Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Magister_Peditum
    To už je pravděpodobnější invaze Číňanů, kteří na to měli, narozdíl od Aztéků a jim podobným, alespoň technologii. *4*
  • Celkom veselý úlet vzhľadom na to, že americké kultúry nemali žiadny dôvod a už vôbec nespĺňali technogické predpoklady na takéto "cestovanie" ani o 200 rokov neskôr.

    Žeby :aliens: ? *15*
  • Systém hry se nesesype, jen pochopitelně bude veden generickými událostmi místo těch historických. V každé paradoxí hře lze tyto fanstasmagorické scénáře hrát celkem dobře. Zajímavé je, jak malá odchylka od historického kurzu kolikrát stačí k dosažení takového scénáře, aneb butterfly effect v praxi.
    • Zayl
      Invaze aztéků do evropy je malá odchylka?
      • Herně? Jo.
      • smejki
        nechytil jsi smysl sdělení. Ten je, že už ve stávajícím systému dochází k věcem, jako je ovládnutí Anglie Zlatou hordou a to na základě zdánlivě drobných historicky neakurátních událostí.
  • Magister_Peditum
    Není na apríla trochu brzo? *15*
  • Tak proč ne? Základní hru jsem hrál a hrál jsem více her od tohoto vydavatele a musím říct, že v těchto hrách cítím "staré dobré hry". Samo Crusader Kings 2 mě hodně bavilo.

    A že by se Aztékové či jiné americké "národy" nemohli za jistých okolností dostat do Evropy? To už se nikdy nedozvíme, ale nepřipadá mi to jako úplný nesmysl. Mě napadla tahle možnost prvně při hraní civilizace 1, kdy jsem takovou invazi sám realizoval a byla to sranda. *4*
    • aztékové, mayové, inkové, ti všichni měli vyspělou astronomii, nicméně nějaké mořeplavectví bylo realizováno maximálně při pobřeží pro rybolov, nehledě na to, že tyto národy neměly nic na způsob kompasu, znalostí k výstavbě lodí schopných přečkat bouře a dlouhých plaveb a ani důvod plavit se přes oceán... tak jako např. evropané, kteří se hnali za zlatem a přímou cestou do Indie
      nicméně z různých rytin a uměleckých vyobrazení světa pravděpodobně o dalších kontinentech americké předkolumbovské kultury věděly, jak, to je při odmítnutí Dänikenových teorií záhada
      • No to já vím. Ačkoli se to nezdá, nejsem imbecil. Každopádně jak si sám psal, jiho a středoamerické národy mohly vědět o ostatních světadílech, resp. mohly mít povědomí o daleko větší oblasti, než byl jiho a středoamerický kontinent. Jak? To že uměly stavět větší lodě, se už ví. Že neměly větší důvod se někam plavit, je ale jasné.. i když? Jak víme, v některých dobách (nejsem expert na tuto oblast) některé z těchto kultur měly poměrně vysokou lidnatost a lidnatost a nemožnost se rozvíjet do okolních oblastí může být jednou z příčin mořeplavectví.

        A kompas pro mořeplavectví není nutný. To je snad jasné. *3*

        Ale nechtěl jsem tu polemizovat o tom, jestli by se Inkové, Aztékové atd. někdy mohli vydat do Evropy. Jen mi to příjde zajímavé a takovou možnost je zajímavé si zahrát.
        • smejki
          pro mořeplavectví jsou velmi důležité spolehlivé hodiny. Sextantem určíš jen zeměpisnou šířku. A obé má význam jen za předpokladu, že přijmeš kulatost Země. Samozřejmě pokud se člověk vydá na blind na východ nebo na západ (jako onehdá Kolumbus), tak je nepotřebuje, ale neurčí svou polohu.
          • Národy Oceánie se plavily po oceánu bez těchto vymožeností a někdy se dostaly dost daleko. *3*

            Ale nejsem expert na mořeplavbu. Šlo mi jen o to říct, že mi to příjde zajímavé a zábavné a že si to jednou rád zahraju.
            • o číně bych si nedovolil pochybovat, vždyť to byli Číňané, kdo dali světu kompas nebo kteří vyslali jejich nejvýznamějšího mořeplavce, Čeng-Che s obrovskou flotilou lodí až k východním břehům somálska (ačkoliv byl sám původem tuším z mongolských stepí), nicméně se stačí podívat, jak některé přežívající národy v oceánii žijí dnes a osobně si neumím představit, že by měli technologické vědomosti ke stavění lodí schopných pojmout dostatek potravy a vody na cestu přes oceán bez zastávek na doplnění a na takové technologické úrovni, aby se při první bouři nepotopily, to samé si myslím i o amerických kulturách

              kdyby se na dně pacifiku nebo atlantiku tisíce kilometrů od pobřeží nalezla loď patřící třeba aztékům nebo inkům, to by bylo pozdvižení, ale do té doby ničemu takovému neuvěřím :)
            • ej dzej ryma,
              tak Oceánie leží v Tichém oceánu. *3*

              A jaktože teda např. Portugalci překonali Atlantský oceán? Taky nemohli plout jen podél pobřeží. A na lodi neměli studnu s pitnou vodou. Měli prostě jen dost velké lodě, kde mohli skladovat dost zásob jídla a vody. No a takové lodě by čistě teoreticky mohly mít i jiné národy. Např. o Číně se dnes s jistotou ví, že po jistou dobu disponovala většími loděmi, než měli Portugalci v době objevení Ameriky a dokonce větší než lodě z vrcholného období kolonizace a to už kolem roku 1400 (plus mínus, četl jsem různé info). *4*
            • jenže oceánie a Indonésie, to je jeden malý ostrov vedle druhého, to se s atlantským nebo tichým oceánem nedá srovnat, tam není možnost krátkých plaveb a doplňování pitné vody
            • smejki
              však povídám, že na blind je to jedno. k tomu člověk nic nepotřebuje (jen ve dne slunce a v noci hvězdy). jen upřesňuji debatu o mořeplaveckých navigačních nástrojích.
        • zrovna jižní ani střední amerika přelidněností určitě netrpěla, to byl jistě problém tehdejší Evropy, kde byla většina úrodné půdy již v držení panovníků, šlechty či církve a byla tak zatížena odvody naturálií a daněmi a stejně tento nedostatek půdy v Evropě nebyl žádným hnacím motorem mořeplavectví pro nalezení nových území za oceánem

          jinak by mě zajímalo kde jsi přišel na to, že tehdejší kultury stavěly větší lodě, o tom jsem nikdy neslyšel a pokud vím, tak tehdejší plavidla neměla být dle historiků o nic zásadně odlišnější než dnešní vory, využívané tradičně žijícími domorodci
          • Za prvé, nechtěl jsem tu diskutovat o tématu amerických národů. Jednak o těchto věcech vím jen z dokumentů z TV a z pár knížeček, co jsem kdysi četl a také tu není místo něco takového probírat. Že jedna z těch kultur, které se mi pletou, trpěly do jisté míry přelidněním, je docela známý fakt. Že stavěly velké lodě, to je zase informace, kterou si vybavuju jedné z těch knížeček a šlo spíše o teorie. Každopádně je dokázáno, že byly tyhle národy schopny stavět lodě větší než vor.

            K tomu tvému prvnímu odstavci: Vystudoval jsem historii na FF UK a přestože toho moc nevím o amerických národech (nemám nafukovací hlavu), něco málo si pamatuju o Evropě. *4* To jen takový úvod. Tím se rozhodně nechci chlubit (ten obor je pro uplatnění skoro na nic, téměř bych se měl stydět), ale jen tím chci říci, že něco málo tuším o historii, ačkoli toho tak 99 % nevím.

            O jaké době tu píšeš? Středověk? A kdy? Či novověk? Opět kdy? Evropa a přelidněnost je strašně problematická otázka. Záleží na regionu a na době. Prakticky po celém středověku nebyla Evropa přelidněna, mám-li to napsat obecně. Ovšem záleží na regionu! A také záleží, jak si definujeme přelidněnost, neboť středověká společnost byla specifická tím, že nechávala stále ladem velkou část území. Tak mohly některé oblasti působit přelidněně, zatímco za humny doslova ležely lány půdy, kde nikdo nežil.

            Příčin kolonizace bylo strašně moc. Zjednodušeně: Lidská zvídavost, obchod, půda, moc. To velmi obecně. Pak záleží, o jaké kolonizaci mluvíme (středověké? novověké? 19. století?). Prostě blbý téma na takové forum. *1*
            • však v pohodě, jsem rád, že se tu člověk může bavit i historických záležitostech u adekvátních historických strategií a není to tu jen samý WoW a CoD
              příjemná změna :)
  • smejki
    copa si asi kluci šlehli?
    -_-
    • No přece DMT
    • asi tu marihuanu, nebo dvě
      • Chtěl bych tě vidět, jak si "šlehneš marihuanu". *1*

        Mariána se hulí, dělaj se z ní koláčky a jiné pečivo, vaří se jako čaj, vaří se v mléku atd., ale ne, fakt se nešlehá. *3*
        • a jak si šlehneš meskalin ty chytráku? *6*
        • třeba myslel že se šlehali pomlázkou z konopí
          • Jo, to máš pravdu. Pak se dá mariánkou šlehnout. Ale asi by to dost bolelo, páč když tahle kytička vyroste, má větve pomalu jak strom a vysoká je dobrý dva až tři metry (v české prostředí). To jsem samozřejmě viděl jen v dokumentu. Nepěstuju to na zahrádce. To se samozřejmě nesmí! *1*
            • smejki
              ale marihuana je název pro drogu ze sušených listů, ne pro konopí jako takové. je to pojem na stejné úrovni jako hašiš.
          • smejki
            bylo by to legální? *8*
    • sleepless
      Třeba meskalin?

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit