Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • A teď vážně: Myslíte si, že OR VR bude vůbec někdy opravdu fungovat? Vždyť těch pokusů o VR tu bylo tolik a ani jeden ani trochu neuspěl. Všechno to byly naprosto zbytečné nesmysly. Občas mám pocit, že VR je jen marketingový žvást, podobně jako 3D televize.

    Já neříkám, že je VR úplně na nic a že by nemusela fungovat, ovšem myslím si, že v současné době to stejně bude takové, že si to koupíte, párkrát si to nasadíte, abyste viděli svou oblíbenou hru v trochu jiném pohledu, pak to sundáte, dáte do skříně a už to nepoužijete. Pořád je přecijenom příjemnější to nemít na hlavě. Bude to možná jinak až ve chvíli, kdy budou hry určené čistě pro VR, ale nečekal bych to u současných her. To je také případ Minecraftu a VR - nečekal bych najivně, že budou hráči mít VR pořád, protože to jednak v případě takové hry je naprosto zbytečné a k tomu je to nepohodlné.

    Moje další obava je náročnost VR na HW. Obávám se, aby se hry ještě více "nezblbňovaly" (prostě nebyly ještě tupější než dnes) jakožto ústupek VR a její HW náročnosti.

    Schválně si zkuste otevřít staré články o VR - a že jich je. Současná situace mi příjde prakticky identická a nikdo se nemůže divit, že jsem k VR dnes velmi skeptický. Jak víme, FB v poslední době nakupuje o sto šest a nedivím se tedy, že koupil i OR VR. Neviděl bych v tom ale o moc více než impulzívní nápad, možná strach ze ztráty trhu, kdyby náhodou ta VR jednou začala fungovat. *3*
    • nečetl jsem ten blábol celej.. ale dokážu hádat - nikdy jsi OR ani nezkoušel, co? Takže teď vážně: nebuď dem3nt.
      • Demnt ses tu tak leda ty.
      • Proč takový govada vůbec reagují na cokoli, co píšu. Nečti, dej mínus a jdi do prd3le. *3*

        Opieště kód z obrázku: "KKT". Fakt náhoda, že to padlo zrovna u tebe. *1* *4* *3*
        • C-BEAM
          nemám rád vulgarizmy ale na idiotov ako ty sa ani inak reagovať nedá.
          • Koukám, že se dneska roztrhl pytel s imbecilama...
    • Robotron3
      Podle mě je to podobný jako pohybový ovládání. Na Wii byla spousta her co pohybový ovládání využily na max, protože to bylo součástí a filozofií konzole. Když jsem ale měl pohybový ovládání u PS3, tak jsem to využil ve dvou hrách a pak už na to nešáh. A to přitom bylo Move u PS3 dobře řešený. Jakmile na VR helmu bude řada dobrých her, kde bude jasné, že jedině s VR si tu hru lidé užijí tak jak to vývojáři zamýšleli, tak to bude mít smysl.
      • Pohybový ovládání má smysl jen při různých party či hraní s kamarádem. Jinak je úplně na nic, leda snad při využití při nějakým lehkém fitness. U VR je ale problém, že si to člověk nasadí, okamžitě ztratí přehled o dění kolem a stává se tak zcela izolovaný, takže využitelnost na párty docela slabá. Jinak souhlas, že to má jen velmi dočasné a omezené využití.

        Dokud nebude VR nutná k hraní hry či čemukoli jinému, nebude se používat jako se dnes používá třeba klávesnice a myš či gamepad.
        • Predevsim mas extremne omezeny moznosti jakyhokoli ovladani hry. Defakto se z tebe bud stane packar (coz odpovida vsem ukazkam) nebo mas tak maximalne mys a wasd. To promyle lidi ktery je schopny poslepu trafovat dalsi klavesy nema smysl brat v potaz.

          A to zaroven znamena jakoukoli funcionality hry (a tedy to nejpodstatnejsi co hru dela hrou) ocesat na naprosty minimum. Samoi, i totok ma uz hezkych par let reseni - uz na Invexu nekde v roce 93 byla k predvadena rukavice ... ktera dokonce davala odezvu na dotek. Ale tu k tomuhle nejak nedostanes ... pak bys moh manipulovat s objekty primo ve hre. ... mno priprav si na to par mega.
        • Robotron3
          Neni to pravda. Aktuálně hraju Metroid Prime 3 na Wii, což je FPS dělaná přesně na míru pohybovýho ovládání a lepší FPS jsem nikdy nehrál. Díky tomu a jedinečnýmu designu je ta hra prakticky geniální a nemá obdoby.
          • Ta hra je dělaná primárně právě pro pohybové ovládání, že? O tom to právě je - hry musí být dělány primárně pro VR s tím, že budou využívat možnosti VR. Jinak nemá VR ve hrách smysl.
            • Robotron3
              Ano, to jsem psal v tom předešlém příspěvku. Jakýkoli nový hardware má smysl jen tehdy, pokud je podpořen softwarem.
    • N0isy
      A měl jsi to na hlavě? Neměl. Jak můžeš tedy vědět, že si to párkrát nasadíš na hlavu a nikdy nepoužiješ? Nesuď knihu podle obalu, ale to je až moc těžké, že? Každý člověk, kterého znám a měl tu možnost si to vyzkoušet byl z toho naprosto nadšený a předčilo to jeho očekávání, což se v dnešním světě už nestává. Pravda, VR tu bylo spousty a nevím, kde se s nimi stala chyba. Vypadaly směšně? Sekal se obraz? Bolely z toho oči? Nebo na to lidi nebyli dost blázniví a nebyli na to v té době "připraveni"? Doba se ale mění.

      Jen se koukni. Každý druhý herní vývojář už plánuje nějakou tu VR hru a než se nadějeme bude z toho samotná velká kategorie.
      • Ty asi moc mozek pouzivat neumis, ze? Tak se podivej po domecnostech ve svym okoli ... PC nad 20k je uz celkem vyjimka, nad 40k extrem. Na toto aby to opravdu behalo bys dnes potreboval SLI nejvykonejsich GPU => jen za to das 30k jen to fikne.

        Dal, kdyz se podivas na zobrazovadla, drtiva vetsina lidi ma doma to nejlevnejsi TNko ktery se da koupit => nekde kolem 2kKc. Kolik lidi si myslis za da 10k za toto?

        Pak si spocitej, kolik kusu musis prodat, a dojde ti, ze je to naprosto mimo realitu aby se ty 2G vratily prodejem HW. Nebo co myslis, najdes 100M zajemcu ochotnych do hrani investovat neco kolem 100kKc?
        • Taky mi to příjde mimo realitu. Tady ti fanboyové, co to už dávno koupili, či na to čekají jak na boží zjevení, to sotva hodnotí realisticky. Přesně jak píšeš: K použití VR je potřeba určité HW, které nebude levné. Samo VR taky bude stát nad 5000 Kč, což je pro mnohé taky docela dost de facto za nějaké rozhraní - i velmi kvalitní velké monitory dnes stojí pod 5000 Kč.

          VR má šanci uspět jen tehdy, bude-li určený pro mnoho oblastí - tedy ne jen pro tu herní.
          • Jenze profi zobrazovadla davno existujou, prodavaji se ovsem o par nul draz. Trebas sem videl dokument o leteckym servisacich, ktery pouzivaj hud na jedno oko, kde jim to zobrazi bud manual nebo primo graficky "na tom na co prave cumej" co maj odsroubovat. Zaroven to pak funguje jako checklist => nemelo by se stat, ze nekde neco zapomene zpatky prisroubovat. Ta srandicka samo stoji statisice $. Ale pri servisu letadel, kde hrozej miliardovy ztraty .... se to proste vyplati.

            Zobrazovadlo zalozeny na tom, ze si pred ksicht das mobil ... a nic nevidis => nemuzes nic delat, je pro jakykoli profi vyuziti nanic. Tak maximalne to muze bejt fajn kdyz des resit svuj barak, tak ze si ho muzes virtualne projit. Ale to neni zrovna oblast, kde by za to byl nekdo ochoten dat tisice $.
      • Neměl jsem to na hlavě, ale znám historii vývoje VR a úplně přesně ty samé řeči jsem čítával před x lety. Až to bude hotové a bude to fungovat a to tak, že drtivé většině lidí nebude bolet oči a hlava, uvěřím v možný úspěch VR. Do té doby ani omylem.

        Jinak VR v dobách minulých vypadají směšně z našeho pohledu. Tehdy z toho lidi taky byli hotoví a směšné jim to nepřipadalo. Stejně tak OR může lidem za 20 let připadat směšný, takže "směšnost" bych z argumentace úplně vypustil.

        Zároveň jsem uvedl, že VR současné hry vůbec nepotřebují a že hrát je s VR bude spíše na obtíž - podobně jako hraní ve 3D je spíše taková zajímavost, ale nikdo nehraje hry jen v 3D. Proto má šanci VR se uchytit až s novými hrami, kde bude VR skutečně využita i funkčně.
        • wenceslaus
          Podobně odmítali generálové jednoplošníky... už to tu přeci už bylo a nefunguje to. Pak přišli Němci s Me bf109.
          Jde jen o to, zda to umožňuje současná technologie a z toho pohledu je takový srovnání s minulostí bezpředmětný.
        • Neměl jsi to na hlavě - víš H 0 V N 0 . Může dlouze psát, tenhle pro tebe zřejmě nepodstatný :D fakt neobkecáš. Co bylo, bylo, tohle je něco jiného. Vyzkoušej.
          • Vím to, že se z toho lidem dělá pořád špatně. Zeptej se Pavla Dobrovskýho, jak dlouho by chtěl mít tuhle věc na hlavě. On tu točil seriály k OR a podle jeho reakcí bych neřekl, že to bylo snesitelné na delší čas.
            • ad) nedostatek: a Palmer docela důkladně mnohokrát vysvětlit jak, stačí pohledat
            • Podívej, sám doma DK1 mám. Dělá se z toho (většině lidem) špatně, ale pouze u her, které na to nejsou od píky (což je docela logické). A to "špatně" je dost proměnné, někdy je to fakt zlé (např. forcnutý přes VorpX Mirrors Edge) a někdy je to sotva citelné.

              Nicméně CC (resp. DK2) podle všech reakcí tento zásadní nedostatek vyřešil.
            • wenceslaus
              Ale zkoušel první devkit. Už u Crystal Cove lidé psali, že se jim špatně nedělá (i ti, co jim u dev1 špatně bylo). Uvidíme, jak to bude u delšího hran, až se dostane lidem do rukou dev2.
        • Robotron3
          Před x lety ta technologie byla v plenkách. Malé rozlišení displejů, pomalé počítače, které moc nedávaly vykreslovat hru dvakrát, atd. Když i takový John Carmack tomu věří natolik, že odešel z ID a věnuje se VR, tak to asi nějaký smysl mít bude.
          • On je tam jen maskot. Jeho poslední zoufalý krok už dávno neúspěšného člověka. K tomuhle si fakt něco zjisti, protože argumentovat zrovna jím není dobrý nápad. *3*
            • Boha jeho Robotrone, zjisti si k tomu něco... Jsi mimo realitu.
            • Robotron3
              Pokud chceš takhle hloupě trollovat, tak si dej nějakej normální nick, ať tě lidi neprokouknou na první pohled *3*
    • Ještě dodám, že Facebook nakonec může být jedinou záchranou pro VR, protože VR bude potřebovat sakra velký marketing, aby se prosadila. Jistě že je tu řada lidí, co se na takový OR a další VR těší, ale je tu podle mě mnohem více lidí, co VR prostě nevěří. Ať bude VR fungovat nebo nebude, Facebook má sílu to protlačit jako hotový fungující produkt, a tak se může z OR nakonec stát první skutečně masově prodávanou VR HW. Nakonec ale stejně velká část lidí to zavře do skříní - o tom jsem bytostně přesvědčený.
  • Facebook mě nijak neuráží a na Oculus se těším....u mě dobrý
  • Stalking ludí na FB naberá nových dimenzií...
    • ted budou spehovani nejen ve svem realnem svete, ale i v tom virtualnim ve snech, ve sve fantasii v hrach....
  • https://soundcloud.com/highway62/internal-facebook-conference
  • Já zas nechápu, co za magory musí mít při hraní tu kravinu na ksichtě. Někdy v první půlce 90. let jsem měl možnost vyzkoušet tu starou VR a hned jsem si říkal, že taková hovadina nikdy nemůže mít úspěch. Jestli chcete realitu, tak zvednětě zadek od PC a běžte ven, bude tam i lepší grafika a vyšší rozlišení
    • Pane Pohle, prosím vás, zvedněte zadek a příbuzným povězte ať už vás nepouští na to dílo satanovo jménem internet. Poté se neprodleně vydejte směrem k vaší jeskyni.
    • Inquisitor
      Jasně, to co můžu zažít ve hrách, tak běžně zažiju když půjdu ven. Já chodim ven pravidelně, ostatně mám les u baráku, ale nevim co to má s hranim společnýho. To bys mohl říct i o filmu a jak už je tu s námi dlouho.
      • jdi si ven zahrát nějakou střílečku, na odreagování
        • Dá se hrát hardcore paintball, popř. airsoft, ale při tom by místním obézním mutantům hrozilo, že dostanou infarkt, protože je potřeba se přitom hýbat. Sedět u PC a nechat si odumírat mozek, je pohodlnější
          • Veskoslav
            Id*ot, nic jiného nejsi. Tvá dementní představa, že hráč=obtloustlý nemohoucí člověk pouze vypovídá o tom, že budeš slušně zamindrákovaný id*ot.
  • PravyMonty
    http://www.youtube.com/watch?v=4r9dq17HcrA
    • Brrrr uplne jsem se z toho opotil... fuj
  • http://makeagif.com/i/LCHD8E
  • Kamarad co projekt podporil ted docela nadava... ze se prej Palmer dusoval jak to neproda nikomu a zustane nezavislej a jak a ted najednou otocil. Mne je teda vcelky fuk jestli to proda nebo ne ale tohle mi prislo jako docela podpasova zalezitost.
    • Podpásovka to je určitě, na druhou stranu, jedině firma se silným kapitálem je schopná vyřešit problémy s nevolností. Navíc by mohla cenu ještě zlevnit. Jen doufám že pro používání OR nebudu muset mít FB, to bych byl jaksi v pr... :)
      • Jak chces vyresit neco, co je dany biologicky? leda ze by ses pred hranim dycky nadopoval kinedrylem. Ten totiz nedela nic jinyho nez ze tlumi reakce vestibularniho ustroji. Tedy presne to, co potrebujes.
      • walltar
        Tak bylo řečeno, že potřeba nebude ...
        • Stejne tak bylo receno, ze to nikomu neproda, ze ... Mas na to pisemnou smlouvu? Sony taky u PS3 prodavala konzole s tim, ze na nich lze provozovat linux ... A presto, ze v tomto pripade zcela jednoznacne smlouvami vazana byla, tak to nasledne znemoznila.
        • To je ale prave ono. Receno bylo i ze to neprodaji a ejhle ouhle uz to je prodany a duvera je v tahu.
          • walltar
            Tak ono je to celkem lehký .... stačí si počkat na finální produkt a ten si potom koupit podle toho co z něj bude. Ne?
            • Takovej je taky plan. Ale tam jde spis o to ze tohle muze prijit nahle rok po vydani Oculusu s novymi ovladaci.
    • walltar
      Řekl bych, že Palmer do toho už moc kecat nemohl ... jak přibral investory, tak se musel zodpovídat investorům. Ta myšlenka zůstat nezávislý možná mohla být pěkná, ale nezávisle by nikdy nic nevytvořil.

      To prostě nejde ... ono je hezké teď se vynadávat, jak jsou ty velké společnosti zlé. Ale v konečném důsledku chceme funkční a ergonomický produkt, ne nějaký paskvil, který je sice nezávislý, ale k ničemu.
      • N0isy
        K ničemu? Vždyť to fungovalo výborně i bez nějakého velkého sponzora a lidé by to kupovali po desítkách. Sám jsi to tu mohl vidět.
        • walltar
          DK1 možná ... ale DK2 už bez sponzora nebyl. To už měli pokud vím 100 nebo víc M USD od investorů.

          A to všechno je udělané pomocí technologie z mobilů, která není optimální pro VR. Teď budou mít peníze na vývoj vlastních technologií, které to VR ještě zlepší.
      • Ja to vidim podobne jen jsem chtel nahodit i nazor z pohledu zhrzeneho kickstartera.

        Jinak podpasovka by to mozna byla malicko mensi kdyby to oznamili pred spustenim predobjednavek na dev kit 2 :D
  • jsem jediný, kdo si myslí, že oculus rift nemusí mít vůbec nic společného s facebookem kromě majitele a může to být naopak dobré pro ně? cukrnberg může být pro ně výhodou - najednou je zaštituje obrovské jméno, které informace zpřístupní veřejnosti, sám cukrnberg se ukázal jako člověk, který dokáže využít místa na trhu. je to samozřejmě velká neznámá, ale jen kvůli facebooku bych to hned neodsuzoval...
    • To je dany vyhradne tvou naivitou. Firma ktera utrati za neco 2G ty 2G chce zpet, co nejdriv. Prodejem HW se toto neda realizovat naprosto nikdy. Takze tem lidem musis prodat jeste neco jinyho, nebo z nich aspon vymlatit neco, co se prodat da. Tedy kuprikladu s instalaci ovladacu odsouhlasis, ze ti muzou scanovat tvoje PC zcela dle libovule, stejne jako ze muzou odesilat libovolna data ... ostatne, Steam dela presne totez.
    • No jistě, Facebook koupil firmu jen aby na ní pak zas zapomněl nebo aby vydělával na těch drobných z prodejů brýlí.
    • ale samozřejmě mě děsí to stále větší "propojení lidí" a nové způsoby komunikace - distopických filmů s podobnou tématikou jsem viděl dostatečně, abych to nebral na lehkou váhu... výše zmíněné jsem ale chtěl vztáhnout na herní průmysl...
  • Nejvíc mě facinuje ta drzost autorů. Oni lidem slíbí, že vytvoří něco na co mnozí čekali léta a požádají je o peníze na kickstarteru, aby ten projekt po nějakém čase prodali se ziskem 2 miliardy. Tomu se říká zmrdstvo.
    • Teba sere drzosť ale každý by to urobil ... do konca života zahojený užívať si na jachte niekde na mori :D a moze im byť u riti ,že niekoho sklamali , zarobiť obrovské prachy poctivo svojou hlavou je to najlepšie čo môže byť.
    • money talks
    • walltar
      Peníze se použily na vyplacení investorů, kteří do OR investovali asi tak 50x víc, než lidi na KS. Takže nevidím žádný problém.

      Lidi v Oculus VR se snaží přinést VR pro masy a na to bude potřeba víc, než 2M USD ... Jinak by jsme měli tak možná Ouja Rift. A myslím, že o to nikdo nemá zájem.

      Nebo tu byl snad někdo tak naivní, že myslel, že to udělají za 2M? *7*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit