Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Zrovna jsem to také dostal do ruky, musím přiznat, že to trochu působí jako anime či manga a to mimo jiné tou extravagantností postav *4*
  • Libí se mi článek, je fakt že o Japoncích a Nipponu se toho tolik všeobecně neví a je to škoda, protože mají opravdu nádhernou kulturu. Za Shoguna 2 sjem opravdu vděčný a na některé filmy zmíněné v článku se také chystám.

    Jo já bych nebyl proti dostat se do Japonska a zařídit si tam tradiční japonský rodinný domeček se zašupovacími okny a dveřmi a poslouchat tamní Idoli, sledovat ty jejich potrhlé tv-soutěže.
    Sayounara *5*
  • Uplně mimo soudek :
    Yip-man avatar. To se mi líbi, Win Chun forever ;) Jojo předvedl tam pěkný řetězáky v tom filmu haha *3*
  • horak.ada
    bych řekl že to byly spíš DLC
  • 13_11
    Z jedné z hodin japonštiny jsme si odnesli, že harakiri je označení samotné skutečnosti, že si někdo párá (kiri) kříž (hara) do břicha (a následně má tedy v plánu vyhřeznout si střeva a všelijaké jiné pochutiny, aby vykrvácel a pošel). Seppuku je pak označení rituální sebevraždy, při které se rovněž harakiri užívá, ale je tam velice důležitá postava druhého člověka, který tomu prvnímu, co podstupuje harakiri, setne hlavu. Harakiri je v tomto případě spíš symbolického rázu, neboť je nesmírně bolestivé, a takových gerojů, kteří by kříž dotáhli do konce, bylo, obávám se, naprosté minimum. Hlava se proto stínala většinou okamžitě poté, co se klečící, byť jen náznakem, zabodl do svého břicha. Seppuku je zároveň termín, který se váže na války feudálního Japonska, kdy právě poražený generál musel uznat, že udělal chybu (špatná taktika, nešťastně rozdané příkazy) a vítězný generál z "druhého týmu" mu prokázal tu laskavost, že si mohl vzít život a zemřít nezahanben. Tolik asi k rozdílu.

    Názorné ukázky máme snad v každém druhém japonském černobílém filmu. Ze západní kinematografie, která to taky krásně ilustruje (nejen termín seppuku), je film Poslední samuraj (2003).
  • ales.smutny
    Už stříhá metr ke kulaté třicítce :)
  • Skvělý článek!
    Úplně mě vtáhnul i když jsem žádnýho Shoguna nikdy nehrál.
    Trochu Jako za zlatých časů papírových Levelů a Score (teď už to jen tak plácaj a sou drahý).

    Můžu se zeptat kolik let je autorovi?
  • Supr počtění. Co jsem koupil Shoguna, tak nic jiného, kromě sengoku jidai nehltám :). Článek hodně potěšil.
  • KIMCID
    jj skouknul jsem o něm včera dokument
  • Ad diskuze na začátku:

    "(...) Fyzickou bolest se musel naučit snášet, aniž by dal své pocity znát, a naprostého vrcholu dosahoval ideový výcvik mladého válečníka v jeho citlivé přípravě na eventuální obřad vlastního zničení, rituální formou sebevraždy obecně známou jako harakiri ("rozřezání břicha") anebo sepukku (což je sinojaponské čtení téhož slova zapsaného ve znacích.) (...)"

    Oscar Ratti, Adele Westbrook - Tajemství samurajů.
  • Taiko je super, kvalitativně začíná, tam kde Clavellův Šogun končí :)
    zde link:
    http://www.bbart.cz/katalog.asp?id=383
  • no on to byl docela hajzlik :) ...si domluvi souboj a dostavi se se spozdenim nekolika hodin, pripadne se snazi soupere vselijak psychicky vytocit ů)
  • ke stazení xD stahl jsem si knihu taiko ale na compu se spatne čte tak jsem si ji objednal
  • Obrovske plus za tu pridanu hodnotu, ktoru nam poskytujete od zmeny celeho portalu, games.cz je lepsie ako kedykolvek predtym! *3*
  • ale nezapomen na pocatecni obrovskou armadu pozice taky neni spatna a muzou rozmistit vojaky vsude po mape
  • Mopped
    Tak tohle je veliká paráda, hodně mě tento článek potěšil a jak vidím tak nejen mě.
    Jinak co se týče filmů tak cokoliv od Akira Kurosawy mohu jen doporučit, i když to ani nemusím psát, znalci jistě vědí.
  • Neznas historii, neznas cestinu... Tak proc kurva nedrzis tlamu??!!!
  • KIMCID
    nevim někde jsem četl že vyhrál 60 až 90 souboju??a byl velice kativni až do smrti?
  • K teto dobe doporucuji knihu Eidži Jošikawa: Musaši (Mijamoto Musashi). JE o nejznamejsim sermiri (samurajovi) vsech dob Japonska. (sam Musashi napsal nekolik knih - treba Kniha peti kruhu, dodnes pouzivana spickovymi manazery - jedna se o knihu strategie) Obdobi 16. - 18. stoleti je tam celkem pekne zmapovano z hlediska chaosu a nekonzistence Japonska a zpusobu ziti.
  • KIMCID
    http://www.csfd.cz/film/251481-nesmrtelni-valecnici-sogun/

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit