Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • TheGGG
    Když může být uměním pár cákanců na zdi s rádoby hlubokým duševním přesahem, proč by nemohly být i hry uměním? U některých p2w her je skutečně uměním, jak dokáží s ofeček tahat prachy.
    • mužou, ale jen pc hry. s musí byt 2d
  • ZvacA
    Laicky jsem přesvědčený o tom, že videohry obecně jsou v jádru takovým obrovským specifikem, že rozhodně překonávají definici "jedné z mnoha pouze moderních a vedlejších zábav vyhraněné skupiny" a naopak dovolují, aby byly interpretovány komplexněji a bylo na ně pohlíženo sériozněji. Právě z toho, co umí, co umožňují, jakou mají myšlenku, co se prostřednictvím nich vytváří, jaký zajímavý a přínosný vliv mohou mít dál za hranice virtuálních menu. Za mě je jejich"uměním" hodné pozornosti a dochování už jen jejich vznik, vývoj a existence. Z pohledu hráčů asi otázka jednoznačná.

    Na druhou stranu, to kategorizování videoher jako umění z těch hledisek které naznačil autor, natož které konkrétní hry by měly a neměly být označeny za umělecké a s tím spojená jejich celospolečenská reprezentace, to si asi nějaký ten čas ještě vybere. Taky ale myslím, že i kdyby hry třeba neměly být považovány za umění, jsou tvořeny takovými částmi, které tyhle ambice rozhodně mají. Už jen například z té výtvarné/grafické stránky fungujících fiktivních i reálných světů. Třeba jednoho dne budou běžnější i vernisáže herních screenů a artworků, kdo ví.
    • Strike
      Díky za přečtení a super komentář! Za běžnější herní vernisáže a kultivovanou celospolečenskou reprezentaci/diskuzi se podepisuji! :)
  • hra je hra a ne umení, stejne jako není umení fotbal ale je jim balet. autorovi bych doporučil venovat čas užitečnejším vecem než premejšlením nad hovadinama *3*
    • když si vezmete vetšinu umení tak společným znakem je že je vnimate pasivne (divadlo, sochy, malby film, hudba atd) hry jsou proste oddechova aktivita takže je to asi jina kategorie. S jistou nadsazkou by se za (interaktivní) umení daly považovat QTE hry ale to je nižší forma umení pro jednodušší a nenaročne konzolove publikum.
  • Kozy
    Videohry jako celek určitě umění nejsou ale sem tam se objeví zajímavej kousek kterej by se dal za umění považovat.

    Asi nepopulární názor ale myslim si že hry uměním nejsou už kvůli různejm slevovejm akcím, hry jsou pak prakticky na úrovni spotřebního zboží. Nebo třeba hledisko obsahu, v konkurenci se skutečným uměním neobstojí.
    • Tak dobře, můžeme toto měřítko použít na to co se dnes považuje za umění. Třeba hudba, na ní jsou také slevové akce, takže to již nemůžemem považovat za umění, to samé filmy.. A literatura, ta se také prodává se slevami. Takže hudba, ani film ani literatura již nejsou uměním podle tohoto měřítka.
  • V New Yorku v MoMA mají cca 20m dlouhou chodbu, na stěny promítají Super Maria a klidně si můžete záhrat... Prostě bomba :) foto: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10204693784128420&l=db7d81875f
    • Strike
      Úžasné a díky za foto! Koukám, že udělali pořádný upgrade!
      • KUba-cz
        Asi jo, nevím jaké to bylo předtím. Škoda že byl jen jeden ovladáč :) Btw. jen pro zajímavost byl to klasickéj wireless xbox360 controller, který hlídala jedná hezká slečna :-D
        • Byl jsi v NY? Tak to jsi už velkej kluk *3*
  • Já nevim jak se ještě dneska může někdo zamýšlet nad tím zda jsou hry uměním... Velké hry jsou asi to nejkomplikovanější umění, které dosud existuje, protože zahrnuje stovky umělců pracujících několik let na jediném díle. Pro ty, co si myslí, že hry padají z nebe, tady je výčet několika uměleckých činností, které jsou nezbitnou součástí hry: digitální malba (od konceptů, které hře dají první vzhled až po textury listí na stromě), fotografie (fotografování předmětů a extrahování textur, inspirace, grafika ve hře), modelování (každý 3D předmět ve hře je modelován), skládání, hraní editování hudby (nejen hudby, ale také zvuků), dabing (dabing je jistě umění ovládání hlasu), herectví (od tvorby animací postav po přehrávání cut-scén), tvorba animovaného filmu (od navržení cut-scén po emocionální vírazi tváře každé postavy na snímku), scénář (scénář úkolů, dialogů atd...) literární tvorba (od knih ve hře po samotný příběh světa, děj, příběhy postav atd...) a to neni celý výčet. Lidé, kteří pochybují o tom, že hry jsou umění, pravděpodobně nikdy neslyšeli o tom, jak se hry dělají.
    • dynamyt1
      A přesně tímto vláknem si odpovídáte na to, proč toto téma řešit... Po přečtení příspěvků mám pocit, že na každého článek zapůsobil jinak, protože každý chápe umění v počítačových hrách jinak. Což je správně, protože tato oblast je stále v plenkách a bez podobných diskuzí se moc daleko nedostane. Z mého pohledu jedna z nejpřínosnějších diskuzí co sem zde četla.. :D
      • Strike
        Díky za přečtení! PS: Také jsem nadšený vývojem diskuze :)
    • No, tohle je ale prave ten nejvetsi problem cele tehle "debaty" - co je to vlastne umeni. Samozrejme, ze to, co vyjmenovavas, je umeni ve smyslu do nejakeho vnimatelneho celku prevedena schopnost jedince. Treba fotorealisticka grafika v pocitacove hre nebo napinavy pribeh je takove umeni.

      Ale umeni z pohledu estetiky, "vysoke" umeni (jakkoliv nestastna to je nalepka) neni "krasne nakresleny obrazek" nebo "dokonale a detailne vymodelovana 3d vec" nebo "ostra a nadherne barevna fotografie". Je tam presah ze samotneho "umet neco" do estetiky, do vnimani, do mimesis nebo abstrakce... Proto je takove umeni Pollock a jeho "cmaranice", ale ne sebedokonaleji remeslne zpracovana hra.
      • nightborne
        Umění se taky často definuje jako cokoliv, co cíleně vyvolává nějakou emocionální reakci, ať už pozitivní, či negativní.

        Z takovýho pohledu je umění jak Pollock (kterýho miluju, mimochodem), tak i nějaký poselství nesoucí či citovou odezvu vyvolávající hra =).
        • To bych asi spíš považoval za podstatu umění, na které by se dokázalo shodnout větší množství lidí s inak odlišnými názory. Myslím, že od takových podstat by se měli definice stavět.
          • nightborne
            Máš pravdu, že takové pojetí je velice široké a všeobecné. Ale obávám se, že tohle je téma, které se nepovede jen tak rozseknout, protože málokterý koncept je tak šíleně subjektivní, jako je umění.

            Co to je? Odvíjí se to od dovednosti či píle, se kterou bylo dílo tvořeno? Nebo jde jen o nápad? Nebo o přínos či vyvolanou duševní odezvu? Nebo je to kombinace tohohle všeho? A co když dílo u někoho odezvu vyvolá a u někoho jiného ne? Jde pak o Schrödingerův kousek, který zároveň uměním je a není =)?
      • Potom se teda ale nebavíme o umění, ale o nějakém pofidérním abstraktním pojmu, který vlastně nikoho, kromě pár abstraktních umělců nezajímá. Tihle lidé nemohou znásilnit slovo umění, tak aby se to nedalo použít na nic jiného než něčí abstraktní výjevy, které budou posvěceny podobně smýšlejícími abstraktními bytostmi. Umění je slovo, kterému by měl rozumět i obyčejný Lojza z hospody. Měl jsem za to, že umění je tvorba lidí s nadprůměrným nadáním či pílí, za kterou stojí dřina a mnoholetá praxe, jsou to věci, které běžný člověk nevytvoří a proto jsou výjimečné. Nesmíme zapomenout, že umění pochází ze slova um. A kromě té pochybné definice o estetičnosti se o umění píše také "určitý obor lidské činnosti; dovednosti, zvláštní schopnost, obratnost, zručnost v něj. činnosti". To neznamená, že nutně musí mít přesah do estetičnosti nebo čehokoliv jiného. Navíc nechápu, jak něco co je "krásně" namalované, nemá přesah do estetiky. Proč předměty z hry jsou najednou považovány za neestetické? Kdo má právo říct, že umělec, který je vytvářel to nedělal srdcem, políben můzou? Hry se nedělají někde na běžícím páse. Ti lidé tam opravdu umělecky tvoří. Vytvářejí designy, které jsou jak estetické tak zasahují do vnímání a někdy i abstrakce. Se tu přece už nebavíme o Tetris. Je potřeba rozlišovat když se mluví o „abstraktním umění“ a „umění“ obecně. Ten první výraz ať si przní jak chtějí, ale ten druhý výraz nesloží pouze 1% osvícených intelektuálních abstraktních „umělců“, ten slouží nám všem.
    • V evoluci umění je hra nejvíce komplikované a hlavně interaktivní umění. V tuto chvíli je na špici evoluce, která započala mluveným slovem, které vyprávělo příběhy, ty však byli závislé na vypravěči. Dále přišli knihy, které dokáži čtenáře vtáhnout do děje, až na pár obrázků však nezobrazují samotný svět a role čtenáře je pasivní. Dále přišli filmy, které jsou schopné obsáhnout neuvěřitélné množství informací o ději pomocí obrazu, ale divák je stále pasivním pozorovatelem děje, který nemůže ovlivnit a navíc se jedná o relativně krátký zážitek. Hra je na vyšším evolučním stupni, protože jednak ukazuje ohromné množství obsahu vizuálním zpracováním, hráč poprvé není pouze pasivní pozorovatel, ale aktivně se podílí na příběhu a svět již není pouze popsán, ale existuje okolo hráče.
      Hry už nejsou „kostky“ a „domino“. Jsou to obrovské světy s neuvěřitelnou možností aktivně vytvářet příběh. Hry umí přiblížit člověka příběhu ze všech médií nejlépe.
      I když je hra na špičce této evoluce, neznamená to, že se přestanou používat i ty předchozí formy vyprávění. Nicméně je třeba začít hru respektovat na její pozici špičky evoluce, kterou může překonat pouze plná virtuální realita.
      • Strike
        Zdar a díky moc za komentáře! Dobře vysvětluješ vývoj médií a vyprávěcích forem alias remediaci. Hry jsou určitě velice komplexní médium, které pojímá všechny své předchůdce a přidávají vlastní interaktivní složku.

        De facto jediné, co ti nabídnu k zamyšlení, je problém, kterým se zabývá Game Studies. A to, jak jsou hry umělecké ze své podstaty. Ony totiž sice hojně využívají všech vyjadřovacích forem svých předchůdců, ale v esenciální složce – interaktivitě – se moc umělecky neprojevují. Příklad koukáš na hezkou cut scénu, ale potencionálně by mohla umělecky fungovat sama jakožto film. Druhý příklad koukáš na pěknou grafiku a zase mohla by umělecky fungovat jakožto obraz. To stejné příběh hry => kniha. Zvuk hry => hudba, atd.

        Jasně při takovéto dekonstrukci bude chybět celkový pocit, které umí navodit jenom hry, ale víš kam tím mířím, ne? *3*

        Pak se ale objeví hry jako Passage http://hcsoftware.sourceforge.net/passage/ (vystavena v muzeu) a hned se otevírá nová diskuze, která to co píšeš, bere na jinou úroveň. :)

        Jinak sorry všem, že tu Passage tak propaguji, ale je fakt dobrá.
        • Film ale také kombinuje různé umělecké proudy do jednoho kompletního díla. Podle mě když se lidé snaží přemýšlet nad tím, proč by hry nemuseli být umění, tak už zabíhají do absurdních úvah. Nakonec by se takové úvahy dali použít u všech forem umění a nakonec by umění nebylo nic. Lidé si musí uvědomit, kde je ta hranice absurdna, kdy se někdo těžce snaží vymyslet, proč něco není umění. Hra spojuje mnoho uměleckých forem, které tvoří celkové umělecké dílo, které zanechává mnoho různých emocí (jestli to neni podstata umění tak už nevim co jiného). Měli bychom se držet jasných definicí toho, co je umění a nesnažit se z toho dělat raketové inženýrství. Pokud někdo dělá akrobatické kousky, jen aby dokázal, že hra není umění, měl by to také dělat u ostatních forem umění. Napadá mě vhodný výraz "Overthinking", který podle mě vystihuje diskuzi okolo toho co je umění. Každý se krkolomně snaží vytvořit složitou definici, aby to sedělo té či oné formě umění. Přitom to může být tak jednoduché. Pokud hry nejsou umění, tak pak asi nic není umění.
          Někdo někde říkal, že jednotlivé složky hry sami o sobě nikdy nebyli hodnoceny jako umění (nebo tak něco) a proto hry nejsou umění.. Když pominu, že to je naprostá hloupost, tak pro mě jsou třeba naprosto strhující artworky z Rome 2: Total War forma umění, kterého bych chtěl jednou jako grafik dosáhnout.
          Ale i tak, umění se nemusí nutně někde vystavovat a obdivovat. Copak řezbář není umělec? Nebo umělecký kovář? Dokáží vytvářet krásné věci, které nikdo v muzeu neukazuje, protože mají praktické využití a lidé jejich výtvory mají doma.
  • Zastávám názor, že kdokoliv cokoliv považuje za umění, tak to prostě umění je. Jak hodnotné umění pak je, záleží zase na postojích toho kterého člověka.
    • Strike
      Díky za komentář. Souhlasím. Viz citace Davide Notze v některém z komentářů *3*
  • diky za promazaní, ale misto blogysku bychom radši recenze her ktere tu chybeji
    • Magister_Peditum
      Mně nevadí, když se občas nad hrami zamyslíme i z jiného hlediska než jen z toho herního. Takže nemluv za všechny, áno?
  • fallanga
    Já osobně hry neberu jako umění. Neříkám, že nesouhlasím s tím, že hry jsou umění. Naopak, jsem rád, že se o hrách tak přemýšlí, ale já to tak neberu. Některé hry jsou dosti umělecké, to musím přiznat. Například Life is Strange, Limbo nebo Mirrors Edge. Tyto hry mají uměleckou stránku, která mi zpříjemnila jejich hraní, to popřít nemůžu, ale prostě to neberu jako umění. Čistě subjektivní pohled na věc. Stejně tak neberu filmy jako umění. Ale jak říkám, když někdo řekne, že hry jsou umění, tak nebudu protestovat a spíše tento názor budu bránit.
    • Strike
      Zdar a díky za komentář! Líbí se mi tvůj pohled na věc, protože svým způsobem možná naznačuje něco, k čemu jsem ve článku moc nedostal. A to jak hry jakožto média můžou být umělecké ze své podstaty = herních mechanik a gameplaye. Mrkni na hru Passage má 5 minut: http://hcsoftware.sourceforge.net/passage/ a řekni, co si o tom myslíš :).

      PS: Moc se těším, až si zahraji Life is Strange.
      • fallanga
        I když jsem říkal, že hry jako umění neberu, tak Passage bych se nebál jako umění označit. Tady je zase otázka, co se mi vybaví, když někdo řekne umělecká hra. Ač uznávám, že Passage je skvělým příkladem, tak si spíše vzpomenu na Limbo a podobné hry. A to hlavně díky větší interaktivní části. Ale ano, uznávám, že Passage na nějakou výstavu patří *3*
        • Strike
          Super, že to tak bereš. Víc takových her jako Passage! *3*
  • Jasně, že jsou hry umění, asi stejně, jako knihy, filmy, opery, obrazy atd. Kdo o tom neustále pochybuje, má dost těžký mindrák zřejmě ještě z 2. poloviny 19. století.

    Jsou všechny/některé obrazy umění? Jsou všechny/některé knihy umění? Jsou všechny/některé filmy umění? Jsou všechny/některé hry umění? To je pořád dokola, stejná zbytečná debata.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit