který by od narození věděli vše :)
            • A v tom se právě mýlíš, lidstvo je ve fázi, kdy definice opravdu přestávají být potřeba, resp začínají být na obtíž pokud se chceme posunout dál, zjištujeme že je spousta věcí co definovat nejde, že lidská řeč je natolik omezená že u spousty věcí nedokážeme pořádně popsat jejich podstatu přesto že jí podprahově chápeme. Kdysi to možná potřeba bylo, jako u dětí co si musí na všechno ukazovat a říkat "tohle ja auto, tohle je tramvaj.." ale časem už mozek chápe funkci věcí aniž by nim musel přiřazovat název či definici. Když do zítřka vymažeš z lidské řeči slovo "kapesník", garantuju ti že lidi budou smrkat dál
            • Robotron3
              Ne, jen mě překvapivě hry zajímají i dál, než že je jenom hraju.
  • Není to hra, možná taková chudá vizuální novela.
  • martin.mares.984
    Ja se s tim nazorem s clanku ztotoznuju, protoze Gone Home je hra jako Bioshock nebo Deus Ex uz jenom diky faktu, ze vsechny tri jsou nejakym zpusobem nadesignovany a maji dana pevna pravidla, ktera proste neni mozne z pozice hrace jakkoliv obejit. Kdyz to zacnes hrat, tak proste musis prijmout pravidla, moznosti a design te dane hry a hrat ji zpusobem (nebo vice zpusoby), ale vse je ohraniceno pouze tim, kam nas vyvojari pusti. Sice kazda ta hra je jinak slozita, vyzaduje mensi ci vetsi miru hracskeho umeni, zrucnosti, taktiku, postrehu, premysleni nebo rychlosti reakci, ale je to podobne jako kdyz treba srovnam "clovece nezlob se" a sachy - obe jsou hry, ale kazda vyzaduje po hraci neco jineho.
  • to je jako jsou šachy sport? Je esport sport?
  • Kozy
    Tohle určování jestli je Gone Home hra nebo je pěkně hloupý, podle mě to je hra jako každá jiná. Jen si nemyslím že je dobrá. Když hraju hru očekávám že mi poskytne více či méně kvalitní zábavu, což se o tomhle simulátoru teenagerky říct nedá. Nejvíce nadhodnocená hra minulého roku.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit