Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Díky za článek.

  • Jack1947

    AMD má jednu velkou výhodu ted ještě díky výkonu, že má jak nizkou třídu tak úplně tu nejvyšší jenže Intel max COre2 duo a ještě I3 za 4,5 klacku... AMD za těch 5k seženu už obstojné. I7 nikoliv nemluvě o desce...

  • Tak nevím, 5900x je momentálně o 2000kč dražší než i9 10900K a výkonově se na něj pouze dotahuje. K tomu ještě nutnost koupit rychlé a drahé paměti. Přijde mi to ze strany AMD jako takové pyrrhovo vítězství. 


    • unicz

      Také nevím. U Alzy vidím více méně shodnou cenu.  Už jen z nejprostšího srovnání "jádro na jádro" je jasné, že s výkonem se mýlíš. Pokud přihlédneme k výkonu IPC, mýlíš se velmi. A to při menší spotřebě a bez masivních bezpečnostních rizik. Rychlá RAM je bonusem jak pro AMD, tak Intel, ale je to především tvá volba, nikoli nutnost.


      Jestli to měl být trolling, tak nebyl upřímně moc dobrý...

      • Tak alza nabízí pouze tu dražší Avenger edici, jinak na CZC je intel za  13 665 a AMD za 15 390. Rychlá RAM rozhodně není v případě AMD bonus, ale věc která má velký dopad na výkon ve hrách. Narozdíl od intelu, kde je dopad minimální. Samozřejmě záleží na optimalizaci konkrétní hry, ale většinou je to tak. 

        Co se týče bezpečnosti to netuším, mám pc pouze na hry a nedokážu to posoudit. 

        Co se týče prasácké spotřeby a teplot u intelu, tak je to trochu neprávem. Problém je v automatickém nastavení biosu, který třeba do mojí 10900k rval i 1,5V. Ty teploty a spotřeba pak skutečně odpovídaly tabulkám. Takže po přenastavení napětí 1,3V jedu pevně na taktu 4,9gh na všech jádrech při teplotách do 55c a s poloviční spotřebou. A to jsem dostal v silicon loterii spíše podprůměrný kousek. 

        Trolit nechci, AMD udělalo obrovský kus práce, ale na hry bych momentálně bral pořád intel. 

        • unicz

          Tak předně, CZC to CPU "má" a je otázka, zda někdy ještě mít vůbec bude.

          • Co jsem tak koukal, tak se průběžně doplňuje. Cena se Pohybuje od 13-14K, záleží na kurzu.

            • unicz

              Btw. 5900x je o 20 dolarů levnější než tebou zmiňovaný 10900k. A je výkonnější. Intel je prostě offtopic.

              Možná si pleteš nabídky výrobců a nabídky jednotlivých prodejců, kde hrají roli časově věci jako akce, kurz, poptávka, atd. To je jiné téma. 


              AMD má zkrátka atraktivnější produkty. Aktuálně bezprecedentně ve všech ohledech.

              • Reakce na příspěvek:

                zrovna nabidky jednotlivych prodejcu me jako zakaznika zajimaji, protoze mi muze byt sumak, ze vyrobce nastavi cenu, za kterou to stejne nekoupim

                • unicz

                  Reakce na příspěvek:

                  Znovu, nabídky prodejců jsou časově. Nemá smysl je zohledňovat při uvádění produktů, testování apod. Na to nemohou výrobci brát zřetel.

                  Pokud si jako zákazník vychytáš danou nabídku, dobře pro tebe. Btw u Intelu je bundle s hrou, která probadla (případně žádná). U AMD je mnohem větší potenciál a přídatná hodnota. 

  • LessPh

    Já teda nevím, jsem před stavbou nového PC, respektivě roadblock je s dostupností RTX 3080. Nebudu nic kupovat, dokud jsou přepálený ceny, a business jede jen na šedým trhu. I am too old for this sh!t.

    Podle mě teda AMD moc nezabodovalo, a spíš se dostalo do pozice Intelu z pohledu -> jestli chceš výkon, tak si zaplať balík a pak si potykáme.

    Proč to říkám? Protože 5600x je v průměru výkonnostně ve hrách stále pod i7 10700KF, a upřímně kupovat dneska 6ti jádro, když nové generace konzolí mají 8 jader, může jen blázen, který nezná slovo Value. Ten procesor za rok, za dva, až přijdou opravdu next-gen tituly na konzole, můžete zahodit.

    No a 5800x je cenově přepálená, o víc jak 2T CZK dražší než 10700KF - výkonově je na tom 5800x samozřejmě líp než i7, ale máme tady novou situaci AMD je teď v pozici kde byl intel léta, to znamená je dražší a za výkon se platí nemalé peníze. Paradox:D

    Jako AMD mě zklamalo s jejich novou cenovou politikou, je to k pláči. Až je intel v Q1.2021 výkonově přebije s 11th gen, tak to pořádně cenově napálí, a jedinej kdo bude tratit bude spotřebitel / tedy já. Nová i7 bude dražší než 5800x!

    Budu se rozhodovat mezi 5800x a 11700KF, protože RTX za normální ceny budou stejně až na konci Q1.2021. Rozhodnu se jen na základě benchmarků z novýho Flight Simulátoru, půjdu do toho co bude lepší a bohužel zaplatím co bude třeba.

    Za mě AMD velký zklamání, zbořili trh a generálně od teď navýšili ceny procesorů.🤮🤮🤮

    • unicz

      Ad FS2020. Tam je to ošemetné. Samo vývojáři přiznali, že vydali technologický bazmek a slíbili upgrady. A je dost možné, že se budou výsledky dost měnit. Obvykle se tak děje především u AMD, kdy postupně jak CPU tak GPU sílí s technologickou vyspělostí daného SW. A kdo ví, jak s tím zamává VR upgrade...

      • LessPh

        Jo no MSFS není optimalizovaný... co se dá dělat, ale jít zpět k Xplane už taky moc nejde, po tom co jsem namlsaný na tu skvělou grafiku a hlavně VFR možnosti.

        Hele mně je to jedno, jaký CPU budu mít v PC, hlavně aby MSFS běhalo co nejlíp to jde, ale taky nechci přepálit budget.. takže žádná i9 nebo 59xxX, prostě procák za deset, možná 5700x bude ta správná volba. A taky jsem zvědavej na nový intely, ale už budou napálený cenově, po tom co AMD zvýšilo marketové ceny.

        Nejsem fanboy ani jedné společnosti, vadí mi obecně kam se teď HW trh posunuje (ceny, dostupnosti).

        Uvidíme v Q1.2021, dřív stejně nebudou RTX běžně skladem, a proto je teď cena napálená, což mě teda taky pěkně vytáčí, protože PC pod stromek si asi nedám.

        Na nový Radeony si samozřejmě počkám, ale u grafik mám jasno nVidia. Mám špatný zkušenosti s AMD (shořela mi kdysi 4650 nebo co to bylo a vzalo to i nějaký další HW) a navíc se mi líbí RT a DLSS 2.0 a doufám, že to bude v budoucnu podporovat víc titulů.

        • unicz

          Ano, RT bude podporovat v budoucnu více titulů, protože AMD, DXR, konzole. Ale k tomu budou RTX jádra u nVidie k ničemu a dopadne to stejně jako u PhysicX nebo G-Sync, v propadlišti dějin. Přesněji, vrátí se to tam odkud to přišlo-výpočetní profi karty.

          • Uh... RTX je postavene na DXR, takze karty od Nvidie rozjedou vsechny RT hry. Spis by me zajimalo, jestli vyvojari budou delat zpetne updaty starsich RT her, aby sel i na techto novych AMD kartach.

            • unicz

              Nee. DXR je DirectX API. RTX akcelerace je nVidia vendor lock-in, na který se každý... Ano, nVidia rozběhne všechny RT hry, ale zaplatíš si výk9n, který se postupně vytlačí z podpory, protože se každý logicky na RTX vykašle.

              • Reakce na příspěvek:

                To pak ale nemuzes napsat, ze RTX je k nicemu, protoze to vyzni tak, ze si myslis, ze karty Nvidie umi jen RTX a ne i DXR. Ja s tebou souhlasim, ze je to vendor locking, ktery se casem vytlaci a budou se vuyzivat prevazne otevrene technologiie. 

                Chtel bych ovsem jeste zminit toto, ze vubec neni spatne, ze Nvidia tlaci svoje technologie, investuji do toho obrovske penize a prijdou s tim prvni na trh. Kdyby to takhle netlacili, tak dost pochybuju, ze se Ray Tracingu dockame este v teto generaci konzoli. Problem je samozrejme v tom, ze na tom postavili tehdy svuj marketing a zvysenou cenu ospravedlnovali necim, co nebylo dlouho poradne implementovane v zadne hre a dokud neprislo DLSS 2.0, tak to vyssich rozlisenich nebylo moc hratelne.

                Je proto dobre to ted brat jako bonus, ktery by mohl u tech par extra narocnych her jako Cyberpunk udelat nemaly rozdil vykonu (uvidime, ocekavam, ze pouze v rasterizaci amd povede, ale po zapnuti rt se karty otoci).

    • unicz

      Co se dívám, ten intel je o cca 17% dražší než jmenované AMD. Tedy se podivovat nad jeho nižším výkonem nedává smyl?

      Nevidím smysl "nová generace má 8 jader". To má i ta stará. ?

      V porovnání s 5800X, no zase má dost možná i poloviční výkon v "heavy load" zátěži, tedy se ti ten peníz navíc vrátí a) ve výkonu, b) spotřebě, vcelku cajk, moc nevidím nic přepáleného.

      Vcelku nic moc trolling?

      • LessPh

        Spíš trolling od tebe, ne? Když budu mluvit tvojí řečí...

        Co se dívám, AMD 5800X je o 23% dražší než mnou jmenovaný intel. Tedy se podivovat nad jeho nižším výkonem nedává smysl?:D Podtrhuju 23% dražší, AMD je ještě větší držgrešle než intel.

        Ano tady máš pravdu, old gen měl 8 jader, ale i tak si nemyslím, že porovnáme jabka s jabkama, protože v základní verzi old genu byl prostě sh!t procesor, který už v době releasu byl zastaralý. V next genu je ZEN2 pokud se nepletu, tam už je alespoň nějaká výzva.

        Já teda nevím jak ty, ale mě nějaký W výkon teda vůbec nezajímá, mě zajímají FPS to je pro mě předaná hodnota. Jestli honíš elektroměr, tak to je tvůj boj, ale pro mě tohle nemá žádnou váhu. Nejsem socka, abych koukal každou hodinu na elektoměr, když mě nový komp vychází na +55T, tak mě asi účet za elektriku fakt nezajímá, nemyslíš? Ale co mě teda vytrhne je FPS v MSFS.

        A prosím piš srozumitelně a jasně, vyznat se v tom co píšeš je fakt děs a hrůza, druhý stupeň.

  • vedení je hodně slabé slovo doslova zašlapali intel do země....navíc apple má své procesory do svých notebooku tkaže další tečka pro intel.



  • Očekávaný výsledek podobně jako u GPU. Dlužno dodat že  AMD Smart Access Memory (Ryzen 5xxx + MB 550 a lepší + RX 6xxx) přidává ve hrách v průměru dalších cca 5%.  Osobně čekám na něco jako Ryzen 5700x tj. 8 jádro s TDP 65W, protože 5600x 6-jádro za bratru 8KKč je velké NE-E.

    • Smart Access Memory nebude jen záležitostí AMD,  nVidia ho dodá updatem i pro Ampere, navíc bude oproti AMD funkční i na PCI-E 3.0 a to jak s CPU od AMD tak Intel.

      https://www.tomshardware.com/news/nvidia-amd-smart-access-memory-tech-ampere 

    • Puvodne jsem doufal ze 5700x bude za tech 8500, bohuzel bude tak za 10k

  • tuco

    Proc to testujou v 1080p? 

    Dobre, zde se rozdil mezi procesory sice ukaze, jelikoz GPU neni takovou brzdou, ale koho zajima jestli mu RDR2  pojede na 100 nebo na 120 FPS? A Valorant, ctu to dobre, 1000 FPS? Kdo to ma na praci tak ho zase hry tak nezajimaji. Nemluve o tom, ze tu mame novy konzole, a GPU, ktery 1080p az tak neresi.

    Jinymi slovy,  kdy muzeme cekat, ze FullHD prestane byt standardem?

    • jack

      Velký souhlas i jak píší ostatní. Pokud mluvíme striktně o hrách ve 4k, pak není potřeba sledovat nová CPU. Nemají skoro žádný dopad na výkon fps.

      Hrají výhradně ve 4K a mé CPU roku 2016 není nutné měnit. Stačí upgrade z GTX 1080 na RTX 3080. 

      Tím nikterak nesnižuji výkonový nárůst a radost z faktu, že AMD do toho šláplo.


    • jiri.svak

      Odpověděl sis sám, když chtějí testovat rozdíly mezi procesory ve hrách, je třeba odstranit úzké hrdlo na straně grafické karty, tudíž je třeba testovat v relativně nízkém rozlišení. Jinak by takový test přece neměl vůbec smysl. Například ve 4K ti klidně může vyjít, že i staré čtyřjádro Intelu bude mít podobný výkon jako aktuální high-end.

      Zda hra jede ve 100 nebo 120 FPS zajímá třeba majitele 120Hz monitorů.

      Full HD tady s náma bude ještě dlouho. Podle poslední Steam HW survey v něm hraje 66 % uživatelů. Větší podíl než 4K a 1440p dohromady má i staré HD (1366×768): 9 %. Imho za to mohou starší notebooky, kterých je v oběhu ještě stále dost. Tohle je realita (ač samozřejmě omezená vzorkem respondentů Steamu).

      • tuco

        Diky, rozumim. Jsem si to uvedomil, kdyz jsme to psal, proto ta otazka: kdy? 

        Například ve 4K ti klidně může vyjít, že i staré čtyřjádro Intelu bude mít podobný výkon jako aktuální high-end.

        Prave proto doufam, ze testy (FPS) se budou od standardu 1080p posouvat vyse, aby si potencialni kupec nemyslel, ze kdyz da za CPU 20k tak to pofrci diametralne jinak nez na CPU za tisice 3. No a taky proto, aby mel srovnani s konzolemi, a ne pro PC master race, ale pro predstavu co vlastne za svy penize dostava.

    • Darthmaul66

      Přesně tak, když se člověk podívá na testy v 2k a 4k tak tam už to není taková hitparáda. Ale jinak  AMD samozřejmě valí a je to dobře aspoň se konkurence probudí  ze zimního spánku. 

    • No asi až ho vetsina hracu nebude pouzivat FullHD a přejde na vyšší rozlišení

      • LiarForHire1

        To bude asi dlouho trvat, teď se hrozně často setkávám na internetu s názorem, že 4k je jenom "obchodní název". Vím že to je směšný názor, ale je to tak.

        • unicz

          J, ono to spíše platí o RT. Pauzovat hru a diskutovat, jestli se koukáme na RT nebo na texturu poněkud jasně ukazuje, že je to opravdu jen marketing.

          Jo ještě, RT umí pěkně nablýskat podlahu/zemi (což bylo trnem v oku už v dobách NFSU....) a skleněné plochy (špinavé město, ultra čistá skla, lol). Ještě počkáme co Cyberpunk a pravděpodobně téma RT zase necháme spát do další generace.

  • skaven

    na slovensku je 6 a 8 jadro dobre dostat, jedine vypredane su 16jadra


Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit