Přejít na výpis diskuzí

Eliška Přemyslovna

OSOBNOST 31.12.2006 
33 příspěvků

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Eliska Premyslovna byla i velice vytvarne nadana.Sama si nadherne vysila saty,v kterych byla predstavena budoucimu tchanu Jindrichu VII.V Praze zalozila zensky klaster,na ktery bohuzel nemela dostatek financi,Jako Eliska Rejcka na svuj v Brne.Coz jeden z dalsich duvodu k revnivosti mezi obema. Eliska Premyslovna byla exaltovana,labilni zena s predstavou lasky,kdy ona touzi muze obdivovat,ktery ji bere jako rovnocennou partnerku a oba obnovuji slavu kralovstvi,jako za casu jejiho otce Vaclava II. Jan Lucemburk byl povahy rozevlate,mel rad zeny spolecenskeho sarmu,a mel pocit,ze Elisce nedostacuje v jejim hodnoceni.To z nej taky delalo trochu rebela,nehlede na to,ze ceske panstvo mu drzelo pritazenou uzdu.Eliska musela byt vsak pritazliva zena,pri tolika detech...Ale naschvaly ji delal pekne.i kdyz v Evrope byl velice schopnym a uspesnym diplomatem,na poli manzelskem byl zrejme jenom uspesnym valecnikem.Dusevne se spolu k sobe naprosto nehodili,ona Kozoroh s Venusi v nem a on typicky Lev.Eliska mi ponekud pripomina Bozenu Nemcovou-hluboky dusevni svet,ale naprosto neprakticke ve vztahu k muzum. *4*
 • eliška přemyslovna

  Životopis Elišky Přemyslovny se mi líbil, až na takovou drobnost, že Eliška Rejčka je ze začátku uváděna jako Alžběta (četla jsem, že její rodné jméno je Richenza) a ke konci článku už jako Eliška Rejčka. Myslím, že někdo v tom může mít zmatek. A musím se zastat Jana Lucemburského, myslím si, že není pravda, jak se v článku píše, že nebyl statečný. Vždyť se účastnil mnoha bitev, nakonec i jako úplně slepý. A z toho, co jsem dosud o Elišce Přemyslovně přečetla usuzuji, že byla pěkná potvora a intrikánka - např. jak nechala uvěznit (chtěla se ho zbavit úplně, ale nevyšlo jí to) Jindřicha z Lipé na Týřově, atd.
  • Myslím, že jste asi špatně pochopila ten závěr týkající se Jana Lucemburského, tam nejde o statečnost na bitevním poli (tu Janovi samozřejmě upřít nelze). Tam jde o statečnost ryze politickou, což znamená, že můžete mít schopného vojevůdce, který má plno zásluh v boji, ale kdybyste ho postavila mezi kupu politických vyjednávačů, tak by příliš nezazářil. Naopak tzv. statečný politik, který prokazuje ve svých rozhodnutích velkou razanci, by na bitevním poli mohl klidně začít utíkat jak zajíc. Jan byl především diplomat, v diplomacii je vždy třeba řady ústupků, proto se asi někomu může jevit jako nepříliš statečný.
   Co se týká Elišky Přemyslovny, když se do této problematiky ponoříte hlouběji, tak jistě poznáte, že středověký královský dvůr byl plný intrik, jinými slovy: "intrikoval každý". Uvěznění Jindřicha z Lipé byl z její strany logický krok, ale na druhou stranu ne dost dobře zorganizovaný. Jindřich z Lipé byl samozřejmě intrikán také, který brojil proti královně, kde mohl. V tomto ohledu si tedy nemají, co vyčítat. Je to ukázkový boj o moc.
  • Re: eliška přemyslovna

   nolbh.gkio-
 • Není pravda, že by manžel Elišky - Jan Lucemburský neoplýval statečností a rozvahou. Získal pro českou korunu další území, včetně velké části Slezska. V celé Evropě byl Jan znám jako udatný rytíř, zúčastnil se mnoha bojů. Za celou dobu jeho vlády nevstoupil cizí voják na území čes. království.
  • To je pravda.... ale mrzuté je, že Jan Lucemburský využíval české země jen jako pokladnici pro své výbojné cesty. Zastavil většinu hradů a zámků, Praha s královským hradem chátrala.... to štvalo Elišku, hrdou Přemyslovnu.... a mě by to štvalo taky
  • To sice ano ale Jan Lucemburských do Česka jezdil jenom pro peníze a o Česko se nestaral.Spíš bojoval než by vládl jako jeho syn Karel IV. (Václav)! *5*
 • Po smrti Václava III, posledního přímého Přemyslovce, nastoupil na trůn Jindřich Korutanský, který měl za manželku dceru Václava II, Annu.Druhá dcera si vzala Jana Lucemburského.Manželka Václava II Eliška Rejčka-Rudolfa Habsburského- českého krále.Jan Lucemburský vládl od roku 1310- 1346.Syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny- Karel IV otec vlasti, náš nejvýznamnější panovník
 • eliska byla hodna *1* *2* *15* *3* *14* *7* *6* *5* *4* *8* *9* *13* *16* *12* *11* *10* *13* *16*
  • no na wikipedii je napsano ze byla vladychtiva *5* *12*
 • proč se menovala jako ja?
 • Jak to víš to bis už nežil kdybys ju viděl
  Monika.
 • Super...vše co potřebuju vědět *2* *2* *2* *2* *2* *2* *2* *1* *1* *1* *1* *1* *1* *15* *15*
 • Eliška

  Eliška podle mě vůbec nebyla světicí a nějakou úžasnou ženou. Je pravda, že hodně trpěla, ale za to si konec konců mohla přece sama. Vůbec jí nešlo o české království,ale jen o ten její rod Přemyslovců. I když její manžel Jan, pro čechy taky neuďelal nic závratnýho, tak se aspoň snažil zjednat mír.
  • Samozřejmě, že jí šlo o její rod. To je naprosto přirozené, ale je třeba si uvědomit, že rod Přemyslovců byl pevně spjatý s českým královstvím, tudíž jí šlo o blaho obou. Snažila se pro svou zemi něco udělat a při svém snažení bohužel narazila na neochotu manžela zabývat se "českými záležitostmi". Jan skutečně pro Čechy nic významného neudělal, jen inkasoval peníze, což byl také hlavní důvod, proč se snažil sjednat mír.
 • pochybnosti

  Eliska Premyslovna byla hysterka. A Albrecht Habsbursky mam pocit, byl zabit svym synovcem Janem, kteremu se pak rikalo Parricida, prestoze nebyl otcovrah. Byl Synem Anezky Premyslovny (setry Vaclava II. a Albrechtova bratra Rudolfa, ktery byl zavrazden jeste nekdy za vlady Vaclava II.).
  • Souhlasím,co se týče Albrechta Habsburského. Ale označení "hysterka" pro Elišku,je snad trochu nespravedlivé...Byla to
   silná osobnost,ale neměla potřebný diplomatický takt.
  • Eliška Přemyslovna byla jednou z našich nejvýraznějších královen, což ovšem neznamená, že by byla "hysterka". Věděla, co chce a šla za tím. Myslím, že její osobnost příliš nechápete, proto je lepší se vyvarovat ukvapených soudů.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit