Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Lineage jsem miloval. Jednoduchá kombinace PVE a world PVP s přetahováním se o oblíbené farm spoty a bosse... Ani mi nevadilo, že grind tam byl šílenej a skládal se prakticky jen z tupého zabíjení monster.

   V Lost Arku jsem strávil cca 600 hodin a i když me ze začátku bavil fakt hodně, postupně se z toho stávala jen každodenní rutina, taková druhá práce po práci, kdy jsem přišel domu a měl jsem před sebou vidinu, že musím udělat X denních věcí, které už po tolika opakováních byly jen nehorázná pruda a to vše ideálně udělat nejen na main postavě, ale i na několika altech. 

  Guardian Raidy, které bylo ze začátku radost chodit se po několika měsících a velice pomalému progresu zvrtly do další povinné denní činnosti, kdy jsem Nigh Fox Yoho šel asi tak 100x. Jediné, co tak stálo za to byl každotýdenní Argos - ale znovu, po několika týdnech opět pořád to samé. S příchodem updatu Valtana jsme to tak (společně s dalšími kamarády) zabalili, protože i nový obsah v podobě tohoto updatu znamenal prakticky jen to, že člověk hitne potřebný item level parkrát si užije srandu v novém contentu a pak je zase zpátky tak, kde byl předtím. 

  • nightborne

   Osobně dělám denně šest postav, takže ne, že bych snad nerozuměl tý rutině, co plíživě leze na nervy čim dál tím víc, ale končit teď, když konečně dostáváme pořádný raidy, mi přijde docela škoda. Víšjak, když už sis vytrpěl ten úvod, je divný si neužít odměnu =).

   • Hele za mě, já (a kámoš s kterým jsem hrál) jsme si ten "začátek" docela užívali. Pokud jako začátek považujeme content do tieru 3... Hráli jsme výhradně spolu, procházeli celej příběh, chodili guardian raidy apod. Bohužel v moment, kdy se ten progres extrémně zpomalil a opravdu se to zvrtlo jen v grind stejnýho contentu po dobu týdnů až měsíců s vidinou nafarmení dostatečného množství na jedno "kliknutí" gearu, který  pak stejně failne, to přestala být opravdu zábava. Například v Lineage, by v tenhle moment hratelnost udržovalo PVPčko, který je ale v Lost Arku přinejlepším průměrný, omezený výhradně jen na arény a celkově dost demotivující (stát ve stunlocku/staggeru několik vteřin bez možnosti se bránit) a s neexistujícím matchmakingem, kdy člověk hraje proti lidem, který v PVP už mají nahráno spoustu hodin a hra to vůbec nezohledňuje. 

    Jasně, tahle hra je spíš o PVE a jsem si toho vědom, ale bohužel v late game je to pro mě příliš ubíjející a příliš zavazující časově, než abych to chtěl hrát ☹

    • nightborne

     Tak to pak bohužel asi fakt neni o čem, no =). 

     Já to v poslední době hraju tak, že odběhnu chaos a guardiany na všem, což trvá tak hoďku a půl, a matroš z kolektivního úsilí pak dycky putuje postavě, kterou zrovna zlepšuju. Ale to samozřejmě nic nemění na tom, že konceptuálně je to tak, jaks to popsal.

     Dost lidí to dělá tak, že chodí guardiany/chaos jednou za tři dny, protože pak máš 2x rested a přijdeš jenom o 33% matroše, takže máš vlastně "den zdarma". Pro lidi, co netáhne to dělat denně, celkem fajn.

     Ad PvP... jako... já sem přesvědčenej, že kdyby člověk věnoval úsilí a nacvičil skill, vůbec by nemuselo bejt špatný - nástroje k dobrejm bojům ten souboják rozhodně má. Ale nebudu nic zastírat, taky na to nemám nervy.


 • MishKonn

  Upřímně, po nechání ca 50 hodin v Lost Arku jsem usoudil, že už MMO žánr není pro mě (strávil jsem tisíce hodin v Lineage 2, stovky v SWTOR, WoW, Anarchy Online, desítky v New Worldu). 

  Ať už se totiž jedná o asijskou, americkou, nebo jakoukoliv jinou produkci, premisa je stejná: je to vlastně jako druhá práce. Ten zmíněný grind.

  Abych to rozvedl - projít xy hodin pro jiné herní žánry podprůměrného obsahu jen proto, abych se co nejrychleji dostal k endgamu, který je...jen dalšími xy hodinami repetetivního, pro jiné herní žánry podprůměrného obsahu. A proč? Abych měl lepší gear a mohl hrát dál xy hodin repetetivního obsahu. 

  Začal jsem používat pravidlo: Pokud se poměr množství času, kdy zabředávám do "povinné práce" zásadně přehoupne přes množství aktivit ve hře, kdy jde o výzvu umu hráče, zlepšování skillu a nutnost využití kreativity, strategie nebo taktiky k přežití / vítězství (v MMO obecně PvP nebo raidy - ale jen prvních pár projití, případně projití na vyšší obtížnosti), přestává mě to zajímat. A toto je bohužel pro MMO žánr poslední dobou definující. Namísto prostoru pro  zážitky, výzvu a boj se z těchto her staly festivaly minmaxování, kde excelují ti, kteří v nich jsou buď ochotni utopit tisíce hodin, nebo dolarů. 

  Třeba právě Lineage toto mitigoval famózním PvP (ač grindu tam bylo požehnaně a obecně mě vždy bavil jen na serverech s vyššími raty), SWTOR příběhem a opět skvělým PvP s menším důrazem na gear. 

  • Beep_Beep_I_am_Jeep

   Souhlasím, vlastně důvod, proč jsem si poprvé nekoupil další datadisk do WoW.

   Sdílení reputací nefunguje. Stačí mít jen více než 1 postavu a už za týden, než se resetuje vše, nestihnete to, co potřebujete.

   Já si dal tu práci a počítal jsem to. Proběhnutí pár raidů na mounty či transmog (jmenovitě ZF, oba Karazhany, Black Temple, The Eye, ICC, Ulduar, 2 raidy ve WoD a MoP) zabere s mým paladinem (čest Druidovi a DH) přes 5 hodin!

   Pokud byste rádi i s alty, které máte dejme tomu jenom 3, pak máte 3 dny v týdnu "zábavu" na 5 hodin (a to nejsou zdaleka všechny dungeony a raidy!).

   Do toho WQ, PvP, Mythic+, raidy a jste ve frustraci, protože se to prostě nedá stihnout.

   Nechápu, proč nedají do starých contentů boost speed na třeba 300%, vždyť vo co jde? Šance na drop se tím nezmění.

   Přidáváním dalších a dalších obsahů bez úpravy těch starých se problém jen a jen zhoršuje.

   A dělání těch daily mne už tak otrávilo (společně se spoustou blbostí, co sbíráte) a STÁLE CHYBĚJÍCÍ ACCOUNT WIDE REPUTACÍ!!! mne už dlouho ve WoW neuvidí.

   • sugyn

    Problem wow je spatny pristup k datadiskum ktery se im vymstil a snazili se nekolikrat bezuspesne neco udelat. Jde predevsim o to ze nove rozsireni nahrazuje stary kontent a nerozsiruje, to je ten problem. Zkusili to predelat s cataclysmem bylo to fajn ale potom zase se vratili k filosofii novy datadisk=Predesle lokace nepotrebujes. 

  • nightborne

   Nemůžu nesouhlasit. MMOčka jsou druhá práce. A pokud se budeš držet svýho deklarovanýho pravidla, vyřadíš je tím prakticky všechny. A to neni nic odsouzeníhodnýho, prostě jsi z toho "vyrostl", dá-li se to tak říct.

   Jenom jedna věc mi nedá - Lineage 2 a famózní PvP? Určitě jsi nepopustil uzdu nostalgii =)?

   • MishKonn

    "Vyrostl" se taky dá říct. :) 

    Nepopustil, hrál jsem nedávno. 

    Ten combat má díky nabíjení soulshotů koule, které za mě žádné MMO nepřekonalo. 

    PvP v guildovním podání, jako castle siege nebo řežby o populární dungeony díky world PvP, dohromady s geniálním karma systémem - totéž. 

    Kdyby takovéto world PvP bylo v SWTOR, hrál bych ho asi dodnes. 


    • nightborne

     No, tak to respekt, já se k L2 zkusil v návalu nostalgie vrátit asi tak... dva? tři? roky zpátky a seznal jsem to... mno. Horší, než jsem si pamatoval, abych to řekl kulantně.

     Ale pánové, aby nedošlo k nedorozumění, já naprosto rozumim, proč to říkáte. Když se řekne L2, taky je první věc, co mě napadne "No jo, to byly skvělý řežby", jenže... sakra, to je ta nostalgie právě.

     Odmysleme si, že jsme byli mladší a měli odehráno daleko míň, takže se všechno přijímalo nekriticky, a vzpomeňme si, jak přesně vypadalo PvP.

     Dva lidi, případně dvě party, se targetly navzájem a začaly mačkat F1, případně F1, F2, F3 u "složitějších" class, dokud někdo nepadl. Což byl zpravidla ten s horším gearem, případně parta s míň bishopama. Dovednost hráče byla prakticky irelevantní - to přeci neni famózní PvP, ať se snažim o shovívavost sebevíc =D.

     Důkazní materiál: https://www.youtube.com/watch?v=n2VUzurfSOs

     Odhlédněme od bombastickýho faktoru a podívejme se, co přesně ty hráči dělaj: Mačkaj F1. Pořád. Dokola. F1. Víte, že BDO má siege, node wary a world pvp taky, a ještě k tomu výbornej souboják, ve kterým vlastní skill opravdu hraje roli =)?

     Ale soulshoty byly, jsou a budou pecka, o tom žádná. 

   • ales.smutny

    Samozřejmě, že famozní PvP, ty bitvy už nikdo nedal ve stejném stylu!

    (to gankování teda také ne, no :D )

   • Reeki

    Musím souhlasit v L2 zcela jistě žádné famózní pvp nebylo a když měl někdo S gear včetně vytunenych zbraní byl neporazitelny a nejednou se mi stávalo že přiběhl dotyčný borec a zabíjel mě a čekal jaký gear ze mě vypadne to byl hnus, takže o famóznim pvp se tady nedá vůbec hovořit 

    • MishKonn

     Pokud někdo čekal co z tebe vypadne, asi jsi byl PK a zasloužil sis to - jinak by z tebe nevypadlo nic :D 

     • Reeki

      Je to možné, ale pk jsem byl spíše výjimečně, jen je to již tolik let, že si to moc nepatuji 😀

 • Dík za článek, u některých věcí nezbylo nic než jen souhlasně kývat hlavou. :D

 • Bez penez do Lost Arku nelez. Ano jde vygrindit top vybavu bez placeni, ale je to ten nejvic otravny grind ze vsech MMO co znam. Abyste se dostali k popisovanemu Legion Raidu, tak bud platite, nebo mesic...asi vic...delate ty same meganudne veci porad dokola. Jestli vam prijde grind ve Wowku nudny a nezabavny, tak LostArk tuhle nudu povysil na uplne novou uroven. A co az se dostanete k legion raidu ? No nic...dostanete jednoho silneho bosse + stejny grind jako predtim...

  • A co že si tam musíš platíš abys měl šanci?

   • Abys mel sanci na co ? Princip Lost Ark je v tom, ze abys mohl delat content, tak musis mit urcitou vybavu a tu sezenes-vyrobis tak, ze zabijis content na ktery mas ilvl te vybavy. Coz je celkem OK, pokud by ten content nebyl tak neuveritelne nudny a repetetivni az to neni pekne... Pokud zaplatis, tak si to muzes ulehcit nakupem toho materialu a tu vybavu si vyrobit driv, nez po 1000 zabiti toho sameho bosse... 

    • Člověk musí uznat, že bussiness model, kdy uděláš hru tak špatnou, že hráči budou platit za to aby ji nemuseli hrát, je prostě geniální :-D

    • Jj. Takže je to pay to win asi jako když si ve wowku "musíš" kupovat goldy od překupníčka, abys měl na lektvary a další serepetičky na heroic raid, protože farmit to sám je hroznej opruz. A až to celé pokoříte tak se posuneš o pár čísel výš a na jiném místě děláte to samé klidně celý další rok.

     Myslím, že v podobných případech je nejdůležitější zda tě ta hra stále baví ve své elementární hratelnosti combat/gunplay/trading a hrál by si to furt dál dokolečka, ikdyž by tam žádné podobné grindící/brzdící mechaniky nebyly.

     Už mám podobných vystřízlivění už pár za sebou a nemyslím si, že za to mohla pokaždé jen hra..

     • Copak ja nekde tvrdim, ze je to PTW ? Naopak jsem psal, ze vse jde ziskat zadara. Jen to, ze u ostatnich her je ten grind aspon trochu zabavny. Tady je to copy paste = zabijej dokola bossy, kde vrchol odlisnosti je chaos dungeon, kde ve trech lokacich zabijis obyc mobky. Dungeon raid zabijis 2bossy a protoze je to takova zabava, tak na vyssi ilvl se ani neobtezovali udelat nove, takze zabijis ty same na ,,hard,,... 

      • nightborne

       Tady je krásně vidět klasický "sto lidí, sto chutí". 

       Osobně mi naopak přijde grind v LA velmi, ale velmi přívětivě provedenej. Vždyť je to skoro jako takový fantasy animal crossing - chaos dung trvá dvě minuty a jdeš ho dvakrát, takže dejme tomu pět minut na postavu, dalších pět minut na guardiany. To máš hodinu denně - pokud hraješ šest postav. 

       Hoďku denně si střihnout trochu grindu mi přijde v klidu, a možná naopak dokonce lepší třeba pro lidi, co na to nemaj už tolik času a nemůžou si dávat šestnáctihodinový grind seance ve stylu Black Desertu.

      • Pardon, pay to win byl nevhodný výraz. Rozumím, uvidíme časem. Až to verzemi dožene korejské vydání, třeba si to nastavení mechanik sedne líp se vším dalším obsahem co v průběhů měsíců a let vyjde.

       • nightborne

        Reakce na příspěvek:

        Ve hře už teď máš nějaký catch-up mechaniky, aby se člověk moc nemusel plácat skrz ten úvod, a pokud bude naše verze víceméně kopírovat harmonogram originálu, zhruba někde okolo Brelshazy (čtvrtej legion raid) by měl přijít masivní buff k šancím na upgrade, díky kterýmu se na ilvl 1415 (vstupní brána k legion raidům) dostaneš prakticky okamžitě. 

        Ten všeobecnej styl, tzn. odběhat si svůj denní obsah, se, myslím, měnit nebude, taková hra to prostě je. Osobně s tim nemám problém, baví mě combat, líběj se mi místní classy. Ale každýmu, co jeho jest, pochopitelně.

        Ale hlavně, jak už jsem psal, prakticky neexistuje MMO, který by to dělalo nějak diametrálně jinak, přijde mi zvláštní za to plísnit zrovna konkrétně Lost Ark.

 • Reeki

  Jako zkusil jsem to z cire zvedavosti a z pocatku me to i bavilo, ale velice rychle to zapadlo mezi  stereotypy, kde kazda nova koridorova mapa moc samotne hre ani pocatecni kampani nepomohla,  ono nepomohlo ani se nalodit a zacit objevovat svet na vode, jak tohgle muze nekoho bavit  brrr, no a kdyz jsem se dostal na tzv end game, tak bych skoro brecel, neco tak otravneho, jako jsou, abyss dungony, chaos dungeony a guardian raidy v lost ark skutecne nikde nenajdete a nutnost neustale tohle chodit dokola a zlepsovat svuj gear je tak zabavne, jako osina v zadku, tahle hra je opravdu korejska hopsacka, ktera neni urcena rekname klasickemu MMO hraci z Evropy. 

  • nightborne

   No a to je právě to úvodní bahno, kvůli kterýmu ta hra nebyla moc populární ani v tý Koreji hodně dlouho. Lost Ark začal získávat hráče a věhlas až po legion raidech, tzn. relativně nedávno.

   Moc nechápu, proč nás nejdřív na Západě nechávaj se plácat tim bahnem, ale zas... kdyby to člověk mohl přeskočit, jiná část komunity by se bouřila, že to máme moc lehký. To si člověk moc nevybere.

 • tuco

  *nebyl by svět onlinovek krásnější, kdyby měli hráči své účty svázané s občankou jako v Koreji? A kdyby zmetek, co podvádí, dostal ban? Tedy on, jako člověk, nikoliv jen jeho účet, který může okamžitě nahradit novým?*

  Byl. 

  Ale co deti? Mysli nekdo na deti a mamincinu kreditku? 

  Taky jsou zeme kde obcanka proste neexistuje, tak mozna ridicak nebo cislo socialniho pojisteni. 

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit