Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Psychotic

    Nevšímám si toho, že by lidi tvého typu žili šťastnější životy nebo lépe reagovali na negativní události než "děti světla a lásky".

  • FaethorCZ

    Hele, ja nevim, ale v ramci diskuze vytahnout nejznamejsiho vegetariana a jeho stezejni dilo, a strcit ho do vecernicka,  to svedci o silne paranoie. Nebo i hur... snaha chranit pred zlem zpusobi mnohem vice zla. Cesta do pekla je dlazdena dobrymi umysli. Jak asi bude reagovat dite ze sveta SVETLA A LASKY na beznou skolu a zivot? Na okradeni mladiky a jine vtipnosti...

  • Murlock

    "civilizace, kde jsou všichni chaotic evil a při první příležitosti se
    navzájem podrážejí, je prostě nesmyslná a nefunkční a těžko se o tom dá
    vyprávět smysluplný příběh"

    Takhle to ale úplně není. Za prvé, drowové jsou hlavně neutral evil, nicméně v jejich civilizaci stále panuje pevný řád etc. Nejsou to nějací low INT chaotic evil debílci. Za druhé, pokud se už teda rozhodneš někoho backstabnout, tak většinou ten týpek nad tebou bývá ambiciozní tough motherfucker. Takže si dvakrát rozmyslíš nějaké to kucháníčko.

  • Sice mi na jednu stranu bude chybět unikátnost jednotlivých ras a z toho pramenící potíže, kterými si bude procházet ork čaroděj (v jedné skupině ho hraju) nebo gnóm válečník. Základní DnD 5e pravidla to nakonec ani moc nepenalizují. Pokud to při tvorbě postavy schválně nepřeženeš (jako já jednou s ošklivým paladinem), je to v pohodě hratelné. Na druhou stranu máš asi pravdu s tím démonizováním. Ono je občas problém udržet pohromadě partu samých lidí a nepotřebuješ do toho přimíchávat další rozbroje. Jednomu hráči jsem povolil goblina s tím, že se na něj ostatní (především NPC) budou dívat skrz prsty a to nebyl dobrý nápad.1

  • Jevo83

    Presne tak.... su to vsetko satanisti, ako sme videli aj v najnovsej sezone Stranger Things! :D

  • Psychotic

    Nicméně vyšší inteligenci už nemají.

  • Psychotic

    Ne, nechci. Zaprvé děti nejsou majetkem svých rodičů a zadruhé chci, abych mohl své dítě v klidu nechat dívat aspoň na podělaný Večerníček bez obav, aby tam nebyly věci jak vystřižené z Mein Kampf.

    Navíc jsem si všiml, že lidi, co ječí, aby se "nechalo na lidech co budou dětem pouštět" jsou ti samí, co se pak můžou zbláznit, když má postavička v pohádce dvě maminky.

  • Murlock

    Nikoliv. Ve Skyrimu Altmeři mají schopnost "High born" plus nějakých 50+ k magicke, zatímco prostý Orc dostane Bersekera. Myslím, že ani nemusím vysvětlovat o jakou implikaci se tady v tomhle případě jedná. Bethesda tudíž musí být ve jménu Aštara Šerana a vyššího dobra naprosto vymazána. A vůbec, jakýkoliv RPG systém obsahující pohlaví, výšku, rasu, délku palce na levé noze etc etc je už v dnešní době šovinistickým a sexistickým výdobytkem. Já bych všechny ty table topy a RPG systémy zakázala.

  • Nechceš místo stahování epizod nechat na lidech co budou dětem pouštět? To je totiž to sociální inženýrství, kde někdo rozhodne co je pro lidi vhodné a co ne. A nehodici se skrtne. Hele tohle fakt nechceš, už jsem v tom jednou žil a doufám že se nedočkám resurekce toho hnusu pod jinou vlajkou.

  • Kakabundala

    Nejsi rasista, pokud si uvědomuješ, že v realitě jedna rasa lepší než jiná není. To si bohužel autoři onoho TTRPG neuvědomují.

  • Psychotic

    Kdybys ten článek četl pořádně, dozvěděl by ses, že nic retroaktivně řešit nechtějí, starší edice a legacy produkty cenzurovány nebudou, bude na nich upozornění.

    Nevím, co je v pohádkách Boženy Němcové, klasika mě nudí k smrti, ale pokud by někdo chtěl stáhnout nebo aspoň dát upozornění na některé epizody Kocoura Mikeše, souhlasil bych. Protože ty jsou rasistické otevřeně a tudíž nevhodné pro děti.

  • Tak je to pořád jen pohádka. Nefunguje tam skoro nic, od termodynamických zákonů po sociální mechanismy. Proto mě přijde absurdní řešit nějaký rasismus nebo co. Nejvíce takové články vypovídají o autorech než o tzv. problému. Co budou řešit retroaktivně příště? Pohádky Boženy Němcové?

  • Psychotic

    A ve Skyrimu už High Elfové vyšší inteligenci než Redguardi nemají, takže Bethesda jde stejnou cestou jako Wizards of the Coast a není je třeba cancelnout.

  • Murlock

    Hezké. V Morrowindu mají High Elfové vyšší intelligenci, ale za to Red Guardi a Orkové jsou tupý jak poleno. Tak si řikám, že je asi nejvyšší cancelnout Bethesdu.

  • Sgt_Buckminster

    ...

    Autor považuje téma DnD a rasismu natolik zajímavé a komplexní, že o něm raději napíše samostatný článek. Viz text.

    Výběr titulky rovněž odůvodněn v textu.

    🤷

  • skaven

    ja len ked ide o hru Star frontiers, ktoru v nasich krajoch asi medzi beznymi hracmi hralo promile ludi, preco je ako ilustracny obrazok uvedena fotka z DnD filmu? Autor si mysli ze cele DnD je rasisticke, aleboide len o hnusny clickbait?


  • Sgt_Buckminster

    Mno, ale o tom ten příběh vůbec není, žejo. Jednak teda poznámka: nikdo nic z žádných knih nemazal (🤷). Ale předevšímtady není řeč o hře, která by měla ambice popisovat rasistickou společnost (jako to dělá spousta RPG a fantasy světů), ale o hru, která propaguje rasistickou ideologii nadřazenosti skutečných etnik jednak očividným příměrem vlastních ras k reálným etnikům, jednak doslovným vyjádřením v textu. Kdyby LaNasa do pravidel napsal: "Rasy ve SFNG jsou stejne jako ty skutečné: některé si *myslí*, ze jsou jiným nadřazené," byla by to jiná. Ale Space Frontiers jsou designované záměrně jako zrcadlo ne světa, ve kterém žijeme (komplikovaný svět plný rozdílných lidí bojujících s předsudky jiných), ale ve kterém by LaNasa s Johnsonem žít chtěli: tedy svět, ve kterým bejt bílej je automaticky super a černoši jsou ohyzdný negramoti. 

  • Skvělý článek díky autorovy. 

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit