Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Mikee
    Zdravim,
    jsem rad za pozitivni reakce :) Priprave jsem nejaky ten cas venoval, takze pak urcite potesi, kdyz vlozenou praci nekdo oceni.
    *] ad ne-programatori. Prednaska byla zamerenim spise odborna, taky byla puvodne umistena do maleho salu. Diky eminentnimu zajmu o Warhorse prednasky byla pak na miste presunuta do velkeho, coz je ve vysledku dobre, protoze by jinak nebyla na videu. Nicmene i tak bych rekl, ze neprogramator si tam nasel sve, ale z principu nemohl pochopit nebo ocenit vsechno.
    *] ad font prezentace v screenshotech vs video. No jo, holt jsme pouzili ne standardne s Win7 dodavany font, takze to pak takhle dopadlo ..

    Trochu skoda, ze se diskuze pod "clankem" z vetsiny zvrhla do flamewaru, ale to uz je tak v mistnich diskuzich normalni ;)
  • eeeee
    Dobra prednaska, jak obsahem, tak prívedenim. Akorat myslim ze ne-programatori nekterym vecem nerozumeli.
    • Ano, dá se to očekávat. Dle druhého slova v názvu GDS však nemá smysl očekávat, že se přednášky ponesou ve stylu srozumitelnem i laikovi. Takové přednášky nemají na podobných akcích smysl. Na GDS chodíme proto, abychom se dozvěděli zajímavosti že zákulisí herního vývoje. Nutno podotknout, že my, vývojáři, vidíme rádi, když jsou tyto zajímavosti odborného rázu.
      • eeeee
        Reaguji na clanek, ktery tvrdi, ze pokud nekdo neco takoveho ocekava, tak je vedle, nikoli na prednasku.
  • Ještě k té době, kdy se hra bude odehrávat:
    Je naprosto jedno, jestli se hráči v daném tématu vyznají a jestli vůbec znají cosi jako husitství. Záleží především na tom, jak bude hra udělána, jaké budou úkoly, jaký bude bojový systém atd. Hráči mimo ČR budou dané období vnímat jako cosi jako středověk a kdo bude chtít, zjistí si více.

    Vemte si jako příklad třeba TES Skyrim. Taky nemusíte znát historii a lore světa, abyste mohli Skyrim hrát a užít si hraní. Pokud chcete, jednoduše si historii a lore dostudujete. *3*

    Takže to berte jako hru ze středověku. Tak to budou brát hráči. Nechtějte, abych vás tu začal zkoušet (jsem vystudovaný historik) z husitství a když neprojdete, tak pochybovat, že si hru sotva užijete, že to bude na nic a já nevím co a že to vlastně ani nemáte hrát. O husitství můžete vědět kulový a stejně byste si měli zahrát dobře. Když ne, primárně bych vážně nevinil dobu a místo, kde se hra bude odehrávat. *3*
  • Tahle přednáška se mi opravdu líbila. Nejspíše zatím nejlepší, co jsem viděl. Více konkrétní a dost ukázek. Supr. Díky!
  • Paulcz
    koukám dneska to je samej expert na historii :)

    ale jinak co se týče husitství a naší historie celkově doporučuju audio pořad Českého Rozhlasu - Toulky českou minulostí
    • Magister_Peditum
      Nebo cyklus Historie.cs, zrovna nedávno tam byl díl o bitvě u Lipan.
      • Kdo ví, jak by se historie ubrala, kdyby v této druhé bratrovražedné bitvě nevyhráli umírnění, ale radikální husité, Basilejská kompaktáta by nebyla přijata a válčilo by se pravděpodobně dále, možná by se už připojili i okolní státy jako Německo.
        • Magister_Peditum
          Německá říše se do válek už přece zapojila, když její císař Zikmund na husity vyslal 4 křížové výpravy.
        • *připojily. Doufám, že jsem předstihl toho trolla, co tu chtěl určitě napsat :D. *7*
    • Robotron3
      Doufám, že to nebyla ironie. Asi ne zrovna experti, ale zajímat se o historii je krásná a důležitá věc ;) A počitačové / video hry se timhle tématem mohou zabývat ještě mnohem, mnohem víc, protože to je zrovna jedna z věcí, v které mohou hry excelovat, protože nic jiného neumožní zažít si historii "skoro" na vlastní kůži.
  • Husiství v Zemích Koruny české mělo velký dopad na celou Evropu, když se podíváme do historie, tak vše začalo tím, že Jan Viklef se vzbouřil v Anglii proti římskokatolické církvi, vyslovil jako jeden z prvních, co mu na ní vadí. Tato slova se dostala k Husovi, který je propagoval, jak to s ním dopadlo, víme všichni a co následovali rovněž. Husitské války dovedly k zamyšlení i ostatní národy, v Německu se propagování reformace ujal Martin Luther a ve Švýcarsku Ulrich Zwingli, ve Francii, Anglii a dalších zemí zase Kalvín. Ti dali vznik novým reformovaným církvím. Následoval Augsburský mír a Tridentský koncil a dalsi boje.
  • reformovať pomery v cirkvi sa snažili aj iní napr. sv. františek z assisi preto vznikli žobrave rady kt. na nedobre pomery poukazovali svojim prikladnym životom. husiti boli len banditi. ale snad sa bude dať hrať aj za žobraveho mnicha alebo za nejakeho assasina v službach cirkvi. V každom správnom rpg sa da hrať za viac strán.
    • eeeee
      Rict ze husiti jsou bandite je stejne, jako rict, ze slovaci jsou fasiste. Tj. prilis hrube pausalizovani.
    • Paulcz
      Hus byl podle tebe také bandita ?
      • tak pozor zizka a spol opravdu puvodne banditi a loupeznici byli. Ono taky kolik nadelali rejs na slezko aby dobrali material. Ale tam je castecne omlouva blokada ostatnich katolickych zemi na jidlo atd.. Proste museli jinak by zdechli. Btw hus byl rekl bych trosku naivni snilek. To nelze ze sirotkama po zizkove skonu vubec srovanvat. Ona vubec ta doba byla divoka a jedna strana nemela v tomhle co vycitat te druhe. jedni palili druhe a druzi prvni:)). Pritom stacilo trosku ustpuku oboou strank. Ale je to taky zaroven jedno z mala obdobi na ktere sem opravdu v nasi zemi hrdy. Dalsi odbodi tomu podobne je za karla IV a pak samozrejme prvni republika.
  • xixixao
    Já nevim jestli se o tom někde Dan Vávra zmiňoval, ale připadá mi, že tady každý očekává, že hra bude o Žižkovi a o Želivským... Mafia byla taky hra zasazená do určitého historického období a nebyla tam jediná historická postava (přímo). To samé bych čekal od Warhorse... Hraju teď Dishonored a neustále u toho vzpomínám na kvalitu příběhu a vyprávění z první Mafie. Nedělat z hráčů blbce, to bylo pro mě na Mafii to nejkouzelnější. Koukal jsem na Danovu přednášku a o hru nemám obavy, pokud nedojde k techonologickému zádrhelu nebo si to Bakala nerozmyslí, mohl by nás potkat další Zaklínač (úspěšná středoevropská hra).
  • Už mi to připadá jako obtěžování Vávrou a jejich studiem...
  • prosim přestaňte tvrdit, že husitká doba je jen okrajová záležitost historie. Jan Hus, Jan Žižka a jejich následovníci a podpůrci zahýbali celou tehdejší evropou. Nejen díky tomu, že se těch pár vzbouřenců postavilo proti církvi, ale dokázali díky své skvělé taktice porazit i profesionální armádu. Jejich bitevní vítězství si zaslouží stejnou slávu jako vítězství Henryho IV u Agincourtu
    • Zahýbat celou evropou? Ne.

      Profesionální armáda? Ne.

      Srovnávat s bitvou u Azincourtu? Ne.

      Husitská doba jako okrajová doba? To jistě ne. V tomto jediném máš pravdu. *3* Zbytek je věcí názoru a nejspíše si značně zjednodušoval.
      • Magister_Peditum
        Polní vojska do značné míry profesionálními armádami byla.
    • Určitě to není okrajová záležitost historie. Byla to velká kulturní a ekonomická katastrofa. Polní vojska drancovala zemi bez ohledu na "politickou příslušnost" a ke konci už jich všichni měli plné zuby. Asi máme čárku za to, že jsme šlápli do pedálů reformace, ale pro obyčejný lidi to byla hotová pohroma.
      • Přesně tak to je.
      • Robotron3
        Ale to se dá říct přeci uplně o každý reformaci, revoluci, tažení, atd. To mi přijde skoro takové to české sebemrskačství na všem vidět jen to nejhorší. Odpor proti církvi byl důležitý a měl své důvody.
        • Já jsem spíš vyvažoval ta "úžasná bitevní vítězství". Všichni jsme asi viděli komunistické snímky s touto tematikou. Chci doplnit ten pohled o druhou stranu.
          • Robotron3
            Chápu. Jen že mi připadá, že teď se zase to bere z té opačné stránky extrému, právě proto, že komunisti do nás hustili svou propagandu. Ono je vůbec těžké takhle z historie něco soudit a odsuzovat a nemělo by se to ani dělat, podle mě. Spíš se zajímat proč.

            V tomhle smyslu jsem právě taky strašně zvědavej, jestli se na tohle téma ve hře něco objeví.
    • Magister_Peditum
      On je vůbec problém, že se v mainstreamu propaguje hlavně jen anglosaská historie. To pořád slyšíme jen o anglickém středověku nebo o západní frontě WW2, tak mají někteří pocit, že všechno ostatní je nezajímavé. A přitom hry jako AC nebo série TW, které ukazují i jiná historická prostředí jsou jedny z nejúspěšnějších ve svých kategoriích. *3*
    • byl to Henry V...
      • Byl to skutečně Henry V. Husitské období je nepochybně pro naše dějiny významné, avšak pro hru samotnou zřejmě detaily nepředstavují nic zásadního. Chci tím říci, že tuzemský hráč jistě mnohé souvislosti případně historické narážky pochytí (budou-li implementovány), avšak zahraničnímu hráči to povětšinou neřekne nic. A právě pro zahraniční trh bude hra nepochybně určena primárně.
        • Asharak
          A tenhle problém v dobrých RPG řeší právě herní knihy, které můžeš najít... takže pokud to nemá být kopie historie, je v celku jedno, jestli o ní něco víš nebo ne. Správný systém by ti ji měl vyprávět.
        • Robotron3
          Nesouhlasím. Ač detailů si málokdo všimne, ve skutečnosti jsou to právě detaily, které i třeba podvědomě vzbuzují představu o propracované komplexní hře. Detaily dávají dílu hloubku. Sem si 100% jistý, že takhle to vnímá i Dan Vávra. Proto mě hra tak zajímá....

          edit: To samé bys mohl říci o Assassins Creed, které hry se do třetího dílu odehrávaly v místech a historických etapách pro západní svět méně známých. Assassins Creed taky mimo jiné vzbuzuje hloubku v historických informacích, i když je málo kdo čte, nebo si jich všímá, ale přesto to tam cítí. A je to velice úspěšná série, takže na tom asi něco bude...
          • Neprotestuji. Jen chci říct, že zahraničnímu hráči bude povětšinou jedno jestli bude hrát za Husa či Žižky, protože o nich nikdy neslyšel. Stejně tak proti komu tito pánové vlastně bojovali. A za co bojovali. A právě toto dokáže rozlišit zřejmě pouze tuzemský hráč.

            Detaily, které hráči pomáhají tvořit souvislosti mezi jednotlivými fakty a událostmi ve hře, jsou samozřejmě naprosto nezbytné. O tom nechci polemizovat.
            • Robotron3
              Ale to přeci nevadí. Nepřistupujme k tomu stylem, že většina hráčů, zvláště na západě, jsou blbci. Takovou hru si jistě koupí ten, kdo se chce o ten svět zajímat a může si o něm něco zjistit i mimo hru. Já jsem si taky přečetl něco o renesanční Itálii na základě Assassins Creed 2. A pro tohle jsou právě hry tak skvělé. Motivem hry pak přece nemusí být dát hráčům jen to co už znají, ale naopak, něco se mohou i dozvědět...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit