Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Na tejto hra ma štve, že občas je strasne moc nadiktovana dopredu a ja sa cítim len ako divák prehrávajuceho národa.
    Ostatne bude asi chyba v tom, že hned na uvod som sa rozhodol za Etiopiu dobyt svet (aspon ten moj) a nevedel som co všetko sa tam k tomu píše a teraz mi je uz luto ju hodit cez palubu. A Ten tech level a vobec znevyhodnenie je tak strasne brutalne, že až no. Ako jediny krestansky ešte kt omu ortodoxny stat siroko daleko (a daleko teda nevidite, vlastne vidite len etioopiu) vas každy nenavidi, a vsetci vas chcu znicit. takze ziadna diplomacia neni mozna, tech level maju arabaci o 5 bodou viac takze mi kldue 5K armada zhumpluje moju 15K a ja s tym realne nemam vobec co spravit. mozem tak dufat ze mi zase nevyhlasia vsetci (naraz) vojnu a ze z nej nejako vyviaznem, realne ale nemam moc moznosti co spravit, vlastne len cakam na doby kedy bude lepšie, ale u mojich nepriatelov (šetci naokolo) je stále lepšie 3x rychlejsie ako u mna, takze je to zase raz v hajzli :D

    Dá sa vobec za tieto neeuropske národy vobec niečo spravit, aby smo sa pohol dalej ?
    • Přesto, že to tak v posledních dvou dílech moc nevypadá, snaží se Paradox alespoň zčásti držet historických reálií, takže za Etiopii opravdu svět takřka určitě nedobudeš. Ostatně, dovedeš si představit, jak před 600 lety izolovaná Etiopie dobývá Afriku a Evropu? To je trochu utopie. Na druhou stranu Mongolové také dobyli půl světa...
      • No chápem, že sa snazia držat historických ralií, ale myslim že tu zavladla trochu neznalost, čo chápem, že nemožu poznat historiu kazdej krajiny, vsakze a všobecne o afrike panuje predstava ze su to zaopicníci, vzdy boli a bodka, kdezto etiopia zase až taky zaopicníci neboli. Stavali normálne mesta, mali velke chrámy, existuje v nej tretia najstarsia cirkev sveta (po indickej o ktorej nik nevie a koptskej) Vojaci nosili uz davno pred zaciatkom hry kruzkove zbroje a boli relatívne dobre ozbrojený ason na africké poomery, ale hra ma rovnaky meter pre etiopiu ktora bola niekde uplne inde a posledne kongo kde chodili so suknickami z travy. A to ma tam stve, ze ked mam platit cca 3x tolko za technologiu co susedia tak tam fakt neni extra čo vymysliet. Keby ty moji vojaci boli aspon lacnejsi, ale kedze mam zlate bane a inflaciu tak za nich platim este raz tolko ako susedia za 3x lepsich
        • po dlhých a ukrutných vojnách som to dokázal! Etiopia pomaly dobija (arabsky) svet :)) trebalo ale necakat a rovno ist donich kym nemaju tak velku technicku prevahu, takze ked som sa na nich z noveho zaciatku hend vrhol pohlave tak to i spravny sposobom vedenia zakernej diplomacie (Ale ano jasne pridem do koalicie na mršinu - Nie nie uz mam dost do boja ma nedostanete!) tak to celkom zaujimavo ide, i ked v realnom boji by ma rozprasili na chudaka a vratil by som sa spet do osady a vládol kravám :D Ale na to tu mame predsa vazalou ktory bojuju za mna :D a vždy ochotne (i ked s vecnou nenavistou) pribehnu do boja, aby som to ja uz len zabral (a mal kde kozy a tavy pást) :)
  • Ahoj, má to prosím českou lokalizaci?
    • Čeština je až do verze 1.7. Pro 1.8 a novější už nebude.

      Ke stažení http://hoi.jajjun.com/
    • ne a nejspíš ani nebude, textů je ve hře dost, ale dá se v tom orientovat i v angličtině, jen to bude trošku dýl trvat :)
  • zdravim. som fanusik civilizacie ktoru hram od uplne prveho dielu. EU od paradoxu som nikdy nehral. viete niekto poradit resp. porovnat s civ5 alebo inymi dilemi v com je to podobne? rozmyslam to kupit. cital som recenziu no moc som sa z tade o mechanikach nedozvedel. skusal som pozriet tie videa pre zaciatocnikov co tu niekto hodil, no zda sa mi to trosku komplikovane... viete niekto poradit co ma skusenost s civ a hodit nejake porovnanie, ak bude cas? vdaka
    • Urcite to kup. Civilizace je pro me nejlepsi hra "ever". EU4 je dost jina strategie, ale stejne jako v Civ si musis vybirat mezi tim, cemu se budes venovat a co budes muset obetovat. Stejne jako v Civ si piplas svuj stat. A stejne jako v Civ si 100x reknes uz jenom chvilku a jdu spat - a stejne pujdes spat ve 3 rano... Jen je to trosku komplexnejsi, tak se urcite koukni na nejaka videa a zkus si o tom neco precist, aby te to neodradilo od zacatku. *4*
    • EU IV je podstatně komplexnější hra a bude ti trvat déle naučit se ji dobře hrát. Oproti Civ 5 je zde daleko větší důraz kladen na obchod, náboženství....Ani největší armáda ti nezaručí vítězství. Pokud se příliš rychle roztáhneš, slabší sousedé tě zatáhnou do zdlouhavých válek a tvoji nekonsolidovanou zemi roztrhají vnitřní náboženské a nacionální vzpoury. Je nutné neustále vyhodnocovat různá spojenectví a včas měnit strany *2* *1* . Ale jak píše kolega nahoře, stáhni si demo a uvidíš sám *3* .

      Hra se musí hrát, nedá se vyčíst nebo vykoukat *3*
    • smejki
      je demo, zkus ho. je to docela jiné než civilizace. Civ působí často jako promakaná desková hra, zatímco tohle i přes některé umělé a vyloženě herní mechaniky blízko simulaci (kde si můžeš hrát na historii v její upočitatelné kráse).
      • I když EU také vychází z deskové hry, mimochodem uvádí se u ní hrací doba 3600 minut :))
  • Keyz
    Btw existuje něco z moderní doby? Zde jak někdo psal naštvou neustále boje a možnost, že někdo dorazí s 3x větší armádou a prostě vás zabere apod.
    • pristi rok ma vyjit East vs West odehravajici se po druhe svetove valce, pujde hrat i za Ceskoslovensko
      • omg jen ne dalsi hra od paradoxu, oni to opravdu spamuji jak datadisky pro cod. ani se neni čemu divit když to bude vypadat takhle
        http://games.tiscali.cz/east-vs-west-a-hearts-of-iron-game-15252/galerie/226668

        tak s tim moc prace nemaji, ješte par tabulek v excelu a je vymalovano
        • trololololo *12*
        • díky moc, další hra na kterou se budu moc těšit :)
        • Jestli si myslíš, že největším a nejdůležitějším faktorem kvalitní hry je grafika, tak potěš pr*el...
    • takovych her je jako safranu takže asi ne, ale hrát neco podobneho v moderni dobe, se satelity a moderni armadou, hackovanim a pod by bylo zajimave
    • tý větší armády se dá v pohodě předejít a to tím že si najdeš silný spojence a budete se navzájem posilovat.
      Sice zatim hraju jen ck2 u EU4 čekám spíše na DLC, ale tam je to tak stejný, u mě má West Francie hodně velkou armádu . Tak co udělám? No jasný že spojenectví a mam hned silnýho spojence :)
      PS: V CK 2 mam za spojence Britany ( vedle West Francie), West Francii, Great Moravu a jednu chvíly jsem měl i Itály, ale to skončilo po neúspějšný válce z Byzanskou říší a následním svrhnutím Italského krále a jeho zabitím + jeho ženy ( mý sestry). Nevim jak někoho, ale mě osobně takový situacfe přijdou dobrý a zábavný, už jen protože vyžadují přemýšlení do předu ( mam teď vyhlásit válku onomu králoství?, Ale nepřidají se zase k němu tyhlecti? A co bude s mim sousedem, který je silnější než já? Už vim pošlu k sousedovi diplomata a zkusim si u něj zlepšit vztah, u tamtoho králoství je starý král který brzy umře, tak si počkám a až u něj začne probíhat nějaký povstání tak si do něj taky rýpnu a vezmu mu kus jeho země. :)
    • Magister_Peditum
      Hearts of Iron se odehrává ve 20. století a Victoria je 19.-20. století.
  • další veci ktera se mi nelíbí je user interface, v podstate je hra hlavne o tabulkach tak proč jsou ty tabulky tak malé nekde v rohu obrazovky s miniaturním písmem (mám problem to precist). V civilizaci V nebo TW hrách když jde o nejakou duležitou vec (treba technologicky strom nebo diplomacii) tak se otevre v samostatnem okne, ve kterem mužete dokonce scrollovat. tady je technologicky strom (idey) nekde v rohu piditabilka s nečitatelnym pismem.
    kdyžtak to mohli udelat volitelne.
  • hrál jsem, hra je to povedená, jen malá výtka k tomu obchodu (je to zmíněno v recenzi, ktomu bych ještě dodal, že ty obchodní uzly jsou napevno dané a není možné je měnit) a nevadilo by mi, kdyby to bylo trochu víc hardcore...systém panovníka není špatný, ale cítím se ochuzen o některé funkce, které by se skutečně hodily.....například bych ocenil možnost hýbat s daněmi
    • V době války můžeš vybírat válečnou daň, ovšem není moc populární *1*
      • smejki
        v EU3 jsem kolikrát zůstal ve válce s nějakým slabým otrapou jen pro tyhle příjmy *14*
        • No já se jim snažím vyhnout, protože brutálně zvyšují válečné vyčerpání a pokud nemáš schopného vládce, který by je v době míru snižoval, tak se ti také může lehce stát, že dalších 5 let po válce nebudeš prakticky schopen vybudovat jakékoliv vojsko nebo flotilu kvůli enormní prodloužení rekrutovací doby. Takže pozor na to *1*
  • celkem zklamani, nebo i rage quit. čekal jsem podle ohlasu neco jako historickou simulaci a chtel jsem si v klidu a miru budovat svoji zem, delat diplomacii a tak. ale kurv4 tam valči porad kazdy s kazdym. to mi nerikejte že v historii byla neustale porad nejaka valka a ze madari byli v koalici s francouzi?
    tady ty narody delaji warmongering ješte vetší než ti debilove z civilizace. k tomu všemu debilni AI. Date s nekym alianci (pidi stat) a už se mele cela evropa protože ten d3bil vyhlasil valku pulku evropy (sam pochopitelne armadu nema).
    tohle je zažitek ze hry s rakouskem, samozrejme za jiny stat by to bylo jine. taky nerikam ze bych nemohl vyhrat kdybych delal tzv. backstabbing (že vrazim nekomu kudlu do zad když je oslaben). taky bych mohl napadnout francouze po stolete valce s anglii a celou francii vypalit když jsou oslabeni ale takhle ja nechci hrat. chci si tam proste zit v miru. ale ne tam se to všechno mele.
    takže abych to shrnul zatim zažitek jako z civilizace: porad valčit a vyuzivat slabiny soupere. jenže jak jsem rekl pak to už není historicka simulace ale prachsprosta valecna strategie.
    • Lol chtěl bys historickou simulaci a zároveň budovat zem v míru. Historie Evropy je jedna válka za druhou. Často bojovalo půl Evropy proti sobě a války trvaly i přes 100 let *6*. Tak to si trochu protiřečíš. Pak by byla hrozná zábava, kdyby za celejch 400 let proběhly 2 války a zbytek času by člověk koukal na statickou mapu.

      Nadáváš na debilní AI a přitom sám si bereš pidi spojence bez armády. To by ani ta "debilní" AI neudělala.

      A když už máš takovej odpor k válčení, tak klidně můžeš začít za pidi státeček v HRE a kolonizovat s nim a budovat obchod a válčit vůbec nemusíš. Pokud teda nechceš hrát historickou simulaci, kdy v reálu evropani vyplenili a dobili co mohli.
  • kickasl
    me zazitky:
    hral jsem predchozi dil, tutorial jsem neprojizdel, i kdyz jsem koukal po netu a co se tyce nastaveni tak jsem nedal vyhody sobe, ani AI... jak to dopadlo?
    prvni hra- portugalsko: zkolonizoval jsem jizni ameriku(krom kousku celou), cast afriky a v evrope ziskal pyrenejsky poloostrov, udelal jsem z portugalska nejvetsi velmoc a hru jsem dohral, koncil jsem v polovine 18. stol., uz to byla nuda... trochu me zklamalo, ze uz v prvni hre jsem dosahl takovyho uspechu a to pomerne snadno
    druha hra- rakousko s cilem sjednoceni HRE: ze zacatku docela vyzva, spousta narodu v HRE, do toho valky se silnou francii, ale jeste nez jsem sjednotil HRE uz jsem byl vyrazne nejsilnejsi narod, na konci hry(opet jsem koncil v polovine 18. stol.) jsem ovladal vetsinu evropy, vetsinu dnesniho ruska a kolonie po celem svete
    zaver: hra me opravdu bavila, stravil jsem u ni dost casu a rozhodne nabidne delsi herni dobu nez vetsina her, ale nejak uz nemam chut rozehrat dalsi hru(zkusil jsem republiku, ale je to na nic, na zaostalejsi narody zas nemam trpelivost)... takze ja si asi pockam na datadisky a dam si to znova a hlavne budu doufat, ze dalsi bude VICTORIE, protoze u ta me ze vsech parodox her bavila nejvic(jeste se dost tesim na east vs. west)
  • michaliuz18
    zaujimave ze taketo takticke strategicke a dajme tomu aj tahove hry co 90% mate pohlad len na mapku a urcujete kto kedy kam zautoci , maju vzdy 9 bodov, ine hry co maju hlavu a patu a maju po celom svete 9 bodov tak tu maju menej ,klasika
    • protoze se jedna o hry pro uzkou zajmovou skupinu lidi se zajmem o historii a nejde o tituly uzpusobene pro masove hrani, aby si tam kazdy nasel to svoje - od americkych pribehovych kllise pres nadupanou grafiku po linearni prostredi, ktere vede hrace za rucicku
      • michaliuz18
        mate pravdu :)
    • tomocz
      mate protože to nikdy nehráli... kdyby si to zahráli, tak by jim to s největší pravděpodobností matoucí ani nepřišlo. Navíc vysoké hodnocení zcela jistě z části dostávají i právě díky své komplexnosti (někteří čtou "složitosti")
    • Vzhledem k tomu, že EU4 zabaví na stovky a tisíce hodin a umožňuje u toho i používat mozek, mi to až tak zvláštní nepřipadá.
  • Rhulad
    Kdybych si občas nějakou novou hru nezahrál a soudil jen dle recenzí tak zažíváme herní renesanci.
    • Magister_Peditum
      Tohle je celkem oprávněná devítka. Můžu doporučit.
      • Zayl
        Jo, je docela smutné jak je to hodnocení devalvované po té komedii co tu probíhá v posledních měsících.

        Pro stratégy jasná koupě, ačkoliv nechci vědět kolik zas bude DLC...
        • smejki
          Přesně kvůli DLC politice si počkám tak rok. Stejně potřebuji dobýt Asii, Afriku, Kus Ameriky a možná trochu Evropy za Japonsko v EU3, tak co *1*
        • Inquisitor
          Já si ještě tak rok počkám, zatim mi vystačí trojka Complete Edition.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit