Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • horak.ada
    moc pěkný článek a jinak dodávám že Napoleon a Empire něměly datadisk. Jeětě že tu ty Total Wary máme co? O CoD si zkrátka takový článek nenapíšeš
    • Empire měl datadisk Warpath.
    • Tak Napoleon má datadisk Peninsula Campaign
      • horak.ada
        bych řekl že to byly spíš DLC
    • ales.smutny
      Já to bral tak, že Napoleon je takový stand alone datadisk...;)
      • horak.ada
        standalone datadisk asi ne... v napoleonovi byl úplně jiný obsah než v empire (resp. méně ale podrobněji) spíš bych řekl že to byl takový "spin-off", každopádně ho tvůrci brali jako další pokračování série Total War *3*
      • Prave... nebyl Napoleon datadisk k Empire? Ja bych rekl, ze ano...
    • Core
      Přesně! *4*
  • Bravó.. Viac takýchto článkov, nikdy nie je na škodu sa trochu vzdelať...
  • Odulin
    Paneju já zírám. Fakt moc pěknej článek, z kterýho sem se jako Japanolaik dozvěděl hodně zajímavých infromací. Série Total War jde bohužel mimo mě, ale snad se mi to podaří časem změnit.
  • jenom taková drobnost, ale Oda Nobunaga spáchal seppuku. Harakiri a seppuka jsou sice to samé, ale harakiri je evropský výraz, který se v Japonsku považuje za vulgární.
    • 13_11
      Z jedné z hodin japonštiny jsme si odnesli, že harakiri je označení samotné skutečnosti, že si někdo párá (kiri) kříž (hara) do břicha (a následně má tedy v plánu vyhřeznout si střeva a všelijaké jiné pochutiny, aby vykrvácel a pošel). Seppuku je pak označení rituální sebevraždy, při které se rovněž harakiri užívá, ale je tam velice důležitá postava druhého člověka, který tomu prvnímu, co podstupuje harakiri, setne hlavu. Harakiri je v tomto případě spíš symbolického rázu, neboť je nesmírně bolestivé, a takových gerojů, kteří by kříž dotáhli do konce, bylo, obávám se, naprosté minimum. Hlava se proto stínala většinou okamžitě poté, co se klečící, byť jen náznakem, zabodl do svého břicha. Seppuku je zároveň termín, který se váže na války feudálního Japonska, kdy právě poražený generál musel uznat, že udělal chybu (špatná taktika, nešťastně rozdané příkazy) a vítězný generál z "druhého týmu" mu prokázal tu laskavost, že si mohl vzít život a zemřít nezahanben. Tolik asi k rozdílu.

      Názorné ukázky máme snad v každém druhém japonském černobílém filmu. Ze západní kinematografie, která to taky krásně ilustruje (nejen termín seppuku), je film Poslední samuraj (2003).
    • KIMCID
      já zase četl že sepuka je obřadnější,kdežto harakiri né.???no chtělo by to někoho kdo tomu fakt rozumí?
    • ales.smutny
      Já tohle řešil snad stokrát, chvíli jsem používal seppuku a pak mi zase, asi před rokem, jeden japanolog řekl, že harakiri je považováno za lepší...takže to jednou dávám tak a jednou tak...:)
      • Harakiri pouzivame v mluvenem projevu, seppuku v pisemnem projevu.
        Vyznam je de facto identicky. V clanku by proto mel byt "spravne" pouzit vyraz seppuku. Jedna se vsak o do krajnosti vyhnane hnidopisstvi, ktere je zcela nepodstatne, proto prosim autora clanku, aby neopravoval svuj vyraz harakiri, ktery je v nasich koncinach daleko znamejsi nez seppuku.
    • Pete.palis
      no a my jsme kde?? *1*
  • Hele není Takeda na té mapě tady někde jinde? :-) Díky za pěkný článek... Jinak určitě musim pochválit zábavný mulťák téhle hry ze spoustou funkcí a kampaně avatara(včera jsem se od toho nemohl dostat a moje skóre je 5 vyhraných bitev/0 *2* )

    Jinak námořní bitvy jsou docela fajn ... Ale jak má nějaký hráč dělový čluny tak to jde špatně i s malými loděmi....
  • Obrovske plus za tu pridanu hodnotu, ktoru nam poskytujete od zmeny celeho portalu, games.cz je lepsie ako kedykolvek predtym! *3*
  • KIMCID
    Parádní článek.Jem velkej fanda Japonska 16-17.století.Jinak pro náročnější diváky doporučuji fim RAN.A z knížek rozhodně Taiko od Eidži Jošikawi a nebo Příběh 47 róninů - John Allyn.
  • Neviem si ani predstaviť čo by CA urobilo s fantasy tematikou.. Ja viem ja viem, že hromada fanúšikou si asi vyžaduje historické témata ale ja ako fanúšik fantasy budem len dúfať že raz...... :-)
    • third age je fantasy mod pro medieval 2 a je vic jak dobre udelanej, doporucuji.
      • Zkoušel jsem, ale nedokázal jsem překousnout, že spolu válčí všichni - tedy časem třeba Gondor proti Rohanu, trpaslíci proti elfům atd. Jinak modely jednotek špičkové, na custom butvách se dá vyblbnout
        • tak to se mne nikdy nestalo, ze by gondor bojoval proti rohanum, zrejme si hral nejakou ranejsi verzi. Nicme se me stalo, ze mordor bojoval proti pasu, ale to az ve chvili, kdy byl minas thirit mordorem dobitej, a stretli se s pasem na byvalym uzemim rohanu. Coz jsem ale privital, protoze byl mordor i pas znacne rozlezej po cely mape
    • To snad raději ne. Na podobný chujoviny máte jiné tituly, ale jinak nic proti kolegům s fantasy interestum samozřejmě...
    • KIMCID
      myslim že to bude neboj...i já bych byl rád
    • Radši ne. Ono by to totiž bylo skvělé, vysoce hodnocené, a autoři už by se nevrátili k historii. Jinak si umím představit třeba Total War podle Písně ledu a ohně
      • Tak to 100 % ... ALE Píseň ledu a ohně je fantasy (sice dost netradiční) :-)
        • Jistě. Myslel jsem to tak, že bych si dokázal představit vynikající fantasy Total War (třeba podle Písně ledu a ohně), ale nechci, aby s tím CA začínali - protože už by se nevrátili zpátky
          • No já bych si dal ještě 30letou válku ta tady nebyla :-) (jemný náznak v Med2)
  • Supr počtění. Co jsem koupil Shoguna, tak nic jiného, kromě sengoku jidai nehltám :). Článek hodně potěšil.
  • Libí se mi článek, je fakt že o Japoncích a Nipponu se toho tolik všeobecně neví a je to škoda, protože mají opravdu nádhernou kulturu. Za Shoguna 2 sjem opravdu vděčný a na některé filmy zmíněné v článku se také chystám.

    Jo já bych nebyl proti dostat se do Japonska a zařídit si tam tradiční japonský rodinný domeček se zašupovacími okny a dveřmi a poslouchat tamní Idoli, sledovat ty jejich potrhlé tv-soutěže.
    Sayounara *5*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit