Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Asi měl zůstat u toho black metalu. Ale ten mu taky moc nešel, takže je to jedno.
  • Když tady řešíte tu teorii, tak já si myslím, že nějaký základ by měl hráč znát - minimálně aspoň nějakou základní stupnici. Já třeba vůbec neznám noty (ty ale nejsou potřeba) a ani pořádně nevím názvy akordů (všechno se mi plete), ale při hraní mě to neomezuje, protože mám asi dobrý hudební sluch - když něco slyším, tak vím, kde to hrát, ale prostě nevím, co to je...
    V kapele mám výborného basáka, který asi po 15 letech hraní dospěl k tomu, že je třeba se teorii naučit a od té doby, co se to učí, tak je to na něm znát a to jsem ho vždycky považoval za virtuoza...

    Ono ale taky hodně záleží na tom, jaký styl kdo hraje
    • S tím se dá souhlasit.
    • No to je taky dalsi vec. Asi neco jinyho je, kdyz clovek hraje v rockovy kapele kdyz je mu 17 a uplne neco jinyho, kdyby prisel mezi jazzovy muzikanty, oni by spustili a... co jako, co ted s tim :)
      • sugyn
        Souhlasim, teorii fakt nepotrebujes aby jsi mastil tri akordy v punkovy kapele.Jinak vubec nechapu o cem je tahle diskuze?Co pak je cool byt negramotnej a neumet treba cist a psat?Hlavne ze se na bazaci domluvim za kolik prodam pytel brambor ze.Hudebni teorie je proste potrebna kdyz se clovek tomu chce venovat seriozne.
        BTW: existuje urcity metalovy styl kterymu se rika mathcore
        http://www.youtube.com/watch?v=2S_dPcEn-Ng
        Mit jenom talent a cit nestaci, taky pak muzes hrat nejakou sracku jako je Justin Bieber.
    • trolo
      pribeh pokracuje: levak bob ma rovnaky nazor na teoriu ako robotron3 10 rokov strateny kamarat!
  • Trol.diskuzni
    Hele, mastere Robotrone, v jakých žánrových relacích se pohybujeme, pokud se bavíme o tvém hraní či hudebním vkusu? Ptám se čistě z osobního zájmu, do vaší debaty se zapojovat nebudu...
    • Nejsem zadnej master a uz skoro rok nehraju. Hraval jsem hlavne v rockovych kapelach. Takovych, kterych je vsude spousty. Nejcasteji kytara, druha kytara, basa, bici, zpevacka (klavesy). Klasika.
      • Trol.diskuzni
        "Master" byl jen nevinný vtípek... A co se ti líbí za hudba, hlavně rock?
        • Nejsem moc vyhranenej na zanry. Ja nevim, treba od J. S. Bacha, po Queen s odbockou Tori Amos az po Cocorosie a nakonec Florence + The Machine. To jen aboslutne co me zrovna napadlo :)
  • Hmmm: Ja uz nechci zakladat dalsi vlakna tyhle debaty, protoze jsem k tomu rekl vsechno co jsem chtel, ale jen posledni vec. Docela me fascinuje, ze lide, kteri neco neznaji, presne vi, ze je dobre, ze to neznaji a maji o tom uplne konkretni predstavu. Ja hudebni teorii znam, ty ne, jak teda ty me muzes vykladat, v cem omezuje a jaky ma vliv a k cemu je potreba a k cemu ne, kdyz to vubec neznas? Chapes? Na kytaru hraju 15 let. Dva roky jsem ucil kytaru na skole. Hral jsem v kapelach, vystupoval jsem s nimi. V nekterych byli i ti samouci co hudebni teorii neznali, v jinych byli muzikanti co studovali konzervator. To co ty rikas je jen a tvoje predstava, a bohuzel i obecna predstava, ktera je absolutne nepravdiva. Muzu to rict, protoze s tim mam zkusenost.
    • Nejsi ty ten Robotron, který tady býval pod nickem Robotron už tak před 10 lety? Pamatuju si, že ten Robotron z minulosti taky hrával v kapele... Třeba je to jen náhoda *4*
      • Jo, to je mozny.
        Ale nemozny je, jak si sakra muzes pamatovat, co nekdo napsal v diskusi pred deseti lety. To je pamet! To si ani nepamatuju ja, co sem psal :)
        • Já jsem si tě asi zapamatoval protože u kamaráda jsem vídával rádio (nebo to byla možná jiná elektronika) zn. Robotron *1* Teď jsem si na to prostě vzpomněl...
          • To je fakt dobry, to me docela dostalo :)
            • Tak tohle nějak nedávám pánové.
            • trolo
              trololololo
          • trolo
            poviem vam pribeh:
            levak bob sa po 10 rokoch objavi v diskusii o rocksmithe a stretne stareho znameho robotrona3!
            • já sem píšu pořád, ale každý den mám jiný nick, osle
        • trolo
          waw tak ty si fakt nenapadny ako auto v lese! :-D
      • trolo
        dobry pokus robotron3 :-D ta teoria ti udrela na hlavu _-D
    • Asi tak stejně nepravdivá jako myslet si, že když někdo neumí teorii, tak nemůže být uznávaný. Já si ale osobně vždycky budu vážit víc toho, kdo byl průkopníkem hudebních žánrů, kdo něco nového vymyslel, aniž by k tomu potřeboval školu. Viz. Hendrix, Page.
      • Zkousel jsi nekdy hrat neco od Hendrixe? Zkousel sis zahrat Little Wing v originale? Asi ne, protoze kdyby ano, tak bys i jako neznalec hudebni teorie pochopil, ze tohle neni a nejsou skladby, ktere by nekdo mohl vymyslet bez jakekoli znalosti zakonitosti hudby. V 60tejch letech to byla velka moda, nedodrzujeme konvence, rebelie, volnost, a takhle ty lidi vystupovali. Jak rikam, je ale velice naivni si myslet, ze treba Jimi Hendrix, nebo Page neznali hudebni teorii. Treba neznali noty, ale to je jen zapis. Kdyz skladas, tak tim procesem se ucis hudebni teorii at chces nebo ne, a zakonite si pak hledas veci, ktery uz pred tebou objevili jini. Vyhybat se hudebni teorii je cista poza a nebo strach. Tezko rict, co je to u tebe, ale to rikam takhle natvrdo jen jako pouceni, kterym jsem si prosel i ja :)
        • trolo
          ty pozeras na hudbu ako na nejaku zasranu matematiku tve lol roflmao. no koment :-D
          • Hudba ma hodne spolecneho s matematikou, ktera rozhodne neni zasrana. To ale asi nema trollovi cenu vykladat, to je jako hazet perly... :)
        • A ty myslíš, že za tu dobu, co hraju na kytaru, sem se s teorií nesetkal a nic sem nepochytil? :) Samozřejmě, že ano, ale nikdy to u mě nebylo na 1 místě.
          • A videl v mych prispevcich, ze bych nekde psal, hudebni teorie je na prvnim miste? Ne. To ty jsi prosazoval, ze staci talent a sluch a cit, a pak nemusis znat vubec nic, coz proste neni pravda. Samozrejme ale ze talent, hudebni sluch, ale hlavne odhodlani, pile, vytrvalost a schopnost ucit se, zkouset stale nove veci a ta hudebni teorie, to vsechno dohromady je potreba, pak mas naslapnuto na uspech. Jakmile ale budes jednim nebo druhym opovrhovat, daleko se nedostanes. No hlavne ze si z toho protivenstvi vuci teorii o neco slevil, to je prvni krok ;)
  • "Jina vec je pilovat nejaky nesmyslne rychly rytmus a techniku, na ktere si kytarista vyhoni triko, ale ve skutecnosti je uplne k nicemu."

    Tak tady si mě fakt dostal. "Ve skutečnosti je úplně k ničemu". Takže když někdo vytvoří svůj styl hry, který je obdivovaný (ať už pro složitost/rychlost whatever) a který logicky znamená pro uznávanost toho člověka 1000x víc (jo, to je ta tvoje bagatelizace, to, čemu říkáš honit si triko), než nějaká teorie, (protože tu se může naučit každý, vymyslet něco nového/těžkého ale ne), tak je to k ničemu. Jasně babi. Mimochodem, kolik si účtuješ za hodinu? Já jen, že vymasterovat sweep picking do 2 let by nebylo na škodu.

    Další věc, nebavím se o tom, vědět jak na to, ale umět to a dobře. To, že napíšeš, že ti učitel řekne jak to máš dělat a pak se to jen natrénuješ je jedna věc, druhá věc je, jak dlouho ti bude trvat to perfektně zvládnout. Perfekně zvládnout sweep picking trvá mnohem dýl (roky) než se naučit hromadu teorie. To je fakt, který nepopřeš, pokud nejsi superman nebo někdo, kdo o sweep pickingu ví kulové.
  • "Mozna tak v anky punkovy kapele, kde stejne nikdo neslysi, co za tony tam basak hraje, hlavne kdyz to slape, ze jo. Ja ale mluvim o hudbe, ne o hrani si na hudbu a blbnuti ;)"

    Protože basa je většinou strašně dobře slyšet... lol. Můžeš mi ukázat prosím nějaké video/nahrávku basy s doprovodem, kde je basa dokonale slyšet a kde bych potřeboval umět teorii, abych to mohl zahrát? Hlavně ať to není sólo, protože to by si argumentoval sám proti sobě.

    Mimochodem, jeden z neuznávanějších hráčů na basu Cliff Burton (R.I.P., Metallica) taky nebyl žádný hudební teoretik. To jen tak dodávám, protože mě baví provokovat takové jako ty, kteří si myslí, že bez teorie nemůže být nikdo dobrý a uznáváný. Vždycky se u takových jmen prokazuje, že talent, kreativita, experimentátorství, tréning > teorie a tobě a vám podobným to očividně hrozně vadí. Oni jsou pak totiž takoví, kteří to studujou 20 let a moc ohromit nedokážou...
    • sugyn
      Huh?What about Mudvayne's Ryan Martinie.
      http://www.youtube.com/watch?v=SRv002sWaKE
      Pak jeste namatkou treba Dream Theater, Animals as Leaders, je toho dost.
      Ad hudebni teorie: nepotrebujes ji znat aby jsi mohl hrat, a muzes hrat i dobre a neznat ji.Ale hodne ti pomuze a ulehci kooperaci s ostanima clenama kapely a skladani pisnicek.
      Rozhodne ti ulehci cestu aby jses dostal treba na stejny level jako tyhle panove.
      http://www.youtube.com/watch?v=MP4Rn7C3A9Y&feature=fvwrel
      • Dobrý. Ahhh, distortionutá basa, odkud to já jen znám. :)

        Ty pány na druhym odkazu neznám, ale naučit se hrát doprovod/harmonii můžeš jak podle teorií, tak podle sluchu. :) Rozdíl je v tom, že teorie jde z hlavy, to druhé z tebe/praxe.
        • sugyn
          Doporucuju vylet na ORL.
          Takhle zni zkreslena basa
          http://www.youtube.com/watch?v=DOWngjSnxbk
          A takhle zni basa normalne
          http://www.youtube.com/watch?v=ZH2hCxqNHWA&feature=relmfu

          Nadrit se muzes vsechno, a ten jeden rozdil je prave v tom jak dlouho ti to bude trvat, delat neco metodou pokus/omyl je ponekud zdlouhave, sam hraju 9 let na kytaru a kdybych v zacatcich venoval se vic prave ty hudebni teorii myslim ze bych tedko byl nekde jinde.
          • http://www.youtube.com/watch?v=6O9zMnwD65Q
          • Btw. Vím, jak zní zkreslená basa. Akorát sem nepostřehl, že v tom prvním videu ten týpek v noční košili hraje klasickou basu + kytara. Lol. Opět sem si potvdil, že basa moc není slyšet. :)
            • "Basa je prece slyset nejvic. Kdyz se blizis uz k rozehrany hale, kam jdes pozde na koncert, co slysis z daleka jako prvni? Prece basu. Kdyz odchazis driv z koncertu a jeste hrajou. Co slysis jako posledni? Prece basu :)"

              Promiň, ale trochu ti to upravím:

              "Basa je prece slyset nejvic":

              "kdyz se blizis uz k rozehrany hale"
              "kdyz odchazis driv z koncertu"

              Jinak ne. Já jen, že sis možná neuvědomil že tohle není tak úplně relevantní příklad.
            • Ale nejsem hluchej. Neříkám, že to není vůbec slyšet, ale slabounce. Můj známý basista (hrál v jedné české kapele, nebudu jmenovat) mi trefně řekl, že basu poznáš nejvíc až když tam nehraje a ne když tam hraje. A měl pravdu imo.

              "Basa je slyset vzdycky a hudba by bez ni byla hodne sucha."

              Jo, to je přesně ono. Bez basy to je suchý a s basou ok. Akorát se víc soustředím na kytaru, bicí a moc to tam neslyším, pokud se na to nezaměřím.
            • Basa je prece slyset nejvic. Kdyz se blizis uz k rozehrany hale, kam jdes pozde na koncert, co slysis z daleka jako prvni? Prece basu. Kdyz odchazis driv z koncertu a jeste hrajou. Co slysis jako posledni? Prece basu :)
            • sugyn
              Nic jste nepodtvrdil, leda tak ze jste hluchy clovek, tot vse.
              Basa je slyset vzdycky a hudba by bez ni byla hodne sucha.
              Nakonec tady uz ji fakt uslysite.
              http://www.youtube.com/watch?v=F0ylmUzNSPA
    • voodoochild
      Cliff Burton v skutočnosti hudobnú teoriu študoval a je to na jeho hraní dosť počuť . Okrem toho pre mna bude Cliff vždy skvôr výborným gitaristom hrajúcim na basu než výborným basákom , čo sa týka plného využitia možností basy a dotiahnutia čisto basových techných k dokonalosti tak medzi najuznávanejších hráčov určite patrí napr. Les Claypool . Skús si vypočuť čokolvek od jeho kapely Primus a budeš počuť ako skvelo môže fungovať dominancia basy nad gitarou a čo všetko sa s nou dá robiť *3* Mimochodom , čo sa týka hudobnej teorie tak si myslím že jej znalosť je dôležitá hlavne pre skutočné porozumenie hudbe a možnosti ktoré ti to dá sú často ovela širšie než mentálnce cesty ktoré si vybuduješ pre hranie sám .
      • Aha, tak toho znám. Les Claypool byl na konkurzu basáka u Metalliky, nevzali ho. :)
        • voodoochild
          Po rýchlom googlení som našiel len toto http://www.metal-asylum.org/muzac/burton.html každopádne som ale niekde čítal že ho hudobná teoria velmi zaújmala , aj ked nenavštevoval konzervu alebo niečo také tak toho o nej vedel velmi vela a jeho hranie obecne bolo velmi technické .

          Mimochodom , Claypool nakoniec po burtonovej smrti v metallice nehral pretože sa nachádzali hudobne niekde úplne inde a jeho hranie bolo príliš " iné " , nie pretože by pre nich nebol dosť dobrí :-)
          • Jasný, on byl jinak naladěný. :) To, že se zajímal hudbu sem taky někde slyšel, nicméně jeho přístup k base rozhodně nebyl typický. Každopádně tu klasickou hudbu tam trochu nějak slyším.
      • Tak to je pro mě novinka, že by Cliff studoval hudbu. Máš nějaké zdroje? Co já vím, že byl ovlivněn klasickou hudbou, kterou poslouchal jeho otec. Možná to tam slyšíš. :)

        Se zbytkem souhlasím. Je to o možnostech, nicméně na druhou stranu když někdo obětuje část života té JEDNÉ mentální cestě, o které mluvíš, hodně lidí to může oslovit víc než to, že "je univerzální".

        Na Claypoola se podívám. :)
  • hitokage
    Paráda, už se těším, až hrábnu do strun a to dřevo zazpívá jako mariňák v bordelu po třech letech na moři *1*
  • Není nad to, když někdo hraje zoufale špatně a ještě houpe hlavou do rytmu s velmi drsným výrazem *1*
    • V punku normál ne. :)
      • voodoochild
        Jeden môj kamarád to krásne vystihol slovami " Hrať dobre punk neznamená vedieť zahrať všetko a úplne geniálne, znamená to vedieť zahrať h*vno a to h*vno vedieť využiť k tvorenie skvelej muziky " *1*
        • Jo, to sedí. :)
  • voodoochild
    A predpokladám že na existenciu nás basákov sa zase zabudlo *1*
    • Fuck the bass player!!! *1*
    • Nevim jestli to je uz venku, ale DLC pro basu ma byt..pc verze uz ho ma snad obsahovat primo na disku. Teda jestli se ty hry uz nekdy dockame..po tech odkladech neuverim dokud to nebudu mit pred sebou :-)
  • mirroj
    Tak toto je iná paródia... Hrať celý song na jednej strune a 90% času dokonca aj na jednom pražci :D. A ešte sa u toho tváriť že hrá na gitare. Borec hovoril že to hral 20 hodín... Keby 20 hodín v kuse skúšal chytiť power chord (stačí ho držať cez dve struny a už to má nejaký zvuk) a posúvať ho po hmatníku na tých 5 miest (akordov ktoré stačia na tento song) tak sa to podľa mňa priemerne zručná opička musí naučiť...
    Ale na druhú stranu by som si pozrel ako sa to hrá na nejakej "super expert godmode" obtiažnosti.
    • Takhle to nefunguje.. obtiznost se meni podle toho jak dobre/spatne ten clovek hraje..cili pokud zacinal tak to mel takhle "easy"..pokud by to daval, uz by to preci jen vyapdalo jinak

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit