Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Seasons after Fall ma neoslovil. tento rok určite doom, kde soundtrack dokonale ladí s hrou. Ragan je senzačný, civilizácia ma úžasnú hudbu, celkom sa mi páčil aj wow datadisk (legion je 2016 ak sa nemýlim), witcher 3 datadisk výborný, FF15 som ešte nepočul, ale vraj je dobrý.
    radosť vyberať v tejto kategórii. kam človek pozrie, dobrá muzika.
    • homosexual_registered
      doom je ale neživý, pro první místo by musel mít hodně slabou konkurenci.
      • neživý v akom smere? mne príde spolu s raganom ako najenergickejšie z výberu.
        hudba každý vníma trochu inak. mne sa doom páči samostatne a s hrou je to temer dokonalosť. a to má u mňa dosť vysokú váhu, ako hudba ladí k hre. ak tvoria celok a hudba zvýrazňuje kvality hry, tak jej odpustím, že samostatne neobstojí. preto s čistým svedomím dám doomovi prvé miesto aj v silnej konkurencii, ktorú tento rok mal.
        toľko k môjmu videniu a názoru. nechcem tvrdiť, že nemáš pravdu, necítim sa ako objektívny kritik, aby som vedel posúdiť túto kategóriu inak, ako svojimi čisto subjektívnymi preferenciami.
        • homosexual_registered
          v tom, že zvuky tvoří elektronika. Ať už synth, nebo extrémně (tj. žánrově) nakreslená kytara. Možná tam jsou živé bicí, to nevím (na záznamu z live provedení byly), soundtrack jsem neslyšel celý, jen tu ukázku v článku.

          A tyto věci zpravidla bývají velmi energické, to je dobrý postřeh.

          Samozřejmě to není relevantní důvod k tomu, abych mohl ponižovat umělecké kvality, nebo snahu skladatele. Umění si to žádá veliké, ale nesouvisí to až tak docela s uměním hudebním. Pak by i tvůrce zvukových efektů dejme tomu pro původní Star Wars mohl být touto logikou brán za geniálního hudebníka. Což je postavené na hlavu...
          • @regnutá bukva
            S hudebním uměním to samozřejmě souvisí, protože i když někdo hraje elektroniku, tak může používat podobné techniky kompozice jako na živé nástroje. Nebo si myslíš, že u elektra neřešíš tóniny, akordy, tempo, harmonii, kadenci, noty atd.? Samozřejmě, že ano. Zkus Oldfielda nebo Jarreho. Krásný důkaz, že elektronika může být uměním.
            • homosexual_registered
              je samozřejmě trochu hloupé tu obhajovat můj prvotní výrok, protože ten zněl jasně: OST Doom pro mě není umění.

              Ale pravdou je, že tak jsem to nemyslel.

              Pravda je taková, že jsem si včera pustil celý soundtrack vítěze a pak mě děsně naštvalo, že někdo může syntetiku povyšovat nad lidskostí. Proč je taková doba?

              Žánrově je Doom povedený, což o to. Je vlastně příjemné vědět, že je syntetický, protože v díle, pro které byl stvořen, se dějí nelidskosti. Vlastně to skvěle koresponduje s obsahem.
              Jenže samo o sobě to pro mě nemá takovou sílu, jako hudba, v níž cítím člověka.
              A elektronika se dá udělat i tak, že v ní člověka cítíš. Otázkou je, jestli to skladatel chce.
            • homosexual_registered
              souvisí, ale ne docela.

              Neříkám, že elektronika není uměním. Kdes to prosímtě sebral? :)

              Říkám, že zvukový inženýr není hudebník. Ale ze spousty takových zvukových kutilů se hudebníci stávají (nebo naopak), doba si to žádá.

              Na začátku byla zmínka, že Doom nemá živý podkres. To je prostě z mé strany pocitová záležitost.
              Jen jsem se snažil to rozvést, artikulovat... nic víc.
          • z môjho pohľadu to naozaj dosť dreníš, ale nemusí to byť hneď na škodu. ja beriem hudbu viac pocitovo, menej technicky, ty asi opačne. ako hovoríš, pokiaľ sa vedia urobiť kompromisy, tak oba pohľady môžu priniesť osožné veci.
          • jasne, už chápem čo si myslel. priznávam, v tomto smere je mi to šumák. či už živá, alebo synth, platí čo som napísal vyššie. ak to funguje v hre a s hrou, tak to beriem. nikdy som to z pohľadu, ktorý popisuješ neriešil.
            • Podle tvojí logiky nemá smysl chodit na živý kapely, když si to můžu pustit z CD...
            • Spades
              Ale právě proto je lepší soundtrack v DOOMovi, protože se nemusí řešit, že to kapela zahrála dobře. U té druhé hry je to dobře zahraná obyčejná hudba.
            • "Elektronická hudba je vždycky přesně taková jakou ji skladatel chce"

              To je zároveň problém, protože je pořád stejná. Když jdu na kapelu, tak očekávám unikátní zážitek a že do té hudby dá hráč něco ze sebe. Ne jen, že tam pustí nuly a jedničky z kompu...
            • czlukas: Nevím, jestli tě dobře chápu, ale právě u živé hudby narozíl od elektroniky máš kromě kvality kompozice ještě technický rozměr, kde se projevuje umění toho interpreta co hraje na nástroj. Mám dojem, že si pleteš interpreta s reprákem.
            • Spades
              Podle mě by se měla hodnotit skladatelská úroveň, a ne provedení. Potom můžeš elektroniku postavit vedle živé hudby. Elektronická hudba je vždycky přesně taková jakou ji skladatel chce, kdežto živá závisí na hudebnících, ale jelikož se pro hry vybírají ti nejlepší z nejlepších, pak je ta mezera mezi vizí a provedením tak minimální, že podle mě má největší dopad na kvalitu hudby právě skladatel.
            • homosexual_registered
              často přemýšlím, jestli je to mé uvažování správné.
              Dělit to takhle na hudbu a zvukové inženýrství.

              Ono obojí vzájemně prorůstá. Myslím, že je v tom třeba dělat kompromisy. A ten Doom mi přišel hodně... nekompromisní. *4*
  • Pridal bych Legion soundtrack. Blizzard na to ma penize a umi vybrat lidi :)
  • To jde mimo mě. První co vždy udělám je, že vypnu music, nechávám ve hrách jen sound a effects. Takže zbytečná kategorie, to už může být rovnou kategorie best of závěrečné titulky, best of teaser, best of trailer, best of hype atd....
    • Firingo
      To že jsi totální hudební ignorant a neoceníš nakolik kolikrát dokáže dobrá hudba zcela měnit zážitek ze hry nás opravdu mrzí *1*
    • Coffin.Corner
      Ano, pro ignoranty je to opravdu zbytečná kategorie... *4*
    • vypnúť si v hre hudbu je ako vypnúť si zvuk pri filme s titulkami. je to pozerateľné/hrateľné, ale zážitok ide rapídne dole.
      • U Single Player hry asi jo. U MP kterou hrajes dokola jak kolovratek uz to je neco jinyho.
        • to máš možno pravdu. ja na MP veľmi nie som, tak neviem. to, čo hrávam, hrám s partiou a tam hudbu netreba, vadí pri komunikácii.
          každopádne bobek píše o hrách všeobecne, takže ak nehrá len MP hry, tak sa pripravuje o zážitok. aspoň tak to vidím ja.
    • homosexual_registered
      kámo, když už nám odhaluješ tak bolestnou pravdu, tak já taky.
      Vždycky jak vykadím bobek, tak první co vždy udělám je, že si utřu zadek a spláchnu ho.
    • To, že to je zbytečný pro tebe, neznamená, že to je zbytečný všeobecně. Taky nemám rakovinu, ale něco mi říká, že výzkum léku na rakovinu není blbej nápad..
      A to pomíjím ten samotnej nonsense, že u her vypínáš hudbu...
  • za mě je to pecka z dooma a civ6 :-)
  • mother russia bleeds nic?
  • hudba ze seasons after fall je můj šálek čaje, ale přesto soundtrack k no man's sky mě zaujal mnohem víc. hudbu k civilization jsem neslyšel, ale určitě pustím, vypadá to zajímavě. osobně bych volil oxenfree, ale tento výběr je super.
  • homosexual_registered
    tak to je příjemný šok, čekal jsem, že nějakou šanci na úspěch budou mít věci jako Wheels of Aurelia nebo Shadow Tactics, ale ani ve zmíněných pod čarou jsem je nenašel. Což je dobrá zpráva, protože oba soundtracky mají slabá místa – od výherce tedy čekám, že bude jak funkční ve hře, tak i poslouchatelný jako celek bez obrazu a ovladače. Těším se!
  • Jack1947
    Definitivní hra roku bude nějaká indieovka rip, ještě horší snad jak od čtenářů *12*
  • S vítězem nemam žádný problém, ale u me byl bezkonkurenčně TOP last guardian a hudba na konci + epilog. Ve Sluchatkach to proste bylo neprekonano v roce 2016 :-)
  • Klasickou hudbu mám hodně rád, ale tohle fidlování má do ní daleko. Spíš mi to zní jako nějaká irská folková hudba. Výrok o srovnatelnosti s klasikama radši nebudu komentovat.
    • maros.goc
      úplný súhlas, vôbec sa to nepodobalo na klasickú hudbu, skôr na klasický chiptune music prevedeny realnymi nastrojmi, dost slabe
    • homosexual_registered
      tím líp, že ti to tak zní, kk. Možná jsi právě na ukázce prokoukl tvůrcův inspirační zdroj.
      Klas. skladatelé pozdní éry si z lidové tvorby často vybírali (Bartók, Janáček), na tom není nic neklasického. *4*
      • O to nejde, folkem se inspirovali i dřív, ale prostě mi to znělo mimo (bavím se o té konkrétní skladbě v článku). Mimo ve smyslu když vezmu klasiku jako fakt období klasicismu, ne obecně vážnou hudbu. Každé období (baroko, romantismus, renesance...) má nějaké společné motivy / zvuk / nástroje a podle mě v momentě, kdy začneš hodně experimentovat s technikou kompozice a melodiema, tak už to imo není klasika, ale moderna. To, že to hraješ na housle z toho klasiku nedělá.
        • homosexual_registered
          ale ono se právě obecně vžilo ty dva termíny používat ve stejném smyslu: vážná | klasická hudba je to samé. Viz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Klasická_hudba
          Autor článku to určitě myslel jako vážnou hudbu, když napsal klasickou. Jestli ne, tak ať mě když tak opraví.

          Já si myslím, že moderna může prostupovat i klasikou.

          Nebo jak jinak bys definoval ty dva proudy, které vedle sebe nezávisle žijí?
          Myslím tím skutečnost, že se každý rok konají festivaly typu Pražské jaro, že každé velké město má svoji filharmonii apod.
          A na druhou stranu skutečnost, že hudba již na mnoha místech není škrobená, dělají ji i diletantni, anebo i učení muzikanti, ale zkrátka neškrobeně (třeba jazzové koncerty). A zároveň se nejedná o folklór, který tady byl hluboko před škrobenostíí. Obecně tím myslím spíš hudbu, kterou prezentují festivaly jako Colours of Ostrava nebo Pohoda na Slovensku (a ano, samozřejmě dobrá poznámka, tady se občas nějaké kapely s houslisty najdou, ale klasiku to z toho přirozeně nedělá).
          • Ano, vžilo, ale technicky je to špatně. Nevadilo by, kdyby to bylo to samé, ale ono není, protože každé období zní jinak. To je jak kdybych vzal blues, rock, punkrock, metal a všechno dal to jedné kategorie = blues, protože to prostě hraju na elektrickou kytaru, která se zrodila na blues a techniky hry u všech těch žánrů z blues dost vychází. To je nesmysl. Nebo ještě jinak = "klasický" rock. Je progresivní rock klasický rock? Ne. Je punkrock klasický rock? Ne. Je jazz rock klasický rock? Ne. Proč? Protože obsah.

            Osobně to beru tak, že když je ta hudba experimentální, přináší něco nového nebo se jedná o fúzi různých stylů, tak to považuju za modernu / neo-klasiku. Nevidím na tom nic divnýho nebo nekorektního. Kdo by chtěl hrát nebo spíš znovu vytvářet hudbu starou stovky let? Ta už se prakticky jen poslouchá a interpretuje. Spousta hudebníků napříč žánry zkouší nový věci, různý fúze a experimentování s nástroji nebo elektronikou a nehrajou jen ten základ v čisté formě.
    • janchor
      Jak ti to zní ti vymlouvat nemůžu, ale sám jakožto velkej příznivec týhle konkrétní formy slyším u Cruyssena krásně prokompovaný nápady, který jsou chvíli na doslech Schuberta nebo třeba Martinů. Do irskýho fidlání mají skladby typu Transparent nebo skoro barokní Cicadas hodně daleko.
      • Mno, hodnotil sem podle ukázky u článku. Transparent sem si poslechl až teď a ta zní úplně jinak, ne že ne.
      • souhlas s tím, že tohle není žádné vrzání ale kvalitka. i když mne se na tom videu nejvíc líbila ta hudebnice co mela ty nejvetší housle ze všech
        • Firingo
          "Největší housle ze všech" to si opravdu zabil *1* I když na hudebku na základce každý kašle tak snad jste si alespon někdy ukazovali základní hudební nástroje ne? *1*
          • homosexual_registered
            já myslím tedy, že to byl joke. :D
            Tedy doufám... je to dobrý joke. Byla by škoda, aby to nebylo myšleno jako dobrý joke.
        • homosexual_registered
          *1* *1* housle
    • Btw, jinak za mě Doom. Ideální hudba pro akční hru. *1*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit