Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Ono sa nieje moc comu divit. Online trh pri hrach je paradoxne relativne maly. Pocet hracov celkovo narasta, hlavne vdaka prieniku hier do mainstreamovej zabavy ale pocet hracov co su ochotny travit hodiny online v nejakej MMO hre nejak prudko nebude rast. Ostatne to sa tyka aj beznych MP hier.
    Vecsinu trhu si rozchyta zopar velkych titulov a o ten zvysok hracov sa pobije ta zaplava zvysnych titulov. Staci sa pozriet napriklad na RTS. Dlho to bol popularny zaner kym par rokov dozadu prakticky vsetky velke znacky zakapali a ostal len Blizzard so Starcraftom a Warcraftom. Postupne Warcraft odisiel do uzadia a ostal Starcraft skoro bez konkurencie. Dnes su popularne Moba hry (aj ked to nepovazujem uplne za RTS) a clovek by cakal ze na tak velkom trhu kde je iba jedna velka hra. nebude problem aby sa uzivilo este par velkych znaciek, Dota, Lol a v podstate aj Hots zobrali Starcraftu kopec hracov. A to je skoro u vsetkych zanrov a pri FPS je to este drsnejsie, vzhladom na konkurenciu.
  • Teraz sa bavime o ako starych hrach ? Pre mna az tak moc stare hry nebudu tie z okolo roku 2000. Za stare by som povazoval, ked uz sa bavime o PC, 90te roky a o pocitacovom hrani nieco z 8bitov.
    Ano hry z obdobia okolo roku 2000 su problematicke koli DirectX a celkovemu eldoradu 3D kariet v tej dobe. Rodili sa standardy a preto je to docela divocina. Naopak hry z 90tych rokov, vecsinou Dosve, su relativne bezproblemove pretoze nepouzivaju ziadnu akceleraciu a DosBox s nimi nema problem.
    Konzolove hry budu sko problem pretoze mat zachovany a funkcny 20-30 rocny HW nieje celkom bezne.
  • A to jsi nějaký kurátor dobrého vkusu? Já s ním nesouhlasím už jen pro užitou agresivní formu.
  • tie body budu asi len polovica dovovodu. Su to skor ekonomicko technicke.
    Druha polovica dovdov budu skor pocitove.
    a) MMO hry starnu rychlejsie a hlavne inak ako ostatne hry. Dovod je ze pocas zivota sa neustale vyvyjaju - ladi sa gameplay, pridava sa obsah. Vecsina tych hier je dost rozdielna po par rokoch od tej ktora bola vydana (teda po stranke gameplayu)
    b) hraci starnu a tym sa meni aj vnimanie samotnej hry (to plati obecne a nie len pre hry)

    inak k poslednemu bodu 4) by som len pridal ze paradoxne mnohe hry su sandbox a navonok umoznuju hracovy robit skoro hocico, ale prave vdaka grafike a casto krat nalinkovanemu designu ostava dost malo na fantazii hraca ktora je prave neobmedzena. Ked to prezeniem pri textovke si kazdy krat mozem predstavit ten svet ako chcem, pri modernej RPG mam vizual jasne dany a inam sa nepohnem.
  • KrPa
    Spoustu MMO nebo online her taky zabila open beta, kam prisla spousta hracu, pak pustili finalni verzi (koupit a hrat nebo mesicni poplatky) closed, pak jim odesli hraci. vyvojati se chytly za hlavu a pustili to free to play, ale mezitim hrace prebrala konkurence. Wildstar a Defiance jsou nadhernym prikladem a jiste se najdou dalsi podobne hry (Evolve).
  • Ja jsem jeste hral 30 day free trial verzi wowka za casu TBC a shaman v kompletni T6 bylo to nejlepsi co jsem v te dobe videl. Pak jsem s kamosema hral na free serverech a tam jsem si taky dost uzil.
  • nejak mi uniká pointa článku
  • nepopírám že občas problémy jsou, ale většinou se dají obejít. CD/DVD ochrany zásadně řešit crackem. Přestože vlastním třeba všechny originálky Infinity Engine her (Baldury, PT, Icewind Dale), některé koupené víc než jednou, tak je stejně mám stáhnuté na disku z uložto a použiju noCD cracky.
  • U pár her problémy byly a jsou. Např. Indstry giant 2 se neobejde bez patche na nové grafické karty. Entente a American Conquesty mají velký problém s vykreslováním grafiky na nových strojích.
    Další kapitolou jsou procesory s více jádry. Hry těsně před nimí, které vyždovaly jedno silné mají dnes také problém s chodem.
    Teď win 10 blokují oficiální instalace se starými CD/DVD ochranami.
  • Přidávám Gothic :) letos už je to 15 let co vyšel.. a občas si ho ještě přehraju. a taky jsem od té doby nic lepšího nehrál..stárnu.. (25) .. tyjo..tehdy mi bylo 10 a přehrál sem Gothic. přemohl jsem strach ze Stínové šelmy a skřetů..děcka dnes v 10ti letech matlaj prstem po tabletu. *12*
  • nechápu, kdo ti za tohle může dávat dislike, já se s těma bodama ztotožňuju.
  • Ono je hodně herních serií, které se postupem času zdegenerovali a sahnout po X let starém titulu je kromě grafiky často daleko lepší herní zážitek. Případně se nenavazovalo vůbec (např. Black&White 2). OpenTTD je dosud nepřekonaný (vidíme co transport fever). Rollercoaster má plnohodnotné pokračování stále ve výrobě. C&C pro mne skončili s Generals ZH. Hidden&Dangerous 2 a dál nic. BfMiddle-earth 1.
    Těch her je rozhodně hodně a čas letí rychleji že si ani neuvědomuji, že už ty hry jsou často i více jak 10 let staré. Nehledě na to, že se dokopávají další serie. Např. Tropico 4 je lepší než 5. Poslední anno také za moc nestojí... :( Simcity 4 nahradilo až cities skyline a v tom vidím budoucnost, tam se jasně ukázalo, že menší studio přesně ví co hráči chtějí než zdegenerovaný moloch typu EA.
  • Je docela s podivem, jak málo nástupců Ultimy Online vzniklo, myslim tím MMORPG s pohledem shora, jenže dneska je problém spíš s tou mmo částí, dekáda kdy každý dělal mmo už skončila, většina firem si na tom více či méně vylámala zuby a možnosti těch her se na dnešním HW defakto vyčerpaly. Třeba by to mohlo oživit VR, tak za 10 let, kdy si třeba zahrajeme na těch 8k ve fotorealistické grafice, s nějak lépe pořešeným pohybovým ovládáním
  • Paulcz
    Jestli těch 5 her nejsou úplný kraviny tak je dost možný, že přes google najdeš lidi, kteří to hrajou.

    Jenže musíš vlastnit PS1, PS2, PS3. PC stačí jedno a spuštění řeší v případě DOSu nebo W95 emulátor. Zbytek funguje i na Windows 10, samozřejmě se najdou výjimky. Většinou jde o tituly kde byla použitá nějaká ochrana, občas něco nejde nainstalovat díky zastaralému instalátoru, ale dají se stáhnout už rozbalené instalace.
  • nevýhodou PC je zpětná nekompatibilita? No já snad špatně čtu nebo ty jsi uplně mimo. Naopak konzole jsou uplně na hvno, protože ti vydrží tak na 6 her a pak můžeš konzoli i s hrama vyhodit. Dnes není na PC problém hrát jakokouliv hru, který v minulosti na PC vyšla. Ukaž mi hru, kterou dnes nejde zahrát, já jsem takovou ještě nenašel. Je to hlavně pořád podobnou architekturou procesoru. No a i všechny staré konzole jdou hrát na PC díky emulátorům.
  • Paulcz
    Částečně se to snaží zvrátit nezávislá scéna. Vznikají hry jako Day Z a různý podobný věci kde jde o herní zážitky. Akorát je to potřeba hrát na správném serveru. Ono i před cca 10 lety byla např. v UO většina serverů o ničem.
  • Fratus_Sinister
    Stačí otevřít staré SCORE nebo LEVEL a v každém čísle najdu minimálně 5 her, které když sem napíšu tak je nikdo nebude znát.
    Pírátská scéna samozřejmě "pomáhá" i u konzolí, i když trochu jiným způsobem, třeba na emuparadise, kde jsou obrovské databáze her na všechny myslitelné staré konzole volně ke stažení.
    PC má jednu velkou nevýhodu a tou je zpětná (ne)kompatibilita OS.
    Vytáhnu z poličky 20 let starou PSX hru vložím ji do PS1/PS2/PS3 a hraju, to u PC nehrozí. Tam si musím pomoci neoficiálními patchi (pokud jsou) nebo GOG/steam verzí a těch her je jen malý zlomek. Není v lidských možnostech většiny lidí mít doma 5 PC každé s jiným OS pro jinou generaci her.
    Vše má své + a -
  • Fratus_Sinister
    Mám podobnou zkušenost, někdy kolem roku 2002 jsem začal hrát se spolužáky Lineage 2 na jednom nejmenovaném českém neoficiálním serveru :). Hrálo tam zpočátku ve špičce maximálně tak pár desítek lidí, každý znal každého, nebylo to tak anonymní jako dnes. Hrál jsem pak ještě spoustu jiných mmorpg, ale už nikdy to nebylo takové, nic podobného asi už nezažiju.
  • Paulcz
    Určitě by v tom šlo vysledovat několik trendů. Dost záleží na platformě, jestli byla uzavřená, jak moc rozšířená, kdy vznikla, použitelnost atd. Vítězně z toho vychází PC kde dneska už moc neplatí, že by hry úplně mizely v propadlišti dějin.

    PC má spoustu výhod:
    - stále stejná platforma ale s moderním hardware, fungující zpětná kompatibilita (a to i díky proklínanému Microsoftu)
    - komunity, mody, emulátory a fungující multiplayer, dedikované servery, Hamachi (to je ale u nových her, které jsou napojené na online servery problém)
    - vývojáři občas zveřejní zdrojové kódy (JA2, hry od id Software) nebo vznikají celé předělávky (OpenXcom, OpenTTD, Ultima online a další MMO atd.)
    - "pirátská" scéna kde jsou i staré hry stále k mání i když člověk už nemá médium a snahy o oživení prodejů - GoG, Steam
  • 1) mainstreamizace hraní, tj. průměrné IQ hráčů šlo dolů.
    2) komercializace her, tj. hry se dělají pro prachy a ne proto, že pár vývojářů má vizi udělat dobrou hru
    3) snížení obtížnosti her
    4) vítězství formy nad obsahem, což souvisí s rozvojem grafiky

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit