Novější Starší

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Proč? Spací vagon - proč? Kalousek v pozadí!
  • Na základě rozvířené debaty okolo tzv. Benešových dekretů se redakci ParlamentníchListů.cz ozval muž, který byl svědkem podle svých slov šokujícího výroku knížete.25.leden 2013 - 10:56 Příběh se odehrál na začátku devadesátých let. Jiří Polanský byl tehdy ředitelem státního zámku Sychrov na Liberecku.Rozhovor se měl odehrát na Pražském hradě v pracovně Havlova kancléře Schwarzenberga. Dnešní předseda TOP 09 tehdy rozmlouval s Margueritte, princeznou z Rohanu, hraběnkou Kottulinsky, dcerou Alaina von Rohana, který byl do roku 1945 vlastníkem zámku v Sychrově.„Několik dní po 17. listopadu 1989 mi večer telefonovala paní Margueritte Rohanová - Kottulinsky, že s napětím a radostí sleduje události u nás v ČSFR, a že do konce roku 1989 určitě opět přijede na Sychrov. To se také v prosinci 1989 stalo. Byla velmi spokojená s vývojem událostí u nás a informovala mě, že vede jednání s vysokými představiteli Nadace Jean Paul Getty Jr. v USA, s nimiž je předjednána pomoc financování obnovy hradů a zámků v ČR za této nové situace. Vyslovila přání, že by o tom ráda osobně informovala pana Václava Havla,“ popisuje serveru Polanský, co stojí v jí psaném dokumentu, který redakci poskytl.
    Ten dále zmiňuje, že přes svého příbuzného, který byl blízkým spolupracovníkem prezidenta Havla v Občanském fóru, se mu nakonec společné setkání podařilo předběžně domluvit. První setkání nebylo přímo s Havlem, ale právě s tehdejším kancléřem Schwarzenbergem.Setkání, kterého se Polanský jako třetí osoba zúčastnil, prý proběhlo v přátelské atmosféře a jeho předmětem mělo být právě předjednání finanční pomoci od zmíněné americké nadace pro české památky. Kníže se podle Polanského nakonec s princeznou z Rohanu domluvil na tom, že se s prezidentem Havlem setká v květnu 1990 na sychrovském zámku.
    „Lidi budou mít problém se nažrat…“
    „Při loučení se paní Margueritte Rohanová - Kottulinsky na pana kancléře Karla Schwarzenberga obrátila velmi naléhavým a osobním apelem: Abyste při vší té práci nezapomínal na restituce,“ vzpomíná Jiří Polanský a upozorňuje, že majetek Rohanů byl v roce 1945 zabaven na základě Benešových dekretů pro jejich kolaboraci s nacisty.
    Schwarzenbergova odpověď podle něho byla šokující: „Margueritto, buďte trpělivá. Přišla doba, ve kterou jsme vůbec nedoufali. Uteče pár let, lidi tady budou mít problém se nažrat, a pak jim bude jedno, co se komu vrátí,“ měl tehdy reagovat kníže.
    Po této události se už prý Polanský přestal k Rohan – Kottulinsky chovat s přehnaným respektem. „Přestal jsem se na ni dívat jako na člověka, který na Sychrově prožil nejkrásnější roky svého života, ale jako na člověka chladného a vypočítavého. Moje letitá vstřícnost a ochota skončila,“ uvádí.Švagr se o navrácení majetku pokusil.
    To pro něho dle jeho slov mělo nepříjemné následky: „Nedlouho nato, na popud paní Margueritte Rohanové - Kottulinské, po intervencích pana Karla Schwarzenberga a Milana Uhdeho - tenkrát ministra kultury ČR, jsem byl z funkce ředitele státního zámku Sychrov odvolán.“O samotné Margueritte Rohanové – Kottulinské, která loni zemřela, se v jisté době šířily informace, že ona sama o případné restituce nikdy usilovat nechce. To však Jiří Polanský v komentáři pro ParlamentníListy.cz vysvětluje jednoduše. „Její otec totiž ustanovil za jediného dědice manžela své starší dcery, tedy švagra Margueritte s dodatkem, že ten následně musí dědictví podělit i mezi ostatní. A její švagr se v devadesátých letech o navrácení majetku skutečně pokusil, i když neúspěšně,“ říká bývalý ředitel zámku Sychrov.„Pochybnosti o kolaboraci její rodiny jsou také neopodstatněné. Existuje několik svědeckých výpovědí pamětníků, že se u Rohanových za války na zámku scházeli nacističtí pohlaváři a například se tam pořádalo několik představení různých technických novinek, třeba televize, a toho se zúčastňovali právě nacisté, pro ně to bylo určeno,“ vysvětluje ParlamentnímListům.cz Polanský.Samotné nedávné výroky Karla Schwarzenberga ohledně sudetských Němců a zlehčování jejich činnosti si vysvětluje následovně. „Jeho postoj k Benešovým dekretům je dlouhodobý a cílený v jejich neprospěch a jeho tehdejší slova k Rohan – Kottulinské to jen potvrzují,“ doplňuje pro server závažná podezření Jiří Polanský.
    • Zkrať to příště, jsi nadbytečně dlhý! *1* Kecičky vaší tetičky,co? Řekni rovnou, vadí mi kníže a tečka.
  • To jsem fakt netušil, že naše středověká drobná šlechta - zemani, - byli vlastně námořníci. To jsme, ale ještě neměli Viktora Koženého, který by těm zemanům rozkradl loďstvo.
  • Názor takového korunovaného blba mě nezajímá ani za mák !!
  • ....na hradě ale i s Drábkem v oranžové vestě a odhazovat sníh. A každou hodinu se hlásit na poště !! Jinak ty dva dobytkové a celá ta zločinecká partaj 09 se nanic nehodí !!!
  • Teď, když vidíme jaký je níže lump, tak je pro nás naprosto nevolitelný.
    • Ano, Zeman = Klaus 2 a proto je nevolitelný.
    • http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/vlada/Toto-se-nemelo-dostat-ven-Svedectvi-odkryva-sokujici-slova-Schwarzenberga-260756
  • Vážení voliči přijďte svým hlasem podpořit ing. Zemana a tím pádem vyjádřit tak nesouhlas s Kalouskovou politikou a jeho deformami. Dobří čeští vlastenci volí ZEMANA.
    • Slušní, soudní a zodpovědní OBČANÉ VOLÍ KARLA SCHWARZENBERGA. *4*

      Lůza, pitomci a zločinci volí Zemana. *12*
      • Trautenberga volí holota !!
  • Českému komunistovi klidně vyhulím ale rakušákovi nikdy!!!
    • Já taky tak!
    • V podstatě souhlasím, ale PROSÍM, NEPOUŽÍVEJTE MOJE JMÉNO NA VLASTNÍ PŘÍSPĚVKY! *13*
      • Já taky souhlasím!
  • Ještě poslední otázka před volbou. Opravdu si myslíte, že Miloš Zeman kandiduje na prezidenta z důvodu, že touží konat dobro? Tak to ho málo znáte *1* . Pro odpůrce KS píšu rovnou, že si to nemyslím ani o něm. Jenom je mi prostě sympatičtější a je volitelný......
    • Zeman nebude žádné zvláštní dobro dělat. Ale pořád je to tisíckrát lepší, než díky KS prodat republiku. Na to už se "náš Kája" tak těší ....Jak dopadnou volby- těsně, kdo ví, ale na něco jste zapomněli - že zvedáte lhostejné, aby raději šli volit Zemana, aby to tu ten knížecí mameluk nepodělal, že už nebude pak návratu. Jinak by Zemana řada lidí taky nevolila. Já sám jsem zrovna takový, nejraději bych k těmhle volbám vůbec nešel. Já vím, že jeden hlas = žádný hlas, ale co když bude záležet na každém hlasu... takže ať už to pak dopadne jakkoli, alespoň si v případě prezidenta Schwarzenberga nebudu vyčítat, že díky nechuti k Zemanovi jsem pomohl tomu mnohem horšímu do sedla...
      • Díky za odpověď i za to, že ta tvá není arogantní a sprostá, jak se tady povětšinou děje. Já, i když si nemyslím že volbou KS přijdeme o identitu a republiku, respektuji názor toho druhého, pokud ten druhý názor skutečně má. Ty názor máš a určitě se nenecháváš ovlivňovat malichernostmi. Moje nechuť k Zemanovi je větší než k Schwarzenbergovi. Tak to máme obráceně. A o tom to je *5*
        • V pořádku, budoucnost buď ukáže, kdo z nás se lépe trefil, nebo v případě Zemana se asi shodujeme, jak by to bylo. Zatím zbývá čekání.
    • Zuzano, velice výstižné. Jeden z těch dvou bude zvolen. Jelikož Zeman je pro slušného a soudného člověka naprosto nepřijatelný, pak není jiná volba než Schwarzenberg a myslet si o něm může každý co chce.
  • Já volím Karla
    • Já taky
      • Já taky
        • Kari je ten pravý, princ a chce nás, má nás dokonce rád! Umíte si představit, že by jiný princ, kníže, šlechtic, monarcha ve světě si nechal udělat placku s čírem a oslovit tolik mladých lidí? Je vidět, že je třída, má rád lidi a nedokáže ho nikdo zesměšnit, protože je pevný v kramflíčkách. Vivat, Kari! *1* Karel von Schwarzenberg na Pražský hrad! Zeman do podhradí na Vysočinu.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
Novější Starší