Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • kickasl
    nejradsi bych victorii 3, tohle si urcite taky zahraju, ale asi pockam na datadisky, zatim mam rozehranou victorii(uz asi po milionty a porad bavi)
    • Hmm, no tak ted hraj EU4 a az vyjde Victoria 3 (myslim, ze bude urcite, kdyz dvojku sef Paradoxu nechtel vubec delat, vsadil se, ze se nebude prodavat a nakonec si musel oholit hlavu, protoze to byl opravdu uspech) tak si prenes savy :)
      • kickasl
        toho asi nevyuziju... s kym bych pak valcil? jedine ze bych si dobyl celej svet, ono v kazdy hre samostatne jde udelat ze sebe obrovskou velmoc a jeste to spojit...
    • Pilgrim66
      Jak zvláš ty miliony revolucí? Ja to pak vzdal, každou chvíli jsem měl všude v provinciích komouše a podobnou verbež kující na mě revoluci, takže jsem dopadal tak, že jsem musel mít v každý provincii armádu. (Hrál jsem myslím, za Uruguay)
      • kickasl
        s prvnim datadiskem se to opravilo... bez nej to bylo opravdu nehratelny v pozdejsi fazi
      • Myslis ve dvojce? No jednak na to byl MOD a pak to bylo opraveno i ofiko patchem.
        • Pilgrim66
          jj, ve dvojce.

          Aha, ja si rikal, ze je to nejaky sileny. Porad vrazdit tisice rebelu a revolucionaru. U nekterejch provincii jsem mel pocit, ze sem je snad musel vylidnit.
    • Magister_Peditum
      Jo, novou Victorku bych bral. Teď mám rozehraný Rakousko a vždycky mě baví, když zatápím Prušákům. *15*
  • Hra je to výborná, ale má několik nedostatků, hlavně co se týče chování NPC během války. Popis je na delší lokte, ale zkrátím to, Francie prohrávala dvě obranné války a vyhlásí si třetí.
    Navíc místo aby si bránila jižní provincie proti Španělsku, napochodovala do Maďarska kde mi zbytečně obsazovala provincie (byl jsem Čech a válčil s Francouzi proti maďarům a Španělům)

    Systém obléhání je taky nešťastný. Hod kostkou určuje stav obléhání? Opravdu? Jako fakt?
    • A úplně jsem zapomněl ještě na jednu velice "logickou" věc. Jak můžeš změnit kulturu provincie tak snadno? během několika let díky diplomatic poweru se obyvatelstvo dobrovolně vzdá své kultury? WTF?

      Na druhou stranu u core je tenhle systém dobrý, ale u kultury mě poněkud zaráží..........
      • Já se klidně vsadím, že ten proces ve hře podléhá nějakému parametrickému systému, který zohledňuje hromadu faktorů. Takže ve střední Evropě to uděláš snadno, ale s nějakou historicky nekompatibilní kulturou to bude na stovky let, jestli vůbec.
        Je třeba pamatovat na to, že v Evropě se nacionalismus začal projevovat až v 19. století, národní státy vznikly až ve dvacátém. Žádné ostré hranice mezi kulturami a národy tu neexistovaly. Oprávněná výtka by měla směřovat spíš na to, že kultury jsou takto "jednorozměrné". Chtělo by to komplikovanější systém s více stupni volnosti, aby to lépe reflektovalo prolínání. Třeba v EU5.
      • U te kultury je dobre nezapomenout na skutecnost, ze je potreba splnit i dalsi pozadavky, tusim nabozenstvi? Kdyz uz se volba naskytne, je to pravda otazka par let, ale dopracovat se k jeji aktivaci neni vzdy tak snadne. A spis nez ze by cesti vidlaci z po par letech bavorskeho natlaku zacali vsichni nosit kozene kratasy a mluvit legracni nemcinou, tak to ma zrejme naznacovat zvyky elity, uredni jazyk a tak. Viz germanizace u nas.
  • Hrál jsem za Rakousko, měl jsem velké příjmy z obchodu, který jsem rozvíjel, tak jsem začal pomalu budovat armádu, jenže v tom momentě přišli Ottomani s 2x větší armádou a moje pečlivě budované království je fuč, tohle na těchto hrách nesnáším :(
    • Keyz
      Proto bych něco z moderní doby. Tohle by se nemohlo stát.
      • Jo jo pokud vím tak se ted dělá nový hearts of iron z období studené války od roku 46-91 osobně se na to opravdu těším
        • kickasl
          east vs. west... ono se to hearts of iron nejmenuje a doufam, ze i ta hratelnost bude trochu jina, HoI me snad jako jedina parox hra nebavil, ale na EvW se tesim
    • To já zase miluju, pamatuju si když jsem hrál v CK 2 za králoství Wales, a už jsem měl půlku Anglie, když mě znovu sjednocené Norkso spolu s Demarkem rozprášily, nebo za Irsko kdy jsem dobyl Skotsko a pak si mě podala Anglie :D . Momentálně hraju zase za Irsko a mam i Wales :) anglie ještě nevznikla a momentálně tam mam válku 3 "Králoství) Jorvik ( což není králoství, ale vlastí půlku Anglie), Skotsko a já jako Irsko a Wales :) .
    • tomocz
      to mi připomíná mojí epizodku z CK2... po dlouhé válce se mi podařilo osamostatnit České království z područí Svaté říše římské... co však čert nechtěl, asi po 30-ti letech si na to Němci vzpomněli a rozdrtili mě asi s 50k vojáků. A aby toho nebylo málo, za dalších 20 let se objevili Osmani s 300k vojáků a zničili nás všechny :D
      • Rofl, na Osmany se netěšim :D i kdy jsem v Irsku a teprve bude rok 1k :D tak se na ně fakt netěšim :D
        PS: Svatou říši římskou ještě tam nemam, ale mam tam už králoství Germany.
  • Je pravda, že starší kusy jako HOI3 či EUIII jsem bezskrupulózně stáhl, nicméně mi natolik učarovaly, že jsem si CKII koupil a EU4 dokonce předobědnal. Ani u jednoho jsem nelitoval, nicméně to pravé ořechové příjde, až se objeví kvalitní major-overhaul mod.

    Každopádně nový obchodní systém se mi líbí, nezávisí jen na tom, kam svého merchanta pošlete, ale kolik a jaké provincie v okolí obchodního centra vlastníte, jakou máte obchodní sílu apod. Kouzlo systému je ale v tom, že čím více obchodních center v jednom toku zboží ovládáte, tím víc vyděláte. Portugalskou obchodní trasu z Indie kolem Afriky byste těžko simulovat lépe, než se současným systémem.
    Nicméně je pravda, že časem se boj o obchod mění ve spam Light ships, které zvyšují obchodní sílu v daném centru.

    V recensi mi chybí zmínit obrovský potenciál pro mody, protože hry Paradoxu jsou v tomto ohledu nadprůměrné. A to nejen díky přístupu samotných developerů, ale faktem, že velká část herního obsahu je uložena asi v milionech textových dokumentů, které jen čekají, až si s nimi začnete hrát a upravovat je.
    • Předobjednal. *sype popel na hlavu*
  • Rhulad
    Kdybych si občas nějakou novou hru nezahrál a soudil jen dle recenzí tak zažíváme herní renesanci.
    • Magister_Peditum
      Tohle je celkem oprávněná devítka. Můžu doporučit.
      • Zayl
        Jo, je docela smutné jak je to hodnocení devalvované po té komedii co tu probíhá v posledních měsících.

        Pro stratégy jasná koupě, ačkoliv nechci vědět kolik zas bude DLC...
        • smejki
          Přesně kvůli DLC politice si počkám tak rok. Stejně potřebuji dobýt Asii, Afriku, Kus Ameriky a možná trochu Evropy za Japonsko v EU3, tak co *1*
        • Inquisitor
          Já si ještě tak rok počkám, zatim mi vystačí trojka Complete Edition.
  • Další level šílenství? Beru. Už mám ve frontě hry od Paradoxu, které mi samy o sobě vystačí na takových 10 let.
  • Pete.palis
    Ten orchestr *14*
  • hrál jsem, hra je to povedená, jen malá výtka k tomu obchodu (je to zmíněno v recenzi, ktomu bych ještě dodal, že ty obchodní uzly jsou napevno dané a není možné je měnit) a nevadilo by mi, kdyby to bylo trochu víc hardcore...systém panovníka není špatný, ale cítím se ochuzen o některé funkce, které by se skutečně hodily.....například bych ocenil možnost hýbat s daněmi
    • V době války můžeš vybírat válečnou daň, ovšem není moc populární *1*
      • smejki
        v EU3 jsem kolikrát zůstal ve válce s nějakým slabým otrapou jen pro tyhle příjmy *14*
        • No já se jim snažím vyhnout, protože brutálně zvyšují válečné vyčerpání a pokud nemáš schopného vládce, který by je v době míru snižoval, tak se ti také může lehce stát, že dalších 5 let po válce nebudeš prakticky schopen vybudovat jakékoliv vojsko nebo flotilu kvůli enormní prodloužení rekrutovací doby. Takže pozor na to *1*
  • Čeští Jagellonci jo? *3*
    Jinak musím pochválit autora, po dlouhé době recenze, která mě navnadila ke koupi.
  • Vitekb
    Kolik DLC k tomuhle plánují? Zatím kupovat nebudu, nechci dopadnout jak s CKII.
    • :D t ochápu, já jsem si koupil CK 2 až před nedávnem a to ještě nemam koupený export do EU a ani ten customizátor jmén a zemí ( ten customizátor si asi dokoupim). U EU4 si počkám na to až vyjde pár DLC a pak si to asi koupim, mezitim si budu hrát CK2 :D Nevim proč, ale u her od Paradoxi mi vůbec nevadí absence bitev, a to CK2 mam za tu krátkou dobu co to mam už hodně moc nahrátý :)

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit