Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • celoush
    Jak to tak poslouchám, tak ideální pro herní game designery je si projít nějakou tvorbou a řízením dobrodružství pro DrD a podobné tabletop-RPG systémy. Hodně dostupných dobrodružství, které člověk může najít, mají podobně řešené záplatky, různá řešení, osoby.... jen si člověk musí vyjasnit jistá omezení či požadavky, která přináší tvorba PC/konzolových her.
  • Taky ještě někdo zkoušel vymyslet ten quest po svém?
  • Viktor_H
    Částečně bude problém v tom, že mezi AAA RPG tituly platí jakýsi standard požadující obrovskou hru. Skyrim, Fallout, ale I Planescape či Baldur's Gate mají stovky questů, z nichž většina (nutně a naprosto přirozeně!) je pochybné kvality. Někdy si tak říkám, že bych možná raději obsahově hru chudokrevnější, ale kvalitativně propracovanější, vnitřně provázanější a celkově sofistikovanější.

    Jestli to Dan myslel tak, že ten quest byl sám o sobě principiálně nerealizovatelný, budiž, ale spíš se domnívám, že se taky koukalo na budget a na čas; v takovém případě alespoň částečně platí to, co jsem řekl. Skyrim mě na 100% přesvědčil, že stovky hodin rutiny opravdu ne...
    • Zayl
      Dávat Skyrim, Fallout, Planescape a BG do jedné věty mi zavání otázkou- co do následující skupiny nepatří?
      • Viktor_H
        Řeší se téma kvantity úkolů na úkor kvality. Patří tam imho vše, včetně Planescapu, který je např. v Sigilu přeplněn nudným balastem. planescape má zaslouženě jméno jedné z nejhlubších příběhových her, to ale neznamená, že si vysokou laťku drží po celou dobu. Rozhodně nedrží...
      • Ja, ja, ja vim, jedina spravna odpoved je, ze mezi inteligentni lidi nepatri autor prispevku :).
        • Skyrim a nudne ukoly? A jejda zase někdo kdo to poradne nehral..
          • na skyrimu je nejhorsi, ze za jeden den to muze clovek dotahnout na arcimaga a jeste bejt nejvetsi najemnej vrah v okoli (preferuju bud a nebo), a taky me v brotherhoodu nasral konec, kde jsem delal asi tri stejny questy, nez mi doslo, ze to je nekonecnej cyklus... *5*
            • 2Chumbaba: Potiz je v tom, ze driv (trebas F1/2) byly gamesky o tom, ze sis vazne moh vybrat a tvoje rozhodnuti jednoduse znamenalo, ze neco uz nebudes moct udelat/nekam se dostat/... => melo smysl si tu hru trebas zahrat podruhy. Tvoje rozhodnuti se realne projevilo na vysledku. Dneska je to uplne jedno ... viz ME ... jestli vsechny povrazdis nebo vsechny ziskas na svoji stranu, tak jako tak se ve finale dostanes na stejnou krizovatku, kde si muzes vybrat, jestli konec bude oranzovej/zelenej nebo fialovej ... proste lol.
            • Jo na nektery ,,zdebilnovani,, si clovek rychle zvykne, ta sipka je dobrej priklad:)
            • Nemám to nijak dokázané, ale myslím si, že to zjednodušení (můžu být i arcimág i arcicvrah i arcizloděj) je dané tím, že se dabují dialogy a celkově je mnohem víc úsilí na jeden quest. V Morrowindu stačilo napsat pár dialogů, které odříkaly prkenně stojící NPC. Dneska jsou dialogy nadabované, v questech se dějí věci, skripty, animace atd. Je tedy zřejmě dražší udělat jeden quest, tak je jich celkově míň a je to udělané tak, aby každý mohl vidět všechny.

              K plnění questů - to je každého věc, jestli quest splní nebo ne. Když dostanu quest, který nechci dělat, tak ho nedělám. Je tam dost jiných. Lidé si stěžují, že jim šipka ukazuje cestu, ale nemají tolik samostatnosti, aby odmítli udělat quest, který se jim nelíbí.
            • to je trosku z jinyho soudku, ale taky me ten radar/sipka uz v oblivionu pripadal jako trapny zjednoduseni... nicmene kdyz jsem v morrowindu vyrazil obcas podle instrukci na jihovychod a cil jsem nepotkal a sel jsem tak dlouho, az jsem se vratil na puvodni misto ze severozapadu, tak me to vylozeno vytacelo *5*
            • Samozrejme ze Skyrim je daleko pristupnejsi vsem hracum nez byl Morrowind, je to proto ze v Morrowindu spousta hracu podlehlo takzvanému syndromu Syeda Neen, když po vytvoreni postavy vylezli ze dveri a dal jak za Syedy Neen se nedostali protože nevedeli co tam vlastne maji delat:) Ja byt vyvojar takove hry , tak udelam to same, protože syndrom Syeda Neen je proste spatne.
              Skyrim je mozna zdebilnenej ale hrac který vi co hleda a co chce si tam ten svůj hardcore pisecek porad najde, coz se o vetsine dnesni AAA produkce rict moc uz neda.
            • tak treba v morrowindu jsi nemoh bejt ve vsech guildach master... protoze tam staly proti sobe a nakonec sis musel vybrat, komu budes stranit a koho sejmes

              skyrim podlehnul konzolizaci, aby tam decka muhla vsechno najednou
            • Tak když to hrajes jak strelena mys, se nediv ze ses arcimag a vrah za jeden den.TES bylo vždy o vlastním usudku a ceste, takze když chces muzes bejt arcimag za den nebo klidne za mesic, jen zalezi jak ke hre pristupujes...jaky si to v TES udelas, takovy to tam mas (copyright Grygar)
          • Já sem ve Skyrimu nahrál něco přes 20h a pamatuju si z něj jedinej quest a to proto, že mě neuvěřitelně nasral. Byl to quest kdy ke mně přišel nějakej vocas a začal mlet něco o tom jak na mně vidí, že jsem svoje prachy nezískal poctivě a že chce a bych někomu něco ukrad. A já i přes to že jsem do té doby nic neukrad sem neměl možnost mu říct ať jde do hajzlu nebo ho někomu naprášit (a to jsem doslova pár minut před tím mluvil s ženskou která po něm šla). Zkrátka jedinej způsob jak ten quest splnit bylo udělat to co po mně ten týpek chce.

            Taková je zhruba kvalita questů ve Skyrimu.
            • No, ono většinou když dostanes úkol tak to doapda tak ze splníš co se po tobe chce, at tak ci onak:)
              Jinak to co pises, je zrejme první úkol Thief guildy v Riftenu, takze te oslovol jeji člen s umyslem nalakat další ovecku do jejich spolku. Takze je to tak ze te oslovi recma o tom ze jsi urcite zlodej a tak, ale je pak ciste an tobe jestli to udelas nebo ne, když teda nejsi zlodej a nic nekrades, tak to proste nedelej.Hra pobezi dal jako by se nic nestalo.Ja mam ve Skyrimu nahrano fakt hodne, a třeba do dnes jsem neudelal Dark Brotherhood, pac mi proste vrazi nesedi..
          • Hm, co presne znamena poradne? Uroven 60, porazeny Miraak, Alduin, Seranin otec, prolezeno 70%-80% questu - zajimave questy tam jsou, ale je jich jak safranu - treba cely Dawnguard je udelany velice lacine, ale Dragonborn se mi libil vic - tedy az na par okamziku.
      • Fallout! Je jediný scifi, ostatní jsou fantasy *1*
    • Jenže ve Skyrimu a vůbec všech hrách od Bethesdy jsou questy nudné už z toho důvodu, že oni nejsou schopni napsat zajímavé postavy s nějakým dobrým příběhem a prostě tam jen rozhážou NPC, kteří ti už ve druhé větě řeknou, že ty jsi ten, na koho čekají celý život blablabla... Je rozdíl jestli plníš úkol pro nějakého anonyma, u kterého si ani nezapamatuješ jméno a mezi plněním promakaného questu, který je detailně vymyšlený a k postavám si vytvoříš nějaký citový vztah. Spousta lidí ovšem tyto rozdíly nedokáže vnímat a proto tolik lidí nechápe, proč se kydá hnůj na Fallout 3, protože to je přesně ten příklad povrchního RPGčka, kde plníš questy pro nezajímavé NPC, u kterých si sotva zapamatuješ jméno. Myslím si, že se tu dělá z komárá velbloud - ono to možná znělo komplikovnějc když to Vávra popisuje, ale věřím, že ve hře to bude fungovat.
      • Nemyslim si ye toho neni Bethesda schopna. Spis ji (jako firme, ne vyvojarum) to nestoji za tu namahu, kdyz lide to i tak s nadsenim koupi.
  • "..takže při tom vymejšlení questu je potřeba vycházet z vlastních zkušeností a přidat nějakou invenci.." chvíli pauza.. "opilý měšťan zabil svoji služebnou" :DD.. ale jako měl to dobře promáklý, prej jenom taková rozcvička, rok jsem nic nedesignoval :DD vávra je týpek
  • seprah
    nevím, jestli to sem už někdo psal, ale Dan má fakt styl, toho si člověk fakt nesplete *1*
  • Kdy vam konecne zacne fungovat ten vas prehravac videi?
    • sleepless
      Funguje normalne. Pokud ti nevyhovuje, v clanku je odkaz na YouTube verzi.
      • Nefunguje normalne, napriklad Ubuntu 12.04 + Chrome:

        http://umsle.peklo.biz/img/1387039205.png

        Dela to jen vas prohlizec, videa na ostatnich webech mi funguji bez problemu.
        • sleepless
          Diky, predam to klukum at se na to podivaji.
      • ucho
        nejde měnit hlasitost, když je to ve fullscreenu. to snad nemůže být problém opravit...
      • Gambit92
        Nevím jestli to dělá všem, ale ve fullscreen modu při jakemkoliv pokusu o upravu hlasitosti se mi zvuk kompletně vypne. Musím pak fullscreen opustit a nastavit hlasitost v malém okně. Pokud je to problém jen na mojí straně tak ok
        • sleepless
          Ok, díky za info. Předáme to chlapcům, ať se na to mrknou.
        • nejsi sám
        • firebug
          Stejně tak u mě... už jsem se s tím nějak naučil žít.
        • Taky mi to dela. Aktualni Firefox.
          • ucho
            ono to dělá myslím i v opeře. reportoval jsem to před pár měsíci do té redakční sekce, ale asi nejsou lidi.
          • smejki
            i minulý Firefox.
            • Gambit92
              a dost možná i ten budoucí
      • Nefunguje normálně. Zkoušel jsem chrome, safary, na ničem jsem žádné vaše video nedokoukal do konce.
  • jen aby vavra nezapomnel že hry maji byt hlavne o zabave. Muže vytvorit hru s prisne logickou strukturou ktera ale bude nudna. A k tomu ma warhorse docela slušne našlapnuto *6*
    • Nechápu moc ty minusy, to neni hate, vždyť má docela pravdu. Je fajn mít ve hře logické struktury, propracovaný děj, spoustu vedlejších questů které jsou provázány s hlavními questy, ale všechno má svojí míru. Pak to taky může skončit tak, že hráč bude chodit k počítači s poznámkovým blokem a zakreslovat si během hraní diagramy. Ale to všechno ukáže samotný vývoj a potom hlavně betatest, každopádně držím Warhorse palce.
      • Tak ty mínusy taky nemusí být hate, ale jen vyjádření nesouhlasu :-)

        Když říkáš, že má vše svou míru.... tak je to určitě pravda. Jenže záleží jak u koho - každej ji bude mít jinde. Pro mě osobně je tohle ideální quest. Teď jen záleží, kolik nás je. Já si myslím, že po tolika hrách se zjednodušenými (ale epickými) questy se najde dost nadšenců na jednu s opravdu investigativním.

        Zrovna tak se můžu ptát, proč spousty her nezná míru v zjednodušování (a přesto jsou úspěšný).
      • pokud je to ten samej "jejda" co tady uz psal, tak to nejspis je hate :P .
      • Radeji se budu chvilku rozcilovat jak je hra slozita nez si kazdou chvilku rikat jak je pitoma. Navic to nebude pro celou hru takto pouze pro hlavni dejovou linku.
        Pokud si nechces lamat hlavu nebo se toho questu chces "rychle" zbavit (pravdepodobne) nebude nic snazsiho nez obvinit nepraveho at uz s uspechem nebo bez.
        Logika snad jeste nikdy nezabila zadnou knihu nebo film nevim proc by to u her melo byt jinak.
        • Inquisitor
          Aneb trend dnešní doby, hlavně zbytečně nenamáhat mozkovnu. Já naopak každou hru kde je potřeba použít mozek vítám.
          Jinak jsem určitě zvědavej, jak se Danovi podaří udržet tuhle logiku po celou dobu hry. Pokuď hra vyjde podle jeho představ, tak klobouk dolů a zákonitě se musí líbit každýmu hráči, který chce vnést do hry trošku zdravýho rozumu. Viz příklad zadání questu, kdy přijde za hráčem starosta města a žádá o vyřešení vraždy. To jsou nelogičnosti který člověk potkává ve hrách pořád, ale tak nějak je přejde s tím, že by to jinak bylo složitý na vytvoření. Jestli se to Warhorse povede v duchu toho co říkal Dan, tak nasadí novou laťku v questech RPG.
          Třeba takový Skyrim je zase extrém, kdy jsou questy dovedený až do absurdní jednoduchosti. O questech v guildě ani nemluvě. Je to kvantita versus kvalita, radši méně kvalitních questů, než více dokola se opakujících. Upřímně koho baví dělat pořád to stejný dokola?
          Fakt jim přeju aby to vyšlo podle jejich představ, aby dokázali že to jde, udělat hru dle zdravýho rozumu.
      • Jack1947
        Pockat a co vlastne vytvari ja myslel ze hru. *4*
  • Robotron3
    Vávra takhle vypadá jak nějaká postavička z animáku. Tatík Hill a Spol. nebo tak něco *15*
  • TheGGGOne
    ta hra bude sračk4 *3*
    • sám jsi sračk4
    • sračk4, která ti nedá spát a celé dva dny trávíš diskutováním o ní *3* Mimochodem, ten Slovák ti moc nešel
      • ale nejradsi mam mudrce, u toho clovek nemusel ani premejslet, kdo to je *5*
  • Pan Vavra zatim jen vymyslel, to co vymyslelo spousta lidi pred nim, lec zatim nikdo nezrealizoval. Proc? To uz se nepta. On si totiz mysli, ze je prukopnik. Tak drzim palce.
    • Nikde o sobě neříkal, že je průkopník, jen prezentoval to, jak by quest udělal on. To, jestli to už někdo předním vymyslel nebo ne, nehraje roli.
      • "To, jestli to už někdo předním vymyslel nebo ne, nehraje roli."
        - praveze hraje. Kdyz deset projektu neuspeje, nebudu rvat do sveta, ze to umim lepe nez ostatni a uspeji. Jeho clanky v levelu popravde o nicem jinem nejsou a to co psal nedavno o free2play... ten clovek je solidne mimo a razi si jen to sve. Aspon podle toho, co jsem pochytil ja ze sveho okoli z herni branze. ;) Kdyz se podivam na fungovani cizi firmy, ve ktere delam a na par ceskych firem... O jeho pusobeni v 2k nemluve. To co pise na blogu, to jsou popravde clanky dost nezkuseneho, ktery si jen hraje na velkeho.
        • A nechceš nám sdělit své jméno a firmu ve které děláš, anonyme? Nebo jen hniješ v nějakém neplaceném indie studiu, kde děláš na něčem, co nikdy nevýjde a myslíš si, že jsi sežral všechnu moudrost světa?
        • Jenže to on neřve a řekl bych, že oproti zahraničním firmám se vyjadřuje dost skromě.
          V branži nedělám, takže nemůžu soudit profesionalitu. Tohle mi, ale trochu připomnělo takovou tu nevraživost k lidem, co moc vyčnívají.
          Ze si razi to sve? To je snad jen dobře, ne? Jak jinak by vznikala různorodost? Mimochodem, sám právě vykřikuješ, že to umíš lépe...
          Jestli je solidně mimo, jak píšeš, uvidíme po vydání (ale doufám, že ne).
          • Nepisi, ze to umim lepe. Jen rikam, ze zkuseny clovek vi, ze se muze stale ucit a nesnazi se odsuzovat veci, ktere nechape.
            O jeho prednaskach nejen na gds... ty maji byt o predani zkusenosti budoucim/zacinajicim developerum, ne selfpublishing.
            Stejne tak si razim nazor, ze osoba/firma, ktera s sebou tahne hejno fanatiku, jak predvadi on, nebo BIS, nemaji co nabidnout nove prichozim, proto vznika tak uzavrena komunita.
            Tak se tu mejte.
            • No tak ses tu vyblil a už můžeš zase z naši uzavřené komunity zmizet *1*
          • Příjde mi, že někteří jedinci nedokážou překousnout to, když někdo nejde s davem, proto tolik nevraživosti k Vávrovi a jeho názorům.
        • A kde že to teda děláš ty velký anonymní gurue? A co o Vávrovi v 2K víš?

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit