Přejít na výpis diskuzí

Jak se hraje na HDR televizi? Test Sony Bravia KD-55XF8505

11.7.2018 19:43
Jiří Svák 37 příspěvků

Hned dva díly našeho Hardware Clubu jsme věnovali displejům a technologii HDR. Proto jsme uvítali, když se nám pod ruky dostala HDR televize od Sony, na které jsme si mohli podporu této technologie ve hrách vyzkoušet. Bude Bravia KD-55XF8505 hráčům sedět?

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Tohle je špatně napsaný článek, se špatným výběrem modelu TV pro daný účel. Kdo chce profi recenzi bez nějakých mystifikací přečte si na rtings.com. Je mi líto lidí co napíšou že Sony není kvalitní a radši si koupí Samsung nebo píšou že Sony nemá kvalitní obraz. Někdo tady píše o plazmách a 600Hz. Tohle je prostě názor někoho kdo o tom naprosto nic neví a má v paměti nějaký sentimentální vzpomínku na plazmu. Prosím vás, kvalita hw Sony zvláště u modelů co se vyrábí na Slovensku je na nejvyšší úrovni a má nejmenší poruchovost mezi všemi značkami. Pro ukázku HDR možností naprosto nevhodný výběr modelu s IPS panelem. IPS panel je tak akorát dobrý někam do zasedaček a barů, kde TV sleduje spousta lidí z různých úhlů nebo někoho kdo nějakým způsobem preferuje a pak ty který nerozlišují něco jako je typ panelu a vemou první TV kterou jim prodavač doporučí. Pro všechny ostatní kterým záleží na kvalitě obrazu ať už na hry, filmy, seriály a HDR musí vybrat model s VA panelem. To je naprostý základ. V opačném případě bude majitel vždycky zklamaný a tvrdit takové blbosti jako že plazma byla lepší. Co se týče kvality obrazu tak Bravia s VA panelem má zdaleka nejkvalitnější obraz na trhu. Tyto panely samozřejmě v závislosti na preferencích a toho jaký údaj sledujete dávají na zadek i OLED od LG. Nechci oled rozebírat ale je to ještě nevychytaná technologie a proto ji z mnoho důvodů nemůžu doporučit. Málo svítí a vypaluje se obraz což pokud máte k TV připojené pc je špatné. Jako servisní technik a majitel 55XE9005 můžu tvrdit že obraz na této VA bedně je naprosto parádní s vysokým kontrastem, svítivost tohoto modelu dělá úžasné HDR ať už u filmů nebo her na PS4. Kvalita grafiky se s HDR opravdu posouvá výrazně dopředu. Musíte vybrat prostě ten správný model! Co se odezvy os android týče tak při odinstalovani nepotřebného balastu, zakazani různého odesílání dat, odstranění z hlavního menu naseptavani různých appek atd reaguje systém okamžitě. Prakticky jak na mobilu střední třídy. Nekoná se ani žádné padání a restarty systému tím trpěli starší a neaktualizovane verze. Z USB mxplayer přehraje vše včetně obrovských 4k hdr ripu. Chromecast funguje skvěle. Bez chyb TV okamžitě komunikuje jak s androidem tak ios. Spuštění spotify do vteřiny, YouTube do 5, hbo go do 5. Hlasové zadávání parádní. 4k stream jak na 2.4GHz tak 5GHz bez zaváhání. Streamovani filmu bezdrátově v domácí sítí bez problémů. Reakce na přepínání kanálu stejná jako u ostatních TV. Vše se chová stabilně a spolehlivě. Je tedy potřeba přestat šířit lži o nějaké nestabilite os android, co bylo bylo, teď už vše funguje tak jak má a za mě je os android naprosto nejlepší os pro TV právě díky bezproblémové komunikaci s čímkoliv. Těm co nakupují a zvažují, přečtěte si a vytipujte si TV podle recenzí na rtings, pak se na ně běžte naživo podívat do elektra. Základ je VA panel, nativní 100Hz a rovnomernost podsvícení, pokud si tohle pohlídate budete pravděpodobně spokojení. 

• Při porovnávání jak se televize chová je potřeba brát nastavení z výroby, protože tak to 99% uživatelů bude mít. Je pěkné že jako power user si dokážeš povypínat spoustu balastu, ale to většina lidí neumí.

Když už jsme u toho balastu, napsal bys podrobnější seznam co a jak vypnout a proč? Co se týče zakázání odesílání dat, tak minimálně Sony měla v EULA napsané, že pokud vypneš odesílání dat, tak ti nebudou chodit aktualizace firmwaru (humus, ale je to tam). Takže jsem to nechal zapnuté. Máš na mysli toto, nebo něco jiného?

• kkING

A kdyz moc nestojim o 4K, tak jak se na teto tv hraje ve Full HD?

• Televize naprosto skvěle přepočítá fhd na 4k. Když jsem spustil Uncharted 4 se zapnutým hdr tak mi spadla čelist, stejně tak u God of War s hdr. Vizuální kvalita je opravdu špičková. Není třeba se bát. Cokoliv co je alespoň 720p nebo 1080i na této televizi vypadá skvěle. To co je 576i je divatelne ale je třeba vzít v potaz že při tomhle signálu TV dostane reálně 288 řádků signálu což při rozlišení 3840x2160 znamená že TV si musí "vymyslet" 8 z 10 řádků.... Dneska už není třeba se bát 4k televizí. Obsah v 1080p to skvěle nakrmí a toho je většina. 4k hdr se shání hůř ale jde to ať už přes netflix nebo ulozto. Co si dovolím podotknout že tyto kvalitní ripy mají zvukové stopy 5.1 a pokud nemáte domácí kino tak budete mít málo kvalitní slitý zvuk. Je teda dobré počítat že k TV za 30 musíte koupit audio za 20. Pak budete mít ten správný audiovizuální zážitek. 

• Od Sony střední třídy mě loni odradil hlavně operační Systém android. Snad v každé oficiální nebo uživatelské recenzi měli lidé problém hlavně se systémem. Místo toho jsem vzal Samsung, u kterého jsem se modlil, abych natrefil na dobrý kousek, jelikož je kvalita různá kus od kusu.

Se Samsungem jsem za 3/4 roku spokojen bez jakýchkoliv problémů a doufám, že nám pár let vydrží než spadnou ceny OLED popř. microled.

• LV426

Souhlas s tím, že Sony patří k tomu nejlepšímu na trhu obecně. Ovšem nesouhlas s plazmama, ty jsi upad na hlavu? Zeptej se každého kdo tv rozumí a každý ti řekne to stejné, plazmu porazí až současné Oledy, lcd jsou passé, bez šance. Proč myslíš, že v Hollywoodu doteď používali ZT60 Panáky a nahrazují je až letošní top Oledy? Proč tam celé roky ti filmové amatéři neměli lcd? :D

Já mám doma "jen" zkalibrovanou ST60 a můžu ti říct, že když jsme vedle toho dali loni lcd za 30 a 40tis, nechytalo se, co se přirozenosti barev. černé, pohybu týče. A co teprv zmiňovaná ZT nebo VT řada

https://technet.idnes.cz/panasonic-plazma-plazmovy-televizor-oled-plazma-vs-oled-pks-/tec_video.aspx?c=A180609_111207_tec_video_nyv

• Problém je že se s plazmou srovnávají ips panely a ty opravdu stojí víte za co a je jedno jestli je to ips za 10 tisíc nebo 50 tisíc. Výsledek bude vždy pro plazmu. U VA panelu je situace zcela opačná. Je to panel který má černou jako plazma a navíc k tomu přidává hdr (vysokou svítivost) a 4k rozlišení. A to je důvod proč kvalitní VA panel za 30-40 tisíc je lepší než jakákoliv plazma a v mnoha parametrech je lepší (ne ve všech) než i OLED, který je nasobně dražší. 

• Ta plazma Panasonic, kterou píšete je prakticky vrchol technologie těchto TV a bezesporu je to skvělá televize ale rozhodně ani zdaleka nedosahuje kvalit VA xe90 a vyšších modelů. Ano má vysoký kontrast protože černá je černější ale tím končíme ve výčtu pozitiv. Svítivost má pouze 100 cd VS 1000 cd a více od xe90 a výš. Je to pouze fhd VS 4k. 8-bit VS 10-bit, žádné hdr VS hdr. Že je pohyb lepší je úplná blbost, plazmy mají 60 nebo 120Hz stejně jako LCD. Těch 600 Hz je to stejné jako motionflow 800Hz u Sony. Nebyli to žádné zázračné panely s nativním 600Hz panelem. To je blbost. Kvalita pohyby je na 100Hz/120Hz panelech Sony lepší než na jakékoliv plazmě. Plazmy taky po čase trpí na vysvicenost panelu což se u LCD neprojevuje v takové míře. A to vše máte za petinovou spotřebu elektrické energie. Taky jsme měli plazmu Panasonic a u známých jsem viděl obraz na té kterou máte vy a prostě není pravda že mají lepší obraz než xe90. To je prostě nějaké tvrzení, které už jen při porovnání na papíře není obhajitelne natož v realitě. Kdyby jste měl televize vedle sebe a pustil obsah fhd při 100 cd VS 4k hdr při 700CD tak rozdíl je propastný. Proč někde vyměnili nebo nevymenili TV nevím. 

• LV426

Ale notak, jasně, že současné lcd už jsou zase trošku jinde, než před lety, ale za jakou cenu? Měl jsi vedle sebe nejnovější model plazmy a nějaké takové lcd v ceně cca 40tis? Docela pochybuju. Čísla na papíře mě nezajímají, mě zajímá především věrnost barev a celkový obraz. A když večer zapnu domácí kino a vidím co plazma za třetinovou cenu  předvádí.... jak jsem psal, ať už je tu Oled pořádně rozmáchlý a ceny padají, lcd je historie.

• KrPa

Sony ujel vlak, co se tyce obrazovek a tv, tam kraluji korejci, samsung a lg.

• i586

Nejlepší (nejen) TV dělal Pioneer, ale to už je pasé.

• LV426

Nesmysl, jak pise kolega, kazda znacka ma vuice ci mene povedene modely a nelze pausalizovat, Sony rozhodne vlak neujel, zapominas na Panasonic ten ma obecne skvele panely a zrovna Samsung bych nechtel, ty jejich prebarvene nic moc panely vetsinou, jak v tv, monitorech, telefonech, brr.. 

Sallow: tak to je jasny, jestli to byla narazka na me s tema eshopama, ja to nahodil jako pobaveni, nejen u televizi, ale u kazdeho vyrobku ty "recenze" na eshopech jsou 90% o nicem od BFU a vubec se tim neda ridit, pokud dane problematice aspon malinko vuc rozumis, tak hned poznas kdo tam blaboli a kdo tam pise k veci.

• To je právě ten omyl a lpění na značce. Žádná značka není jasně lepší než ostatní, skoro každá má  v současnosti nějaký povedený model v určité třídě, vždy jde o poměr cena/výkon a ještě se to každý rok mění. Takže nikomu vlak neujel :)

Viz. třeba https://www.rtings.com/tv/reviews/best/by-size/55-inch. Včetně alternativ tam mají TV od 5 výrobců.

• Jack1947

Jo jsou to celkem kvalitní značky až na Samsung ten je debilnější...

• Samsung má obecně větší poruchovost než Sony, která je sice kvalitnější ale dražší. Minulý rok jsem pořídil 55MU7002 za nějakých 24 tisíc. V té době srovnatelná televize od Sony byla o cca 5-6 tisíc dražší a v nepatrně horších parametrech(nižší svítivost a kontrast)

S TV jsem nadmíru spokojený a černá je na TV naprosto perfektní i přesto, že to není OLED. Ono hlavně záleží na kvalitě zdroje.

• Při porovnávání parametrů TV opravdu doporučuji nějaký serióznější zdroj než "odborníky" z Alza nebo CZC, případně "dojmy" náhodných zákazníků v diskuzích.  

Např. na https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x850f se dozvíte konkrétní >>změřené<< hodnoty jasu, HDR, input lagu, atd. a ne to co nám výrobce podsune v marketingových specifikacích, případně to, že se TV někomu zdá "docela dobrá, takže bych do ní šel". 

• Coffin.Corner

To je fakt na hlavu, že výrobci do televizí za několik desítek tisíc dávají hardware proti kterému je takové Raspberry superpočítač. 

• LV426

Bohužel to tak je no, na druhou stranu, stejně si k tomu připojíš externí přehrávač, mmc, htpc.. něco co propojíš případně s domácím kinem apod.

Stejně tak je trapné, že je rok 2018 a za 40 klacků si tady kupuješ LCD s ledkama svítícíma z rohu :D Dobrých 10,15 let nepřišli s ničím, co by kvalitativně dalo plazmu. Jen do starých LCD postupně narvali všemožné sw serepetičky, hdr apod... ale samotná kvalita panelu pořád vázne. To, jak jsem psal níž, změní /respektive už mění/ to OLED, ale to zase bude trvat pár let, než to bude stát normální peníze, tak zhruba tak po 20 letech se po plazmách posuneme k dalšímu kroku, to je prostě tragedie toto ... :( :D

A taky je sranda sledovat, jak ti sr*či začínají u těch tv psát 100hz poslední dobou (samozřejmě ty dražší, kde je doba, kdy každá levná plazma do 10tis měla 600hz žejo),  ještě si živě pamatuju, jak mi obchoďačka od LG nechtěla potvrdit, že ta LG za 40tis je 50hz šmejd a přitom uváděli 100hz i v prospektech a dělali jakoby nic, že to fakt je 100hz, samozřejmě to bylo 50 z čehož pak byla aférka, probíhaly různá měření apod. Jsou to prostě šmejdi, tahle recenzovaná tv má stát tak 15tis a ne skoro 40. Ale když to lidi kupují, hlavně, že na tom mají napsáno 4k hdr .. ale že místo zelené mají fosforovou jim je už jedno :D

• Jack1947

Jak krom toho že ta technologie z roku kolik 2004? kouká a určitě i hraje o mnoho lépe, prostě živější barvy hezčí obraz, autentičtější sledování celé to je kvalitnější jen se to nesmí přepísknout potom je to až moc zářívé ale jinak super.

• LV426

Mimochodem tohle je taky dobry ten dotaz a ta odpověď:

https://www.czc.cz/sony-kd-55xe8596-139cm/207689b1/produkt/8fki2softgho3bthtb8rcqb688/diskuse?category=205gjko94micva8mos7kri4qrc

22 vs 36 tis kč a rozdíl je v designu a čísílku na papíře vztahující se k dopočítávanému telenovela efektu :D No toto ...

• hlavně nenakupovat u Alzy, to je základ

ta TV je dobrá jen když k ní připojíš PC, to dá rozum
    • LV426

Alza uz neni tak predrazena jak byvala, osobne beru co jde jinde, v Alze jedine, ze by tam meli fakt dobrou cenu na to co chci. Hlavne diky tomu zelenymu urvanymu koko****.  Na druhou stranu dost lidi pouziva jejich eshop pri vyhledavani, coz byl ted taky muj pripad :D

• jde to, dokud s nimi něco nemusíš řešit, minulý rok to byla mechanická klávesnice, kterou měli mít skladem ale evidentně neměli, asi dva měsíce mi dokola tvrdili že to poslali, i když evidentně ne, jen ze mě neustále dokola dělali vola, nakonec bez omluvy objednávku stornovali a vrátili prachy, letos už přes měsíc řeším že mi nevrátili cash za stornovanou objednávku, protože nedokážou přiznat, že maj bordel ve vlastnim systému, nakonec to vyřešila až reklamace u banky, ale moc času a řešení kvůli jejich de*ilitě, Alza never more! 
        • LV426

Jak vratili prachy za klavesnici, proc to platis predem?

Tohle je tezky, ja treba co muzu beru v TSB, maximalni spokojenost dlouhe roky, na vsem se vzdycky domluvime, na cenach, cokoli potrebuju. A naposled kdyz jsem neco resil na servise, tak tam na ne chlap jecel, ze uz tam nekoupi nic...

• kombinace lenosti, hlouposti a tak trochu naivity, že mě tak velký a zavedený podnik jako Alza nebude zkoušet ojebat, ale neboj, už mě vyléčili, viz bod 1. Alza never more! ostatním bych doporučil totéž, nakupte radši jinde, nebo budete litovat 
  • LV426

A já myslel, že konzole je levná a herní PC drahé a teď si tu lidi mají koupit tv za 40tis na těch trhaných 30fps v dopočítávaném rozlišení? :D

Ale vážně, doporučuju podívat se po tomto modelu, když už ... https://www.alza.cz/55-sony-bravia-kd-55xe8596-d4830035.htm Je loňský, v podstatě "to samé" ,ale stojí 22tis ve stejné uhlopříčce, je to taktéž 100hz.

A já se budu své zkalibrované plazmy držet dokud to půjde :) A až jednou odejde do věčných lovišť, tak už doufám na trhu budou kvalitní oledy za normální peníze.

• Téměř každý má doma TV s minimálním Full HD, tudíž argument, že ke konzoli je nutné dokoupit ještě 4K TV s HDR za 40k je naprosto mimo mísu. To už můžeme napsat, že ke konzoli je také nutné dokupit sedací soupravu, zatímco k PC nám postačí židle nebo gaming křeslo.....

Než kupovat počítačový "šrot" za desetitisíce, pořidil jsem pod TV konzoli za 8 tisíc. Ano, převážná většina her neběží v nativním 4k, ano polovina her jede na uzamčených 30FPS a ano, na PC za 30 000 jsou bohatší detaily, stíny, textury a podobně. Pro mě to jsou ale nedůležité detaily.

Vše je jen otázka priorit. Někdo je ochoten si připlatit 20 a více tisíc a mít lepší grafiku a FPS a někdo raději koupí mašinku za 8000,- a zbylé peníze,které ušetřil, investuje smysluplněji.

• Jack1947

Jo drž se své vysvícené předražené spotřebně plazmy, a těžké ! mi ostatní zatím užijeme klasické LED s hdr 😛

• TheGGG

ale normální lidi doma televizi mají...

• SalemCZ

Mám Tv vedle kompu, tv má přesně 7 palců a mám ji jenom pro kulisu, asi půlroku jsem ji nezapnul. 

• LV426

Jasně, ale jde o to jak kvalitní a jestli ji mají pro sebe kdykoliv si vzpomenou.

• Zrovna před pár týdny jsem si 55XE8596 koupil a včera psal recenzi na CZC:

https://www.czc.cz/sony-kd-55xe8596-139cm/207689b1/produkt/recenze?reviewId=2dcgp3i50oig8av2cdvmhiv00c

(Bohužel mají limit na délku recenze).

Nejhorší na celé televizi (kromě odezvy systému) je jak žere elektřinu ve "vypnutém" stavu. Nečekal bych, že to bude v letošním modelu recenzovaném zde jakkoliv jiné, vypadá to jako softwarový problém (spotřeba je jim zřejmě úplně ukradená, tu normální zákazník nevidí).

• Jack1947

Sony bych asi nechtěl byli kvalitní, dříve ale to už je dneska asi pryč. To už možná radši Samsung ? i když je to taky věc osobního vkusu a sympatiíí nebo i jisté nostalgie atp... já zase rád LG.

• LV426

Tv si kupujes hlavne kvuli displayi, resit tolik android podle me nema smysl, ne? Ale ta spotreba je divna, urcite nemas nekde neco spatne nastaveno? Kdyz vypnu, tak vypnu a nemuze to zrat nic, to bych hned resil a volal podporu co k tomu reknou treba.

Ad cerna u edge led, ehm, postav to vedle me plazmy a ukazu ti (nejen) cernou :) Bohuzel co se barevneho podani a plynulosti tyce, plazmu prekonavaji az soucasne oledy, ktere jsou porad ale jeste dost drahe. Uz se to ale rok od roku zlepsuje, at uz ledky konecne padnou, rozsiri se oled a bude lip. Uz je fakt na case.

• Jack1947

Tv není jen o černé a edge led je levná technika která se používá bohužel u dražších tv, Direct led je v pohodě ale neznamená že problémy tam bejt nemůžou ( ostatní Backlight bleeding měli i starší LCD) ta černá nikdy nebude úplně černá ale může tam být lokální stmívání což má i některé typy dnešních. OLED je jen předraženej starej a za tím celkem krám.

• V té recenzi je odkaz na vyjádření technika Sony, který to obhajuje jako očekávané chování, protože prý probíhají aktualizace, atd. Ale je to bullshit, protože se to tak děje pokaždé. A navíc se to i šíleně často budí. Nemám nic špatně nastaveno, strávil jsem s tím spoustu času, a moje zkušenosti odpovídají zkušenostem dalších lidí na netu. Bohužel.

• LV426

Zajimave info, diky. Ja teda kdyz nekdo chce poradit tv nebo sam kupuju jdu nejdriv primarne po Panasonicu, protoze s jejich tv supr zkusenost, ale tohle me teda od Sony prekvapuje, slusny svinstvo.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit