Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Zajimave, o tomhle slysim prvne v zivote :-).
  • asi sklidím tunu hejtu, ale jsem jediný, kdo tyto střílečky z let 1990-2002 považuje za extrémně ošklivé a nudné? A podotýkám, že to platí i pro Dooma 1 a 2. Ošklivá grafika, samé koridory a hledání klíčků ke dveřím (najdi žlutý klíč, najdi modrý klič, najdi zelený klíč a v dalším levelu nanovo).

    Pro mně osobně střílečky začaly být zajímavé asi od roku 2002 počínaje hrou Jedi Outcast 2. Pak už vzniklo pár velice zajimavých kousků jako Max Payne, Jedi Outcast série, System Shock 2, Deus Ex (vím že to není strikntě FPS), Cliver Barkers Undying, Vampire: The Masquerade (taky není čisté FPS). Cokoliv v období před těmato hrama byla děsná nuda a je dnes nehratelné (trapné pobíhání a sbírání klíčků od barevných dvěří)
    • System Shock 2 - August 11, 1999 ; Mimochodem Half-Life - 1998 a pokud půjdeme do extrému tak Ultima Underworld: The Stygian Abyss - March 1992 . Posuň dataci , nebo se pořádně stuď ;)
      Na dementní a proto masově rozšířené FPS 3D akce měl vždy patent ID software ....
      • OK, s tím datem jsem to nezvládl. Half-life 1 byla parádní hra. UU1 i UU2 ale nejsou FPS, to jsou RPGčka jak řemen, dodnes v mé osobní TOP10
        • del0
          Ultimy Underworld jsou spíš dungeon crawlery podobně jako Dungeon Master. Roleplayingu tam teda moc není.
    • del0
      Hmm. Vytýkáš Doomovi sbírání klíčů (o čemž ta hra vůbec není) a pak zmíníš a vychvaluješ Jedi Outcast, Deus Ex a System Shocka. Proč mám pocit, že si mimo a mícháš hrušky s jabkama.
    • Právě to trapné pobíhání a sbírání klíčů od barevných dveří nás některé strašně baví :-)) Protože klade důraz na používání mozkovny (paměť, orientace v prostoru), ve FPS není třeba jen s prstem na spoušti a výkřikem urá běžet k dalšímu checkpointu. Nuda to rozhodně není, naposledy jsem hrál mod Doomu předevčírem. V podstatě by se FPS daly dělit na:

      1) "Bludiště", v zásadě vzniknuvší z Pacmana (ne nadarmo šlo o tajný level ve Wolfenstein3D). Catacomb, Wolfenstein, Doom, Doom 2, Heretic, Hexen, Strife, Descent, grandiózní System Shock, geniální Dark Forces a desítky dalších 2) Styl "modernějších" akcí. Prostředí začalo přípomínat řekněme realističtější objekty (reálné domy, města, letiště atd.) Začal s tím IMHO Duke Nukem 3D, pomocí různých přepínačů bylo možné (předdefinovaným způsobem) měnit charakter levelu. Byly tak položeny základy skriptů. 3) Toho využili skriptované střílečky, skripty proslavil mezi prvními Half-Life. Ovšem stále šlo o subžánr na míle vzdálený dnešním koridorovým akcím (skripty se nespouštěly dokola, nebyl kladen důraz na jediné řešení a umělá inteligence byla geniální). Určitě se shodneme, že v této skupině jsou desítky zajímavých titulů, třeba onen geniální nedoceňovaný Undying, Star Trek Voyager Elite Force II, série NoLF, Tron 2.0, RtCW, Red Faction, Jedi Outcast / Academy, geniální Riddick nebo F.E.A.R. a z novějších třeba Dark Messiah nebo Shadow Warrior 4) Koridorové akce. Důraz kladený na skripty (které se často pouští tak dlouho, až je hráč utne nějakou akcí), často je možné situace řešit jiným způsobem. Podle škarohlídů mého typu se tento subžánr limitně blíží "Moorhuhn Jagd" a díky neutuchající akci je nudný IMHO během prvních pěti minut :-)) Převaha tohoto subžánru je důvodem, proč až na výjimky typu Shadow Warrior nehraji moderní FPS. 5) FPS s otevřeným světem. V podstatě to svým způsobem začalo už v Terminator Future Shock, ale značně tento přístup zpopularizoval Far Cry (Flashpoint není tak úplně čistá FPS). A tento subžánr pokračoval Boiling Pointem 1,2, Precursors, sérií S.T.A.L.K.E.R. až po sérii Crysis nebo další díly Far Cry. 6) hybridní FPS. Ať už v kombinaci se strategií či taktikou (Flashpoint, SWAT, Rainbow Six, IGI), RPG (Deus Ex, System Shock 2, Neuro Hunter, Borderlands, Vampire Bloodlines), příběhové kousky s vylepšováním postavy (Bioshock) nebo mix s vesmírným simulátorem (Parkan 2 nebo s napětím očekávaný Star Citizen).

      Možností je poměrně dost a bude jen dobře, když se variabilita udrží a prohloubí, vypadá to, že se v poslední době nám škarohlídným konzervám blýská na lepší časy :-))
    • obcas jsou tyhle hry komplexnejsi nez dnesni koridorovy tunely a k jejich dohrani musels umet vic,nez mackat cudliky do rytmu QTE...a ze sou osklivy? coze? vzhledem k datu jsou naprosto dokonaly,o par let pred nima jeste ani zadna grafika neexistovala a hry byly holej cernobilej text
    • - polovica hier co si vymenoval vznikla pred rokom 2002. To ze su pre teba tie hry (1990) skarede to bude podla mna suvisiet s datumom kedy si sa dostal ku hram ked som ja prvy krat spustil dooma po wolfovi tak som nechapal ako to moze tak dobre vyerat. Inak mechanika klucov sa samozrejme pouziva doteraz (pokial hra nie je uplny tunel) len namiesto kluca stlacis gombik/zoberies bateriu do dveri a pod... Ale k veci - Strife ma naozaj originalnu atmosferu a hudbu (a aj art look) celkom som si ju kedysi uzil -urcite odporucam
      • řeknu ti to takto: na střední škole jsem hrával původního Wolfensteina na školních počítačích. K hrám jsem se dostal koncem 80 let ještě na PMD 85, pak Didactic M, pak PC. První PC hra co jsem hrál byl Prince of Persia a Another World a pak Duna I

        Wolfenstein 3D ani Doom mě nebavily nějak moc ani tenkrát. Hrával jsem radši adventury a RPGčka (Lands of Lore, Dungeon Master atd). Jak říkám, první FPS hra co mě opravdu chytla byl zmíněný Jedi Outcast 2
        • hmm tak ten dovod moze byt prave v tom ze tie hry co si vymenoval nie su "ciste" FPS... potom to chapem, ale ani Strife nie je uplne klasicka FPS a ma velmi jemne prvky RPG - inak ak ta bavil napriklad dungeon master prekusol si v pohode ako vyzeral graficky- alebo ho teraz tie pokladas za extremne skardeho?
          • asi tak... grafika Dooma vs Dungeon Master...to je uplne jina dimenze...a to nemluvim o multiplayeru....masakr
    • No taková Star trek: Voyager -Elite force je z roku 2000 a není úplně ošklivá a nudná. Vcelku bych snesl nějaké pokračování. Ani nevím, proč mě to napadlo :)
      • Elite Force II :-)
        • Tak samozřejmě jsem hrál. Myslel jsem další pokračování v nějakém novém enginu. *3*
      • jo, zapomněl jsem na Descenta 1 a 2. Ten mě tenkrát moc bavil, ale to nebyl uplně typický FPS. Hlavně descent byl kompletně 3D
      • tu jsem nehrál, ale myslím že bude podobný jako ten užasný Jedi Outcast 2.
        Jedi Outcasta jsem projel do konce asi 8x, naposled loni a můžu říct, že je to lepší hra než většina současných FPS titulů jako Wolfenstein New Order nebo Singularity.
  • Jack1947
    Těch her které zapadli prachem herní minulosti, no bude jich asi více... *7*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit