Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • pekna prednaska...ale nedokazu se zbavit pocitu megalomanstvi a ze kdyby urcite veci vypustil,tak by si usetril dost prace (a penez) a nebylo by to ke skode hry a ani hrac by to nijak nepoznal...
    takhle vlastne resi problemy,ktere nevyplyvaji ze hry,ale hlavne z nich samotnych...
    kazdopadne drzim palce a doufam,ze vysledek bude stat za to :)
    • Keyz
      Ono to je obtížně něco vyhodit když věříš v produkt kde chceš tohle a tamto.

      Hlavně co vyhodit? To prostě nevíš a průzkumy stejně přesně neporadí. Není to sranda. To samé když píšeš třeba nějakou odbornou práci a chceš to mít pořádně. Taky pak řešíš co vyhodit, jak to napsat aby se to vešlo do počtu stran.

      Napíšeš tam odkazy na to co si myslíš, že ostatní mají číst? Zjednodušíš to? Dáš větší prostor něčemu na úkor jiného? A tohle je přitom snadné oproti hře. Fak nezávidím. V hlavě mu to musí pořád šrotovat a snad výsledek bude OK.

      Viz jak tam kecal o tom co se může stát během rozhovoru.
      • ja to chapu,ale prijde mi,ze ty mantinely maji pak az moc daleko a ze se mezi tim dost motaji...samozrejme by bylo nejlehci ty mantinely priblizit a min mene problemu,coz chapu,ze to je proti jeho mysleni (ale treba 240 ingredienci? jeste ze ho nekdo dostava pak do reality :))

        uvidime,snad si s tim poradi...
        • Keyz
          Je vidět, že to prostě zkoumají jak to bude fungovat anebo nebude.

          Pro některé to vypadá, že jsou naprosto v koních (chtěl jsem napsal v koncích :D ale WH=koně..Pěkný překlep), ale tohle je klasický výzkum. Jen to většinou nevidíš a tady to popsal bez nějakého obalu. Jinde tohle sice neřeší ale proč? Jak psal Ucho.

          Jinde jedou to samé dokola anebo jejich inovace je minimální. Jak by tohle mohli řešit u FC, AC apod. když to je pořád to samé a jednoduché (viz příklad s nemožností zabít řečníka v AC). Tedy věřím, že to dobře vyřeší a třeba tam nebude vše, ale pořád tam bude něco navíc co jinde není a díky tomu si to budu pamatovat, tak jako si pamatuji Mafii.

          Anebo nejlepší RPG světa. DA.I tam postavy stojí a čumí. Ve městě dělají to samé a den/noc se neřeší. Tam vidíš jak to je primitivní. Nehledě na chyby AI během boje :(
      • celoush
        Je celkem často omíláno, že hlavním úkolem designera není vědět, co přidat, ale co odebrat.
    • živoucí svět nabídl už Gothic, úplně to stačilo... na jednoduchých principech vystavěná perfektní hra (takový pocit jsem měl i u MGS)
  • WalkingWad
    Super přednáška. Myslím, že je dobré ukázat části hráčů, jak složité je vyřešit některé problémy, které "nerdi" prostě považují za "drobnost". Dokážu si představit co to musí být za peklo, aneb věčný boj designera s programátory :)
  • TheGGG
    Todle si odpustím, ale jestli Vávroň dotlačí pořádnej soubojovej systém, který mi skutečně dá pocit že máchám s mečem a nepřítel mé rány aktivně odráží (namísto toho že schytává zásahy, nebo je v krytu v jedné neměné póze) móžná ho začnu brat vážně.
    • VaZqeZ_EU
      http://www.hdwallpaperscool.com/wp-content/uploads/2014/03/beautiful-hd-desktop-background-wallpapers-of-celebrations.jpg
  • Tak teď si nejsem jistej kdo má brutálnější AJ, jestli Vávra nebo náš bodrý prezident Z@Man. Dlouhodobě se to opravdu nedá poslouchat.
    • TheGGG
      Tédle české výslovnosti se zbavuje fakt blbě. Člověk může umět anglicky fakt perfektně, číst si jakkoliv složitý knížky, nebo poslouchat audiobooky, ale když začne mluvit je to děs běs.
      • Kdyz jsem moc anglicky neumel, myslel jsem si, ze anglicky umi ten, kdo ma perfektni prizvuk a vyslovnost. Po CAE na A (C2 uroven) uz vim, ze je to uplne o necem jinem. Ale zij v bubline. =)
        • CAE na A je pořád jen C1. Až CPE je C2. *3*
    • Tak u vývojáře to lze ještě tolerovat.... ale politika samozřejmě ne. Takže nesrovnávat.
      • Třeba umí Zeman rusky. Chceš popírat ruštinu jako světový jazyk? Nebo němčinu? Pro vývojáře by měla být aj denním chlebem....
  • Úplně o ničem... Navíc mají skluz, vydání hry je za dveřmi a za tím nic pořádnýho nemají. Pan Vávra, místními fanatiky označován za boha, by si měl sednout k počítači a taky něčím přispět, než nás otravovat zbytečnými přednáškami. Určitě by se tam pro něho něco našlo, s čím by si věděl rady. Nebo by aspoň mohl klukům, kteří odvádějí tu tvrdou prací na počítaci, kterou se chlubí Vávra, aspoň nosit občerstvení a vařit kafe...
    • by si měl sednout k počítači a taky něčím přispět, než nás otravovat zbytečnými přednáškami.

      Za to ty jsi nam tu prispel uzasnym moudrem. Urcite by se pro tebe neco taky neslo, s cim by sis vedel rady - treba utirat kravam zadky.
  • Český Shafer...
  • celoush
    Dobrá přednáška podaná s nadhledem. Zaujala, i pobavila. Za mne dobrý.
  • Z přednášky jsem dostal dojem, že hra (až za 10 let vyjde), bude šíleně zabugovaná a bude trvat další půlrok, než bude hratelná :) Ale jinak držím palce.
    • Myslis, ze to dopadne jako kazdej druhej AAA release posledni doby jo? =D
      • Je fakt, že by tím dodrželi standard :D

        Fakt je, že jim dost fandím, ale trochu mě zaráží, s jakými problémy bojují. Například bych čekal, že systém dialogů budou mít zmáknutý, protože to považuju za dost zásadní věc, na které se dá stavět. Trochu se bojím toho, že po roce zápasení s alfou #8 řeknou, že musí celou věc přehodnotit a předělat. Tak stalo se to i lepším vývojářům, ale čekal bych, že na plynutí času mysleli už na začátku a ne to řešit přístupem "to se nějak udělá".
    • taky dojem mas asi lebo hovori pravdu a narovinu..co je dnes rarita
      • Ano, ale mohl by jednou prezentovat něco, co se jim konečně povedlo... Chápu, že hra je ve vývoji, ale zatím jeho prezentace spíš vyvolávají další otázky a zmatek. Upřímně se víc těším na Viktorovu přednášku.
  • mirekdusinojc
    Obyčejně nebývám Vávrův hater a Vávrovi přednášky pro mě bývaly vždy highlightem GDS, nicméně musím říct, že ta letošní se zařadila k tomu nejhoršímu, co se na letošní GDS prezentovalo. Horší už snad byla jen paní z CzechInvestu. A nejde jen o to, že měla být původně přednáška v češtině, ale v záchvatu světovosti ji Vávra odříkal nepřipraven v angličtině, což se samozřejmě projevilo na plynulosti a lehkosti, s jakou obvykle prezentuje. Nicméně i téma mi přišlo dost rozpačité. V jednu chvíli jakoby Vávra vyprávěl "veselé historky z natáčení", ovšem s tím rozdílem, že u obvyklých veselých historek to natáčení už proběhlo a vše zlé bylo zažehnáno, zatímco Vávra v podstatě líčí aktuální stav ve studiu. Následně se z ničeho nic přesune dělat teleshoping jeho skvělému nástroji na tvorbu questů vlastní výroby, který je sice i po dvou letech vývoje značně kostrbatý a zabugovaný, ale jednou, možná za další dva roky, se jej podaří dodělat do podoby, kdy ho WH budou moct prodávat za těžký peníze. GDS byla vždy o výměně zkušeností a lekcí zkušenějších vývojářů těm méně zkušeným. V tomto blok Dana Vávry vždy exceloval. Vybral si problematiku v herním designu, vtipně nastínil její nástrahy a následně, když ne prakticky, tak alespoň teoreticky popsal, jak by se daný problém mohl řešit, nebo jak by ho řešil on sám. Jeho poslední přednáška však postrádá zásadní část, a to řešení. V podstatě je to jen souhrn problémů, na které ve WH narazili a snad se jim je, když pánbůh dá, podaří vyřešit. Vávra sice na začátku sarkasticky poznamenal, že se těší, až bude číst ty výsměšné reakce, ovšem být člověk neznalý, po vyslechnutí této přednášky bych si opravdu pomyslel jací amatéři to ve WH dělají, když si se základními problémy open-world her, známými už od dob Morrowindu, neví rady. Naštěstí mě v mnohém uklidnila přednáška Viktora Bocana následující den. Ta vesměs naplnila všechna moje očekávání, která jsem měl původně k Vávrově přednášce. Byla vtipná a poučná. Zabývala se zajímavým tématem umělé inteligence, ukazovala všechny klady a zápory, i reálné možnosti jak ji využít. Těším se tedy na Viktora Bocana.
    • Měl jsem z toho stejný pocit. Hlavně mi přišlo, že to není vůbec připravená přednáška, ale narychlo před akcí sepsaná změť historek naprosto bez ladu a skladu odvyprávěná, bez pointy, člověk na sekundu koukne jinam a najednou se mluví o něčem úplně jiném, celé v zásadě bez informační hodnoty. Jako jo, místy je Dan vtipný, ale měl jsem pocit, že tohle byla vývojářská konference, ne show. Za mne obrovské zklamání.
    • ucho
      Náhodou to bylo slušné varování před tou simulací světa. S tím jsou vždy problémy. Nedá se to moc srovnávat s Morrowindem, kde je umělý a sterilní svět. Tam žádné problémy s časem nejsou, protože všechna NPC všude čekají a jsou tam prakticky pořád. Vávra chtěl hru pojat reálněji, jen holt narazil na problémy, kterým se většina vývojářů záměrně vyhýbá. Působí to amatérsky, protože je to vlastně trochu inovativní vývoj, chtějí to zkusit udělat jinak, než je zaběhnutá praxe. Pro nezkušené vývojáře to může být přínosné v tom, aby se zamysleli už na počátku, co je může čekat. Danova angličtina jde přežít, ty české titulky na youtubu jsou snad na divočejší úrovni :)
    • wenceslaus
      Rozhodně bych neřekl, že řešení je nejdůležitější (i když by bylo fajn), zvláště když jde o nahlédnutí do vývoje a ne shrnutí po vydání.
      Ani si nemyslím, že by popisoval problémy známé z Morrovindu, kde NPC neměla tak propracovaný systém chování.
  • smejki
    <>

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit