Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Po mnoha letech čtení tohoto virtuální časopisu POPRVÉ reaguji na článek!!! Je prostě výtečný a já jsem moc rád, že se najdou i tací, kteří dokáží psát poutavě a zároveň dostatečně fundovaně!!! Díky moc za krásnou exkurzi do historie!
    • Aleš je šikula, ten by článek neodflákl. *4*
  • Zajímavé ;)
  • Tak tohle mi parádně spravilo náladu po těch posledních dnech žabomyších válek o jedno číslo na konci jedné nejmenované recenze. Vynikající článek, věcně ani stylově nejde nic vytknout!
  • Ocelot23
    Více takových článků :)
  • Takto by zde měl vypadat správný odborný článek.Bravo.
    • Článok môžno označiť za populárno-náučný, ani náhodou nespĺňa požiadavky odborného článku.

      Je zrejmé, že v niektorých prípadoch autor ani nevie, o čom píše. Napríklad "Vysoká Porta" (často tiež len Porta) nie je niečo medzi vládou, ministerstvom a poradným zborom, nie je to nejaký subjekt ako napríklad Vláda SR alebo Senát v ČR.

      Je to len prenesené označenie "vedenia" Osmanskej Ríše. Podobne ako by redaktor v televízii hovoril o politike "Bieleho domu" (USA) alebo "Kremľa" (RF), tak môžeme hovoriť o politike "Vysokej Porty" (Osmanskej ríše). Pomenovanie jednoducho vzniklo podľa "Vysokej brány" paláca Topkapi, kde sa sústredily mocenské kruhy Osmanskej ríše (sultán, diván, veľkovezír...).

      V článku sú aj ďalšie takéto chyby a nepresnosti, takže pozor!
      • ales.smutny
        Prominte, ale na Games skutecne nemohu delat analyzy systemu fungovani rise a rozlozeni rozhodovaci moci. A ani nechci. Ano, tohle ma byt popularne naucny clanek. Neni tu misto na vse a je treba zjednodusovat. Musite se s tim smirit.

        Pojem Vysoka porta pouzivam, protoze jej mne na univerzite naucil pan prf. Vesely, jehoz povazuji za relevantni autoritu, jiz se u nas vyrovna v oblasti turkologie malokdo. A ac budu znit nabubrele, po mnoha letech v tehle problematice a dvou VS titulech z tehoz uz si myslim ze vim, o cem pisu :) ano, muzu tu udelat komplet analyzu i s poznamkovym aparatem, ale bude trikrat tak dlouha a pro bezneho ctenare necitelna.
        • Přesně tak, tohle přece MÁ být populárně-naučný článek.

          Mám ovšem off-topic dotaz: co má sakra znamenat ten "sugestivní psychokomunista"??
          • ales.smutny
            Ale, to vzniklc v jednom z podcastů, v reakci na článek o DA2, kde mne jeden čtenář nařknul, že jsem jako komunisti a snažím se sugestivně vkládat lidem myšlenky do hlav nebo tak něco...;)
            • *1*
          • nad tim se taky pozastavuju *1* . Jenak dekuju za clanek zitra ho urcite chci ukazat sve matce ,ktera je hodne zamilovana do historie . Verim ,ze si pocte *4* . A taky snad diky tomuto clanku zmeni nazor na nenavidene pocitacove hry *3* .
  • ales.smutny
    Tak jen v rychlosti malé vymýcení mýtů, anžto jsem tu na skok...
    rmt (anonym) „Tady se s tebou tedy neshodnu, doba náboženského úpadku je právě tehdy, kdy lidé přestávají věřit ve stávající božstva a hledají si jiná, což se v 5. a 6. století v Římě dělo, bylo mnoho sekt, různé kulty osobností, atd. Lidé se vysmívali antickým bohům, atd... Krom toho už začínala řádit i církev...“
    - - - -V 5., dokonce 6. století samozřejmě už dávno žádná víra v původní antický polytheismus ani Mithraismus není. Křesťanství je dávno jediným uznávaným náboženstvím, což se o cca 200 let předtím projevilo na devastaci chrámů zasvěcených nekřesťanským bohům a pronásledování výše zmíněných. Lidé ve vaše „stávající božstva“ nevěřili už pěkně dlouhou dobu. Stejně tak sotva mohla církev „začínat“, když byla už několik set let „v provozu“ a stihla se rozštěpit v řadě ekumenických koncilů. Promiňte, ale absolutně nevíte o čem hovoříte.
    rmt (anonym) „Inkvizice probíhala "pouze" ve Španělsku a je celkem pochopitelné, že tam k tomu došlo, po zkušenosti kterou měli hispánci s muslimy.“
    ----- doporučuji doplnit si vzdělání ohledně tematiky pojmy a jmény jako Kataři, Johanka z Arku, Jan Hus, dominikáni... Španělská inkvizice je opravdu jen součást mnohem výraznějšího hnutí. Ale vydržela nejdéle.
    Rmt (anonym) „Téměř veškeré vědění muslimů je antického/egyptského i indického původu, na které muslimové mohli navázat a také tak činily. Krom toho značná část velkých muslimských myslitelů nebyli nebyli původem arabové a značná část ani muslimové, ačkoli to veřejně nepřiznali. A zrovna Al-Chorezmí byl Peršan, jako i většina velkých myslitelů muslimského světa... „
    -------Obávám se, že se opět tak nějak mýlíte a k tomu motáte páté přes deváté. Nějak nechápu, proč by fakt, že je někdo Peršan měl být důkazem neužitečnosti muslimské vědy. Vždyť byl Peršanem i muslimem.
    Co se týče zdrojů a s oblibou proklamovaného „kopírování“, Andaluská astronomická škola v jedné fázi proslula jako revoluční pro její pojetí vesmíru v kontradikci k Ptolemaiovskému systému, práce Ibn Rušda jsou zcela původní a významné pro další výzkum, ibn Chaldúnovy sociologické analýzy nemají s antikou zhola nic společného, al-Tabarí vypracoval sérii knih o zdraví, v nichž pracuje jak s řeckými a indickými zdroji, tak je doplňuje vlastními postupy a velmi úspěšně. A tak bych mohl pokračovat další dva dny. Zkuste si nastudovat něco o Andaluském zlatém věku, kde mimochodem spolu pracovali vedle sebe muslimští, křesťanští i židovští učenci a nebo abbásovském. Mimochodem, to, že si čistíte zuby a máte jídlo ve stylu polévka – hlavní chod – dezert je zase díky výjimečnému muži jménem Zirjáb.

    Je pozoruhodné, kolik předsudků a nevzdělanosti jde prezentovat jako fakt. Nemám problém s polemikou, ta je přínosná, mám problém s očividnou lží. Pravdou je, že já, na rozdíl od vás, netrpím představami o tom, či onom náboženství, protože jsou všechna tvořena lidmi a ti se chovají vskutku různě. Naivní představa pak ústí v to, že gigantické útvary, které čítají miliardy jedinců a staletí vývoje popisujeme jako homogenní a dáváme jim přívlastky jako „dobrý, špatný, barbarský, civilizovaný“...nakonec to dopadne u černobílých vyjádření, trumfování se, kdo má větší škraloup a argumentaci „a vy zase mlátíte černochy“, pokud možno souběžně z obou hádajících se stran... Doporučuji nejprve chopit se nějakých knih (mohu klidně doporučit) o dané problematice a následně vynášet soudy a odsudky.
    • omyl! 5.stol a snad ještě v 6.stol. je víra v pohanská božstva velmi slušná, ten kdo kompletně konvertoval byla elita (úzká vrstva obyvatel) na západě téměř kompletně na východě zůstalo pohanů více a to i mezi elitou na poč. 6.stol, císař Justinián se to snažil řešit velmi radikálně. Křestanství se náramně hodilo neexistoval lepší systém jež by ospravedlnil stratifikaci společnosti (Byzantská říše měla jeden z nejhorších poměrů mezi chudými a bohatými ze všech známých civilizací).

      tehdejší bohatí byli mnohem bohatší než v dobách relativní prosperity řekněme konec Republiky až 2.stol., ale bylo jich mnohem méně, nesmíte dát na literární tradici je velmi selektivní, epigrafie je mnohem oběktivnější zdroj, je totiž obvykle zcela mimo dosah skupin jež mohou velmi jednoduše filtrovat literární tradici a právě epigrafie ukazuje že pohanů snad mimo Sýrii bylo v ŘŘ v 5.stol mnohem více.

      Byla to především finanční stránka která urychlila konverzi elity ke křestanství, především člen elity jež konvertoval nemusel platit daně.
      Stát to poté vybíral od těch chudých a jelikož neměl prostředky na nákup otroků zotročil všechny ze kterých udělal nevolníky.

      Nakolik byla tato konverze násilná je těžko říct identicky jako inkvzice ten kdo konverzi prováděl byl identický tím kdo kontroloval všechnu administrativu a archivy tzn. určit míru brutality je velmi obtížné a interpretativní.
      • jen bych doplnil, křesťanství nezničilo římskou říši jednalo se ale o systém jež byl zcela tou nejhorší možnou volbou, ačkoliv systém trpěl obrovským znehodnocením měny a nedostatkem financí (nejen) armádě, financovala ŘŘ největší stavební projekty od dob Augusta v době která byla naprostým opakem té Augustovy nebyla to navíc infrastruktura ale především církevní stavby jež říše financovala protože pohanské chámy nebylo možno pro církevní účely použít (nevhodnost) byla adoptována Bazilika (jeden z nejdražších druhů staveb).

        Dále občanská ctnost především u elit jež kdysi byla spojena se službou v armádě se přesunula ke službě církvi.

        Obdobnou transformaci prožíváme dnes kdy národní hrdost a víra ve svou vlast nepíši raději rasu stává se politicky nekorektní místo toho nastupuje ideologie viny, a pojem jako bílá kultura a identita stává se jaksi synonymem pro rasismus a nacismus.
        • pojem "bílá kultura" jsem nikdy neslyšel. Co to má znamenat?
      • ales.smutny
        Promiňte, ale nikoliv omyl. Pokud se bavíme o Apeninském poloostrově, přechod na křesťanství byl skutečně masivní, pravda, i díky tomu, že první vlna "objevivších víru" se pustila do pohanů s vervou. Co se týče Byzance, ano, to byl úplně jiný příběh, asi hlavně díky tomu, že nebyli přímo pod římským biskupstvím/ papežem. Plus vámi popisované sociální nůžky, které byly opravdu velmi rozevřené.

        Nepodceňoval bych ale ani koncily, celá série debat a schizmat se podle mne na vývoji silně podepsala, zvláště nešťastné následky oddělení nestoriánů (a ne, fakt si na ten koncil nevzpomenu, vždy se mi pletly).

        Jinou věcí je ale, i v Říme, praktikované "upravování" křesťanství, aby bylo více "user friendly". Určitě tam najdeme vlivy mithraismu, potažmo zoroastismu (ale to najdeme i v rámci babylonské diaspory a následně Starém zákoně)...takže si nemyslím, že by šlo náhle o silnou vlnu probuzení víry, ale spíše... progresivnější pohled na věc...:)

        (a díky za skvělý příspěvek, na další diskusi odpovím kdyžtak zítra, na iPadu se hrozně špatně píše delší text:))
        • já se obávám že nikoliv epigrafie je v tomto docela neúprosná, ale masivní byl v každém případě především v porovnání s christianizací v předchozích stoletích kde se jednalo do pol. 3.stol o mikroskopické hnutí.

          křesťanství bylo vždy upravováno dle potřeby, již od počátku tj od dob rané církve (1.stol.)
    • Mimochodem jestli tou očividnou lží myslíte ono "špatný recenzent", tak to je věc názoru... :-)
    • 1. Moje chyba, myslel jsem 4. a 5. století, psal jsem o století víc. Pokud vím tak až někdy začátkem čtvrtého století bylo vůbec křesťanství v Římě zrovnoprávněno...
      Jak už sem vysvětloval, beru "pouze" španělskou inkvizici, protože ta opravdu řádila...

      2. Zdaleka se nemýlím. Téměř veškeré vědění muslimského světa navazovalo na antickou a egyptskou vzdělanost. Být muslimem "vylučuje" vědecké postupy, dle koránu když spadne ze stromu jablko, tak protože bůh. Peršané byly vzdělaným a silným národem před vpádem muslimských hord. Peršané narozdíl od většiny jiných si zachovali svojí kulturu. Islám byl přijat spíše z politických a mocenských důvodu a postupně se stal převládajícím náboženstvím. Jak sem již psal většina perských myslitelů nebyla muslimy, ačkoli tak budou vždy prezentováni. Např. Ibn Rušd byl v podstatě přímo odpadlík od Islámu... Zirjába vůbec neznám...
      Zlatý věk? Tím myslíte co, objevení ameriky? Pěkné...
      Jinak jistěže v Cordobě spolupracovali na poli vědy jak židé/muslimé/křesťané, protože jak známo u myslitelů je náboženství jen pramalou překážkou. A zrovna Cordobu dávat za vzor jak spolupracovali muslimové, křesťané a židé je k smíchu, to bylo totiž snad jediné území kde tomu tak bylo...

      Vše co jsem psal jsou fakta, zatím co vy jste fabuloval o janičářích a idealizoval Osmánskou říši... A v konečném důsledku i muslimy... Tedy vy sám jste očividně lhal?

      Pane smutný raději mi nic nedoporučujte a přečtěte si Korán, dodnes brán jako psané slovo boží, a pak idealizujte !!! Následně si přečtěte hadithy. A uvědomte si že pro muslima je toto závazné a neměnné. Podívejte se jaké strany nyní vyhrávají v budoucích "demokraciích" severní afriky, Muslimské bratrstvo, které např. v Egyptě veřejně prohlašuje o budoucím vyhlazení židů. Podívejte se co se stalo s demokratickým Tureckem, u moci je fanatický muslim (tedy správný muslim) Erdogan, který efektivně znemožnil armádě převzít moc, což bylo jejím úkolem v tomto případě. Ataturk se musí obracet v hrobě.
      • ales.smutny
        No, můžete omyly a lži opakovat, ale na relevanci jim to nepřidá. (španělská inkvizice jako jedináopravdu řádila? Pozoruhodný omyl) Ibn Rušd odpadlík od islámu? Zajímavé... to měl jakožto jeden z klíčových představitelů málikovské právní školy asi silnou schizofrenii:) Neznáte zlatý věk v kontextu islámské vědy? Nu, tak to hodně vysvětluje...opravdu hodně.

        To, co píšete skutečně nejsou fakta... Zkuste si něco přečíst o vědcích v islámské Persii, tedy řících na tomto území. Pak byste nevypouštěl absurdity jako, že většina perských učenců nebyli muslimové. Ale možná jsem těch sedm let na škole zabývající se právě tímto strávil v obrovské iluzi a záměrně mi kapacity na tuto problematiku lhaly, jistě v rámci nějaké konspirace :))

        Mimochodem, Korán jsem četl, i některé sbérky hadísů (ono je jich poněkud...hodně a jejich relevance se liší jak dle řetěze tradentů, tak náhledu daného směru islámu potažmo právnické školy). Obávám se ale, že vy jste toho o diskutovaném tématu mnoho nečetl... Je až trochu absurdní představení, asi jako když někdo ukazuje na červenou a křičí "žlutá, žlutá!" :)
        • Nezbývá než přijmout následující vysvětlení: české univerzity ovládají templáři, kteří zde v rámci svého zločinného plánu na ovládnutí světa úmyslně glorifikují své bývalé nepřátele. Logické, jednoduché a elegantní vysvětlení - musí být tedy správné...
          • Templáři, opět lež ála AG. Templáři narozdíl od jiných byl čistě mnišský řád, resp. řád bojových mnichů. Stal se nejbohatším řádem své doby a přitom jeho členové stále žily odříkavým způsobem života.

            K těm školám, možné je vše...
            • Ále AG = Assassins Greed :-) Holt došlo k zámněně písmena. Íčka ulítnou občas každému... AC udělal jako obvykle z Templářů Bad Guys...
            • Eh... to byl odkaz na Assassins Creed. Víš, to je ta hra, jejímž zasazením v historii se zabývá ten článek, pod kterým jsi rozpoutal svou křížovou výpravu.

              PS: členové žili, s měkkým "i", neb členové jsou životní :-)
        • Ještě k té španělské inkvizici, rád se přiučím jestli máte něco věcnějšího, než jen pozoruhodný omyl...
        • Ibn Rušd aneb kterak je duše smrtelná... Názor hodný to muslima, že...

          Neznám pojem zlatý věk v kontextu islámské vědy...

          Pokud jste četl korán, tak by vám mělo být jasné proč většina "muslimských" myslitelů nebyla muslimy... A hadithu, jistěže je jich hodně a to ještě k tomu některé jsou "špatné" a muslim by se jimi neměl řídit, že...

          Opět, kde lžu, nějaký příklad, jaké omyly? Povídejte, přehánějte... :-)
    • Musím říct, že konkrétně o inkvizici má mylné představy snad 90% populace :), to snad ani nelze nikomu vyčítat po 40 letech komunistického vymívání mozků *3*
  • Opravdu bych velice ocenil, kdyby pan rmt odešel řešit svoji islamofobii jinam. Toto je článek související z geniální herní sérií Assassin's Creed a fakta o vládě Suleimana Velkolepého jsou zde uvedena jako informace, které mají hráče řádně uvést do doby, v niž se nejnovější díl série odehrává.
    Pokud se vám, rmt, článek nelíbí tak to stačí říct jednou a nenavážet se zde do každého.
    S vaším fanatismem nesouhlasím a nikdy souhlasit nebudu.
    JÁ si myslím, že Sulieman byl geniální panovník a Osmanská říše byla velkolepá frakce, která dokázala rozhodit i ty největší evropské velmoci - a VY mi moje názory nerozmluvíte. A klidně mě můžete nazvat lhářem, protože názory někoho takového, jako jste vy, mě nijak nermoutí.
    Takže prosím, dejte nám pokoj.
    • Opět opakuji, přečti si Korán a pak mi znovu řekni že já jsem Islamofob !!!

      Pokud oslavuješ nepřítele tvého lidu, pak opravdu nechápu tvé myšlenkové pochody... A nebo že bys byl původem Turek? To by pak mnohé vysvětlovalo...
  • Hairy_Ass
    Když už píšete takové články, tak by nezaškodil seznam literatury, protože takhle si můžete informace klidně cucat z prstu... *3*

    Jinak Budovec není zdaleka jediným zdrojem, vzpomněl si někdo na Václava Vratislava z Mitrovic? *7*
  • Pri takovejch clancich jsem fakt rad, kam se ta herni novinarina a weby take ubiraji. Jako napr. povedene clanky Ondry Svary z historie her a hardwaru na hreja zde na games perfektni veci od Alese priblizujici historicke pozadi her. To je presne vono, jen houst. Pevne verim, ze stale dorustajici vlna starsich a pokrocilejsich hracu co je zajima i vse okolo prave tyhle vlastne i vzdelavaci clanky oceni.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit