Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Pavel Dobrovský = Rick
    Aleš Smutný = Neil

    N: Ricku, nemyslíš, že jsme to s tím hodnocením ME3 přehnali?
    R: V čem je problém Neile? Na krabičce bylo přece napsáno 9-10, uvidíme se v
    Londýně na párty. John C.
    9,10 = párty v Londýně , 8< žádná party v Londýně. Chápeš to Neile?
    N: Ricku, není to tak trošku korupce...
    • Cypri
      Buď je to fór, nebo hádám, že sis to jen tak vycucal z prstu co?
  • Ten Konec bil luxusni jak tam tn Shitprd umře nebo co,sice sem to nepochopyl ale je to drsny :D
  • Výborný článek, tak nějak víceméně shrnuje co si o tomhle všem myslím. Myslím že ta hysterie okolo konce Mass Effectu je vážně úplně zbytečná. Kdyby se to tak neřešilo, tak polovina lidí co se tu v těch internetových diskuzích rozčiluje jak je to od Bioware hrozný podvod, by nad koncem ani nevzdychla. Prostě Mass Hysteria... Tohle papouškování argumentů, který si ty lidi přečetli někde na netu je fakt trapný. A je dobře, že se na to dokáže někdo podívat taky trochu z jinýho úhlu pohledu.
    • A urcite nam rad vysvetlis, proc Better Business Bureau (obdoba naseho Sruzeni na ochranu spotrebitele) povazuje reklamu na ME3 za klamavou.

      http://kotaku.com/5900991/the-better-business-bureau-says-yes-mass-effect-3-was-falsely-advertised

      Mozna by tobe neuskodilo zjistit si informace, nez o necem zacnes psat nesmysly.
      • On jí dle článku nepovažuje. Článek mluví o tom, že by za klamavou mohla být považována. Navíc jde o názor publikovaný na blogu zmíněné organizace. To lze těžko považovat za oficiální stanovisko. Už to, ale leccos napovídá.
    • Aha, pokud podle tebe toto neni podvod, tak mi urcite vysvetlis, jak moje rozhodnuti v cele serii ovlinila konec (a ne, nemyslim tim vyber ze tri barev). A urcite ti nebude vadit vysvetlit mi toto vyjadreni Casey Hudsona par dni pred vydanim.

      http://fc09.deviantart.net/fs71/f/2012/076/d/3/mass_effect_fail_by_akael-d4t0nrx.png
      • Vysvětlím ti to velice rád ačkoliv budu opakovat jen to, co už se píše v článku. Jak bys prosímtě chtěl, aby (v kontextu celého vesmíru) bezvýznamné rozhodnutí které si učinil někdy v průběhu hraní, ovlivnilo konec Reaperů jako takových? Jak bys to tam chtěl zakomponovat jako? Ten konec přece nebyl o ničem jiném než o tom, jak se vypořádáš s Reapery, nevím jaké rozuzlení na základě čeho čekáš. Je to naprostá kravina.
        • Nikdo samozřejmě nechce, aby se v konci zohlednila bezvyznamna rozhodnuti. To jen autor použil extremni situaci typu Rose of Ilium, aby cely argument znehodnotil a mohl říct, že ho nechápe.
          Ale v konci se docela snadno mohlo zohlednit jestli mas v za spojence Gethy, Quariany popřípadě oba. Jestli Wrex řídí Krogany a ty bojují za svou budoucnost. Jestli máš Rachni na svojí straně. Ta poslední bitva by tim dostala uplne jinej rozměr. Já jsem fakt doufal že třeba pokud nezachránim Rachni tak to bude mít důsledky i přímo na konci.

          Mac Walters: “The presence of the Rachni has huge consequences in Mass Effect 3. Even just in the final battle with the Reapers.”

          Mno ale očividně jsem blbec že ještě věřím tomu co dnes někdo řekne v interview. A očividně je naprostá kravina že jsem něco takového očekávál když ty tvrdíš, že to nejde nijak zakomponovat a je to kravina.
      • Cahir
        Hru nedělá jen konec. Těch rozhodnutí jsou tam opravdu stovky. Teď jsem dohrál Tuchanku, která může mít asi pět různých konců a to včetně přežití/smrti několika dost podstatných postav.
        • Jasne, ze nedela, stejne jako obed nedela jen dezert, ale pokud po vybornem obede dostanes dezert, ze ktereho se pozvracis, co si zapamatujes. Ten obed, nebo ten pobyt na zachode?
          • Cahir
            Uvidíme, co přinese konec. Zatím se mi hra líbí velice. Zatím je perfektní...
            • Cahir
              Já jím pomalu a vychutnávám. *3* Navíc nemám tolik času...
            • Ty jsi to ještě pořád nedohrál?!
            • No to je prave ten problem. Ta hra JE PERFEKTNI. Surkesh, Tuchanka, Rannoch, skvele, plne dojemnych momentu. O to vic pusobi ten konec jako cista rana na solar plexus. Schvalne dej pak vedet, jaky z toho mas dojem.
          • Cypri
            Hezky řečeno *15*
            +1
        • Máš pravdu nedělá, ale dokáže závratně ovlivnit výsledný dojem. Jako příklad bych uvedl film Vesnice od Shyamalana.
  • BTW muze mi nekdo vysvetlit, kde jste vzali Jack u tech biotiku? Ja ji tam teda nemel... Stejne tak Wrexe ani Grunta jsem nepotkal, tusim o Wrexovi se zminovali ze umrel... pritom si neuvedomuju, ze bych o to nekde zavadil v tech otazkach na zacatku...
    • Tak buď sis neimportoval savy nebo ti ty postavy prostě v předchozích dílech umřely :)
      • Jasne, ze jsem neimportoval savy, ale, to ze nemam savy, snad neznamena, ze ty postave neexistovaly ne? Divny.
        • Pokial si neimportoval Savy, tak niektore postavy z ME2 sa v ME3 neobjavia - a to len preto, lebo v ME2 si svojim rozhodnutim zmenil ich osud...

          Grunt bol v nadrzi a pokial si ho nevyslobodil a nerozhodol sa ho vypustit, tak tam skratka aj ostal a teda ti nema ako pomoct.

          Jack si v dvojke vyslobodil z vazenia Purgatory, opat plati, pokial si sa ju v dvojke rozhodol nenaverbovat, tak pocas ME3 tam je stale zavreta...

          Rovnako aj Tali je v "neimportovanom" save nasledkom udalosti v ME2 v exile. Prave v tom bola sila Mass Effectu, ze si mohol tu prednastavenu situaciu vo vesmire v ME3 ovplyvnit - avsak len tym, ze si hral predchadzajuce diely. To jest Jack vyslobodil z vaznice, Grunta pustil z nadrze, zabranil si tomu, aby vyhostili Tali...

          A to som este zabudol, ze v pripade, ak si mal Loyality s danym clenom, tak sa mohlo stat, ze vyviazli aj z neriesitelnej situacie... napr. Grunt v ME3
          • Hmmm takze i kdyz jsem tohle vsechno udelal, tak bez savu mam smulu... skoda mohla byt na zacatku podrobnejsi moznost si to naklikat...
            • Nemas smulu, stahni si savegame editor pro ME3 a uprav si vse, jak potrebujes. Stejne bys ho stahoval, protoze "nejlepsi" konec nelze mit bez MP, takze mi, co na MP kasleme, si musime upravit vysi military strength editorem.
            • Tak keby si si to mohol naklikat, ako by k tomu prisli hraci, ktori si vytvorili hromadu savov, aby mali co najviac kombinacii? To, ze prednastavene moznosti mas take, ake mas ( Ashley vs. Kaidan za take rozhodnutie nepovazujem, tam to nebolo o tom, ze zachrana jedneho je Paragon, zachrana druheho Renegade - preto ta moznost volby v ME3 ), je len jeden z dovodov, ktory mal zabezpecit, aby si si presiel vsetky hry zo serie a prenasal si savy...

              Lenze prave vdaka tomu "obhajovanemu" koncu si Bioware nadobro odrezal znovuhratelnost nielen tejto hry, ale aj celej serie... Aky vyznam ma v ME1 zachrana Rachni, ked sa to v ME3 skoro neprejavi? Aky vyznam ma skusat vsetky mozne aj nemozne kombinacie rozhodnuti, ked v ME3 sa vsetky zhustia do vyberu moznosti A-B-C s mozno dokopy siestimi variaciami toho isteho? Aky vyznam ma hrat DLC ako Kasumi a Zaeed, ked sa to neprejavi v zavere?

              Kolkokrat hraci presli ME3? Raz, mozno dvakrat, ale este som nevidel nikoho, kto by si po dohrati ME3 dal celu seriu odznova. Nehovoriac o tom, ze su jedinci, ktori presli ME 2 aj 10-krat...

              A Bioware? Moze sa v takom pripade rozlucit s akymkolvek typom specialnych edicii, antologii, directors cutov, complete edicii... Kto by si to kupil, ked vie, ze na dosiahnutie rovnakeho vysledku jeho snazenia mu staci kupit Mass Effect 3 a na predchadzajuce diely moze kaslat...
        • Nikdo neříká, že neexistovali. Jen, že umřeli. Záleží jak jsi na kterou otázku odpověděl? Dvě se mám dojem týkali vylepšení Normandie v ME2. Co jsi odpověděl?
    • Co to? Jake otazky? Ja dal import savu z ME2 a vsichni tam byli.
  • pokud si chcete něco dobrého o konci ME přečist kupte si nové Score dost mě pobavilo
    • Nemuzes naznacit? :-) Papirove casaky uz par let nectu.
  • Vsetci rozoberaju koniec Mass Effectu z hladiska tych volieb... Ale stale mi nijaky zastanca toho vysvetlenia, ktore ponukol Catalyst, nebol schopny odpovedat na otazku, ktora ma stve uz od druheho dielu:

    Preco Collectori pod velenim Harbringera unasali ludi a stavali z nich Human Reapera? Lebo ja som to z reci Catalysta nepochopil ani nahodou...
    • Moje teorie je:
      Jelikoz Sovereign byl pri pokusu o aktivaci Citadely a jeji premene na mass relay znicen, nemeli Reaperi nikoho, kdo by ho nahradil. Jelikoz se jim moc nechtelo cestovat tisice svetelnych let jenom na FTL drive, rozhodli se improvizovat a vytvorit noveho Reapera, ktery by Sovereignovu praci dokoncil a oni by mohli pokracovat podle planu.
      Pro lidi se nejspis rozhodli vzhledem k nasi unikatni geneticke vybave, nebo proste proto, ze je Shepard svymi ciny zaujal. A nebo oboji.
      No a po zniceni lidskeho Reapera uz se Reaperi rozhodli na nic necekat, nastartovali motory a vyrazili (konec ME2), jelikoz uz ztratili prilis mnoho casu a mohlo by se jim to vymstit.
      Myslim, ze to dava smysl...
      • Trochu na odlehceni, byl jsem jediny, kdo pri spatreni toho human reapera vyprsknul smichy? Prerostly Arnold :-) Nastesti sami autori ted priznali, ze nestihali a proto vypada, jak vypada.
      • Obávám se, že se mýlíš. Reapeři vyrazili na cestu už dříve. Sovereign totiž měl původně spustit cyklus na základě pokroku Asari, které (jak zjistíme v třetím díle) velmi rychle technologicky pokročily díky proteanskému majáku na jejich domovské planetě. Díky sabotáži Proteanů se mu to však nepovedlo a tak hledal jinou cestu (Saren). Podle tvojí teorie by tedy měli Reapeři začít stavět asarijského reapera. Pro lidi se rozhodli až na základě intervence lidí (Sheparda).
        • Nevim proc by vyrazeli drive... Pokud vim, Reaperi parkovali hned vedle mass relay, ktere je spojeno s Citadelou.
          Standardnim planem Reaperu je utok primo na Citadelu, likvidace veleni, uzamceni site mass relays a postupna likvidace izolovanych kapes odporu.
          Ta zaverecna animacka v ME2 mi prijde jako probuzeni Reaperu:
          http://www.youtube.com/watch?v=sOHnHWdy_oQ
          • Lidského reapera jsme zabili na konci ME2, ale v Arrival DLC už jsou Reapeři prakticky za rohem (jestli si dobře vzpomínám 2-3 dny od Alfa relay). To jasně ukazuje na to, že na cestě byli už mnohem dávno před Suicide mission. V opačném případě by to absolutně popíralo nutnost příchodu skrz Citadelu pokud to měli do galaxie týden cesty. Vypnout ostatní MR mohli klidně i nadálku skrze Alfu.
            • Reakce na Alfons Anonym: Mezi misí na Horizon a začátkem ME3 je dle MEwiki rozdíl někde okolo 6 měsíců ("That only leaves the latter half of 2185 and the early months of 2186."). S přihlédnutím k faktu, že soud se koná 4 měsíce po událostech Arrivalu nám moc času nezbývá. Oficiálně je prý Arrival po SM, jak moc po však nikdo neřekl. Mně to vychází na jeden, maximálně dva měsíce. Takže Reapeři mohli vyrazit jak tvrdíš ty až po SM a ne před jak tvrdím já. Vyhrál jsi *1*
            • Problem je, ze nemame informace o tom, jaky casovy usek uplynul mezi Suicide mission a Arrival.
              Je vlastne mozne Arrival dokoncit jeste pred Suicide mission, pak moje teorie smysl nedava a pravdu mas nejspis ty.
              Jestli ale opravdu parkovali jenom kousek od Alpha relay, pak mi nedava smysl ani Sovereignuv pokus o obsazeni Citadely. Mohli jit prece vsichni pres Alphu a Sovereign se nemusel namahat s aktivaci Citadely a riskovat, ze v pripade neuspechu zalarmuje celou galaxii.
              Opravdu jedine vysvetleni, ktere mne napada, je prave nahrada za Sovereigna...
    • Protoze to melo byt nejak soucasti puvodniho konce ME3, kde slo o ruznorodou genetickou vybavy lidstva. Tam ses mel rozhodnout obetovat lidstvo a zabranit sireni temne hmoty, nebo znicit reapery a najit vlastni reseni. Mne prijde opravdu uchylne, ze druha stezejni cast ME2, ta temna hmota, je najednou uplne vypustena.
      Navic opravdu nechapu ty "flizoficke" diskuze. Jako kdyby na konci pracoval tym lidi rok, nebo pul roku, tak bych mozna chapal, ze se v tom lidi snazi neco najit. Ale proboha probudte se. Na tom pracovali dva lidi (Casey a Mike), kteri odstavili cely ME3 tym par dni/tydnu pred deadlinem! Na tom neni nic filozofickeho, je to proste jen zkopirovany konec z Deus Ex 3 Human Revolution a kdyz uz deus ex, tak tam dali i deus ex machinu v podobe Hvezdneho spratka. To je cele a podle toho to take vypada. Nic vic v tom opravdu nehledejte.
      • tohle by me zajimalo, kde tolik lidí bere cosi s temnou hmotou. za celou serii jsem teda o ni neslyšel/nečet ani jednou - a najednou v diskuzích o konci je toho spousta
        • Tak to jsi asi sérii proběhl hodně letem světem (hlavně dvojku) a přeskakoval dialogy, ne? Celá mise o Tali ve dvojce (recruit mission) se kolem temné hmoty točí a i pak je na ní několik narážek. Ne že by to bylo stěžejní téma ME2, spíš šlo takové stavění si půdy pro třetí díl. Od čehož nakonec upustili, viz. předchozí příspěvěk.
          • 1. ne, prošel jsem to komplet, nic jsem nepreskakoval - nekolikrat - pravda, nemužu si pamatovat všechno
            2. pravě mě de o to, že to často prezentují jako stěžejně důležitou součást příběhu/universa a přitom se o tom mluvi jen v jedny misi a jeste nijak konkretne jen takovy asi/mozna/nikdo nic nevi
            • A Gianna Parsini na Illumu ti sdeli, ze se nekdo nabourava do pocitacu na Noverii a ze najednou nekoho strasne zajima temna energie. Jako neni to hlavni predmet pribehu ME2, ale je to naznak toho, o cem mela byt trojka.
            • Tali se ve své misi zmiňuje o záhadném selhávání slunce, kdy příliš brzo přechází do závěrečné fáze a blíží se supernově a to působením (kumulováním) temné hmoty. Je to stěžejní informace té její mise - nechápu, jak jsi to mohl přehlédnout.
  • Takže, jak jsem slíbil, tak jsem se podruhé ke článku vrátil a po večerní sprše jsem si ho znovu v klidu přečetl.
    Asi je to tou narážkou na to, že spokojená strana mlčí a jen nespokojená se ozývá, ale už tam ve mně začíná vřít krev. *1* Pak má člověk číst článek v klidu.
    Argument, že konec není stejný, protože pro každého je jiný stav vesmíru, přijmout ale nemohu. To bych mohl říkat, že Assassin's Creed má několik set konců, protože jsem mohl, ale i nemusel, plnit vedlejší mise, kde například zabiji nějakého současného nepřítele navíc (viz. úkoly přes holubník). Takže na konci, mohou někde žít anebo být mrtví (za předpokladu, že když jsem je nezabil já, tak je nezabil někdo jiný) a tzn. různé stavy situace a další vývoj světa. Na jednu stranu je to pravda, ale upřímně, mě zajímá, co se děje na konci hry a to, jestli bude po mé misi vydán zákon na zákaz držení zbraně nebo klesne porodnost není úplně to s čím jsem do konce šel. Asi to není úplně povedené přirovnání, ale Assassina jsem hrál teď v poslední době a tak je mi přirovnávat k němu nejbližší.
    To, že na tom, co bude ona Deus ex machina, nezáleží, není tak úplně pravda. Jsou postavy, které by byly asi klišé (Harbinger), protože v každé hře to k takovému bossovi směřuje. Ale pro mě by to bylo akceptovatelné asi už kvůli tomu, že jsem to snad i čekal. Ale Starchild vyvolává mnoho nevystvětlených otázek a nepůsobí jako nejvyšší síla ( i když se možná tak chová).
    Vím, že Mass effect 3 má rating nad 18, tudíž vydavatelé nepočítají s nějakými mrňaty a mohou jim ukázat krutou realitu. Ale když v každém filmu (dobře možná se najde pár filmů, jako byl onen western) dobro zvítězí a hlavní hrdina s potrhanými kusy oblečení a pár modřinami vždy vyleze z trosek, aby objal svoji milou. Lidé jsou tím krmeni ze všech stran a pak je takový zvrat může asi dost zaskočit, že vše nekončí úplně růžově. Navíc u postavy, se kterou jsem strávil i přes 100 hodin, takže zklamání je si myslím na místě. A přiznám se, já jsem z těch, co by onen Happy end i uvítali.
    K tomu bodu, že né každé rozhodnutí se musí reflektovat nutně na konci, jsem už psal, že bych se spokojil s videem, kde by byly rychlé střihy na to, jak ony získané síly vlastně bojují. Pohled na Wrexe s Gruntem a jeho jednotkou, jak se vrhají na hordy nepřátel, ale jak je takticky vede Eva (to kroganské jméno už nevím :-) by byl pro mě k nezaplacení... A v tomhle duchu ukázat, jak moje námaha se získáním posil, měla nějaký užitek.
    Na celé rozuzlení mám ohledně logiky pořád jiný názor, ale o tom jsem psal už několikrát a nebyl jsem sám.

    No tokový je můj názor po druhém přelouskání tohoto článku. *4* Ale vím, že 100 lidí 100 chutí a někomu mohl tenhle konec "chutnat". Ale já v něm pořád vidím tyto díry. Těm spokojeným, kteří si tyto "díry dokázali zalepit", to přeji a nám ostatním snad přinese klid v duši Extended Cut DLC. A už pudu asi taky spát. *1*
  • a samozřejmě bych rád viděl po konci jak to koexistuje s mými rozhodnutími... třeba jako že Krogani začnou/nezačnou válku a podobně... vidět jak ta moje rozhodnutí ovlivnila nějaké události i po sebevražedné misi...
    • Jak by mohli zacit valku, kdyz umrou hlady na Tuchance?
      • hlad je jeden z hlavních důvodů proč válku začít... a když máš hlad tak bojuješ o život.. je známé že válečníci kteří neměli na vybranou měli větší úspěch v boji...
        • Ano, az na to, ze nemaji zadny zpusob, jak se z te Tuchanky nejak dostat. Vis, na konci ME3 udelaly mass relays booom.
  • Mě se teda nelíbilo že jsou všechny konce téměř totožné.. jen se mění barvy a pár dalších drobností.. to mě naštvalo asi nejvíc... Myslím že by měli ty dopady jednotlivých rozhodnutí být vyobrazeny více rozdílně a více do hloubky... nemyslím teď teda to co která postava dělala... ale myslím tím v globálním měřítku... Třeba ukázat jak vypadá společnost po sintetické symbióze.. jak vypadá společnost uvržená do doby bez strojů a tak dál... stačil by jen krátký náhled s komentářem... ale pokaždé to dopadlo stejně tim že posádka Normandy přistane na nějaké zalesněné planetě... a že teda buď se reapeři vypnou nebo se zníčej... a pak se pokaždé zníčí Mass Relay... Já bych uvítal větší rozdíl v těch koncích a taky nějakou představu o tom jaký to bude mít dopad na galaxii...
  • Podle mě je třeba to říct na rovinu. Že se někomu něco nelíbí na ději, je jeho problém a není to zajímavé. Ale ti, kterým jednoznačně vadí, že NEVYHRÁLI blbou hru, jsou podle mě opravdu dost střelení. Jste snad tříleté děcka, aby vás při Člověče, nezlob se museli rodiče nechávat vyhrát, protože byste se jinak urazili? Vy nechápete, že tou psychickou odměnou má být fakt, že jste to dohráli a tím pádem viděli celý příběh? Většina her "americké školy" jsou jen konzumní braky. A ME by s heroickým koncem alá "Push this button to kill all bad guys and save the world." byl jen další capinou do řady. Ale tak, jak to je, závěr povýšil ME na umění. Umění vyvolat emoci neschopnosti naplnit předpokládané cíle. A to i přesto, že múžete sami rozhodnout, co bude dál.
    • Eh, povýšil na umění. Ty máš dost... *7* *4*
    • Ty evidentne vubec nevis, co se lidem na konci ME nelibi.

      Pro zacatek doporucuji tohle video http://www.youtube.com/watch?v=6M0Cf864P7E&fb_source=message

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit