Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • K tomu příběhovému klišé. Já mám rád, když od začátku nevíte co se vlastně děje, kdo za tím stojí, co máte dělat a co vás čeká na konci. Naposledy mě takto působil Stalker a Metro.
  • Podle mě je základním kiksem ta orientace na exotické prostředí, piráty atd......To je tak specifické prostředí, navíc nám evropanům docela vzdálené, že to prostě není chytrý tah. Navíc i v minulých dílech to bylo přijato rozporuplně, ale oni se toho pořád křečovitě drží......Chápu, že se asi nějakým způsobem chtěli trhnout od původního světa Gothicu, navíc i tam byl ve dvojce v datadisku náznak toho že je to k těm pirátům táhne, ale je to podle mě nešťastná volba. Třeba někdo bude mít jiný názor, ale mě to hodně nesedí. Když se to potom ještě spojí se zjednodušením v těch nesprávných oblastech, které Gothic dělali Gothicem tak je o průšvih postaráno, a já osobně jsem už u prvního Risenu očekával průšvih, kterej nastal, ale ještě to trochu vyvažoval herní mechanismus a docela i snesitelné pojetí toho mě osobně nesympatického světu, ale dvojka pro mě byla katastrofou a úplným opuštěním toho co jsem měl na sérii Gothic rád a trojku už ani nechci zkoušet, i přes to co všechno slibují tak mi stačí jen to že se opět bude jednat o Piráty a Karibik......fuj velebnosti du blejt. Nesouhlasím s autorem, že tito vývojáři už nemají co nabídnout, naopak řekl bych že jejich přístup, který od začátku měli když ještě dělali sérii Gothic byl jedinečný a současným RPG hrám hodně chybí......ten smysl pro detail, a hlavně ten způsob jakým Vás hra začlenila do světa, kde jste si mohli kovat meče a lovit zvěř atd atd......To už se dnes prostě nevyskytuje a když ano tak je to velmi povrchní........Takže za mě další RPG od Piraní ano, ale prosím !!!! jiným stylem a hlavně v jiném prostředí a jiném světě !!! *10*
    • Souhlasím s tím prostředím v tropech. Ale více mi vadili ti piráti. Risen jsem miloval. Dvojku jsem kvůli pirátům vůbec nehrál. Není mi to blízké.
      • Ono to sebou neslo např. i zakomponování palných zbraní jako pistole a muškety....což už teda byl odklon někam úplně mimo, a i když to třeba Gothic připomínalo a ve spoustě věcech to mělo podobné mechanismy tak to alespoň pro mě byla úplně jiná hra, takže já osobně doufám že Piraňe vydaj alespoň ještě jedno RPG :)......Khorinis to být nemůže na ten nemají práva, ale může to být cokoli jiného jen ať ten fantasy svět má zase nádech evropského středověku, bez žádných kravin a exotik.....protože to podle mě dělalo Gothic Gothicem :)
        • Na exotickém světě a džunglích nic moc špatného není. Vždycky záleží na tom, co s tím autoři udělaj, jak to zpracujou a kolik mají nápadů.
          • Tak to máš asi pravdu, ale i když by to autoři zpracovali skvěle tak se to stává úplně jinou hrou a s Gothicem nebude mít nic společného....protože svět ve kterém se rpg odehrává má klíčový efekt na celou hru a to je ten problém, čím se celou dobu Piraně ohánějí, že je Risen nástupcem Gothicu....což prostě není. Je to úplně jiné fantasy RPG, které u mě pokulhává zpracováním a zasazením do světa, který je mi úplně cizí....
            • Práva na Gothic podle mě už zase mají, je otázka, jestli není lepší nechat legendu legendou.
              • milos.bohonek

                Reakce na příspěvek:

                Přesně tak, Gothic je už několik let zpátky v rukou Piranha Bytes. Nový díl už asi ani nechci, ale pořádným remakem G2 bych nepohrdl!
  • Odulin
    Skvělá recenze, se kterou nezbývá než souhlasit. Gothic už nic nevrátí...
  • Nedělám to často a velice mě to mrzí, ale musím souhlasit s recenzí. Už to zkrátka není to co to bývalo.
  • Předpokládám správně, že potápění a šplhání po horách z dob prvních Gothiců se ani tentokrát nevrátilo?
    • Plavání i šplhání tam je. Jenom je otázka jestli to půjde všude, nebo opět jen na povolených místech...
      • milos.bohonek
        Plavání je, potápění už nikoli - čili žádný quest á la Xardasova zatopená věž. :-) A se šplháním je to jak píše Gustik, dá se, ale jen na předem daných platformách. Prostě jako v Gothicovi.
  • Přesně jak píše recenzent, je to 100x dokola obehrané klišé, kterého si dříve či později nabaží všichni a ačkoli ta hra v jádru není špatná, tak stereotypní návyky a pocit, že jste to již hráli a viděli po celou dobu hraní přetrvává, prostě a jednoduše celá série se již vyčerpala a není z čeho brát pouze se obarvily kulisy.
  • No škoda, když já bych prostě chtěl zažít ten pocit jako z Gothic 1 nebo z 2.
    • Johnny
      Nikdy nezažiješ, protože gothic bylo svyho času neco naprosto uzasnýho, dnes už je takovejch her spousta a to už se prostě nedá.
      Tim chci říct že jsem bráchum (oba vasnivy hraci) pustil gothica 1 i dvojku a prostě je to nebavilo, protože naše generace na to má jiný vzpomínky, vzpomínky něčeho nového a úžasného.
      • Bohužel mladší generaci dnes zajíma jen grafické zpracování. Z vlastních zkušeností vím, že graficky promakané hry většinou stojí za h*vn0 ve všech jiných ohledech *9* Vývojáři vypustí video s úžasnou grafikou, davy propadnou hypu a ve finále ta hra není ani graficky žádná pecka. Toť 98% dnešních her.
        Smutné...
        • Johnny
          Tak to je... Hold bohužel, stejně jako ženský, si hru podvědomě na první pohled zhodnotíme po grafické stránce. Nic jiného totiž z fotek a videí vidět neni. Mě třeba Risen 2 nebavila ani se mi nelíbila jen proto že bylo z pirátského prostředí, a také se mi nelíbila ta debilně dorustající vegetace pred očima, připadal sem si jak kdybych něco šňupnul. AC revelations a podobně se mi zas nelibila kvuli prostředí. Italii, a vubec dobu renezance považuju za strašně teplou...
      • Třeba mýho třináctiletýho bratra Gothic 2ka chytla a stala se jednou z jeho nejoblíbenějších. Jestli je to tím, že na mě jako malej škvrňous koukal, když jsem hrál nevím, každopádně si nemyslím, že původní Gothicy nemají šanci oslovit mladší generace.
      • Lukyz
        Jedním slovem to chce REMAKE *2* G1 byla boží hra, jak psal Miloš v recenzi - "hrdinu" vhodili do trestanecký kolonie, hned dostal před držku a trvalo snad třetinu hry než začal bojovat za záchranu světa proti Spáčovi. BTW viděl jsme jeden gameplay s bossem z R3 a byl až nápadně podobnej Spáčovi. Každopádně za remake bych jim ruce utrhal a zřejmě bych nebyl sám. Možná by stačil i Risen jako takovej, ale jak s tím míří i za oceán tak to hned musí být světlý, přesluněný - původní G1/2 jsou temný, se středověkým nádechem a s depresivní hudbou, žádný doják. Tak jsem si s dovolením pobrečel a budu holt muset do karibiku za sluníčkem a pirátama *7*
      • Spousta? Jaké hry podobné Gothicu krom Risenu máš na mysli? Jinak máš pravdu, ten kdo tyhle hry nehrál v době kdy vyšly, cestu si k nim teď bude hledat jen těžko. Smutný je, že Gothic (I a II) mi přijde daleko přirozenější než Risen (taky I a II), není to špatný, ale pořád mi to přijde daleko míň propracovaný, takovej svět z plastu a papundeklu *1* Je v tom trojka stejná?
      • Tak já si teda nemyslím, že je her jako Gothic spousta, jsem celkem mladý a dvojka mě opravdu bavila a zatím jsem nic podobného nenašel.
  • maros.goc
    ten posledný odstavec je veľkou pravdou, ...nemajte mi to za zlé, ale osobne to cítim rovnako :( ...ich posledné hry sú síce remeselne vcelku zvládnuté, ale je toho istého už vážne trocha moc ....preto osobne už by som nechcel vidieť ďalšieho Gothica ...nebojim sa ze by to dopadolo horšie ako 4ka, skôr som presvedčený, že by to nedopadlo lepšie ako Risen 2 či 3 .....Pirane sú ale šikovní a určite by som nechcel aby skončili, len by mali skúsiť iný žáner, iné zasadenie, proste niečo iné, aby si oddýchli od toho Gothic štýlu a až potom s čistou hlavou by sa mohli pustiť do noveého Gothica ...
    • gothic styl je dobrej, jen to prostredi musí nutne pusobit repetitivne, opet lode, pirati, dzungle atd.
      co kdyby dali dalsí díl treba do severskeho zasnezeneho prostredí, nebo naopak do prostredí poušte, nebo do malebne evropy. A soustredit se mene na bitvy ze na vas na kazdym metru vyskočí neco otravneho ale víc na príbeh a nebojove prvky (mít vlastní dum, chodit na lov, kovani a prodavani mecu nebo i vareni piva a pod.)
      • maros.goc
        skor som narazal na to ze postavy vam spristupnuju nove "schopnosti" či zvyšovanie štatistík tiež pri nich ...o +5 či o +10 :D alebo to v Risen 3 uz tak nie je? :)
      • kže takovej kingcome dilvrens!!
  • ja mam z toho už takovej rozporuplnej pocit, jak už jsem psal evropska atmosfera je pryč a tahle exotika mne neláka. navíc tyhle rádoby rpg-čka piranim nikdy moc nešly. Priznejme si dialogy moc nejdou do hloubky a questy taky ne, kocháni se prostredím taky neprichazi v uvahu vzhledem k tomu že je to typicky predstavitel tzv. "bramborove" krajiny (vyraz ktery zavedl p. Vavra)
    imo by udelali nejlíp kdyby se zbavili všeho radoby rpg balastu a udelali z toho čistou rezničinu ve stylu diablo nebo torchlight (ktery se ted chystam rozehrat kdyz bude čas). To je hratelnost v ryzí podobe zbavena všeho balastu kolem.
    Jinyk kdyby mi to chtel poslat nekdo jako gift na mail, nebudu se zlobit a budu vdecnej ale tohle by mne nebavilo hrát za penize :(
    • Vidim, ze tebe uplne uniklo o com su hry od Piranhe a preco ich urcita skupina hracov tak zboznuje... ze diablo *8*
      • ani bych nerekl kdyz jsem v gothicu 2 likvidoval ty hordy orku nebo v NotR ty prisery v pyramidach tak jsem si pripadal ze hraju diablo
        • Jó mluvíš mi z duše. Když jsem zase hrával GTA San Andreas a lítal v letadle, tak jsem si pokládal otázku, proč se autoři nezbavili toho zbytečného balastu kolem a neudělali čistokrevný letecký simulátor...
          • Protože GTA je simulátor života gangstera *3*
            • Najdi si ve slovníku ironie nebo si presedni z vedení série si na něm
  • Pro mě jakožto milovníka Gothicu je to rozhodně i tak nutnost, i když jmi do toho moc ta exotická atmosféra nesedí a vytrácí se ta mystika původních G. Chci se ovšem zeptat, jak to bude s lokalizací?
    • milos.bohonek
      Oficiální čeština není, ale fanoušci už dělají vlastní překlad. Měl by být na podzim, jestli se nemýlím.
      • Jo, akorát o podzimu tam nic nevidím.
      • Kdepak, nemýlíš- http://www.risen.cz/novinka/?id=716. *3*
    • tyhle hry se nejlepe hraji v nemčine, pokud ji rozumíš
      • Věřím, že originál je nejlepší ale němčina se nedá poslouchat

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit