Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Hele, tohle přesně očekávám od lidí co píšou články na islám a kolem islámu, autor se ani nestihl pořádně se rozepsat a už se stihl otřít o Václava Budovce a dokonce i o lidi co si vůbec dovolí použít slovo ottoman - typický milovník islámu, agresivní, nabubřelý a příhlouplý. Článěk jsem bohužel nečetl i když mohl být faktograficky zajimavý, styl autora mi je na obtíž.
    • Autor pouze tvrdí, že slovo "ottoman" je otrocký anglicismus, česky a zhruba i turecky je "osman". To je fakt a nesouvisí to s žádnými názory na žádné náboženství.
  • life28
    A vraj článok Dana Vávru je najdlhší :D tento je tak dlhý, že si ho nemôžem prečítať hneď, takže to odkladám na pozdejc *1*
  • Paráda. Vďaka za článok. Koho by toto obdobie zaujímalo bližšie, tak odporúčam dvojicu románov Miku Waltariho - Krvavá lázeň a Šťastná hvězda.
  • Smekám, konečně jsem se dozvěděl něco pořádnýho z historie :) Autor má pravdu, že naše dějepisné učebnice (nemyslím ty knihy pro vejšku, ale pro základku a střendí) jsou opravdu tragické a nedá se z nich kromě pár žvástů dozvědět nic pořádnýho :) Díky za zlepšení pohledu na toto velice zajímavé období :)
  • Po mnoha letech čtení tohoto virtuální časopisu POPRVÉ reaguji na článek!!! Je prostě výtečný a já jsem moc rád, že se najdou i tací, kteří dokáží psát poutavě a zároveň dostatečně fundovaně!!! Díky moc za krásnou exkurzi do historie!
  • Takto by zde měl vypadat správný odborný článek.Bravo.
    • Článok môžno označiť za populárno-náučný, ani náhodou nespĺňa požiadavky odborného článku.

      Je zrejmé, že v niektorých prípadoch autor ani nevie, o čom píše. Napríklad "Vysoká Porta" (často tiež len Porta) nie je niečo medzi vládou, ministerstvom a poradným zborom, nie je to nejaký subjekt ako napríklad Vláda SR alebo Senát v ČR.

      Je to len prenesené označenie "vedenia" Osmanskej Ríše. Podobne ako by redaktor v televízii hovoril o politike "Bieleho domu" (USA) alebo "Kremľa" (RF), tak môžeme hovoriť o politike "Vysokej Porty" (Osmanskej ríše). Pomenovanie jednoducho vzniklo podľa "Vysokej brány" paláca Topkapi, kde sa sústredily mocenské kruhy Osmanskej ríše (sultán, diván, veľkovezír...).

      V článku sú aj ďalšie takéto chyby a nepresnosti, takže pozor!
      • ales.smutny
        Prominte, ale na Games skutecne nemohu delat analyzy systemu fungovani rise a rozlozeni rozhodovaci moci. A ani nechci. Ano, tohle ma byt popularne naucny clanek. Neni tu misto na vse a je treba zjednodusovat. Musite se s tim smirit.

        Pojem Vysoka porta pouzivam, protoze jej mne na univerzite naucil pan prf. Vesely, jehoz povazuji za relevantni autoritu, jiz se u nas vyrovna v oblasti turkologie malokdo. A ac budu znit nabubrele, po mnoha letech v tehle problematice a dvou VS titulech z tehoz uz si myslim ze vim, o cem pisu :) ano, muzu tu udelat komplet analyzu i s poznamkovym aparatem, ale bude trikrat tak dlouha a pro bezneho ctenare necitelna.
        • Přesně tak, tohle přece MÁ být populárně-naučný článek.

          Mám ovšem off-topic dotaz: co má sakra znamenat ten "sugestivní psychokomunista"??
          • ales.smutny
            Ale, to vzniklc v jednom z podcastů, v reakci na článek o DA2, kde mne jeden čtenář nařknul, že jsem jako komunisti a snažím se sugestivně vkládat lidem myšlenky do hlav nebo tak něco...;)
            • *1*
          • nad tim se taky pozastavuju *1* . Jenak dekuju za clanek zitra ho urcite chci ukazat sve matce ,ktera je hodne zamilovana do historie . Verim ,ze si pocte *4* . A taky snad diky tomuto clanku zmeni nazor na nenavidene pocitacove hry *3* .
  • Zajímavé je, že se myšlením a v jistých ohledech ani technologicky od toho 16.století o moc dál neposunuli.
  • udeřme těžkým předmětem i toho, kdo nazívá město Konstantinovo: "Istanbul"
    "kultura kryplů" se nekoná, i já děkuji za článek *3*
    • nazývat
  • Prilis dlouhy, to cist nebudu.
  • dobrej článek k fantastické hře. Jestli každej rok bude vycházet assassin a zachová si tuhle kvalitu tak proč ne. od dvojky to je jen lepší a lepší. jen aby to nedopadlo jak cod.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit