Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Pan Vavra je jasnym prikladem Dunning-Krugerova efektu. To co tady ukazal bych nehral ani z donuceni. Je zarnym prikladem cloveka co ma spoustu radoby chytrych kecu ale to co predvede v celku je ubohost.
    • Zvláštní, že napíšeš takovej agresivní názor a na rekaci napíšeš, že nemá cenu se o tom bavit.
      Nechápu, co tě vede k tomu, že přeceňuje svoje schopnosti. hra ani nevyšla a to, že bys ji nehrál je dost irelevantní (já bych takhle nerál her, co jsou úspěšný...).
      Nevšiml jsem si, že by se nějak povyšoval. Naopak odst často dodává, že je to jen jeho názor... očividně i to je pro někoho drzost :-)
    • a k psaní takového komentáře tě někdo nutil nebo jsi prostě jen blbec?
      • Nema cenu se s tebou bavit byla by to diskuse o vzajemnych urazkach ktera by kvalitu Vavrova slova nijak nevylepsila. Uvidis sam az to pan Vavra vyda. Teda pokud to vubec vyda.
        • No... on to ale nedělá sám. *3* Jen tak mimochodem...
  • Dobře, dobře.... ale na těch kostkách trvám :-)
  • určitě zajímavá přednáška, nicméně neberu to tak jen z kladné stránky věci...některé aspekty (přednášky i přednášeného tématu) mi přišli slabší - musí se uznat, že mechanismus a jeho vzájemné reagování zní zajímavě a dle Vávrova diagramu i příliš složitě na to, aby to šlo vměstnat do hodinové přihlášky, které ještě k tomu startuje obecnými (i když si myslím,že hezky formulovanými a platnými) tezemi. Mám trochu problém s tím, že úkol takhle nastavený mi nepřijde nijak extra "wow" a "inciting", protože pracuje s motivem tisíckrát viděné kriminálkové zápletky, jedině ve středověkém nastavení (což mi přijde škoda). Béčkové aspekty typu krvavá látka, kola od hlíny a manželka tahající se sousedem mi přijdou spíše než prohlubující, klišé. Na druhou stranu oceňuji systém určování rychtářem a tu kupu potencionálních (snad funkčních) kombinací.
    S čím mám ale největší problém je - kvalita samotného psaní. Upřímě Mafie 1 zpětně vzato je poměrně slabě napsaná (ale zase průkopnická po stránce designu). Mafie 2 hrozná až na pár momentů, ale jako celek hrozná. A tady ten quest, jak už bylo řečeno, lehce béčkový.
    • Já bych ten quest zase až tak nezavrhoval, Dan nastínil jenom námět. Pokud bude trochu sofistikovaněji napsaný scénář a rozhovory mezi postavami, tak to bude výborné! To podle mě je rozhodující v kvalitě.
      Rozeber jako Dan takhle jakýkoliv hlavní quest z konkurenčních RPG a zjistíme jak dobré může Warhorse být. V tomhle ohledu jsem byl snad spokojen jen u Zaklínače 2.
    • Prominte, ale domnivam se, ze vymyslet opravdu originalni a nikde jinde nevidene questy ve stredovekem prostredi je skoro nemozne. Naposledy jsem neco originalniho videl v Zaklinaci a Inquisitorovi, ale pouze pokud nevezmete v potaz knihy, protoze pak i tam se vyskytovaly veci jiz mnohokrat videne a napsane. Ja budu rad, pokud tam budou logictejsi a propracovanejsi questy a jestli to budou klisoidni nebo ne, tak na to kaslu. U her se chci predevsim bavit, a ne prochazet pseudointelektualni sra*ky.
    • presne, i když ta prednaska mela za ukol ukazat mechaniku questu. obsah byl vedlejsi. Seriozni studia si najimaji taky nejakého spisovatele, ktery ma fantazii a umi dobre psat a vymyslet zajimave napady
      • Tak kolik krom Bethesdy jich známe? Sic psaní příběhu dobrá věc ale vždy to bylo v sériích TES to vedleší... i když na to měli spisovatele. Vávra se snaží jít nekomerční cestou, narozdíl od Skyrimu aspol. Dnešní svět má jednu vadu, je ve většině případů řízen kapitalismem. A to nejen hry strašně osekává v možnostech. Všichni je dělají pro především prachy, Vávra má snahu to dělat pro herní průmysl jako takový. Snaží se překročit herní rubikon a pokud se mu to povede. Nebudou se opakovat nechcí říct "neúspěšné cesty po americe" při hledání sponzorů a partnerů. Vše lepší, než vydání nedodělku viz teď blížící se ESO.
      • takový pocit z toho mám také...přitom i při výrobě nejvíce oceňovaných seriálů (tedy dejme tomu žánru, který je jistým pohledem blízký open world hře - z dramaturgického hlediska) jsou lidé, kteří píší charaktery/linky/dialogy...ne každý je geniální ve všech ohledech, designér, který vymyslí tunu herních mechanik nemusí být schopný napsat chytlavý a inteligentní dialog a naopak...
      • Mě fascinuje, kolik úsilí věnuješ tomu, aby jsi pořád dokola omýval, co je špatně a že by se to mělo dělat jinak... Zkus tolik energie věnovat něčemu kreativnímu, třeba vývojem nějaké hry. Plácat nesmysly na anonymním fóru umí každý jouda.
        • ted vubec nechápu o čem mluvíš, v tom prispevku jsem nic nekritizoval jen jsem rikal že asi maji ve studiu nejakého spisovatele ktery jim napíše namet, pak to dizajneri predelaji do questu a ten spisovatel k tomu udela dialogy.
          • Reagoval jsem obecně na všechny tvé příspěvky, které tu vidím.
            • podle me tam budou behat hellokitty, pikachu a bludistaci v pacman lairu a hrat budem za tetrisovou kostku.
            • ok joe, doufám, že to bude první slovenská hra, která nebude úplný paskvil.
            • budete koukat až to vyjde, bude to neco
            • delam jen dizajnera, na to neni treba moc inteligence.
            • Prej hru :D by joe :D uz tam vidim ty malovany panacky v paintbrushi s puskama.
            • Tak hry dnes dělá kde kdo, ale jen asi 0.5% z toho jsou seriózní projekty, které to dotáhnou do konce.
            • Ty jestli vyrabis hru, tak ja sem chodim seriozne diskutovat...
            • ja delam vlastni hru ve svem volnem case ale nebude to megalomanske rpg protože nejsem clovek ktery bude žít 10 let z cizích penez jako vavra a zbytek českých podnikatelu
  • omg a co on udelal ten vavra dve hry ne a si mysli ze je velikej game designer
    • Asharak
      Někdo kráčí malými kroky, jiný zvládne velké skoky.
    • rozhodne je jeden z najlepších v CZ
  • Hotovej Charlie Brooker ten Dan.
  • Trieska
    Dobrá zpráva je, že NPC pujdou zabíjet. Já takhle dohrála Fallout 1 i 2 protože na nějaké vykecávání v hrách moc nejsem a ani detektivky mi moc nejdou. Takže držím palce a ať už to vyjde.
    • nekromant33
      "Trisska": {
      "username" : "Trieska",
      "avatar" : "1329648_1_med.jpg"
      },
      přidáno do detroller_games.js, kthxbye
  • Ten quest mi taky prijde zoufale prekombinovanej a nudnej. Hlavne už samotnou zvolenou tematikou - vražda služky v čechách v 15 století (pri vší ucte k lidskemu životu nudnejší zadani byt nemuže). Je to rpg, hraju si na cool hrdinu tak nebudu rešit nejaky loozery. Je treba si uvedomit že hráči co hrají rpg od toho nečekají zážitek ve stylu LA Noire. Takže bych to hlavne trochu zjednodušil (i když zakladni myšlenka nelinearni skladačky je dobra) a hlavne vytvoril zajimavejsi pripad a zajimavejsi kulisy.
    vemte si falout 2, ktery se da brat jako učebnice rpg, tam taky nebyli takhle prekombinovane questy. jinak to neni hate, pana vavry si važim a s jeho nazory souhlasim *4*
    • Nemám nic proti snadnějším hrám, jsou také potřeba (osobně mě už to řazení casual/hardcore, či AAA/indie štve, lidem stačí obecně velmi málo, aby se takového generalizování chytli), ale Mass Effect, Dark Souls, Portal, Deus Ex: Human Revolution, ARMA atd. jsou hry, které vybočují z řady právě kvůli "těžkopádnosti", zajímavé ale je, že je mnohem méně odpůrců, čili ta teze "ať je hra jednoduchá, bude to lepší pro většinu"si trošku protiřečí. Obsahově prostčí hry jsou třeba, ideálním příklad je Diablo. Rozrubu pár potvor, odreáguju se, a je to. Očekávám jednoduchý princip a jednoduché sebeuspokojení.

      Není to jen otázka vkusu, je to i o tom, aby si člověk dobře rozmyslel, do čeho jde. Když budu chtít, aby auta dodržovala pravidla silníčního provozu jako ve skutečnosti, zapnu si první Mafii, kde všichni staví na červenou a jedou povolenou rychlostí. Nemůžu ale předpokádat to samé od Carmageddonu.

      Hráči občas zapomínají na to, že vize autora/ů., nemusí být taková jakou sami chtějí. I když dělám pohádku, nemusí být po celý průběh veselá. Vlastně jí možná prospěje, že bude trochu hnusná. A je jedno, zda to nabídne film, hra, knížka... Když to pomůže vylepšit zážitek, nebo se alespoň trošku odlišit od ostatních, proč ne?
      • Velmi dobry postreh... takze by si sa v podstate Vavru pri tom teste spytal aky mate viziu a mozno by si ho tym zaskocil a dostal bod naviac. Hlavne ide o kombinaciu.. grafiky hratelnosti nestupidity systemu a atmosfery ktoru hra alebo dokonca quest poskytuje. Milujem Diablo 1 a pritom Diablo 2 bolo premna skoro sklamanie (kvoli grafike a rychlosti atd) Trojku som hral 20 minut a nebola to ani omylom hra ako jednotka ale malo som hral. Tiez Fallout 3 som lepsie docenil az neskor ale len preto lebo dalsi fallout bol Vegas..cize akoze rovnaky. Mal som co porovnavat alebo porovnavat Fallout 3 a 2 je v podstate dost tazke. Je to podobny zazitok. Mechanizmy a questy su podobne.. len pohlad na svet iny. A pritom to robi tak vela ze?. Hra musi mat velmi dobry svoj Feel. Chciet nieco odprezentovat (pohlad na svet v ktorom sa odohrava, sposob rozpravania pribehu alebo postav atd) a grafika moze byt aj menej podstatna. Napriklad teraz hrajem Divine Divinity 1 a je to super. A pritom je to strara hra a hybe sa to divne ale ma to atmosferu je to temnejsie atd. Ale male deti si to nezahraju. Zacnu zbierat predmety zo stolov len tak a nechapu preco ich stale niekto vidi pri tom ked to robia a inokedy to spravit mozu a nikto ich nevidi a tym padom to vypnu a nikdy viac nezapnu. Treba vediet na koho to zameriavame (ten produkt) a potom ho hlavne tymto sposobom aj prezentovat. Hardcorovejsie hry si najdu svoje obecenstvo, len treba sprave ten produkt odprezentovat (nie len viac penazi a 255 gameplay videii to nepomoze).
    • nekromant33
      1) Nikdo neřekl, že ve hře od Warhorse budeš hrát za cool hrdinu, zachraňovat svět nebo něco podobnýho (z minulý přednášky to vypadalo, že možná naopak - pokud teda šlo o ukázku rozhovoru, který se dostal do hry). Po stovkách her, kde to takhle bylo, by neuškodila aspoň jedna (na zkoušku když už nic jinýho), kde ti svět jako nikomu významnýmu nedá nic zadarmo.
      2) I ve hře jako je KotOR byl quest, kde se řešila vražda tím, že si prozkoumával místo činu a zpovídal svědky/podezřelé. Trval asi tak 5-10 minut, ale bylo to příjemný zpestření.
      3) Takovouhle formu sidequestu vezmu kdykoli radši než další: Vyčisti doupě pavouků/Zabij vůdce banditů apod.
      • to jsem vazne na tu hru zvedavej, na jednu stranu budes masove vrazdit NPC a na druhou se piplat s vrazdou nejake sluzky. seems legit.
        Kazdopadne ja tenhle quest rozhodne vynechám. Pro hráče mého typu prosím pana Vávru aby tam dal možnost zabíjet i všechna NPC, ktere zadavaji nudne questy. (jako alternativní rešení toho questu: zabít richtáre i celou vesnici *1* )
        • "Pro hráče mého typu prosím pana Vávru aby tam dal možnost zabíjet i všechna NPC, ktere zadavaji nudne questy."
          Ne jen ty nudne ale vsechny az zustanes uplne sam konecne si budes moct rict ze jsi hru dohral
        • Tak nejak o Vasi inteligenci svedci nejen obsah Vaseho prispevku, ale i ta cestina - rychtář
          • moje rodna rec je slovencina a tam se richtar pise s mekkym i
            • Ty jo, Vy jste se na takovem dalnem vychode vzmohli uz i na internet co, hm. To jste si polepsili, to uz nejste uplne socky, ale socky s internetem. Uz jenom dokoncit aspon zakladni skolu a dovzdelat se, aby si Vas clovek nepletl s jednim nejmenovanym etnikem.
            • hele my vas taky nemame radi. pro nas jste na stejne urovni jako madari nebo romove *3* chodim sem jen proto abych se pobavil
              a radsi budu psat ve spatne cestine nez psat slovensky a cist reakce o vychodomadarech a cobolech
            • Takže Slovák. Teď tvé příspěvky začly dávat smysl.
  • Kto je Dan Vávra ?
    • kdysi byl nahodou u toho když se delala mafie a od te doby keca do her a všechno kritizuje. ted by rad udelal nove rpg ale nikdo mu na to nechce dat penize protože to je blbost
      • Jestli se nepletu, tak u toho nebyl nahodou, ale sefoval tomu :-).
      • CarlyleBogy84
        Člověk nemusí nutně souhlasit se všema jeho názory na hry, vývoj a vůbec vše kolem her ale podle mě má velký přehled a zkušenosti s vývojem. Rozhodně víc než spousta trollů anonymů co tady umí akorát blbě kecat a jediné co vyvyjí za úsilí je zmáčknout na PC tak akorát ráno tlačítko ON a večer tlačítko OFF. A Dan je jeden z mnoha lidí co umožňuje ten čas mezi ON a OFF strávit u fajn her. Můj názor a klidně mi za to sežerte *1*
      • tady má někdo pěkný mindráček *3*
    • http://bit.ly/18scrvV

      Není to těžké...
    • Hiden and dangerous, Wings of war, Mafia, Mafia II...
  • ta práce gejm dyzajnéra mi připomíná práci režiséra hry na hrdiny (dračí doupě a jiné hry s kostkami pro nerdy v zapomenutých časech takzvaného "věku bez videoher"). Vytvořit uvěřitelný svět a postavy a udržovat hráče v iluzi, že na jejich rozhodnutích záleží. Ve hře na hrdiny je přitom jako režisér hry vláčíte od jedné vaší fantazie k druhé ale zároveň si hráč může kdykoliv COKOLIV usmyslet a není limitován počtem předem vytvořených možností/interakcí. Když si hráč usmyslí, že skřetovi místo seknutí hlavy začne zpívat ukolébavku a tančit mu přitom smyslný tanec, tak tím sice celkový výsledek dobrodružství a svoje vyhlídky na úspěch v budoucnosti asi neovlivní ale má pocit svobody a díky tomu, že ode mě, jako režiséra hry, dostane na tohle svoje chování zpětnou vazbu, získá pocit opravdovosti světa. Omezená zpětná reakce od NPC a malá interakce se světem ale sebelepší gejm dyzajn a tehnologie úplně nevyřeší. Já bych viděl budoucnost role playing her v online hře bez NPC, s nekonečně mnoho možnostmi interakce/kombinace (alá minecraft) a s pravidly a světem, který si vytvoří sami hráči (alá EVE).
    • To se to snažíš napsat jako vtipně, nebo opravdu proti PnP RPG (jak se těm tvým "hrám s kostkami pro nerdy v zapomenutých časech takzvaného "věku bez videoher" doopravdy říká) něco máš?
  • wc?

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit