Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • fizola
    Keď som dostal W8 bol som na strednej (alebo tesne pred strednou, nie som si uplne isty) a pamätám si ako vďaka tomu že som hral hru so slovníkom v ruke som si vylepšil svoju angličtinu natoľko, že som skončil ako učiteľ AJ.

    Proste W8 zo mňa spravilo to čo som dnes *1* *1* *1* bez prehaňania
    • Tak teď ještě zabrat a doučit se rodný jazyk *1* Já jen tak popichuju ..
    • Přesně tohle pro mě udělaly první dva fallouty:) Sice ze mě není učitel, ale zase jsem vyhrál 2. místo na celorepublikové soutěži na střední a mluvím plynně. I kvůli tomu se kolikrát divím lidem, co nejsou schopni hrát bez čerských titulků nebo dokonce dabingu.
      • fizola
        Ja sa nedivím, vea ludí malo v škole nemčinu a AJ velmi nevedia, to je v poriadku a je fajn že su preklady hier. Čo ma ale štve je že keď si pustim titulky a počujem že hovoria niečo uplne ine ako je napisane, som strašne nahnevaný, lebo proste viem že tí čo sa spoliehajú na titulky majú polovičný alebo nesprávny zážitok, dojem atď. to isté pri filmoch a seriáloch. Ved český dabing zničil u nás povesť south parku, kde je dabinu samá *urva a pritom v originale su take krasne jazykove hračky a nie dvoj ale rovno trojzmysly. takže tak *3*
        • MrSanta
          Je to smutné, ale úroveň samotného překladu je kolísavá a mnohdy jsou tam hlouposti. A děje se to, bohužel, nejen u her, ale i u filmů či seriálů.
          I když ANJ neučím a mám z ní pouze základní státnici, tak v překladech skoro vždy najdu nějakou chybu. A to ten překlad dělají profesionálové za těžké peníze.
          Dabing nemám rád všeobecně. Zastávám názor, že k danému hercovi patří i jeho hlas. Hlavně u filmů v kině mi to štve. Kdybych měl tu moc, tak bych ho zakázal, společně s 3D *1*
          Kdyby veškeré překlady byly v kvalitě třeba Zeměplochy, to by byla jiná.
          • fizola
            To je práve to smutné, že sú to platení profesionáli. Nevravím keď upravujú realie a namiesto Rosie predabujú na Halina atď. je logické, že bez orientácie sa v Amerických a britských reáliách by to nikto nepochopil. Chápem aj použitie najvhodnejšieho ekvivalentu, ale čo ma štve je keď je proste napísané úplne niečo iné ako pôvodne povedané. To už si môžu rovno vymyslieť celý preklad a aj tak nikto nič nespozná (čo sa niekedy asi aj stáva :)
            Čo sa týka filmov, tak kedysi sa dalo v TV pustiť Duo zvuk, pôvodný, (ale kedže už 6 rokov nemám TV tak neviem či to ešte funguje) čím sa to dalo pomerne ľahko vyrovnať. Ono najlepšie ako sa naučiť skrze hry jazyk je pustiť si AJ zvuk a AJ titulky, lebo často písaný text preložiť vďaka škole vedia, len nevedia výslovnosť, takto sa to ľahko naučia, u filmov detto, lebo tam je aj slang, prizvuk a všetko *3*
    • ales.smutny
      Zkusil bych Wizardry 7...kariéra kartografa čeká ;)
      • nj, pred zkouskou doporucuju nastudovat zpusob lvlovani postav a zmeny povolani a taky pocitat s tim, ze pokud to clovek hraje bez navodu tak to nejspis nedohraje
      • fizola
        Ja sa stratím aj v kúpelni, takže kartografia isto nie *1* Skôr nejaké RPG z ekonomického prostredia, nakoľko teraz začínam v Prahe zarezávať v jednej firme čo sa tomu venuje *3*
  • Wizardry 7 považuji za nejlepší old-school RPG, tj. nejlepší RPG (a pro mě i nejlepší hra) z VGA éry. Hrál jsem ji zhruba 11 měsíců někdy v roce 1993-1994 na základě doporučení Andreje v Excaliburu. Myslím, že co do vývoje postavy, poutavosti soubojů a promyšlenosti herního světa a příběhu tato hra i dnes těžko hledá konkurenci. Doporučuji původní VGA verzi, SVGA "Gold" verze se mi nelíbila, je moc windowsovská, částečně SVGA prvky mi do hry nesedí a zmizela skvělá klasicistní hudba.

    Wiízardry 6 jsou herně podobné sedmičce, dohrál jsem dost daleko, ale nedohrál jsem ji, návody ani internety tenkrát nebyly. Podle mě je šestka pro dnešního hráče (i pro mě) příliš stará, grafika snad není ani VGA a má jen jedno grafické prostředí - dungeon, oproti sedmičce, která má jeskyně, města, dungeon a lesy. Doporučuji spíš sedmičku.

    Wizardry 8 jsem hrál asi hodinu a otráveně jsem ji odložil. Čekal jsem na ně dlouhá léta a dostal jsem jakési nevzhledné cosi, na čem se ani nepodílel David Bradley. Jelikož mě nezajímá, co mi chce Linda Sirotek říct na téma osud vesmíru, k osmičce jsem se nikdy nevrátil. Přeorientoval jsem se na další Bradleyho hry - hlavně Wizards and Warriors považuji za skutečného pokračovatele Wizardry. Ale líbila se mi i Dungeon Lords.

    Pokud máte Playstation (nebo rozjedete emulátory), můžete si zahrát japonské Wizardry. Povedená je Tales of the Forsaken Land na PS2 a Wizardry vychází dál i na PS3. Zůstal soubojový systém a vývoj postavy, hry se odehrávají v dungeonu a jsou tam srandovní japonské holčičky s velkýma očima v princeznovských šatičkách. Ale špatné to není.

    PS: Jestli se vám můj příspěvek líbí víc než příspěvek Tushana nade mnou, je slušná šance, že by se vám Wizardry mohly líbit víc, nž většina dnešních her.
    • Jsem na to stejne. Wizardry 7 pro me nejlepsi RPG historie. A vlastne i nejlepsi hra historie.
    • Horst_Fuchs
      Na sedmičku jsem si brousil zuby už před mnoha lety, prý největší RPG vůbec, koho by to nelákalo. Bohužel jsem tehdy zjistil, že bez manuálu je systém hry i ovládání zcela nepochopitelný a tutoriál nikde. Ale v podání GOGu s kompletní dokumentací a patchy by to už neměl bejt problém, určitě vyzkouším.
      • ale kdeze... 8ka je krasne prevedenej system hry do 3D, a hlavne, nejsou tam ty dementni rozhovory ze 7ky (ono trefit spravny slovo, pokud je jeste treba clovek slabsi v anglictine, to je nekdy jak vyhra v loterii)... ale jinak ovladani a system hry se pochopit da celkem snadno, na 7ce je asi trosku podivny hlavne to, ze clovek muze menit povolani temer do aleluja, a tim, ze pak zacina od 1. levelu rychle expi a muze si tam z tech panacku udelat vsestranny ramboty
        • ciastocne aj v W8 su rozhovory robene na ten sposob, ze sa musis spytat na spravne slovo, a aj preto som si trhal vlasy pri ceskej verzii W8, kde nefungovali vsetky ceske vyrazy klucovych slov
  • Nejlepsi kombo na GOGu!! (konkurovat muze jen Ultima Underworld pack) :)
  • Taky ale mohl autor dat obrazek z puvodni DOS verze, protoze ta Gold je neco nechutnyho :)
    • ales.smutny
      Původní verze roztažená pro potřeby stránky by vypadala ještě hnusněji :)
      • A to jako proč? Ta poloviční SVGA verze byla hnusná už v době vydání. Prostě ty naleštěné okrasy jsou tam jako pěst na oko a portréty hrdinů jsou ošklivé a navíc šoupnuté do standardního japonského vzhledu (a na obrázkách to vypadá jako fotomontáž).
        Kdejaká pixelová "retro" ptákovina je na Games oslavovaná a klasika s původní grafikou by vypadala hnusně?

        Jinak nebyl sedmý díl před časem uvolněný jako freeware, možná i v té Gold verzi?
  • Nedohrál jsem ani W6 ani W7, ale v obou jsem kdysi dávno strávil dost času. Obzvlášť mapování W7 znamenalo hodně čtverečkovaného papíru :-) Nevím, co všechno je jiné ve W7 Gold, ale pokud jenom grafika, tak jednoznačně doporučuju spíš původní verzi. V té "vylepšené" se stačí podívat na okolí hlavního okna a portréty postaviček a je jasné, že je to hnus a navíc to tam nepasuje.
  • Tushan
    juhuuuu wiz 8 !!!! to bude zase komatoozní spářka *8* *14*
  • Ještě D.W. Bradley Wizard and Warriors a jsem spokojen....
  • Aha! Proto včera Petr hřímal, ať jedeme hrát Wizardry :D. Jednoho dne si zajdu do GOG cukrárny a budu si jen vybírat hry mého mládí :).
  • haha W7... pekelna hra, nejobtiznejsi co jsem kdy hral, kazdopadne legenda mezi hrama. W6 jsem nehral a W8 bohuzel zdaleka nedosahly kvalit predchoziho dilu.
  • škoda, že to je pre každého, čo to nehral vtedy, už nehrateľné...žiaľ hry ako médium, zastarávajú najrýchlejšie, nakoľko vyžadujú od hráča aktívnu účasť na prežitom zážitku....a ak ta účasť znamená dnes už archaické mechanizmy, ako lúštenie pol dňa, čo je čo v menu....nie neprosím....radšej si pustím druhý raz Skyrim
    • Je pravda ze W7 je celkem hardcore RPG. Ale kdyz to pres 17 lety zvladlo me 15 lete Ja s temer nulovou znalosti anglictiny, jen se slovnikem a dvoustrankovym navodem z Excalibru 21 ( http://www.oldgames.sk/mag/excalibur-21/review/4098/ ) tak nevidim jedinny duvod proc by si to nemohla s chuti zahrat i omladina, zvlast kdyz je dnes tech hardcore RPG jak safranu :)
    • to ludi dost odradza to graficke prostredie. ale tak nie vzdy je to take hrozn. Napr might and magic 6,7,8 sa daju pohodicke hrat. Aj wizardry 8 je lahoda. A vsetko ide pod linuxom cize plus pre nas
      • Might and magic 7, pařba jak sviň! *1* Vsem doporucuju, krasne hratelny i dneska.
    • maros.goc
      o čom to ty prosím ťa melieš? jediné, čo sa dá považovať za archaické v týchto hrách je grafické spracovanie ...ale inak, RPG hry prvej triedy

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit