Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Tak článek sice zajímavej ale nechápu proč tak dlouhej když minimálně čtvrtka článku tam vůbec nemusela být a to přesně kvůli tomu jak autor napsal náš trh je mrňavej a je tu jen pár společností a novinářů. Čili reagovat na tuhle kauzu přirovnáním jak se si to vede těch pár lidí tady u nás a že to vlastně neni tak hrozný mi přijde jako takovej menší alibismus. Abych pravdu řekl radši bych si přečetl podobnej článek od někoho třeba z Anglie protože myslim že tam to PR probíhá na kapku jiný úrovni než tady u nás ( co si budem povídat jde tam o mnohem větší peníze ) . Jinak ještě jednou opakuji článek perfektní a díky za něj.
  • Blablablabla... klientelismus je všude kam se podíváš. Celý ten sáhodlouhý článek mohl začít prvními odstavci s popisem začátku aféry a podtím mohlo být napsáno "Je to celé o tom, že jsem buď v práci prodejná ... nebo nejsem prodejná ...." Tečka.
  • smajdal
    Navrhuji následovné. Aby byla omezena možnost předpojatosti z důvodu ovlivnění názoru recenzenta vydavatelem či tvůrcem hry, neměl by recenzent znát název hry a zvláště pak ani vydavatele ani nikoho s hrou spojenou. U recenzí pokračování pak bohužel bude muset být výstraha: Hra může obsahovat zaplacený hype, za předpojatost názoru recenzenta vlastník webu nenese žádnou zodpovědnost, čtěte na vlastní nebezpečí.
  • Cosi
    Výborný pohled do zákulísí: poklady z popelnice s Janem Herodesem a Radkem Friedrichem. čas 22:51.

    http://poklady-z-popelnice.blogspot.cz/2012/02/rozhovor-s-honzou-herodesem-radkem.html
  • super clanok o tejto problematike. Ja sa do tohto systemu pomaly zaplietam tiez. Recenzie pisem viac ako tri roky, z webu vsak nemam ani cent, odmenou su pre mna hry na recenzovanie, ktore obcas dostavam, ostatne kupujem. Vdaka tomu, ze hry dostavam, mam stale taky vnutorny pocit, ze by som to mal vyvojarom nejak oplatit. Trocha ma hryzie svedomie, ak mi maly indie vyvojar posle hru a ja mu obratom poslem recenziu so slabou znamkou. Navyse som za tie roky spoznal vyvojarov, PR manazerov, dokonca aj riaditelov firiem (napr. Fatshark). Ja, ako malicky redaktor si totiz nemozem dovolit nejak vyskakovat, ale vdaka tomu, ze som nezavisly a sam sebe som panom, mozem si dovolit hodnotenie, ake uznam za vhodne. Este jeden problem tu je, kde sa biju dve skupiny ludi - mam byt objektivny, alebo sa mam drzat zasady, ze recenzia ma byt subjektivny nazor recenzenta? PS: 10/10 som ziadnej hre nedal. Zrecenzovanych mam zhruba 60 titulov
    • Robotron3
      Objektivnost v herních recenzích neexistuje. Je to asi nedorozumění významu slova. Co si ale pod tím lidé představují, je možná nezaujatost vůči vlastním náladám, že se člověk třeba špatně vyspí, zrovna má blbou náladu, nepodléhat tomu, nepodléhat hype a brát to zodpovědně vůči sobě i čtenářům. Tak rozhodně ano.
    • Cosi
      Propagaci prosím uvádějte pod tagem @kurvaprodejna případně +kurvaprodejná na příslušných sociálních sítích.
    • walltar
      S tou objektivitou je to imho celkem dost těžké ... jak objektivně ohodnotit stylizaci hry? Sou prostě části hry, které sou o tom, že se buď člověku líbí nebo ne. A stejně tak sou části, které se nedají hodnotit subjektivně ... třeba kvalita grafiky, množství bugů. Abych pravdu řekl, já zastávám názor, že by se číselné hodnocení mělo udělat buď mnohem složitější a rozdělit na několik skupin, a nebo úplně zrušit ...

      Tam kde se bijí dvě skupiny lidí je celkem jedno jak člověk hru ohodnotí ... jedka skupina bude nadávat a pokud se člověk pokusí vybrat hodnocení mezi tak budou nadávat skupiny obě.
      • A napadlo te, ze bys vytvarnou stranku popsal, ale nehodnotil podle svych subjektivnich dojmu? Protoze to, ze tobe se nelibi celshadingova nebo manga grafika, jeste neni duvod, proc hre snizit hodnoceni. Z toho vyplyva otazka, jak hodnotit hru z grafickeho hlediska? Podle toho, jak se autorovi libi, z estetickeho hlediska? To se casto deje, ale je to nesmysl. Takze ja si myslim, ze by se mela hodnotil ciste z funkcniho hlediska.
      • Robotron3
        Když uděláš složitější hodnocení, tak stejně se ti lidi budou hádat, jak mohla hra dostat za hratelnost 78% a za grafiku 80%, když měla dostat 79,5% za hratelnost a za grafiku jen 76% :) A rušit hodnocení také nejde, protože to je dobrý nápad pouze teoretický, prakticky je to sebevražda.
        • walltar
          Já vím, ale to co je teď taky ničemu nesloží ... diskuze sou plné lidí co nečtou recenze a potom co se podívají na číslo tak nadávají. To koncové číselné hodnocení vlastně neplní žádnou jinou funkci, než že vzbuzuje hádky na fórech ... pokud někdo není schopný ohodnitit hru z psaného textu sám pro sebe tak je to potom horší než sem čekal.
          • 13_11
            Ano: i já jsem se zděsil počtu plusů u tohoto komentáře. Hráči přestávají myslet...
            Phoenix
            To byla podle mého ironie, proto tolik plusek.
            Kéž by to tak bylo...
            • To byla podle mého ironie, proto tolik plusek.
          • Robotron3
            Tohle je ale určitý druh lidí, který recenze nečtou, jak říkáš, hupnou do diskuse, a tam si napíší ten svůj názor. Ale tyhle lidi nedonutíš si recenzi přečíst tím, že jim vezmeš hodnocení. Oni ti na ten web přestanou chodit, protože jsi jim vzal něco, kvůli čemu tam chodili.
            • walltar
              Minimálně co se diskusí týče by to byla výhra. Bohužel pro web vydělávající reklamou už by to takové výtězství nebylo no.
  • Líbí se mi, že v poslední době se tu objevily hned 2 kritické recenze na hry s dost silným marketingem (AC3 a MoH). Ono totiž celý ten problém popisovaný v článku, je podle mě závislý ještě na jedné věci. Recenzent vždy do určité míry píše článek tak, aby ho čtenáři neukamenovali, jenže právě na úkol objektivity. Když je pak v očekávání nějaký obří titul, který má za zadkem spoustu fanoušků, je dost těžké napsat o něm pravdu (že mohl být o dost lepší) a přitom nepřijít o čtenáře. Právě u recenze na zmiňované AC3 se to podle mě povedlo. Nicméně je tu stále spousta titulů, které mají podle mě hodnocení přilepšené tak o jeden až dva stupně jen proto, že jde o velké hry s tunou fanoušků. Doufám, že bude víc a víc kritických recenzí a že se recenzenti nebudou bát jít pořádně hluboko a do masa i u velkých her. Protože to, že je hra super, mi napíše každý, ale to, že má hra spoustu chyb, nevyladěný příběh a nevěrohodné prostředí napíše otevřeně a na plnou hubu jen ten, kdo na to má koule - a jeho článek já budu číst rád.
  • za toto dostanu asi milion mínusových bludíšťáků, ale když už toto téma Martin Bach načal, napíšu něco o tom, jak to panuje u nás v tuzemsku. Které zde moc nerozvádí, přitom jsme na tom minimálně 10x hůře.
    Máme tu nejmenované herní pořady, které mají své zástupce celkem u třech větších distributorů v ČR, přičemž zcela náhodou jsou v jejich pořadech propagovány "nenápadnou" formou soutěží a jakýchsi reportáží právě hry jejich zaměstnavatelů.
    Máme tu herní weby, které rozdávají desítky na počkaní distributorům (ne, Re-play, Rage rozhodně není desítková hra) jen proto, aby dostali review kopie, kterých je u nás samozřejmě málo a naopak distributoři musí zvát novináře po všech čertech od českých luhů a hájů, až po Istambul, aby jejich hře tu prodávanou devítku dali.
    S názorem pana Bacha víceméně souhlasím, i když upřímně být defakto šéf AHP, být pisálkem u Games a zároveň psát o objektivitě...no dejme tomu.

    Zapomínat nesmíme ani na takzvané eshopové herní weby, které se s objektivitou také moc nepotkali. Přece jen díky té sedmičce se nového Medal of Honor prodá víc, navíc když na čtenáře útočí virální reklama v minimálním počtu vln 10 od hlavičky stránky, po patičku.

    Český čtenář si tak musí položit otázku, jestli má české weby vůbec cenu číst, a raději si neotevřít Metacritics a udělat si objektivní obrázek. Naopak český novinář si dál bude psát své "objektivní" recenze, vařit si polévku z tuřínu od Microsoftu a přesvědčovat své svědomí, "že přece nemůže dát tomu Fablu pětku, i když je to další kinect kravina"
    HAWK domluvil jsem
    • walltar
      Myslíš, že u nás s naším trhem kterému panují distributoři reloaded a skidrow je to mnohem horší, než na trhu jako je anglie, kde si i hry kupují? A co to pořád máte všichni s tou objektivitou? Hrajou za tebe hry ostatní lidi nebo je hraješ ty sám ... na hru máš mít subjektivní názor.
    • Robotron3
      Podle mě mnohem větší tlaky než z distributorů a shopů, jsou od samotných hráčů. Viz třeba diskuse Assassins Creed 3 recenze, která má "jen" hodnocení 7/10. A těch reakcí na to, že je to málo, jak si mohl autor dovolit napsat subjektivní názor a dát tak málo? Ty tlaky desítek a stovek samotných hráčů, kterým se nelíbí tu vysoké hodnocení, tu nízké, prostě se jim nelíbí ať je to tak, nebo tak. Co je proti tomu distributor a e-shopy, které hodnocení zajímá spíš mnohem méně, než více a častokrát jim je to uplně jedno, hlavně, že se o té hře píše, že je vidět, čím víc, tim líp, na hodnocení nezáleží? Ale to mi samo nikdo nevěří a nebude věřit, když nechce, protože to se nedá nijak dokázat, jen to člověk musí vidět, když v tom oboru pracuje. Jasně, jsou tu vztahy, které se ovlivňují, a to jinak ani nejde, ale u nás v ČR to není zdaleka tak horké, jak si lidé myslí. Mnohem větší tlaky na recenzenty vidím v diskusích a z reakcí hráčů.
      • no tak zrovna s AC3 naprosto souhlasím, jen se divím, že bublina praskla až tento rok, i když nejspíš soutěž o úchvatný Hall 333 333 333 s vinilem jakéhosi dědečka na boku mnoho hráčům zatemnila mysl a části novinářů díky hezkým mikinám také.

        Mimochodem ano Rage budete mít na talíři do konce života :)
        • ale abych jenom nekritizoval, takové ABC Data je světlá vyjímka. To se pozná z toho, že každý podcast minimálně 2x začnete hatovat CoD a stále máte recenze jejich her včas :)
        • To je nám jasné :) Jenže narozdíl od printů a webů co píšou jen písmenka.. My ukazujeme i hru.. textury nám v RAGE nezlobily, ani na jednom počítači a v ukázce v TV je vidět, jak redaktor hraje, jakým stylem a zda "hraje hru správně", tedy pochopil ji.. V textové recenzi, která se dá opsat z Gamespotu nebo IGN (tak jak se to někde dělá) to nepoznáte.
      • Přesně si to vystihl. Často je úplně jedno jaké to má hodnocení. Jde o to, aby se o tom psalo. Proto se dělají eventy proto se dělají akce pro novináře a fanoušky.. Aby se o tom psalo a vysílalo.
    • Hmm já to Rage vážně budu mít na talíři až do konce své kariéry, ale za svým názorem si stále stojím *5* .
    • Rage bylo svobodné rozhodnutí redaktora, kterému se hra líbila. To co slibovali to podle něho splnili. Desítková hra nemusí mít bombasitcký MP a unikátní funkce. Je to subjektivní rozhodnutí. Rage jsme nijak nedostali exklusivně, ani redaktor nebyl nějak spojen s distributorem. Ani jeden chlebíček v Cenega nepolkl. Souhlasit s tím nemusíš, ale osobně jsem se ještě s "nátlakem" na dobré hodnocení od distributora v ČR nesetkal. Spíš jsou zvědavý jak to dopadlo, nic víc, nic míň.
      • no on si to dovolit nemůže, ale u příští vydávané hry se na vás zcela náhodou nedostane v prvním kole rozesílaných verzí nebo vám je mezi řádky naznačeno, že je tu vlastně přetlak webů, takže s pravidelným přísunem review kopií nebudete moci do budoucna počítat. Ale to vy neznáte, jste Games, i kdybyste dali dali Battlefieldu 4 1/10, tak kvůli vaší návštěvnosti s tím nikdo nic neudělá...
        BTW Rage kterému dodnes nefungují správně textury a jeho nároky byly ve své době dost krvavé opravdu za desítku nestojí, dle Metacritic jsme světový unikát :) *8*
        • Rage je od dooma 2 prvni hra, ktera se mi od id software libila. Hral jsem ji na ps3 na nightmare a uzasny zazitek. Vyborna hratelnost, vyborne technicke provedeni. Mne poskytla rozhodne lepsi zabavu nez skyrim nebo deus ex 3.
        • Cosi
          A co má znamenat to "HAWK domluvil jsem" když tu zbytečně reaguješ?
        • Já se nerad táhnu s davem a vždycky se to štráduju na opačnou stranu. Mě ale hra šlapala naprosto v pohodě na mé stařičké HD5770 a královsky jsem se u ní bavil. A že jsem byl jediný recenzent na světě? To je zkrátka výhoda herního recenzenta velkého herního média... máme právo na subjektivní názor *5* .
        • Nejsem Games.. ale RE-PLAY. My jsme v hodnocení svobodní a rozhodně se nebojíme, že by nám kvůli špatné recenzi příště nedali Review disk. Krom toho.. někteří nám ani review disky neposílají a hry si sami musíme koupit. Nebudu jmenovat :)
  • Cosi
    Rád jsem si tento článek přečetl. Konečně se na to někdo podíval s odstupem a nám, co o tomto případu do včera netušili, objasnil pár věcí.
  • Tak hlavně v české republice neexistují skuteční herní novináři. Jsou to jen šmudlové, co si na to hrají. Nicméně ta propojení mezi pisálci a lidi z PR tu samozřejmě jsou. Chalid Himmat, Farid Starman, a další dnes pracují v PR velkých distributorů a vydavatelů, zatímco dříve seděli třeba v redakci s lidmi ze Score a tak dále.
    Já beru česká herní média proto s velkou rezervou a radši si přečtu pět zahraičních review a nějak si z toho udělám obrázek. Je mi hlavně líto lidí, co neumí jiný jazyk a jsou tak odkázáni na české informační zdroje, co se týká her.
    Další věc je, že dneska každý může mít informace jako Petr Poláček nebo Martin Bach, pokud umí anglicky a je má dobře nastavený RSS Reader - už to nejsou ti "polobozi" z dob Levelu, kdy udělali nejapné video a cítili se jako borci, protože měli přímou lajnu ze Strahova a měli všechno nejdřív a četlo je 50 tisíc lidí měsíčně. Ano, mezi slepými jednooký králem, ale ty doby jsou nenávratně pryč pánové.
    • 13_11
      Cokoliv se dá s čímkoliv porovnávat, proč ne. Otázkou zůstává: jak moc je to smysluplné?

      Když půjdeme úplně do hloubky, tak původní obsah netvoří nikdo: ani hráči ani pisálci/herní novináři. Když půjdeme trochu výš, zjistíme, že všude mají nějakou svou Četku či studnici informací. Výhodou amerických/anglických médií, o níž sám píšeš, je to, že v jejich zemích se tvoří hry, které zajímají nás všechny. Proto mají anglicky píšící média snadnější a rychlejší přístup k informacím, proto jsou světoví oni, a my ne. Ano: věřím, že spoustu informací si novináři zjistí sami, ale vůbec bych neopomíjel fakt, že další spoustu dat mají zaslanou samotnými vývojáři. Nikdo z Ubisoftu nebude posílat exkluzivní informace českému GAMES.cz jako prvnímu – to by byl nesmysl.

      Tomuhle pochopitelně české herní weby nemůžou vůbec konkurovat a nikdy ani moct nebudou. To by musela nastat situace, kdy by se opakoval Karel IV. nebo Rudolf II. Habsburský, aby se svět zas na chvíli spojoval v srdci Evropy. Co ale české herní weby můžou a měly by mimo přetahování zahraničních zpráv, je vlastní vhled a osobitý názor redaktorů, který však mnozí z vás z Objektivní Inkvizice považují za kacířství, které je třeba vymýtit.

      Rovněž by česká herní média neměla zapomínat na to, že jsou česká a že i u nás se dějí věci hodné vaší pozornosti. (Vyjmenuj mi zahraniční weby, kam Dan Vávra pravidelně chodí klábosit a občas i něco utrousí ze zákulisí studia Warhorse? Kde píší reportáže z českých herních akcí? Kde nahlédneš přímo do vývoje hry, poněvadž vývojář Franta bydlí přes ulici a někdo z nás se s ním zná? A tak dále.)

      Proto bych porovnával rozumem a ten mi jasně říká, že v měřítku českých herních webů je GAMES.cz špičkou. Že je Polygon „objektivně“ lepší? Ale koho to zajímá, když si chci jako český hráč česky dobře počíst?
      • Robotron3
        Souhlas, ale tady si také musím rýpnout, že co se týče českých informací, studií a her, tam by se dalo zabrat ještě víc, zvlášť, jak správně poznamenáváš, tohle je přesně ta deviza českého webu, kterou v zahraničí český hráč samo nenajde. Takže i doposud opomíjené hry, které však mají ve světě a i tady velký úspěch, tak o nich víc informovat. Jasně, všem nám/vám přijde vtipný úspěch Traktoru Simulátoru, ale je to něco, z čeho by si dospělé herní médium už nemuselo dělat srandu a i takové hry brát vážně a informovat o nich pořádně. A propo. Bude doufám recenze na Euro Truck Simulátor 2? ;)

        edit: I když Traktor je zrovna německej, že jo, to sem ulít, ale ví se, jak jsem to myslel... :)
    • Já beru všechna česká média s velkou rezervou. Každopádně si myslím, že tu herní novináři jsou a že nejsou o nic horší než kolegové ze zahraničí. Jen prostě ti kolegové mají daleko lepší zázemí a jsou více sledovaní. Ale to není problém novinářů, ale problém toho, že žijeme v pidi zemičce, která skoro nikoho v zahraničí nezajímá. *3*
    • Tak proč sem vůbec dáváš ty svoje rádobykomentáře ty jeden odborníku. Když ti česká scéna není dost dobrá, tak si jdi na IGN a hltej si zaplacené PR články v english, když jsi takový "nejtiv spíkr" . Novináři, které si tu dovoluješ nazvat šmudly, jsou lidi, kteří dělali čtivé články o hrách už v době, kdy ty jsi ještě ani nevěděl co je to exe. Oni dělali a dělají recenze z čistého zájmu a nadšení a dosáhli toho, že je lidi z komunity znají jménem a ví, kam si je zařadit. O tom ty si můžeš nechat jen zdát. Nejdřív něčeho sám dosáhni a pak se po někom voz.
      • Tiež nechápem zmysel toho príspevku. Dvadsať riadkov o tom, že keby boli peniaze, novinársky vizionár, high tech web a bla bla bla tak by....
        • A proto by měli slovenským IP adresám zakázat přístup na český weby, protože tu stejně věčně nic nechápate. *1*
          • Zato ty si pobral vsetku chytrost netu. Take pindy co si tam vyplodil, to sa len tak nevidi.
            • A proto by měli slovenským IP adresám zakázat přístup na český weby, protože tu stejně věčně nic nechápate.
      • Chlapče, my dva máme různá měřítka a nároky, proto se na tebe nezlobím. Pro mě jsou hry zábava a koníček, nikoliv obživa, takže si tam nemusím nic dokazovat. Já jsem čtenář a člověk,co za rád utrácí za hry spousty peněz - a mám právo mít nároky a vyjádřovat se k úrovni médií jak je mi libo.
    • Bohužel naprostý souhlas.
    • Robotron3
      To mi přijde kapánek nespravedlivé. Pokud jsi na česká média nezanevřel, tak bys musel vidět, že právě v posledních letech se úroveň hodně zvedá a vycházejí mnohem častěji než dřív vlastní autorské články. Games, hrej, atd.
      • Úroveň se nezvedá a má to jednoduchý důvod. Prostě nejsou peníze, za které by se to dalo dělat skutečně profi. To, jak funguje např. games.tiscali.cz, to je v podstatě čistý amatérismus a lenost těch lidí z "redakce" jít dělat něco jiného, než co byli léta zvyklý dělat. Přitom by bylo pěkné, aby vzniklo byť jedno jediné profi médium, které by mělo silný kapitál /zaručující nezávislost/, jednoho schopného, osobnostně vyspělého a opravdu chytrého vizionáře, který by to vedl a dával dohromady, špičkový moderní high tech web, s podporou všech možných technologií, včetně mobilních, studia a techniku na natáčení kvalitních videí, redakci mladých lidí, kteří umí psát čtivě ale ještě lépe dělat pořádné videorezenze, protože tam je budoucnost, třístránkové recenze už brzy nikdo číst nebude z assbookové generace, a zkušeného matadora šéfredaktora, který by občas napsal nějakou velmi chytrou úvahu, aniž by musel střílet schválně kontroverzní témata kvůli čtenosti, který by ty mladý kluky uměl vést a motivovat a hlavně by neshnil na nějakých představách, které by ho napadly při dřímání na lavici při přednášce o hovně na FHS. Až někdo dá dohormady pár milionů a bude mít takovou vizi, tak mi dejte vědět, rád budu číst český web o hrách. Případně i platit za nějaký VIP obsah.
        • No nejde nez souhlasit, co se tedy tyce popisu zdejsi urovne. Na druhou tvoje ocekavani co se tyce penez a vybaveni sou ve zdejsich podminkach silne nerealisticky.Kazdej by asi chtel profi web ,krome pozeru co tady budou tvrdit ze by si radsi precetli tisickrat recenzi od bezdomovce nez od profika, ale todle by se nikomu nevyplatilo.Nedokazu si predstavit kdyby ze by se to uzivilo.V zemi kde je hrani jeste porad brane jako okrajovka a navic kde nikdo neplati ani za ty hry:P
        • s tim svym hig tech muzes jit nekam, tisickrat radsi si polechnu amatera angryjoa nez radoby profi higtech ign a podobne
        • Asi se mě budete teď smát nebo mě hned sprdnete, ale taky jsem měl takovou vizi, škoda že ty peníze nejsou :(
          • Každému kto má aspoň aký-taký ekonomický (všeobecný) rozhľad musí byť jasné, že web môže byť len tak veľký a nákladný na výrobu aký veľký je okruh ľudí ktorých jeho obsah vyhľadávajú.
        • rad si delam na hry nazor sam , a herni novinare , at uz ceske nebo zahranicni nepotrebuju protoze at uz je to cech nebo american tak se mu bude libit/vadit neco jineho nez me. A kdyz uz bych na neco mel dat , tak to jsou spis nazory hracu na danou hru , a tam je uplne jedno jestli jsou to cesi nebo cizinci.
          Ale...trosku me stve tohle vyzdvihovani cizich hernich novinaru , protoze dost casto placaj nesmysly jako tady u nas , rekl bych ze ten pomer je 1:1. A klidne muzou mit zabalenej svuj web do zlata a stejne plkaj blbiny.
          nejhorsi je ze valna cast hracu se recenzema ridi a pak vznikaji famy o hrach ktere se nezakladaji na pravde ale kazdy jim veri , pac to rikali ( opsali jeden od druheo)na x webech. A az treba za x let se ukaze ze to nebyla pravda , ale na troubu novinare kterej to vyvolal si uz nikdo nevzpomene.
          Dalsi uzasna vec na herni novinarine je ta ze vyvolavaji hype na urcite hry , papouskuji PR kecy daneho studia a kdyz hra vyjde tak skutek utek a je vse jinak nez se hypovalo.A na tohle jsou experti prave zahranicni weby. Nikoho nenapadne se nad informacema zamyslet a skutecne na nich pracovat. Proste nejake studio reklo , cimz je dany web z obliga ze famy vyvolal on , a je to. Pro priklad , jedna z nejvetsich hernenovinarskych kachen je ze v Oblivionu leveluji krysy , 95% lidi tomu proste veri ..a je toho vic.
        • Robotron3
          To sis ale naší zemičku spletl s nějakým USA. Já myslím, že takové Games je uplně super v těch poměrech, jaké může být a ještě o něco víc a rád si tu čtu články a poslouchám podcast a chodim do diskusí. Chlapci se rozhodně snaží, to přece musí vidět každý. I když si taky kromě toho čtu Polygon, to je jasné :)
          • Games, kde si sefredaktor mysli, ze nepotrebuji eticky kodex, kde redaktori jezdi na spratelene akce velkych konzumnich vydavatelu, to opravdu neni super.
  • ucho
    jinak abych se vyjádřil k článku. přijde mi, že jsou to věci, které by za užití selského rozumu lidem měly dojít. tedy že takhle nějak to musí fungovat. spíš pak záleží na ovlivnitelnosti a charakteru lidí, ale to bylo v článku zmíněno. jinak s touhle problematikou souvisí podle mě i to, jak lidé nahlíží na recenze. nevím proč, ale řada lidí má s některými recenzemi problém jen kvůli tomu, že s nimi nesouhlasí. trochu mi uniká proč. přijde mi totiž normální, že se nemusím ztotožňovat s názory recenzentů. recenzi beru jako popis té hry a přiblížení základních prvků, případně problémů. je to jako s recenzemi filmů, pokud znám vkus nějakého recenzenta a vím, co se mu zhruba líbí a jak věci popisuje, i z negativní recenze si tak dokážu udělat závěr pro sebe a přitom můžu od začátku vědět, že můj postoj k dané věci nebude negativní. je tedy zvláštní, že řada čtenářů chce v každé recenzi najít shodu se svým názorem a pokud tam ta shoda není, je zle...
    příkladem budiž i recenze na EDGE, i když tam mají pro většinu lidí zcestné hodnocení většiny her, neznamená to, že to není čtivé a že to nepřináší čtenáři žádnou hodnotu...
    • Robotron3
      To je dáno asi tím, že co hráč, to velký znalec a odborník, a teď to vůbec nemyslím překvapivě ironicky :). Pro spoustu hráčů si myslim je to něco víc než koníček, že hrají fakt hodně a věnují se tomu, takže pak to berou možná až zbytečně moc vážně, když s někým nesouhlasí. Ale jen názor...
      • ucho
        tak by takoví lidé mohli psát vlastní uživatelské recenze ne? :)
      • Ahoj,

        souhlasím určitě s tebou, ale na druhou stranu se najde hodně "všeználků", kteří nesouhlasí s recenzemtem třeba proto, že je hra podle nich crap. A to jen proto, že mají prostě jiný herní záběr. Nemusí se tak jednat o dobré a objektivní hardcore hráče.
        • Robotron3
          To můžou být zase spíš puberťáci, co jsou v tý fázi, co pro ně neni nic dobrý a maj to všechno jinak. Taky sem si tim prošel *1*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit