Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • No já teda nevim, ale takový Call of Duty je neskutečně jednoduchý a primitivní a podobně jsou na tom i další konzolově-počítačový hry a s nápovědou to nemá co dělat.

    Taková hra je neskutečně pitomá a jednoduchá, v podstatě stačí držet prst na spoušti a jí rovně. Neříkam, že taková hra je nudná, naopak, Call of Duty mě baví, ale kdyby se do tý hry musel zapojit aspoň trošku i mozek, jako třeba v dokonalym Half Life, nebylo by to vůbec na škodu..
    • Drom
      samozrejme mas pravdu, ale CoD je hlavne multiplayer. Single je jen takovy interaktivni film
  • Rozhodně na začátku hry pomoc vítám, ale občas vidím, ale v průběhu hry by měla nápovědu pomalu slábnout. Občas mi přijde, že např. v polovině už by měl hráč se ve hře vyznat a hra by ho tak neměla pokládat za úplně hloupého a pořád mu radit ty samé věci, jak například co ovládat. Jinak u starých her nápovědy toliko nebyly, ale zase byly velice obsáhlé manuály.
  • Hry jsou dle mého součástí dnešní společnosti, neznám nikoho kdo by si nikdy nezahrál žádnou hru(a to nežiji v nějakém Game city).
    Hry nejsou jednoduší jen vás víc seznámí s obsahem a vedou vás za "ručičku".
    To je mi ovšem nevyhovuje, já radši nad tím pár minut(možná i hodin) bádám a pak když na to dojdu je to 100x lepší pocit, než kdyby mi to tutorial vysvětlil hned na začátku.
    • to bude zrejme tim kde se pohybuje (tipuji stredni nebo zakladni skola ? ) .. ja osobne bych lidi co hraji aktivnej (telefon a FB nepocitam) spocital na prstech a mozna bych ani nepotreboval celou druhou ruku ... samozrejme pak jsou lidi kteri maji PC a jednou za par mesicu si tam daji poker nebo nejakou casual hru
      • Nee tak sem to nemyslel, chtěl sem říct lidi kteří nikdy nic nehráli.
        A proto sem naznačil, že to zasahuje do naší dnešní kultury.
    • No ja takovejch lidi znam hromadu jde jen o to kde se pohybujes a ne kazdyho ty hry bavi a dokonce znam i docela dost lidi co ani netusi ze existuje neco jako hrani her a PC je pro ne kouzelna krabicka co umi delat obrazky *1*
  • Ano, hry jsou jednoduché. Ale dovedete si představit, že by byly složité? Dříve vycházely hry jednou za čas, a jelikož mezi vydanými hrami byla dlouhá časová propast, mohly si hry dovolit být obtížnější na hraní a tím pádem náročnější na čas.
    Ale vemte si, že v dnešní době vychází X her za měsíc, a já sám už s tím mám problém. Nehrajete jednu hru v kuse - když si ale např. zahraju DiRT 2, a chci si potom zahrát NFS Shift, už bych mohl mít problém - hry mají naprosto odlišné fyzikální modely atd, a kdyby byly těžké, bylo by téměř nemožné je takto střídat. Dnes se nemůžete půl roku soustředit na jednu hru, proto jsou jednodušší.
    A co si budeme povídat - staré dobré nekonečné opakování jednotlivých levlů od začátku jen kvůli tomu, že vás na konci pokaždé dostane "ten šmejd", se v dnešních hrách nehodí. Většina her není natolik zajímavá, abych měl chuť procházet je byť jen dvakrát.
    Mě se jednoduchost her zamlouvá, protože není problém strčit do konzole rok starou hru a klidně si ji zahrát, když si jí za pár minut opět osvojíte.
    • Najit dnes hru ktera by byla zabavna ale soucasne hraci nabidla urcitou vyzvu je skoro nemozne. Nikdo nechce u hrani resit teorii relativity ale prochazeni hry s jednim prstem v nose casto zabije cely herni prozitek. K tomu mraky pomocnych berlicek kterymi nas vyvojari zahrnuji a navdavkem cim dal hloupejsi protivnici. A pro jistotu se hra jeste uklada na kazdem rohu. Nejvyssi obtiznost uz je dnes jen slovni fraze. Pak se neni co divit kdyz clovek cte jak nekdo probehnul hru za 3 hodky a jeste s pistolkou v ruce.
      To ze vychazi mesicne kvanta her neni argument pro to aby byli stupidne snadne. V prvni rade kvantita automaticky neznamena kvalitu a navic penize nerostou na stromech. Chapu ze pirat ktery stahne 3 kousky tydne nebude resit zda mu SP vystaci na tri hodiny nebo na deset ale clovek ktery si koupi 5-6 her rocne chce za sve penize kvalitni herni zazitek, rozumnou delku a hlavne moznost si nastavit obtiznost hry dle svych priorit. *5*
      • Ano, to máte pravdu, ale jak už jsem psal - kdo chce procházet jeden level stokrát? Hrstka hráčů, kteří jsou na to zvyklí ze starých titulů.
        Hry na dlouho zkrátka nevycházejí - prodejci nechtějí, abyste hrál hru tři roky. Chtějí, abyste ji hrál nanejvýše týden a koupil si další. Dlouhé hry nejsou ekonomicky výhodné, a uznejte sám - hry nejsou vyvýjeny pro radost hráčům, jde o peníze. Pokud se jedná o onlinovky, které mají neomezenou dobu hraní, je potřeba je rychle přebít novým, lepším titulem.

        I přesto hry na dlouho vycházejí i nyní - takové Gran Turismo 5 vydrží na pěkných pár dní. Ale to se odráží na ceně titulu. Problém je v tom, že hra je poměrě těžká a proto velké procento hráčů odradí v prvních fázích hraní.

        Naproti tomu DiRT 2 nabízí jednoduchý a zábavný fyzikální model, který není složitý na ovládání. I přesto jste nevybrali zatáčku? Můžete použít "flashback", který vás vrátí v čase a umožní vám zatáčku projet znovu a lépe :). Obdobou je vrácení se v čase v sérii "Prince of Persia". Ještě mne napadá, že jsem pěkně dlouho nehrál střílečku, kde by byly klasické HP, které se samy neobnovují. Ono totiž někde běhat s 1HP a hledat lékárničku, to se člověk teprve zapotil :)
        Dnes je ve hrách prostě takový trend, že ať už jste progamer nebo máte ovladač poprvé v ruce, platí následující pravidla:
        - ve hrách se neumírá- nic se nehraje dvakrát- nebourá se- nic se nedá zkazit

        Pokud jde o pirátství, rád bych se vyjádřil. Píšete, že pirát si stáhne 3 hry týdně a mávne nad ní rukou. Osobně hraji na konzoli PS3 a tituly si kupuji, a když se nad tím zamyslíte, tak když je ta hra prostě "blbá", tak je úplně jedno, jestli vám přišla poštou nebo jste si ji stáhnul - noc u ní nestrávíte. Další věc je, že hry nejsou nafukovací, a i když si hru koupíte, tak po dohrátí SP u hry bez multiplayeru končíte. Ať už vám to trvalo 3, 20 nebo 100 hodin.
        • Pokud hrac prizpusobi svuj styl hrani obtiznosti hry pak nemusi level prochazet stokrat! Navic od toho by meli byt moznosti volby obtiznosti aby si kazdy zvolit dle svych schopnosti. Pokud nekdo ve strilecce potrebuje detekci zasahu, zamerny kriz, neprustrelnost jako Terminator a vagon munice at ho ma ale jsou lide kteri by se bez toho radi obesli jenze ani nejvyssi obtiznost ani nastaveni hry jim podobne veci neumozni vypnout. Clovek hned nemusi hrat simulator aby pro nej hra byla vyzvou. Jo muze to byt jak rikas ale pak se nemuzou vyvojari a distributori divit ze nejsem za hry ktere neodpovidaji memu gustu ochoten platit plnou cenu. A vzhledem k tomu ze her vychazi kvanta lze spokojene nakupovat za akcni ceny a pritom je stale co hrat. Dnes si sakra rozmyslim za co utratim 1000,-. *5*
        • Zalezi na typu hry. U nekterych RPG (Oblivion,Fallout:New Vegas...) se da hrat klidne i 100 hodin a je to znovuhratelne. To same treba Anno 1404-ta hra je v podstate nekonecna (pokud hrajete vlastni mapu-kampan je tam spise jen naozdobu) a presto stale velmi zabavna. 100 hodin herniho casu-i kdyby clovek hral 4 hodiny denne cisteho casu,tak drive jak za mesic hru nedohraje. Komu tohle prijde malo,pak si spatne pamatuje drivejsi dobu.
          Pak jsou tu hry treba jako Bulletstorm. Vyborna hra,kterou ale za 5-6 hodin(tzn jeden vikend+-) dohraje i amater a pokud nemate radi MP(jako treba ja) je vam uz k nicemu.
          • Presne, krome delky je problemem znovuhratelnost. Nemam problem dat 150,- za dve hodiny posezeni v kine ale dat 1000,- za 5 hodin kampane ktera mi stejne jako film uz dale nema co nabidnout mi vadi. MP me prilis nelaka, zaprvne na to nemam dostatek casu a zadruhe po urcite dobe kdy si clovek osaha vsechny mapy a herni mody se dostavuje stereotyp.
    • prece nemusis hrat vsechny hry co vyjdou...tech co stoji za to je hrat je stejne malo a v dnesni dobe, kdy se jejich delka nechutne zkracuje, neni problem takovou hru dohrat za 1-3 dny. Jestli za mesic vyjdou 2 dobre hry tak to je moc. (cest vyjimkam)
    • To se mi nak nezda. Nemam zadnou statistiku, ale co si tak pamatuju, tak driv (a myslim prakticky vzdycky) vychazelo kazdy mesic dost her, asi stejne jako dnes...
  • Odulin
    Jo pěknej článek. Dal mi vzpomenout třeba na Kyrandii 1 a její jeskyňový systém, Maniac Mansion a další perličky:) No nicméně míra nápovědy v některých dnešním hrách je diskutabilní. Na jednu stranu občas dovede naštvat (nás) "starou školu" zvyklou na hardcore přístup, mnoho umírání apod...ale na druhou stranu je spásou pro ty, co třeba nemají tolik času, tak pevné nervy nebo tak velkou zkušenost s daným žánrem nebo hraním vůbec. Zlom podle mě nastal v době, kdy se herní odvětví stalo opravdu velkým a výnosným businessem. Tvůrci potřebují ve většině případů co nejvíc vydělat a tedy zasáhnout co největší spektrum hráčů. Souhlasím, že pokud míra nápovědy nepřesáhne určitou kritickou mez, je to asi v pořádku. Ideální je pak pro mě hra, kde se autoři snaží myslet na všechny a dovolí si hru nastavit dle sebe.

    Nicméně si tak nějak nemohu odpustit nostalgický pocit, že bez nápovědy to tenkrát mělo o něco větší šmrnc, protože z poznání hry samotné a všech jejích pricipů na vlastní pěst měl člověk větší radost, bylo to náročnější a pomohlo to odělit zrno od plev...ale to už jsem zas dost nekorektní *12*
  • No k tomuhle tématu se hodí připomenout výborný TW:Shogun 2, kam přidali encyklopedii ale hratelnost a obtížnost zůstala stejná... No možná se trošku zvedla. Faktme zůstává, že to nijak neuškodilo hře :-)
  • Cajk
    Přece dobrej gameplay nerovná se komplexita a komplexnost.. Přece o tom to fakt vůbec není, game design dokument nemusí mít 250 stran aby byl kvalitní.. Nejde o to že moderní hry jsou jednodušší, jde o to že nejsou zábavný a to především.. Achjo..
    • To je čistě subjektivní věc .
    • Hra nemusi byt nutne komplexni,ale dulezite je,aby hrac nemel pocit,ze se s nim jedna jako s ditetem,vsude ho vodi za rucicku,vsechno mu ukaze ,nemusel moc namahat hlavu a ani casto umirat.To je hlavni problem dnesnich her podle me.
      I tunelove hry muzou byt dobre zpracovane,jen se to musi umet
  • Jeste me napadla jedna vec, co mi na modernich hrach vadi, a ani nevim, do jake miry je to zavisle na zjednodusovani, obtiznosti, nebo vsudypritomnou napovedou. Aktualne hraju Red Dead Redemption a i kdyz se mi ta hra libi, dost mi tam vadi, jako u vetsiny dnesnich sandbox her orientovanych na pribech, ze hra poskytuje docela dost moznosti, jak z pribehu uhnout a budto si jit koupit treba nove zbrane, nebo si jit zahrat pokr, toulat se krajinou a pomoct nejakymu chudakovi, kteryho prepadli banditi, jenze co je to vsechno platny, kdyz tohle nema vubec zadny vliv na hru samotnou. Muzu to delat, ale krome toho samotnyho mi to ve hre nijak nepomuze. Ono je to i v GTA. Taky si muzete jit nakoupit zbrane, vydelavat penize a kdo vi co, jenze ve skutecnosti to vubec nepotrebujete, protoze zbrani a penez mate vzdy dostatek. No a to at se na me nikdo nezlobi, tohle je fakt o spatne nastaveny obtiznosti. Obtiznost by mela byt takova, aby hrac byl veden hrou tak, aby vyuzival jejich moznosti, a ne aby je mohl zcela ignorovat, protoze, proc tam jinak jsou?
    • Nechápu, co ti na tom vadí. Já to beru jako plus. Ve hře můžeš buď projít příběhovou linii za 15h, nebo se do ní můžeš víc ponořit a strávit 30h třeba jen zkoumáním herního světa. Já jsem třeba u GTA nejdřív dohrál příběh a pak jsem si prostě dělal, co se mi zachtělo. Nebo u Fallout 3 jsem se zase vykašlal na hlavní quest a místo toho jsem jen procházel krajinou a plnil questy, na které jsem zrovna narazil. Příběhový quest jsem pak udělal asi po 70h hraní. Já nepotřebuju, aby mě hra neustále tlačila do další mise/questu abych se bavil. A když tebe vedlejší úkoly nebaví, tak je nedělej a o nic nepřijdeš, je to jednoduché.
    • Tak zrovna vedlejsi nepovinne ukoly beru jako plus.Pravda ,je fajn,kdyz aspon nektere maji vliv na odvijeni se pribehu.Pokud mas na mysli to,ze diky vedlejsim ukolum nema hrac nouzi o financni prostredky,munici a podobne,tak to uz zalezi na tom,jak je hra nastavena a jak to tvurci poresili.Treba v takovym stalkerovi musel hrac s munici povetsinou setrit at se vedlejsim ukolum venoval nebo ne.
      • A jeste abych to vysvetlil. Ono je to u hodne takovychhle her. Hlavne s tema penezma. Clovek tim jak hrou prochazi, si vydelava automaticky penize, aniz by se o to snazil a pak vedlejsi mise, nakupovani predmetu, nakupovani a vylepsovani zbrani, atd. ztraci smysl, protoze proste tou hrou muzes projit at uz se tim zabyvas nebo ne. Ja nechci odebrat vedlejsi ukoly, naopak, ja chci, aby mely dulezitejsi smysl tim, ze jsou podporene hlvanim gameplay hry. Uz jenom tim, ze se ve hrach nebude pritomno automaticky tolik penez a clovek se bude muset vic snazit, aby si vydelal a pak mel lepsi moznosti, jak hrou projit. Takhle to treba v drivejsich hrach bylo a podle me je to trochu dukaz, ze jisty zjednodusovani a prilisny zpristupneni na ukor hratelnosti zkutecne existuje.
      • Presne to myslim. Red Dead Redemption je proste moc lehka hra na to, aby cloveka alespon tochu vedla k tomu, aby vyuzil vsechny moznosti, co ta hra nabizi.
  • No myslim, ze zjednodusovani neni jen o napovedach. Hry jsou jednodussi nejen proto, ze vime co udelat a kam jit, ale i diky takovym vychytavkam jako ,,autoheal,, velke mnozstvi munice, slabsi nepratele, nebo nepratele, kteri se schovavaji za prekazkami a tim vam daji nekonecne casu, aby jste je pozabijeli - uplne dokonale v kombinaci s ,,autohealem,,. Nastesti porad existuji takove hry jako Dead Space 2, kde tyhle ,,novinky,, nepotkame. (tam to trochu kazi jen ta cara ukazujici smer, ale co uz )
    • Autoheal se vetsinou kompenzuje vetsim mnozstvim nepratel,ale pravda v kombinaci s protivniky,kteri vas nechaji v klidu se "uzdravit" za rohem ,aniz by vas pronasledovali srazi obtiznost a napeti dolu.Podle me,je to jeden z prostredku,kterymi se snazit snizit cetnost umrti,protoze umirani udajne deprimuje hrace.
      Pravdou je,ze autoheal svym zpusobem bere z her napeti.Autoheal nedava moc moznost zazit situaci,kdy hraci zbyva 20% hp,minimum naboju a musi prezit nez najde dalsi lekarnicku/munici.Hrac musi pocitat s tim,ze kazdy zasah ma dlouhodoby dusledek dokud nenajde lekarnicku a musi s tim pri prestrelkach pocitat.S autohealem je hrac vzdy na 100% po kazdem souboji.
      Ta nutnost pocitat s tim,ze si nemuzu hrat na tzv bullet-sponge mi v dnesnich hrach chybi.
      Na druhou stranu,do nekterych her se autoheal vylozene hodi.
  • Článek se zabývá vizuální pomocí - s tom směru s ním souhlasím vyjma závěru. Hru chci hrát já, nepotřebuji hru, která se "pro mé pohodlí" bude hrát za mne.
    Nicméně mně, "staromilci" (podle článku bych jím měl být), vadí spíše problémy hratelnostního rázu. Mám rád akční hry z pohledu třetí osoby, střelba nebo boj zblízka to je jedno. Takže s chutí zahraji Risen stejně jako Jedi Academy. A v denšní produkci si moc nejde vybrat, protože téměř všude vidím dva stejné archetypy umělé inteligence:

    "Kačenka na střelnici", která ve hrách s krycím systémem čirou náhodou vykukuje tak, aby ji hráč udělil headshot. Sama začne střílet až tak po jedné sekundě, během které hráči nabízí zdarma výstřel na nehybný cíl. Samozřejmostí je, že v krytu téměř nikdy nemění pozici ani nesnaží se hráče přelstít, vyklánět se zpoza překážky jinými způsoby nebo dlouhou nečinností hráče vyprovokovat.

    Příklady her s kačenkami na střelnici: Mafia 2, Uncharted 2

    "Fackovací panák" při bojích nablízko sice vypadá, že se s hráčem chce poprat "na férovku", ve skutečnosti ale pouze vykrývá hráčovy údery. Sám zaútočí je tehdy, je-li hráč dostatečně dlouho neaktivní. Pokud je fackovací panák dostatečně dlouho tlakem hráče tak engine usoudí že už stačilo, fackovací panák se krýt přestane a poslušně se nechá z(a)bít. Samozřejmostí jsou "gentlemanské" souboje jeden na jednho i při početní převaze fackovacích panáků oproti hráči.

    Příklady her s fackovacími panáky: Batman:Arkham Asylum, série Assassin's Creed
    • Bohuzel tohle je v hrach odpradavna od uplneho zacatku. Je to dano tim, ze hrac musi v akcni hre pozabijet spoustu nepratel, takze kazda hra je vlastne takovy Rambo, i s Assassins Creed, i kdyz by to kazdyho asi nenapadlo. Unikem z toho je samozrejme udelat lepsi umelou inteligenci protivniku, ale to zase na druhou stranu znamena, ze by jich muselo byt mnohem mene a to uz je mozna v rozporu s timhle typem akcnich her a byly by to uz spis takticke, nebo stealth zalezitosti.
      • Irisis
        Nevím jestli zrocna umělou inteligenci ale třeba zmiňovaný AC, resp. AC2 trochu zlepšil, že se do boje přidávají i ostatní a používají lecjaké machrovinky, ale jestli jste se někdo zkoušel nechat ve hře zabít, tak je to problém. Ruce dám z ovladače a pět po zuby ozbrojenejch chlapů tam akorát stojí a občas zaútočí, ale zrovna tak rychle, jako autoheal léčí. Zbavit se toho posledního čtverečku skoro nejde *2*
      • Osobne davam prednost mensimu poctu obtiznejsich nepratel,nez velky pocet nepratel bezicich jako slepice na porazku.Teda az na extremy typu serious sam,v tom pripade je ta hra na stovkach nepratel vylozene postavena a bere se s nadhledem a humorem, je to zabavne a na nejtezsi obtiznost da zabrat.
        • Ja tomu rozumim, taky davam prednost temhle hram.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit