Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Jack1947

    Já teda jsem čekal 10/10 jsem docela pobouřen a celkem zklamán 😐😬😱

    Takže to bohužel revoluční ani evoluční hra není... RIP!

    • Inquisitor

      Takže stahovat nebudeš jo?

      • Jack1947

        Pobavils ale to asi nééé😛

        • Proc tahle zlodejska *něco* už nemá banán?

          • Jack1947

            Nechápu za co, banán zde má člověk za jiné věci ale nemá smysl o nich moc psát 😉

    • zadna revolucni hra uz peknych par let nevznikla a tohle bohuzel neni vyjimka

      • Jack1947

        Tohle byla spíše narážka na devítky co tu poslední dobou lítali jak na běžícím páse ( ve srovnání s minulými rokmi)

        • Derp_1337

          Když si to ta hra zaslouží, tak proč by neměla dostat devítku??


          A k těm minulým rokům: Jacku, neexistuje žádná komise, která řídí vydávání her, aby každý rok vyšel stejný počet her, které si zaslouží 9/10, stejný počet průměrných her 6/10 a stejný počet odpadu 3/10. Jelikož nic takového neexistuje, tak se dá logicky předpokládat, že ne každý rok vyjde stejné množství kvalitních her. Některé roky jsou prostě lepší, některé horší.

          Příklad? Třeba v roce 2014 vyhrál na Game Awards titul hra roku Dragon Age Inquisition i když kvalitativně to zas až takový zázrak nebyl. Spíš byl problém v tom, že ročník 2014 byl dost slabý. Vyšlo snad jenom 5 her, které stály za zmínku.

          • Jack1947

            2020 nebyl ně+jak extra silný takže bych to "hrál" na tuhle notu. Ne skutečně jsem čekal desítku všechno ta hra splnuje a přesto nedostala.

      • Inquisitor

        Ono je otázkou, jestli je to ještě dneska možný. Už tady toho bylo tolik, že vytvořit něco opravdu revolučního, je čím dál větší problém.

        • Inquisitor

          Bohužel vývoj velkých her, stojí velký peníze. To znamená mít hru co nejvíc přístupnou, aby se toho co nejvíc prodalo. A dokud ty prodeje mít budou, nemají pražádný důvod dát na menšinu hráčů, kteří chtějí propracované mechanismy. A nevodění hráčů za ručičku, aby náhodou nezabloudil za roh. Nebo nedejbože, musel víc jak minutu přemýšlet. To by hra okamžitě letěla do kouta.

        • No, spis by ty hry mely ,,prekrocit svuj stin,,... neco jako novy MS flight simulator. Cely svet, realne mapy, realna doprava...atd. Ale od toho jsou manageri spolecnosti co vydelavaji miliardy aby to vymysleli, bohuzel odvadeji mizernou praci - sice ne co se tyka vydelku, ale urcite co se tyka pokroku.

  • takurcite

    Tak jediné o čem jsem se něco dozvěděl je systém přidělování bodů. A to že takový že nemá na nic moc vliv. Že větší vliv na hratelnost má zvolení za koho budeme hrát. Super atmoška a detaily. Na prd technická stránka kterou budou záplatovat. To se dalo čekat. Dobře tedy a jaký je vlastně ten gunplay? Jaké je to řízení vozidel? Arkádové jak je dnes zvykem nebo tak nějak na půl jako v GTA IV? Recenze jak když mi chlapi v práci popisují oběd. Nechci recenzi hanit jen mám teď asi stejně informací jako včera. Čekal jsem víc od tak očekávané recenze.

    • Duchino

      Ale dozvěděl jsi se, že tam není neslušný sex, jen ten chytrý ;-)

    • Maxianimal

      To víš, deprivace, crunch, potřeba být první... Taky mě to zklamalo.

  • Ma cyberpunk nejakou domovskou platformu ? Myslim tim, ze pokud bych to treba koupil na steamu, aby se mi napriklad jeste nespoustel GOG nebo tak.

    • 0011

      Vím že běžnému spotřebiteli je to u zádele, ale já to kupoval na GoGu hlavně proto, abych podpořil vývojáře, místo toho abych si to přidal do své mnohem větší knihovny na steamu kde si z toho valve ukrojí a neřeším jestli mám 6 klientů nebo jeden navíc.

    • CD projekt má GoG, ale pokud vím, tak ti jsou snad jediní, kteří svoje Galaxy nevnucují spolu se hrou. Tohle až přestane dělat EA, tak si možná zpětně pár her dokoupím, ale naštěstí jednou hlavně CoD a BF a ty už jsou pár let mimo můj záběr.

      • TheGGG

        EA nemá s CoD nic společného...

    • radim.zaty

      GoG

      • jo, koukam...myslel jsem, ze se GOG od CD projektu nejak trhnul, ale asi jsem si to myslel spatne....

  • pepik7777

    No nevim davat 9/10 hre,ktera je zabugovana jako prase,NPC litaji ve vzduchu,zasekavaji se o steny,spatne animace zbrani,rukou a tisic dalsich,ktere sme videli ve falloutu 3-76... s prislibem "vsak oni to snad opravi" kdyz chci penize,musim mit odvedenou praci,v hernim prumyslu se nejak usadlil nazor,ze hra bude OK za pul roku. Ok takze za pul roku to mozna bude tech 9/10,recenzuj hru,kterou hrajes,ne hru kterou bys chtela,nebo by sis prala hrat.

    • Bumtaratabumbumbum

      Vnímej to tak, že Šárce se ta hra tolik líbila, že jí dala 9/10 i přesto, že tam jsou ty bugy. To by pro hráče měla být v podstatě pozitivní věc, protože zrovna u CD Projektu je dost jistota, že ty bugy co nejdřív odstraní a pak už tu hru nebude nic srážet.

    • sankuri

      Ono problem je ze vetsina recenzentu dostala hru bez toho posledniho patche (ted nemluvim o day 1 ten teprve vyjde), jen nektere konzole ho dostaly pozdeji po otevreni pristupu a ti co to porovnavali trvdili, ze to bylo jako noc a den, ze drtiva vetsina tech bugu ktere pred tim meli a o kterych lidi melou porad dokola byla opravena. Samozrejme to nebude bez chyb to snad nikdo neceka.

      • uher

        Hra se má rwcenzovat taková jaká je, ne jaká (asi) bude. Kde bereš jistotu co všechno opraví?

        • Hra se ma recenzovat taková jakou dostane hráč ne?

          • Jako ano. Ale tahle zodpovědnost imho leží na bedrech vydavatele. Ten by měl recenzentům poslat hru, jakou dostanou hráči a recenzenti by ji jako takovou měli zrecenzovat. Pokud CPR poslal na recenze rozbitou hru, je myslíš úplně v pořádku, že ji recenzent takto orecenzuje.

            • unicz

              Tak to je nesmysl, co píšeš. Je plně na redakci, jsou verzi chce testovat. Rozhodně nemají nic nakázáno od vydavatele!

              Tato redakce se dobrovolně rozhodla testovat pre-releas verzi. Tedy nereagovala finální produkt. Je tedy nesmyslné řešit technický stav věcí, který dle všeho nereprezentuje produkt. Min. toto nezohledňovat v hodnocení.

  • Bude od někoho recenze nebo aspoň dojmy ze staré/nové generace konzolí? Diky

    • ales.smutny

      Bude, i HW testy a srovnání, ale na to musíme počkat na launch, dostali jsme PC verzi :)

  • KronosDeret

    Hluboký RESTEKP recenzentce, to musel být masakr.

    Mám předloadováno a velice se těším. Sem s umělýma kukadlama, smart SMG a implantovaným kyberdeckem. 

  • triptich

    tak toto bolo bleskové. úprimne som nečakal, že to dáte takto skoro. klobúk dolu a teším sa na fight club, kde sa dúfam šárka "vykecá" z dojmov z hry s trochou časového odstupu.

  • maros.goc

    ". Zčásti to může být akutním nedostatkem spánku, protože jsem za uplynulý víkend strávila s Cyberpunkem 2077 43 hodin"

    - vikend ma 48 hodin, ty si hrala 43 hodin? ....akoze teoreticky je to mozne, len aka je to potom uboha kvalita recenzie? este si k tomu musela aj pisat recenziu

    ....no to mi pripomina situaciu ked v SCORE recenzovali Deus Ex Invisible Wars a mali na to len par hodin pocas noci, aby stihli uzavierku ....

    • Derp_1337

      Hrát v kuse 43 hodin se dá snad jenom na nějaké LAN party, kde se dopuješ energy drinky a chlastem 😂

      Určitě v tom harmonogramu byly nějaké pauzy. Ale i tak slušný výkon.

    • nikdy jsi neslyšel o přesčasech?

    • triptich

      ty si v robote nikdy nestíhal termín? práca pod časovým tlakom je v mojej profesii (stavarina) základ, bez ktorého sa pracovať nedá. partnerka je lekárka a bežne dáva 24-36 hodinové smeny 1x týždenne (lekári tomu nadávajú služba).

      trúfam si teda tvrdiť, že šárka je dosť "ostrieľaná" recenzentka na to, aby zvládla napísať kvalitnú recenziu v takto šibeničnom termíne

      P.S.: je to mladá krv, sotva vyliezla zo školy. takýto víkend musí dať s prehľadom.

      • maros.goc

        Šárka z tej hry videla ani nie polovicu a už písala recenziu...

        • triptich

          príde na to. ak je pravda (čo predpokladám je), že má dohraný hlavný príbeh a cca 50-60% sidequestov, tak je to na recenziu dostatočné. dá sa viac, ale ruku na srdce, koľko recenzentov dohráva hru "na platinu", pred vydaním recenzie?

          hry sa recenzujú na hlavnú náplň a tú šárka podľa slov redakcie prešla.môžeme sa samozrejme baviť o tom, či "prešla", alebo preletela, ale to je už na svedomí recenzenta a jeho schopnostiach.

        • Jevo83

          Keby kazdy recenzent cakal s recenziou az tu hru 3x dohra a splni 100% tak by sme citali tak 5 recenzii rocne ... cim nehovorim ze recenzia je top, trochu z nej citit ten zhon

    • Ristoro

      Souhlasím, že je rozdíl hrát hru rozkouskovaně po částech, kdy se člověk maximálně soustředí například 2 hodiny v kuse a nebo když hraje na 1 zátah například 10 hodin v kuse.

      Ale co si budem povídat, každý herní web chtěl stihnout embargo, nedivím se jim :).

      • triptich

        ja to mám naopak. najmä príbehové hry si rád užívam v intenzívnych, viachodinových seansách, nie rozkúskované na veľa krátkych úsekov. bez problémov vydržím 10 hodín v kuse hrať (ak ma hra chytí) a mám z hry viac, ako keď si ju dávkujem po malých kúpskoch. takto som si pokazil prvú hru Dead cells, keď som hre venoval strašne málo času a na dlhú dobu ostala odložená ako nezaujímavá.

    • ales.smutny

      Ano, řešili jsme, kdy má smysl recenzi psát a kdy ještě ne. Když je hra dohraná a na ukazateli side questu je 60 %, tak jsme dospěli k tomu, že můžeme. Zbytek jsou tvoje dohady a nepodložené urážky o "ubohé kvalitě". Samozřejmě si můžeš napsat recenzi na svůj blogýsek, kde budeš mít 100 % achievementů a všechny konce za všechny origin stories. Někdy v únoru... Opět bych ti doporučil trochu pokory...


      • Duchino

        Mažu záložku, mějte se tu pěkně.

      • maros.goc

        Po prvé, nikdy nie som pokorný k nikomu. Po druhé, áno, podľa mňa je recenzia z obsahovej stránky úbohá, nakoľko recenzentka ani zďaleka neprevetrala hru ako by mala. V únoru? Prečo? Ak by dala sidequesty na 80% a rozohrala hru tak 3krát, aby videla dopady rozhodnutí, aby vedela povedať, či rozhodnutia majú fakt zmysel a či ten RPG systém má vôbec zmysel (to by musela hrať na najvyššej náročnosti, prirodzene), tak by sme tu jej recenziu mali budúci týždeň....

      • iSpirit

        co ta pejorativa? To mu neumíš říci slušně? A co ten blogýsek? Aneb jak se shodit, co?

        • ales.smutny

          To není urážka, jen

          A) je to podruhé v krátké době, kdy se naváží do autora aniž by danou hru hrál nebo měl relevantní poznámku

          B - Z názorů nejde než usuzovat, že nemá zkušenosti s psaním pro nějaké profesionální médium. Nic osobního. Pěkný večer :)

          • maros.goc

            A - relevantné poznámku som mal = Ako je možné dôkladne zhodnotiť veľké RPG, keď hru nevyskúšala ani z 50%?

            B - Môj názor je, že hry sa majú skúšať komplexne, než sa píše recenzia. Čiže to je zlý názor, ktorý nemá opodstatnenie?

            • Derp_1337

              Když autor napíše recenzi až v momentě, kdy to má úplně celé projeté i včetně vedlejší úkolů, tak se objeví čtenáři, co si stěžují, že to je "pozdě" a na zahraničních webech recenzi měli dřív.

              Když autor napíše recenzi, co nejrychleji, ať se to stihne ještě před vydáním, tak se objeví čtenáři, co si stěžují, jak si recenzent mohl dovolit napsat recenzi, když to nemá projeté na 100%.

              Některým lidem se prostě nikdy nezavděčíš.

            • Jevo83

              B - treba si uvedomit v akom mediu citas recenziu. Od internetoveho portalu, z pohladu novinarciny, exkluzivity, rychlosti prinesenej informacie a poctu kliknuti kvoli reklame musis mat ine ocakavanie ako od napriklad papieroveho media, ktore ide viac do hlbky a netrpi natolko nutnostou mat vsetko ready uz v "day 1" a moze sa sustredit na napr mesacny cyklus. ... kebyze games prinesu recenziu napr o tyzden neskor, moze to znamenat usly zisk na reklame, ktory si pripise konkurencia.... holt, az sa najde filantropicky miliardar, ktory sa rozhodne nezistne a pausalne financovat games.cz ako svoju zalubu, tak bude aj viac casu na clanky v takychto specialnych pripadoch ako cyberpunk :)

      • renoraines

        Bez urážky, ale nakolik může být kvalitní práce člověka, který před jejím výkonem měl výraznou spánkovou deprivaci? Neříkám, že Šárčina recenze je nekvalitní, ale nebyla by přece jenom ještě lepší, kdyby na to bylo více času a mohl by jí napsat výrazně odpočatý mozek?

        Já zcela chápu záměr. Díky první recenzi v česku budete mít hodně čtenosti. Nicméně, musíte počítat s tím, že spoustě lidem takovéto "rychlo-recenze" nebudou připadat dostatečně důvěryhodné. Osobně já raději dám větší váhu magazínu, který vydá recenzi například v den vydání.


        • Vyjít to v den vydání, tak se zase kafrá, že je to pozdě a že jiné weby recenzi dávno mají. 

          • maros.goc

            To nie je pravda. Stačilo spraviť to, že sa napíše recenzia WORK IN PROGRESS, ako to často robia zahraničné weby, keď nie je dosť času na hĺbkové zrecenzovanie hry do padnutia embarga. GAMES to mohlo tiež takto spraviť a udeliť hodnotenie tak o týždeň s tým, že včera by vyšla predbežná recenzia.

            • Bumtaratabumbumbum

              Tak to je, podle mě, možná to nejhorší řešení. Ještě že se Aleš k něčemu takovému neuchyluje.

        • Já tomu opravdu moc nerozumím. Šárka píše, že hře dala přes 40 (!) hodin, než ji recenzovala. To vám přijde málo, a proto je to rychlo-recenze? Nebo je to tím, že Šárka zvládla recenzi napsat za den a máte pocit, že tím utrpěla kvalita? Tzn. Pokud by tam tento časový údaj nebyl, poznal byste, že je něco na této recenzi "špatně"? Spíše mi přijde, že je poslední dobou oblíbené kritizovat něco, co bylo dříve obdivováno a uznáváno. Recenzentka hrála více jak 40 hodin, chudák spala jen pár hodin a přesto dokázala napsat velice kvalitní recenzi... Opravdu vám tohle přijde jako důvod si na cokoliv stěžovat? Pokud by recenzi vydali až s datem vydání a znění by bylo naprosto stejné, byli by všichni spokojeni? Už asi začínám být starý.... 

          • renoraines

            To že recenzent spal jen pár hodin není žádné hrdinství. Odepírání spánku je opravdu vážný hazard se zdravím. To, že se to dříve obdivovalo je samozřejmě naprosto špatně.

            Ať si to dělá každý jak chce, ale vzhledem k tomu, že se tu pohybuje spoustu mladých lidí, bylo by dobré takové věci jako "spal jsem minimum a hrál maximum" nijak neoslavovat a v recenzích to nezdůrazňovat.

          • maros.goc

            Ale veď ako za 40 hodín môže zrecenzovať hru, ktorá podľa vývojárov trvá až do 100 hodín a to prosím len jedno prejdenie, do ktorého nie sú započítané opakované hrania s inými rozhodnutiami a iným dopadom? Fakt ti stále tých 40 hodín pripadá dosť?

            • Bumtaratabumbumbum

              Pro typického průměrného hráče (tedy běžného čtenáře = největší skupina čtenářů) by to bylo stejně v podstatě nerelevantní, protože většina hráčů to bude hrát jednou a pravděpodobně ani ne na 100%. Tvůj přístup je sice prima, ale Games.cz by to jen zvedlo náklady (bylo by potřeba autora zaplatit za tu práci "navíc") a k tomu by to pravděpodobně vedlo k odložení vydání recenze a tím pádem by se skoro určitě snížila čtenost článku a web by tak přišel o zisk z reklamy. Zkrátka by to byly náklady navíc, a ta přidaná hodnota by byla při nejmenším diskutabilní.

          • Hidden

            Asi tak nejak. Tady se kafra neco o kvalite recenze ci dokonce recenzenta, ale jeste jsem nevidel jediny padny argument, ktery by to nejak podporil. Za me je recenze dobra, obsazna, ma dokonce i veci ktere v recenzich casto nevidam (zhodnoceni zvuku, na cem to bezelo, atd.) a ze byla v teto kvalite napsana v tak sibenicnim terminu je spise ke cti recenzenta nez naopak.

            Ja jsem osobne spokojen, proste za danych podminek fajn prace, takze jeste jednou diky. :)

        • ales.smutny

          Ani v den vydání nebude mít Day 0 update. Co se týče práce Šárky, mám v ní naprostou důvěru. Pokud by se na to necítila, klidně vydám recenzi na konci týdne. Je to o komunikaci a posouzení situace. Já jsem třeba "stařík", který by to nedal. Šárka se na to cítila, cítila se i dnes na recenzi a já nemám nejmenší důvod jí neduvěřovat a odvedla skvělou práci.

          • Bumtaratabumbumbum

            Však i ve Fight Clubech se už několikrát říkalo, že někdy autorovi psaní recenze trvá a nenapadá ho, jak trefně formulovat myšlenky, a jindy zase mu to všechno hned sepne a recenzi vysolí na jeden zátah. Šárka odvedla dobrou práci, recenze krásně nastiňuje atmosféru ze hry, aniž by toho prozradila čtenáři tolik, že už by pak neměl radost z objevování hry. Vůbec ty komenty tady neřešte, lidi už jen neví, na co si ještě stěžovat.

    • cms.sarka-tmejova

      Dostahovala jsem v sobotu v jednu ráno, hrála, šla si lehnout v sedm, vstala v 10, pak hrála nonstop s přestávkami na kafe, jídlo, jednoho šlofíčka a vychlazení hardwaru až do pondělní druhé ranní. Recenzi jsem psala dnes přes den a ubohá mi úplně nepřijde :) Nejen herní vývojáři někdy crunchují.

      • maros.goc

        Ok, tak moje otázky. Samozrejme, nemusíš odpovedať.

        - Koľkokrát si hru prešla, aby si vedela zhodnotiť dopad rozhodnutí?

        - Fakt si presvedčená, že z polovice prejdených sidequestov vieš dostatočne dobre odhadnúť ich celkovú kvalitu a taktiež vplyv aký majú na príbeh? Sidequesty tu totiž podľa iných recenzií ovplyvňujú príbehovú časť.

        - Skúšala si hru hrať aj na najťažšej náročnosti, ktorá samozrejme vyžaduje iný prístup hráča ku skillom, atď - Narážam na tvoju poznámku, že skilly ani gear nemajú vplyv.

        Akože prepáč ale ja osobne by som sa neodvážil vysloviť známku tak komplexnej hre bez toho, aby som vedel na tieto otázky odpovedať.

        Čo sa týka slova úbohá. Nemyslel som kvalitu textu ale kvalitu obsahu, toho, čo tá recenzia vlastne o hre hovorí.

        • Derp_1337

          Maros. Díky za tvůj názor, ale už by to stačilo.

          Pokud si v recenzi nenašel odpovědi na informace, které tě zajímají, tak si je můžeš najít na internetu. Doporučím ti třeba http://GoogleForIdiots.com/

        • Jevo83

          Maros nechapem preco do Sarky skaces v tolkych prispevkoch. Mas nejaky svoj nazor a predstavu a nikto ti to neberie, ale trochu mi to uz pride neslusne. Jej sef je s jej pracou spokojny, ty nie si, treba sa posunut dalej :) ja som pisal pred rokmi recenzie pre slovensky herny portal a mozem ti povedat, ze 40 hodin je kralovsky objem odohraneho casu, podla ktoreho sa recenzia bez problemov da napisat. Herny novinar si nemoze dovolit mesacne stravit 2x 150 hodin pri dvoch hrach a napisat 2 texty. To by si viac zarobil predavanim NotaBene v podchode alebo dokladanim tovaru v supermarkete. Ja chapem Tvoj postoj k tomu celemu, ale je to trochu odtrhnute od reality toho, ako funguje tento typ businessu.

      • Teda, já si zamlada taky pár herních maratonů střihnul, ale dneska už bych místo přestávek na kafe potřeboval nejspíš přestávky na kokain. Každopádně mi z toho vychází jedna podstatná informace. Pokud je někdo ochoten nacpat do hry za víkend 40 hodin a pořád se k ní chce vrátit, bude to asi hra velmi dobrá.

    • Většina lidí to nebere tak doslovně a za začátek víkendu počítá když v pátek vypadnou z práce. A to je pak těch 43 reálné "v pohodě" pokud opravdu neděláš nic jiného.

    • Hidden

      Zapocitej minimalne i kus patku a pripadne i pondeli. Ale jinak to svedci spise o kvalitach redaktorky, ze se dane hre snazi maximalne venovat, nahrat co nejvice to jde i na ukor vlastniho pohodli, jen aby ji mohla co nejlepe zhodnotit, ne? Ja Sarcin vykon naopak ocenuju.

      • maros.goc

        Nemyslim si. Praveze ja za tym vidim uponahlanost s tym ze musi stihnut padnutie embarga.

        Zase nerob z nej hrdinku, veď len hrala hru niekoľko hodín vkuse. Skôr si myslím, že sama si nemyslí o sebe nič, že dokázala niečo neuveriteľné.

        • Hidden

          Jinymi slovy chces rici, ze hrat 43 hodin v prubehu par dni je podstatne horsi a ma to naprosto katastrofalni dopad na kvalitu recenze nez hrat rekneme mesic hodinu ci dve denne? To jiste ne... ;)

        • Maxianimal

          Souhlasím. Na mě to taky působí "musim to spíchnout rychle, hlavně ať jsme první". Člověk po 12ti hodinovém hraní má jiný vnímání, než když je čerstvý.

          • Bumtaratabumbumbum

            To je přece hrozně individuální. Jednak má každý tu hranici jinde (já mám třeba kamaráda, co celý život spí v noci jen čtyři hodiny a nejen, že mu to stačí, ale déle to ani nedokáže) a jednak Šárka psala, že hru dohrála v pondělí asi ve dvě ráno, předpokládám tedy, že se pak šla ještě vyspat a recenzi napsala až po tom, co si dostatečně odpočinula. Navíc ani to psaní recenze určitě vždycky neprobíhá stejně. Někdy to autorovi bude trvat, než si utřídí myšlenky, a někdy ho posedne múza a recenzi má hotovou raz dva. Ve starších Fight Clubech se o tom několikrát bavili.

  • OmarKarib

    Trochu se děsím, co to udělá s base PS4 a jestli se to přehoupne přes 25fps. 

    • Proboha, všichni, co zažili předchozí generaci, ví, že 23 fps nabídne ten nejlepší filmový zážitek. Lidské oko stejně víc nevidí ;)

      • 1, je to 24 fps, ne 23

        2, filmový zážitek? ano. herní? ne.

        • Derp_1337

          24fps samo o sobě není "filmový zážitek". Rozdíl je především v jiné technologii, kterou se natáčí film a generuje scéna ve hře.


          U filmu se při natáčení používá čočka, která je otevřena po určitou dobu, aby se obraz "vypálil" do pásky (a nebo jiné médium pro uložení obrazu). Trik je v tom, že, jak je ta čočka otevřena "delší" dobu (pohybuje se to v řádu milisekund), tak se do pásky vypálí i drobná část pohybu na scéně. Když se pak těch 24 snímků za vteřinu sečte, tak to není jenom 24 statických snímků, ale obsahuje to i část toho pohybu mezi snímky. Proto vzniká celkem slušný obraz.

          Zatímco grafická karta vyrenderuje jenom jeden konkrétní statický moment ve hře. Aby se vytvořila iluze pohybu, tak je potřeba, co největší počet těch statických snímků. Čím více fps, tím lépe.

          Sice ve hrách existujou technologie jako MotionBlur, ale jedná se jenom o primitvní rozmazání ostrosti obrazu, aby to jako simulovalo ten pohyb. Jenže výsledky jsou většinou nedostačující. Některým lidem to dokonce vadí.

          • Pěkně vysvětleno. 👍


            Jen dodám, že se to svého času krásně vysvětlovalo ve hře Portal. Stačilo udělat dva portály nad sebou a hodit tam bednu. Která postupně nasbírala rychlost. Pokud byl zapnutý v-sync. Byla na každém snímku vidět úplně ostře v jiném místě a spíš si tam tak blikala, než aby se pohybovala. Pak v reálném světě natočit rychlé driblování míčem tak, aby konce jeho trajektorie byly mimo záběr. A porovnat video s hrou.

      • 1, je to 24 fps, ne 23

        2, filmový zážitek? ano. herní? ne.

  • TheGGG

    hra bude ok a asi si ji zahraju, je tam koneckonců Keanu, ale žádné velké nutkání nemám. Až budou venku testy frameratu, tak se rozhodnu, na jakou platformu to koupím a to už snad budou opraveny i všechny ty chyby.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit