Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Ale nebyl by to pak jen další důvod, proč se příště Steamu vyhnout úplně?

  - To vážne? Nechápem, prečo sa herní žurnalisti stále stavajú na stranu distribútorov a peňazí. Prečo si hráči nenainštalujú ďalšieho klienta? Prečo si priaznivci Diabla nekúpia mobil? Prečo si priaznivci Quantic Dream nekúpia konzolu? Prečo priaznivci Fallout stále trvajú na single playeri? 

  Prečo vôbec hráči niečo chcú, že? Prečo proste nedržia zobák a nekupujú hry ktoré sa im predkladajú spôsobom aký vydavatelia chcú bez ohľadu na názor tých, ktorý za to platia? 

  Hráč je zákazník. Všade sa predháňajú obchody, aby si získali zákazníka, máme najlepšie ceny, dovezieme vám tovar až domov, máme najdlhšiu záruku. Len v hernom priemysle ako keby o zákazníka nešlo. Zákazníci nie sú radi, keď ich do niečoho nútia. Nekúpim si kvôli dobrej hre konzolu, keď mám radšej PC, nebudem hrať na mobile len preto, že je to hra z mojej obľúbenej série, keď na mobile nehrávam a nechcem si inštalovať iných klientov. Tí klienti neposkytujú nič, čo by nemal steam. Sú pre nás hráčov absolútne nepotrebení. Je logické, že budem mať DVDčka v jednej skrinke a nie v desiatich po pár DVD, preto je logické mať hry na jednom klientovi. áno, konkurencia je fajn, aby sa aj Steam spamätal a nerobil blbosti, ktoré robí. Ale nie nútiť nás ísť ku konkurencii, pokiaľ nechceme.

  Ale my proste nechceme aby nás obťažovali klienti, tak ako sme kedysi nechceli aby každá hra ma poháňala zdieľať úspechy na Facebooku, twiteri, či kdekoľvek inde, pretože je to trend. Nato sú tu sociálne hry, na multiplayer sú tu multiplayerové hry, tak mi to nepchajte do single playeru. A samotné hry sú na hranie, nie na žiadne blbé "služby". Nech spravia dobrú hru, zaplatím im za ňu, nech patchujú chyby, ale nech ma neotravujú vecami okolo. 

  A tvrdenia "veď je to len jedna inštalácia a pár klikov" si nechajte. Keby to bola jedna jediná vec, tak sa nad tým nik nepozastaví. Ale už ich je veľa, nie len v hrách, ale aj v bankovníctve, v objednávaní tovarov, v registráciách, rezervovaní služieb, u doktorov, na úradoch - už je toho moc. Všade je to "len niečo naviac", hoci moderná doba s modernými technológiami by mali kroky uberať, nie pridávať. 

  • Jambbo

   To tady některym lidem nevysvětlíš, podle nich máš jen držet hubu a zaplatit 60 eur.

   • No tak ji držet nebudem, společně se chytnem za ruce a budem řvát že na nás si nepřijdou. Vrátí se pak Metro na Steam? Ne nevrátí. Vrátí nedostatek prodaných kopií hru rychleji zpátky na Steam? Dost možná. Do your math.

 • Lupulin

  Review bombing sem nikdy nepoužil a ani nepoužiju, ale tuhle praktiku zcela chápu, jak jinak dát věřejně vydavatelům najevo že se to lidem nelíbí, napsat jim e-mailm, na který PR oddělení odpoví nějakým copapaste a smaže? Lidem se fakt nedivím protože to rozdělování na více launcherů není tak banální věc jak nám to stále a dokola redaktoři různých webů předkládají, Steam se mě spouští s launchem systému, takže po spuštění se pěkně aktualizuje, zkontroluje všechny nainstalované hry a ty taky hodí do top kondice......mám i všechny ostatní launchery ale prostě je pouštím jen když něco potřebuju zahrát....cca jednou za pul roku :D a to je panečku peklo! Napřed aktualizace launcheru, pak aktualizace hry a já čekám někdy i pěkně dlouhou dobu, a to je prostě špatně, proto lidem vadí tak roztříštený trh, protože to vůbec ale opravdu vůbec není user friendly! Řečem o nějakých procentech vývojářům nevěřím už vůbec, ty čísla tolik nerozhodují, byly tady vždycky ty procenta a nikdo o tom nemluvil a trh vesele rostl, kdyby EPIC nerejžoval peníze z Fortnite tak na PC komunitu dále zvysoka kašle! Krabicová distribuce si taky ukousne pořádný balík, a Steam ať se to někomu líbí nebo ne tak nabízí opravdu obrovskou základnu fanoušků a hlavně featur, dodnes nemá Uplay takové komunitní funkce jako Steam...


  • iSpirit

   Ty jsi mi ale chytrý chlapec. Steam pouštíš každý den, proto máš vše aktualizované, ale ostatní launchery pouštíš jednou za půl roku, pro ty ty patche se za toho půl roku instalují dele než na Steamu, který pouštíš denně. To by člověk nevěřil. Jak to ten Steam dělá? Taková malá rada. Pouštěj to každý den jako Steam a budeš to mí taky v kondici. Sakra. 😂

   • Lupulin

    Tak psal sem že je potřebuji jednou za půl roku když tam něco hraju, tudíž sem předpokládal že chytřejší z toho pochopí že je nepotřebuji pouštět každý den.....ale díky za radu, to by mě nikdy nenapadlo ;-)

    • iSpirit

     tak úplně ty nechytřejší z nás by napadlo, že je zbytečné se vypisovat o tom, že Slunce vychází na východě a zapadá na západě, protože je to zcela jasné😉.

 • Epic ale netvoří konkurenci ale monopol z pohledu zákazníka. Nemáš na
  výběr jestli si to koupíš u nich nebo jinde. Kdežto steam klíče nemusíš
  kupovat jen na steamu, ale jde to i jinde a tím teď nemyslím šedou zónu
  přeprodejů, ale třeba humble bundle nebo bulde star (fanatical) a dalších portálech a přesně tam vidíš, jak je zdravá konkurence a ty obchody se předhánějí v různých speciálních nabídkach, jak ulovit zákazníka - takhle vypadá konkurence.  Nicméně epic je po všech stránkách horší platforma, jediné čím se ohánějí jsou menší provize z prodeje, které si nechávají. Nicméně už tolik nezaznívá, že těch 30% u steamu platí jen pokud se hry pordá velmi málo, čím větší prodej, tím ty % klesají. Další věc je, že steam má pod sebou obrovskou infrastrukturu a funkcionality, které taky něco stojí. Navíc z pohledu zákazníka i vývojáře je to stejně irelevantní. Epic jasně ukázal, že cenu tím nesníží (dokonce je díky absenci regional pricingu pro většinu dražší - zajímalo by mě co na to zrovna rusové, když jim steam udržuje velmi příznivé ceny a metro je skoro jejich; když pomineme promo akci v USA, kterou zaplatí ostatní). Ty peníze skonči u vydavatele a jestli pošle víc vývojářům jenom proto, že mu platforma nechá víc z prodejů je asi taky hodně naivní představa. Nehledě na objem, jestli nakonec pro ně nebylo v konečných číslech lepší zůstat na steamu, ale to se asi nedozvíme, protože statistiky co pouští PR epicu jsou asi takové, jako že polovina populace používá vložky nebo tampony. Respektive si hrají s čísly a % tak aby to vypadalo přesně tak jak to chtějí propagovat.

  Jinak celá tahle "kauza" není ani tak o tom, že tahle hra není na steamu (jak se to snažíte banalizovat a stavět tak nesouhlasné názory na úroveň ukřivděných dětí), ale o způsobu, jakým byla propagována. Být to rovnou oznámeno na epci storu, tak si pár lidí pobrečí a bude konec. Ale to, že to poměrně dlouho dobu běží propagované na steamu, běží předobjednávky a pak pár dní před vydáním se potají vydavatel dohodne, že to "exkluzivně" bude jinde, než celou dobu propagují a až za rok to uvolní do prodeje jinam je dost velký podraz a nechápu kdo takovéhle jednání může podporovat a dokonce svalovat vinu na steam, že si měli líp pořešit smlouvy. Počítám, že je nic takového nenapdalo - respektive nejspíš využili standardní odklad vydání, což je běžné a chápu steam, že nebude nikoho tlačit do prvního avizovaného data vydání, ale tady je evidentně převezli. A obhajovat takovéto jednání je hodně smutné a zejména pokud to člověk čte a slyší i od redaktorů. Tohle opravdu nic dobrého hernímu průmyslu a zejména hráčům nepřinese.

  PS - jsem zvědav jak dlouho to tu vydrží. Posledně jste mi všechny posty na toto téma smazali, ale trolové co se tu urážejí navzájem tu mají evidentně prostoru k vyjádření dost. Smutné.

  • Přijde mi to jak kdybyste si objednali zájezd. Půl roku by dokonce váš zájezd byl inzerován přímo v letadlech nejprestižnějšího dopravce, věděli byste, že za letu dostanete prvotřídní servis, ale pak všechny plakáty pár dní před odletem zmizí a pořadatel zájezdu vám řekne, že se letí s jiným dopravcem, sice nebudete mít žádný palubní servis, kufry si musíte naložit sami, dopravce má špatné bezpečnostní statistiky, ale cena se vám nesníží dokonce se vám ještě organizátor pochlubí, že s přechodem k jinému dopravci ušetřil nebo si můžete počkat a letět až za rok se zavedeným dopravcem, ale pokud chcete na tenhle konkrétní zájezd, tak na rok tam exkluzivně jiný dopravce nesmí.

  • Další věc je důveryhodnost platformy. U steamu to vypadá, že bude fungovat určitě ještě pár let, ale bude tu za 10 let i epic store? Až přestane táhnout BR, jako přestali zombíci a MOBA, bude mít epic stále prostředky na infrastrukturu kolem obchodu nebo to položí?

   • Navíc z exkluzivity u hry profituje jen a pouze epic store. Zákazník přijde o možnost volby, vydavatel si "dobrovolně" zavře další distribuční kanály (mohl prodat víc), což rozhodně není logický krok a nepodporuje konkureci. Jediné co z toho plyne je, že epic musel vydavateli hodně zaplatit, aby to nedali na steam a ani nikam jinam. Kdo tohle nevidí a raduje se z nové konkurence by naopak měl být z těchto praktik na pozoru, protože takhle se zdravá konkurence nechová a z dlouhodobého hlediska není tato strategie udržitelná. Doporučuji pár přednášek ekonomie, marketingu a k porozumění epic PR sdělení si zajděte i na statistiku.

 • Kéž by se vrátila možnost prostě strčit médium do drajvu, nainstalovat a hrát. 

  • To mi přijde pohodlnější si to během pár minut stáhnout a hrát co chci aniž bych musel žonglovat s disky, když měním hru. Navíc můj herní notebuk už ani mechaniku nemá.

   • Pár minut? Při velikosti her 50GB+? Ne každý ma doma gigový internet. A s čím žonglovat? Hry na konzole jsou stejně velké a jsou na jednom médiu...

    • žonglovat, když si chci zahrát jinou hru, než zrovna tu na disku, který je v mechanice. Rozhodně ne každá hra má 50GB, hodně velký byl třeba poslední zaklínač, ale většinou je to s přehledem do 10 GB, to máš na 100 Mb do 15 min. doma. Případně do hodiny na něčem pomalejším. Navíc si vzpomeň jak vypadala instalace z disku dříve. Třeba company of heroes byl porod, kdy jsi pak půl dne stahoval a instalaval patche a ještě hru musel online registrovat. Díky tomu jsem se dostal na steam - po jedné pře-instalaci jsem se zaboha nemohl dostat na servery relicu, až pak jsem zjistil, že skončili, ale že si mám stáhout steam a zadat CD klíče tam. Stáhla se mi nejnovější verze a bylo hotovo. Rozhodně rychlejší než instalace z disku.

     • TheSuffering

      Je vidět, že toho asi tolik nehraješ. Dnes (čti posledních pár let) je velikost 40-50+ GB celkem běžná velikost (samozřejmě u AAA titulů) a s rychlostí internetu to v této zemi není zas takový zázrak, jak se nám spousta lidí snaží namluvit.

  • ALHAZRED

   Jo svoji prvni hru sem koupil na 7mi disketach jo to byli doby, to dneska ti usmrkanci nepoberou...ktovi kde budeme za par let, třeba budeme mit v prdeli kabel, neee vlastne vona už je WIFI :D

 • MrGe
  Jezis, ale to je mi vyvojaru lito, treba si tu bolistku muzou zaplacnout tim pytlem penez co dostali od Epicu.
  • KrPa

   si chtel rici vydavatel?

   • MrGe
    at ten nebo ten, nekdo tu potrebuje pres prsty. A jedina moznost jak to mohu udelat je ze si Exodus jako prvni metro(vcetne reduxu a "ranger difficulty" DLC) proste nekoupim.
  • iSpirit

   jo, vývojáři určitě dostanou nejvíce peněz z Epicu😂. Zdejší komunita je vážně čím dál omezenější. 1+1= 2, víš to? 

   • MrGe
    ty jsi strasne toxic clovek. Musi byt kazda tvoje odpoved osobni utok?
    • iSpirit

     možná kdybyste byli alespoň někdy schopni použit mozek, tak by na vaši hloupost nemusel pořád někdo upozorňovat. Ti kluci z toho Epicu z celé té mašinerie kolem Epicu uvidí nejméně, jestli vůbec něco, ale idi*t s ikonkou PCMR si myslí, že se budou koupat v penězích. Bože, za co mě trestáš. Proč jsou lidi takoví tupci? Proč?

     • Tak proč podepisovali tak jednoznačně nevýhodnou smlouvu, že z toho nic neuvidí?

     • Cajicek

      a ted si to po sobe precti a pak nekomu rikej ze je omezenej a ze 1+1=2 ;) sasulo :)

     • MrGe
      lepsi? :D
 • owny

  Review bombing je asi jediný způsob, jakým může hráčská komunita projevit nesouhlas a být slyšena. Nebo ne?


  Nikdo nemá rád tříštění her do milionu launcherů a ještě navíc toto rozhodnutí měnit tak brzo před vydáním. Další věc je, že Epic Launcher ani náhodou zatím nedosahuje kvalit Steamu.


  Ve výsledku hra vychází exkluzivně na horší platformě, za víc peněz a já doufám, že i přes větší procenta utrží vydavatel méně peněz a příště si takovou blbost rozmyslí.

  • iSpirit

   Nesouhlas s čím? S kapitalismem? S čím nesouhlasíš? Steam nemělo žádné smlouvy, takže Epic přeplatil a získal exkluzivitu. Bombardovat můžeš tak akorát Steam za neschopnost nebo sebe. Kolik vám je proboha? Tohle je tak silně levičácké myšlení, až je mi z toho špatně.

 • Jez3vec

  A jak jinak mohou lidé vyjádřit svoji nespokojenost s rozhodnutím publishera? Vývojář sice nerozhoduje, kde bude svojí hru prodávat, ale zase svého vydavatele vybírá.

  • iSpirit

   co tak si něco zjistit okolo krachu THQ ? To je tak těžké?

  • walltar

   No tak nevím jak to je v tomhle případě, ale celkem často je vývojářské studio majetkem vydavatele, takže moc na výběr nemá.

 • cumpi3

  Ja ty exluzivity proste nesnasim a prijde mi to posahany. To je jako kdyby Star Wars nebo Marvelovky davali jenom v Cinestaru a ne v CinemaCity

  • iSpirit

   Odstraňme třídní rozdíly a dejme všechno všem, tohle vždycky všude fungovalo.

  • asi tak.. dementní business!!! ale jak chtěj vaši našim je to jedno :-) já si to i docela chtěl koupit.. jako docela, nebyl jsem nijak extra natěšenej, předešlý Metra mě neba, mám rád open world no.. ale TEĎ už jsem ztratil zájem.. njn

 • Kallessin183

  Proti Epic storu osobně nic nemám a  až bude nabízet stejné, nebo obdobné množství služeb jako steam, rád ho nainstaluju... Ale teď by to byl jen další launcher, který pustím akorát, když jdu hrát.


  Osobně si myslím, že steam potřebuje konkurenci, ale především takovou, kterou pozná i konečný hráč a ne jen vydavatel...

  • jop to je dobrá pointa, bohužel pochybuji že to tímto směrem půjde.

 • Aristarch

  Prečo si stále niekto myslí, že je to len o Steame alebo o inštalácii jedného herného klienta naviac?


  Bolo férové, že pár dní pred vydaním dozvedeli, že ich krabicovky (zberateľky), ktoré si v kamenných obchodoch objednali... nebudú na Steame ale na Epicu? Objednáš si v obchode zberateľku... chceš vývojárov podporiť, lebo ich projektu dôveruješ... máš napísané že hra sa bude aktivovať na Steame... a zrazu ťa niekto pred vydaním takto oblbne?! Za tento humbuk môžu len nenažraný distribútor... respektíve primitívny kravaťáci a nie klienti Steamu. 

  Problémom nie je klient ale časová exkluzivita a to "skoré" ohlásenie pár dní pred vydaním! 

  Ak chceli Epic Games konkurovať Steamu... mali dať na trh lepšieho klienta a nižšiu cenu. A nie odpísať hráčov pár dní pred vydaním hry tým, že hra vyjde na ich store s ročnou exkluzivitou. Toto je koreňom problému. Tento špinavý podraz na hráčoch. 

  • Spinavy podraz na hracoch :D to je teda katastrofa ze si treba nainstalovat ineho klienta na hru :D fuuu asi by som sa zabil :)

   • Aristarch

    Čítal si vôbec čo som písal? Asi nie... inak by si takúto hlúposť nevypotil.

    Písal som, že tu nejde o nainštalovanie iného klienta. Mimochodom klient od Epic Games mám dlho nainštalovaný...presne tak... ako aj ostatné (GOG Galaxy. Uplay, Origin, Battle.net...). Tu ale nejde o klienta, ide o to, že si nemôžem vybrať, v ktorom store si hru kúpim a aj o to... akou formou Deep Silver oznámil fakt, že to bude rok len na Epic Store. Pár dní pred vydaním! Prečo asi? Aby neprišli o predobjednávky. Niekoľko mesiacov im bežala zadarmo reklama na Steame... hráči na Steame si predobjednávali... iní čakali. OK.. tí, ktorí predobjednali digitálne kópie to na Steame budú mať... ale čo tí, ktorí predobjednávali v kamenných obchodoch? Objednali si napríklad zberateľky... a pri ich kúpe bolo udávané, že hra bude aktivovaná na Steame! To nie je podraz? Pár dní pred vydaním?!

    A prečo by si mali hráči vybrať Epic? Ich klient neponúka žiadne funkcie... okrem friend listu a chatu. Ani cloud saves... a ten je pre mňa osobne dosť dôležitý. Keby aspoň ponúkali nižšiu cenu... ale tú ponúkajú len v USA. V EÚ je cena hry rovnaká na Steame aj Epicu. Tak mi udaj dôvody, prečo by som mal kupovať hry na novom klientovi od Epicu, ktorý je oveľa horší ako Steam, má horšie služby, horšie funkcie, horšiu komunitu... a rovnaké ceny. Dokonca fóra či možnosť napísať recenzie na hry tam nie sú. Aký mám dôvod využívať služby takéhoto obchodu? Či to bude robiť len preto, že to chcú kravaťáci z Deep Silver a Epicu? 

    NA koniec... keďže sa Epic zachoval.. ako sa zachoval... životnosť ich klienta je tiež otázna. Fortnite ich večne živiť nebude a klient stojí za starú belu. Ja osobne ten rok vydržím. Nových hier je dosť a času menej...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit