Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Dovolil bych si tu hádky, zda MS či Sony, shrnout jednou jasnou větou. Čím jednodušší to daná společnost udělá pro lidi, tím lepší udělá kšeft. Zatím sbírá body Sony. Podotýkám, že jsem HC PC hráč a o konzole se zajímám jen ze sportu.
  • Ehm ... pokud vim, tak nekde v nemecku/francii steam prohral soud, ktery mu naridil, ze musi umoznit prevod her na jine uzivatele, protoze konstatoval, ze ten, kdo hru zaplatil na to ma zcela nepochybne pravo.

    Ostatne, presne totez je zakomponovano i v ceskem autorskem zakone - prevod licence nezasahuje do prava autora a je primo ze zakona mozny => musi byt umoznen i technicky.
  • Stejně většina socek tady nebude mít těch 13K, za který se bude PS4ka prodávat. Takže je t planá debata v zásadě.
  • Já myslím, že z povahy věci to nemůže být nic jiného, než licence. Spíš se bavíme o tom, že ta licence možná bude "přenosná" na dalšího držitele - např. při bazarovém prodeji. Ale zůstanou omezení typu zákaz dílo kopírovat, zasahovat do něj atd.

    Na druhou stranu, jen tak pro zajímavost jsem se podíval do pár z originálek na PC, co mám doma z 90. let, a tam po nějaké EULA ani stopy. Zajímavé.
    • Licence je prenosna primo ze zakona. Dokonce uz i steam prohral soud.
    • Ano, u softwaru člověk nemůže vlastnit nic víc než pouze licenci k používání. Ovšem je zajímavé, že v Evropě výrobce nemůže bránit následnému prodeji licence někomu jinému. Bez ohledu na digitální/nedigitální způsob získání.

      Myslím, že nelze zhotovit kopii (u nás) softwaru ani pro osobní potřebu (narozdíl od filmu, hudby). Pokud se nepletu, tak oprávněný držitel licence může provézt zásah, pokud je to nezbytné kvůli jeho používání.

      EULA... tam bývají taky kolikrát nesmysly *15*
  • toto je fakt imbecilny PR zvast.
    Jedna vec je ze sony nema hlavne slovo ako budu vydavatelia licencovoat (ak ano tak moc uspesni podla mna sony nebude)
    Druha vec je ze ked budu mat taky pristup, ze to co si kupis s tym zaobchadzaj ako chces je uplny oser a nezmysel. jeden clovek si kupi ich hru a uz v podstate ani nebude ich, lebo si s nou moze robit co chce takze ju bude sam volne rozsirovat a ich "zisk" sa bude rovnat cene 1 hry.
    Garantijem vam, ze takto to teda urcite fungovat nebude.
    • Matthew1J
      Néni to žádný imbecilní PR žvást. Spíš máš trochu problémy porozumět textu.

      Stěžovat si, že sony nabízá hráčom to co chců aby si z nich udělala zákazníky už je opravdu demence těžkého kalibru. Nabídka a poptávka a zdravá konkurence vám neříká nic?
      • smejki
        Ale samozřejmě, že je to PRko a Sony honí body, protože vidí příležitost. Rozhodně bych se však zdráhal říct, že je to filosofie společnosti. Stačí si vzpomenout na relativně nedávnou kauzu prolomení ochrany PS3, kde jednání Sony jasně stálo na tom, že nejste vlastníkem ani vlastní konzole (čert vem hry). Sluší se poukázat i na to, jak prasácky poté Sony přistoupila k otázce soukromí a osobních údajů, když se snažila zjistit IP adresy všech, kdo navštívili stránky hackera. Jedno považuji za jisté. Pokud se XBone s tou svou restriktivní politikou ukáže být úspěšnou platformou, v další štaci Sony tohle zavede taky.
        • Matthew1J
          Bože... Kdo sa tady baví o filosofii společnosti? Kromě tebe teda :D Filosofie společnosti je legálně vydělat peníze.
          Sony vidí, že hráči chců mět právo hry půjčovat a přeprodávat -> na svojí konzoli to umožní resp nechá systém který to umožňuje. To nejsů PR žvásty, ale holý fakt.
          Je potřeba diskuze o vlastnictví her. Sony to říká aby si získala přízeň hráčů a využívá to v konkurenčním boji, ale to přeca nemění nic na tom, že to može byt hráčom jedině ku prospěchu.
          Hráči si kůpíja PS4 a budů si půjčovat a přeprodávat hry aby si mohli kůpit další. Hráči budů šťastní, sony bude šťastná.
          Pokud s tím MS uspěje a Sony to v další generaci zavede taky, tak prostě lidi co nechců takové restrikce prostě přejdů na PC a budů hrát hry u kterých ty restrikce nejsů. V čem je problém?

          Vynadáš prodavačovi s čerstvějším ovocem, který to bude vyvolávat, že má enom PR žvásty protože má čerstvější ovoce aby lidi nakupovali od něho a ne z dobroty srdce? Stavíte to celé na hlavu.
        • A proto mě udivuje, kolik má Sony přisluhovačů, kteří si koupí ten jejich krám domů. Kdyby lidé používali mozek, všechny tyhle společnosti by fungovali ve prospěch zákazníka a ne obráceně. Já vím, ono se to lehce řekne...
    • jan.pospisil.35
      Pořád ji nesmí kopírovat ale může ji pučit, nebo hodi do bazaru. Teda myslim.
      • to uz by mohlo byt skor. Jednu hru moze hrat naraz iba jeden. ale stale je to to iste: niekto dostane pristup k hre zadarmo. Co je na tom zle? Zly bude pristup ludi, vacsina bude chciet hru lacne a vlastnik to moze vyuzit, ved nepotrebuje hru na vzdy, moze ju poziciavat. To bude viest k nizsiemu zisku vydavatelov a k drahym hram. Ti co chcu hru iba pre seba budu musiet kupit drahu hru a ti co si hru rozdelia budu iba podporovat drahe hry pricom oni zaplatia menej.
  • go Sony go
  • Uprimne, Sony hraje na efekt a temhle kecum moc neverim. Jejich heslo pro (minulou) soucasnou generaci bylo MP zdarma pro vsechny. Bum a je tu placeny MP v ramci PS+. Takze uvidime jak dlouho bude trvat a zavedou DRM na bazarovky take...
    • Matthew1J
      Spoplatnění MP je velice nepříjemné a ani obhajoba prostřednictvím výhod PS+ néni na místě. Udržovat infrastrukturu takového rozsahu holt stojí peníze a sony zjistila, že s tím má problémy proto zavedla poplatek. Poplatek je menší než u většiny MMO.
      Pokud odmítáš měsíčně platit za multiplayer je tady pro tebe PC nebo PS3 a jiné.
      • neodmitam, je mi to jedno. Jen se mi prici, kdyz se fanousci Sony posklebovali jak ma xbox placenej MP a oni ne (Sony je v tom utvrzovala, ze placenej MP nikdy nezavedou), no a najednou, kdyz je vsechno jinak, tak placenej MP je soucasti uzasne sluzby PS+, kterou oni by si stejne poridili... dost pokryteckej pristup, nezda se ti?
    • Caincz
      PS+ za 120 korun měsíčně s x hrama zadarmo jako bonus je problém? Get a fuckin' job. PS+ je nejlepší věc, co Sony dlouhodobě poskytlo na PS3, je logický, že ho chtějí rozšířit. Při tý ceně je člověk, co to nemá, hlupák, co okrádá sám sebe. Bez urážky.
      • O to preci vubec nejde. I kdyby MS nemel obdobu PS+ sluzby. Jde o to, ze Sony si nevidi ani na spicku nosu. Nejdriv placenej MP nikdy a najednou formou PS+. To nemluvim o tom, ze MS gold je ted na tom lip, bo kdys si nezaplatis prodlouzeni, na rozdil od PS+ o hry neprijdes... Nepotrebuju za kazdou cenu obhajovat MS, ale z fanatickeho pristupu vetsiny majitelu PSka, kteri misto toho aby priznali, ze ackoliv Sony tvrdila, ze nebude mit placeny MP a presto ho zavedla, najednou tvrdi ze PS+ za 120 Kc je preci super a navic s x hrama mesicne, se mi chce blejt velebnosti...
        • Caincz
          Řeknu to takhle - nejsem fanatik, mám doma x herních zařízení, hraju v podstatě na všem, všechno má svoje. Celou dobu trvání PS3 generace Sony dodržela slovo, mulťák placenej nebyl, teď bude, ale bude to vykoupený tim, že za to člověk něco dostane. Přijde mi to ok, platil bych si to Plus tak jako tak :) Stejně jako si platim Xlive Gold, stojí mi to za vědomí, že jsem platící zákazník. Stejně si všechno, co mě zajímá, kupuju krabicově, mám rád zaplňující se police :) Takže fanboyism stranou, PS+ za 390 na čtvrt roku je cool, asi to holt patří k vývoji jako digitální distribuce nebo DLC :). Dokud tu nutnost aspoň mají snahu něčím osladit, rád si to necham líbit.
          • Mozno tebe v CZ je to jedno, ale pre mna ako platiaceho zakaznika Sony, to je dalsia degradacia sluzieb. Vravim o SVK konte, kde doteraz som nemohol hrat online v pripade len niekolkych hier s online passom (napr. naposledy LoU). Po novom uz online vobec. A nech na mna nejdu s moznostou zakladat si fake konta inde, som platiaci zakaznik, ktory v 3. tisicroci vyzaduje plnu podporu za svoje peniaze. Steam a MS ju poskutuju, uzasne Sony nie.
      • mas pravdu,ps+ je fajn sluzba...(sam ji mam)hry zadarmo(a ne jen tak ledajaky...tedka tam treba je Uncharted 3) uloziste dat,slevy atd...ale kazdej by se mel rozhodnout zda ji za tech 120,-kc mesicne chce a ne zda ji musi mit aby si zahral multak u hry kterou si koupil a je k dispozici.treba u U3 nebo Last je multak zajimavim doplnkem,u Bf3 je to spis tahoun hry...proc jeste platit/vlastnit ps+ kdyz o to trebas clovek nestoji ale chce si ten svuj multak zahrat?
        • Caincz
          Samozřejmě, tohle rozhodnutí Sony neobhajuju, ale rozumím mu, pořád je to jenom byznys, na druhou stranu k tomu poplatku dostaneš dost contentu, pokud bys byl zároveň i majitelem Vity, tak se obsah zdarma dál násobí. MS má placený Live Gold x let a bonusy tam jsou nula, pokud teda člověk jako bonus nebere možnost koupit si se slevou starý xkrát protočený hry. Bohužel nežijeme v ideálním světě :)
          • Jo ps+ je rozhodne lepsi sluzba nez gold,jen si rikam ze pro nekoho to mozna neni.ma treba radsi krabicovky nez digital kopie a ty hry co tam vyjdou uz pak i ma na policce a pak mu je ps+ zbytecny,ale aby si zahral tak ho mit musi.pamatuju ze sem si klepal na celo kdyz sem s kamosem vymenil na cas xko za ps3 kuli exkluzivkam a neznalej se tesil ze si zkusim gears of war nebo halo po netu.byl sem jim pak vyvedenej z omylu,ze bych si musel zaplatit ms body:-).pripadalo mi to uplne uhozeny platit jeste za multak a hrozne sem mu xko hanil:-)nu a ono se to chytlo i u sony...i kdyz teda s lepsi sluzbou,ale stejne.jak rikas-byznys je byznys...
      • Jo do ps+ taky půjdu.Jen by mě zajímalo,jestli hry pak po spuštění vyžadují připojení k netu,když jsou vázány na platnost ps+ účtu.A je například možnost hrát hry co tam byly dříve nebo se to každý měsíc nezvratně obměňuje?Jinak teď je tady 10 her a samý pecky,takže myslím není co řešit.PS. Jen doufám,že službu za půl roku nezruší.
        • Caincz
          Služba jede už cca dva roky, zpočátku to byla slabota, ale zhruba od loňského června se to rozjelo a hry jako Red Dead Redemption nebo Demon's Souls mluví za sebe. K netu patrně připojen být musíš, protože hry jsou vázány na tvé PSN ID. Hry se neustále obměňují, ale pokud si jednou hru stáhneš (stačí jen zahájit stahování, jako kdyby sis ji kupoval), je navždycky v tvém download listu a můžeš ji smazat a znovu stáhnout dle libosti, i když už nebude přímo v nabídce na PS Store. Jedinou podmínkou je stálé členství v PS+, pokud ti vyprší a neobnovíš ho, hry nepůjdou spustit (ale nezmizí ti), po znovuzaplacení zas fungujou.
          • Ještě otázečka, jak často a kolik her průběžně přibývá?Jinak díky za vyčerpávající odpověď.
            • Caincz
              V podstatě dva velké tituly na PS3 a tuším že jeden nebo dva na Vitu každý měsíc, plus občas menší hra (např. The Cave). Teď v červnu je tam Kingdoms of Amalur a Ico + Shadow of the Collosus HD. Obměňuje se to jednou za měsíc a pár her od Sony first party publisherů tam je pořád, např. Motorstorm Apocalypse a myslim že Infamous 2.
      • koukám dvoji metr u xka mas při předplatným na 12 měsícu jeden měsíc za 100 a ms řekli ze hry budou dávat taky takže kde je ten rozdíl ?
        • Caincz
          MS to bohužel řekli po x letech fungování Live Gold. Btw platím si obě služby a Live Gold mi přijde naprosto zoufalé, Deal of the Week, kde rotují stále stejné tituly je spíš výsměch a jestli je podle Microsoftu Fable 3 adekvátní hrou pro dotažení nabídky Sony, tak asi spláčou nad vejdělkem.
  • Me je uprime jedno ktera konzole se bude lepe prodavat, ale fakt je, ze MS ma totalitni manyry a restrikci je u Xone az nezdrave mnoho.At uz jde o malickosti jako nevymenitelny HDD, region lock, nutnost pouzivat a platit za periferii kterou nechcu a nebo ty vetsi veci jako omezeni bazaru, online DRM atd.
    Proste ja bych Xone doma fakt nechtel.
  • Kupte si a sestavte kvalitní PCčko jako já v těchto dnech... Dlažební kostky (handheldy) a topinkovače (velké konzole) jsou již pasé.
    • Srovnávat PC a handheld, toť nejspíš nový trend těch, co uvažují logicky:)
    • pc je dnes uz mrtva platforma
      • jj, uz asi od PS1 je mrtva :D
      • Mrtvá platforma? Nenech se vysmát... PC je natolik současná a future-proof platforma, že o tom nemáš ani páru.

        Nejspíš jsi hovořil o PC v souvislosti s HERNÍMI platformami...? Rozmáhá se youtube hraní, sledovanosti videí jsou vyšší než prodeje těch nejlukrativnějších topinkářských kousků! *5* Nehledě na to, že ráj indie scény, kterou tady všichni děsně žerou a každá krávov*na tohohle střichu zde dostává 10ky, opět roste jen díky PC.
        • Malleth
          Youtube hraní - největší ztráta času hned po sledování fotbalu v televizi.
          • Hm, já bych řekl, že po sledování většiny sportů, kterými se aktivně nezabývám :)
            • Malleth
              Veskoslav: Tak to doporučuju Dead or Alive 5. To má "kouzla" hromadu. Krom toho je to ještě výborná bojovka.
            • Veskoslav
              Náhodou. Beach voleyball má svoje kouzlo:-D
        • *střihu
      • a joe je uz davno mrtvej troll
  • "Sony naopak jde cestou, kdy vlastnictví pevné kopie znamená i vlastnictví hry a svobodné nakládání s ní."

    To nie je pravda. Sony (a ich konzola) sa bude iba chovat, akoby ta hra hracovi patrila pricom to nie je skutocne. Nikdy nic digitalne nie je "majetkom" zakaznika - vid iTunes, Steam ci ebooky z Amazonu...
    • Viktor_H
      Jestli něco vlastníš, nebo, nemá co dělat s digitiální/negiditální formou...
      • To je fakt. Tie podmienky su take iste - vsetky filmy, hry, hudba etc (v podstate vsetko "dusevne vlastnictvo autorov, ktore len pouzivas") mas len licencovane. Rozdiel medzi digitalom a klasickymi hard kopiami je ten, ze pri digitale sa daju tieto podmienky (nepredas, nepredvedies viacerym ludom dlhsie pasaze, nepokradnes etc) omnoho jednoduchsie kontrolovat a enforcovat.
        • Az na to, ze na prodej a prevod licence mas v cele EU pravo primo ze zakona a drzitel prav ti v tom nesmi branit.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit