Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • nic z toho me nezajima, ja hry hraju, je mi sumak co za nima je a navic kdyz to pise 60 autoru, tak to bude pekna spatlanina, silne pochybuju ze si prubezne cetli casti ostatnich
    • mirekdusinojc
      Ano, taky sem čekal, že to bude epický román se silnou zápletkou a ještě silnějším rozuzlením. Takhle to těmi 60 autory úplně podělali.
  • mirekdusinojc
    Vypadá to pěkně, i když jsou některé kapitoly jenom přepsanými přednáškami z loňského GDS.
  • Tak tohle velmi rád podpořím :) Děkuji za tip.
  • Skoda ze to nevyjde jako ebook, ale asi tusi, jak by to pak dopadlo.
    • Tikov
      jako e book to vyjde do měsíce na share serverech :D- aneb lidi si vždycky pomůžou. I když mám nějakou knihu fyzicky v knihovničce radši šáhnu po jejím elektronickém (ne)vydání- líp se v ní hledá a má příjemnou cestovní velikost do 150 MB- v kombinaci s 16 GB flashkou si jedinec může dovolit mít celou svojí knihovnu stále u sebe.
  • MickTheMage
    Obsah znie zaujimavo - zda sa mi, ze je pritazlivejsi ako v predchadzajucej knihe :) Otazka vsak je, ci ju najdem aj v nejakom slovenskom knihkupectve :) Bol by som rad. Takto z voleja ma zaujalo tak 5 prispevkov, ale v kadzom pripade by bolo fajn mat takuto knizku doma.
    • Ak najdeš hod to aspon na Twitter, nech môžem tiež objednať. :)
  • U jedničky jsem docela litoval utracených peněz, čekal jsem něco víc, takže na dvojku si počkám až to bude u nás v knihovně, hlavně taky kvůli ceně, poté možná podpořím autory.
  • Keyz
    Tedy navazuje nějak na 1 díl,anebo to je rozšířený první díl?
    První díl nevlastním,ale rád si ho společně druhým dílem pořídím.Jen doufám,že se jednotlivým sekcím bude věnovat podrobněji.Dle náhledu k prvnímu dílu to je pokaždé tak 3 krátké odstavce :( Vypadá to pak jako stručný přehled.
    • Jednička byl odpad, viz autoři. Dvojka zatím (viz autoři) vypadá na poloodpad, takže už stojí za zvážení. Kapitoly jako "úvod do game designu" byly v jedničce právě nejsměšnější, je tedy zdravé je přeskočit a číst rovnou dvojku. Imho.
    • Uz sa na to niekto pytal na FB: ,,jsou to dvě nezávislé knihy, které lze číst separátně, nicméně v první jsou některá úvodnější témata (např. úvod do game designu), zatímco v druhé jsou některá pokročilejší témata (např. fenomén flow), která už předpokládají znalost základů. Obecně ale ca. 90% článků/témat je na sobě nezávislých, takže lze jako první číst až GI 2. Přesto bych doporučil přečíst nejdřív jedničku, už i proto, že dvojka vyjde až za měsíc ;)"
  • Tohle si nadělím k Vánocům. :)

    BTW ještě někdo vzpomíná s nostalgií na dobu, kdy se v recenzi dozvěděl i něco o technologiích, které hra využívá? Dneska se dozvíme leda to, jestli to umí PhysX, a že "grafika je hezká/průměrná/zastaralá". Chápu, že o tom člověk napřed musí něco vědět, aby to nebylo mlácení prázdné slámy, ale osobně to považuju za významnou přidanou hodnotu. Kudos to Dan Vávra! Mj. mě to svého času přimělo si o těch věcech něco zjišťovat na internetu, místo toho, abych hry jenom konzumoval.

    BTW2 ještě někomu přijde divné, že v posledních letech ve hrách prakticky úplně zmizelo nastavení prostorového zvuku? To došlo k nějakému sjednocení? Pamatuju si, že ve starších kouscích bylo možné zvolit Miles positional audio, různé režimy EAX (ty pod Win Vista nejdou), Direct Sound 3D (nebo jak to bylo) apod. Dneska je tam hlasitost muziky, efektů, hlasů a nazdar.
    • risa2000
      K tomu 3D zvuku: Před 13 lety jsem o tom s nadšením psal na živě :). Tehdy existovala technologie firmy Aureal - A3D. V podstatě něco jako OpenGL, ale pro zvuk. Nic lepšího jsem od té doby neslyšel. Bohužel to mělo dvě nevýhody, zatěžovalo to procesor (na tehdejší dobu dost - 10-20%) a Creative to neměl, protože to potřebovalo hardware, který si asi Aureal patentoval.

      Shodou okolností se o tom zmiňoval i John Carmack ve své keynote na letošním Quakeconu. id údajně zkusilo dvakrát implementovat sofisitkovanější zvuk do svých her (jedna byla Quake3 Arena, kde byl právě Aureal A3D 2.0, která byla druhá nevím), a vždycky se jim to nakonec vymstilo. Z Quaka to vyjmuli v jednom z prvních patchů - což byla škoda, protože se sluchátkama člověk mohl poměrně přesně určit polohu soupeře i ze zvuku.

      Bohužel Aureal (a kvalitní zvuk ve smyslu nějaké 3D akcelerace a 3D výpočtů) pohřbil Creative tím, že je koupil. A poslední hřebík tomu dal Microsoft, když se rozhodl ve Vistách přehodit zvukový driver z kernelu do user módu, čímž odřízl jakoukoliv sofistikovanější akceleraci v hardwaru.

      Dnes už to sice zase až takový problém není, protože 3D HRTF by zvládlo i CPU (zvlášť, když má pár jader nazbyt), ale nikomu se s tím nechce dělat ve hře, nehledě na to, že údajně na sluchátkách hraje jen málo lidí a obecně kvalita audio výstupů v populaci hráčů je dost zoufalá. Nicméně ten potenciálně nevyužitý výkon CPU znamená, že pokud by se někdo s tím rozhodl piplat, může si to všechno spočítat softwarově a tím pádem si to užije kdokoliv, bez ohledu na to, jestli má poslední kartu od Creativu, nebo HD codec od Intelu. Což mi principiálně přijde jako lepší cesta.
      • Díky za super comment. *4*
    • Imho je u her dulezity zazitek, jejich zabavnost, nikoli technologie. Asi by tu byl prostor pro server venujici se hram i z technologickeho a kez by i ekonomickeho hlediska, kde by o tom psali odbornici, a rad bych jej navstevoval, ale obecne je to imho nezajimave. Dneska je pro beznou verejnost technologicky dulezite akorat na cem to pobezi.

      Driv byl 3D zvuk nestandardni, technologie v pocatcich jsou takove. Dnes je to standard, napisou ti ze to je DTS surround a je to vyreseny, postelovat si to muzes na svem domacim kine.
      • Pripomina mi to situaci s pocitacovymi casopisy v 90. letech jako ComputerWorld, Bajt (ach boze, kde je mu konec) nebo PC World. Casopisy byly nabite informacemi (od architektury hw az treba po teorii k fraktalum) a kazde cislo stalo za to a clovek se dozvedel i to co nechtel. Proste bozi. To platilo ostatne i o tehdejsich hernich casopisech.

        No a pak prisel BFU. Bajt se toho nastesti nedozil, ale vsechny casaky prosly promenou na 50 tipu jak zrychlit widle a barevny katalog pro moderniho frikulina. Softwarove noviny se prejmenovaly na Click! a to byl konec odborneho pocitacoveho zurnalismu v cechach.

        Zkratim to: zajem tu samozrejme je, ale vzhledem k nulove nabidce nezbyva nez jit treba na http://gamasutra.com .
  • risa2000
    A co takhle e-book?
    • taky bych rad, ale kdyz maji na strankach vynatek z google books, tak by to mohlo nejak vyjit ne?

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit