Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Vážně se Microsoftu dívím, že jim to pořád nedochází. Důvod, proč poslední generace Xboxu za PS4 zaostává je s největší pravděpodobností absencí dostatečného portfolia kvalitních exkluzivit a nejspíš i opožděný launch.
    U Xbox 360 na to šli uplně jinak a ten konkurenční boj byl dost vyrovnaný. Vydali konzoli dříve a snažili se výrazně i na poli exkluzivit, byť za nabídkou PS3 stejně zaostávali. A to měl xbox startovní pozici outsidera.
    Sice nevím, jaký podíl majitelů konzolí si je pořizuje hlavně kvuli exkluzivitám a kolik jich po konzolích sáhne z důvodu ceny či prosté preference před PC, ale řekl bych, že exkluzivity hrají nezanedbatelnou roli.
    Osobně bych si konzoli nikdy nepořídil, nebýt exkluzivit, které si chci zahrát. Pokud mám možnost volby, sáhnu po pc verzi.
    • M/s udělal chybu s povinným Kinektem k XB1. To pak napravil, ale už mnoho lidi mělo ps4. A souhlasím, ze série uncharted, last of us a Japonsko, které má proste PlayStation rádo, hodně vyvrati prodejnost směrem k Sony.
    • já nechapu potřebu PCčkáru všem ostatním sdělovat, že raději sáhnou po PC verzi. Ano, většina zdejší děti sáhne po slevách na Steamu či to ukradně na Warezu a pak budou moralizovat jako LV. Je mi z vás totálně blivno *11*
      • i586
        Já nechápu potřebu konzolistů se chlubit tím, že konzolové hry jdou přeprodávat do bazaru. Je mi z toho blivno. Takhle okrádat výrobce a ještě tomu tleskat...
    • ucho
      já PS3 koupil pouze kvůli exkluzivitám (a samozřejmě protože to bylo levné), do té doby pro mě konzole byly něco jako zbytečnost. no a od té doby si mě Sony zaháčkovalo a už mám i PS4. už jen za ty exkluzivity mi to stojí. hraní na TV z gauče je taky fajn (a ne, nechci si k televizi tahat ještě výstup z kompu a řešit klávesnici, líbí se mi ta možnost, že je vše ovladatelné jedním ovladačem). nebýt těch exkluzivit, tak bych do konzole nešel, a lepší nabídku podle mě mělo Sony. kdyby měl Xbox nějaké super exkluzivity, asi bych šel časem i do toho. víceméně je pro mě (a mou peněženku) dobře, že moc exkluzivit nemá :)
      • i586
        Jen si trochu rejpnu. To, že je vše ovladatelné jedním ovladačem není 'možnost', ale kompromis. Oba víme, že auta se hrajou nejlíp na volantu, fps/rts na myši, bojovky/3rd person/sport na gamepadu a space/flight sim na HOTASu. ;)
        • ucho
          "oba víme" je kec. každý upřednostňuje něco jiného. někoho auta na volantu nebaví, i když to může působit nejvíc realisticky. já mám například rád auta na klávesnici ;) a že se fps hrajou nejlépe s klávesnicí a myší? no jasně. ale je něco špatného na hraní na gamepadu? na myši s klávesnicí to není žádná výzva, je to vlastně jen o zaměření a kliknutí. v tomhle člověk chytne skill brzy a v míření nedělá moc chyb. hraní na gamepadu je ale trochu záludnější a chce to víc praxe, aby člověk dokázal slušně zamířit. a tak se daleké cíle a cíle v pohybu trefují o dost hůř. to mi přijde, že celkem odpovídá realitě :) Resistance trilogii jsem si tak na PS3 poměrně užil. prostě to byla výzva a nebyl jsem superman, občas jsem netrefil, musel se líp schovávat. fps jsou s myší takový hezčí moorhuhny :D
          věřím, že u toho ovládání má každý preference jiné. a taky je to o praxi. když jsem poprvé pustil Uncharted na PS3 a podařilo se mi dohrát to úvodní kolo, neuměl jsem si představit, že to zvládnu dohrát, protože to byla tragédie. nedokázal jsem se rozumně rozhlížet a reagovat na to, na co jsem chtěl. no na konci té hry už jsem byl profík. ale s klávesnicí a myší bych to dal s prstem v nose hned.
          • i586
            Ok. Sem schopnej ti uvěřit, že tě baví fps víc na gamepadu - pokud se budeme bavit o hře, která není arkáda, takže ti jde o realističnost míření a je navíc designovaná na gamepad - celkový tempo/ai/rychlost protivníků atd., protože tohle všechno můžeš přizpůsobit pokud děláš hru primárně na myš, takže pak zachováš stejnou obtížnost jako u gamepadu, tzn. argument, že s myší si hned profík, odpadá. Nakonec, stačí si jako důkaz zahrát oldschoolový fps (který počítaly jen s myší) na gamepadu, který jsou pak skoro nehratelný.

            Nicméně... pořád si mě nepřesvědčil, že gamepad není kompromis. ;) Naopak, vlastně si mi dal za pravdu. Máš radši auta na klávesnici. ;)
            • i586
              To není možný. ;) Opět jen opakuješ ty samý zavádějící nesmysly, akorát rozvedený do většího množství textu. Gamepad je optimální řešení pro gauč, ale není to optimální ovladač pro všechny herní žánry. Stejně jako je smartphone optimální řešení přístroje s více funkcema do kapsy, ale nenahradí to plně notebook a foťák - stejně jako gamepad neposkytne takový zážitek u automobilový a flight hry, jako volant nebo hotas. Tvoje (ne)schopnost chápat jednoduchou logiku je fakt tristní. Skutečně, pokud mi tady chceš tvrdit, že gamepad je nejlepší ovladač pro všechny herní žánry a chceš si tady hrát a slovíčkařit s významem slova kompromis, tak tady ze sebe děláš blbce akorát ty a to naprosto očividnýho. Potvrdil si akorát to, co sem psal předtím. Popírání reality. Tohle je mimochodem jednou ze známek fanatismu. Pojďme teda tu blbost uzavřít = mít možnost volby ovladače není výhoda oproti tomu tu možnost nemít, protože sedím na gauči a tu možnost ani nemám a nechci, proto to není kompromis a s gamepadem se všechy hry ovládaj nejlíp. Lol.

              Jinak pokud v těch hrách máš nahráno víc, není jednodušší způsob, než prokázat, jak je to myši strašně easy. Quake 3 - Spiterbot AI. Otázka 10 minut to nainstalovat a videa jdou nahrát přímo ve hře v enginu. Ale to ty neuděláš, protože jen plácáš, že ano.

              Teď mi pověz pohádku o gauči, jak gamepad není o kompromisu a že nechceš řešit klávesnici. Já zase nechci u sebe tahat foťák a notebook, proto nosím primárně smartphone. Ale jinak smartphone není o kompromisu že ano, protože podle tvých slov:

              "jestli do toho nějak spadá kompromis, tak jen z pohledu ceny/kvality. ale ne co se týče těch funkcí."

              Smartphone má stejný funkce jako foťák a notebook, jen je rozdíl v ceně a KVALITĚ. Protože volant a hotas není KVALITNĚJŠÍ ovladač pro auta a flight, než gamepad, že ano. Hrát auta i flight hry na gamepadu, to je sen každýho fajnšmekra, že ano. Proč ty volanty a hotasy vůbec dělaj, když stačí gamepad na gauči, kterej není kompromisem k těmto zařízením. Fakt síla tohle. Tvoje hloupý hraní se slovíčkama a popírání reality je fakt zoufalý. Gratuluji k deb*ilitě. Zaslouženě. Závěr lekce logiky 101, kterou ti dávám naposled zdarma = vše, co není ideální, je kompromis. Gamepad není ideální ovladač pro všechny herní žánry. Kdyby byl, tak by neexistovalo nic jinýho a všichni by hráli všechno jen na gamepadu. A to jak na gauči nebo na židli.
            • ucho
              ne, na gauči opravdu nechci hrát s klávesnicí. chci mít ten jeden ovladač. a proč? protože nechci u hraní na gauči řešit stůl. jestli si myslíš, že je to kompromis, tak si to klidně mysli. mně to přijde jako to logické vyústění směrem k pohodlí/jednoduchosti. to nemyslím v negaticním slova smyslu, prostě se to k tomu casual hraní hodí víc. kompromis je něco, co pro danou situaci není optimální řešení. jenže gamepad pro konzole aktuálně optimální řešení je...

              s přirovnáním se smarthponem jsi trochu mimo. tam to opět není o kompromisu, tam je to o přidaných funkcionalitách, které lidé používají. jestli do toho nějak spadá kompromis, tak jen z pohledu ceny/kvality. ale ne co se týče těch funkcí.

              tím druhým odstavcem jen potvrzuješ to, co jsem napsal ;) samozřejmě pokud je hra designovaná pouze na klávesnici a myš, na gamepadu bude ta obtížnost jinde. však o tom designu jsem mluvil.
              tvé teorie o tom, co hraju a jak jsou zajímavé, ale víš o mně kulový a jen těmito prohlášeními ze sebe děláš blbce. je klidně možný, že na tebou zmíněných hrách mám odehráno mnohem víc času než ty ;)
            • i586
              Už se opakuješ. To, že je gamepad jasné logické vyústění pro konzole, jen potvrzuje, co tu tvrdím (pomijím fakt, že je to red herring argument). Je to univerzální ovladač. A jako všechno, co je univerzální, je většinou kompromisem. Na tom skutečně není nic těžkého k pochopení. Pokud teda nechceš nesmyslně popírat realitu a tvrdit tady, že nemít možnost si zvolit, jestli hru budu hrát na gamepadu/myši/joysticku/volantu je lepší než tu možnost mít. Tady se fakt pohybujeme na hraně velmi jednoduchý logiky, takže mě udivuje, že máš pořád nutkání to vyvracet kličkama typu "logické vyústění pro konzole". To je jako kdybych tvrdil, že smartphone není kompromis mezi telefonem/počítačem/foťákem (tzn. zvládá všechno stejně dobře a kvalitně jako ty samostatné přístroje), protože je to logické vyústění přístroje do kapsy. Lol.

              Co se týče toho fps argumentu, který opět zakládáš na klamu a limitovaných předpokladech. Údajně si hrál všechny old-shoolový fps. Hrál si je na gamepadu? Nehrál. Hrál si na gamepadu Dooma na hard? Quake v multi nebo s training botama? Tribes? UT? Nehrál. Protože to byla moje pointa. Hra, která je dělaná na myš, je stejně obtížná, jako hra, která je dělaná na gamepad a dokonce i obtížnější. Tady se není o čem bavit. Tohle jsou hry, který totálně rozbijí to, co tu vymýšlíš, protože jsou to (mimo Dooma) vrcholy fps žánru, co se týče skillu a argument, že stačí jen zamířit, je naprosto nesmyslný a o obtížnosti hry vypovídá jen z části. Opět jednoduchá logika, kterou se snažíš zamluvit kulhajícíma argumentama typu "míření je jen pohyb ruky a nic tě nerozhodí". Tady naprosto očividně ignoruješ věci jako recoil, když tě někdo zasáhne, nebo fakt, že myšoidní fps staví na více mechanikách míření (tracking, leading, single shot - kopírování pohybu, předvídání projektilů), nebo to, že na preciznosti pohybu ovladače je závislý tvůj pohyb a jeho rychlost (Q, UT). Tady fakt absolutně nemá smysl debatovat, dokud mi neukážeš, jak drtíš Quaka/UT na myši s AI na hard, když je to údajně o pohybu ruky a hned seš profík. Rád bych totiž viděl, jak se znemožníš, protože tyhle fps jsou těžší, než jakákoliv konzolová fps na gamepadu. To je jednochuchý fakt. Už jen to, že se hrajou roky profesionálně. Nevím, o čem tady vůbec diskutujeme, protože nakonec to nikam jinam, než k popírání reality z tvojí strany, nevede. Je očividné, že tvůj názor je silně deformovaný obtížností "moderních fps", kde je to fakt jen o zamíření, headshotu a nabíhajících protivnících. Pak tam samozřejmě s myší kraluješ a ze hry se stává Moorhunt. Neplatí pro old-school fps typu Q/UT/Tribes, kde tohle fakt nefunguje. Speciálně ten Tribes si nastuduj, aby ses trochu probral, protože si mimo realitu.
            • ucho
              no nejsem si jistý, o jakém kompromisu mluvíš. gamepad je jasný logické vyústění pro konzole. prostě potřebuješ jeden ovladač, což se holt podepíše na tom, že psát něco na konzoli je opruz. strategie bych například na gamepadu hrát nechtěl :)
              s tou realističností míření moc nesouhlasím. oldschoolových fps mám nahraných dost (vlastně asi všechny) a ve finále je to jen o tom, že myší zamíříš na bod na obrazovce a klikneš. pohyblivé cíle jsou náročnější a tam už to chce vytrénovat ten skill a předvídání, to jo, ale při tom míření tě prakticky nic nerozhodí, protože je to prostě jednoduchý pohyb rukou. u gamepadu tě jakékoli zaváhání a stres stojí drahocenný čas a zkorigování směru je malinko obtížnější. beru to prostě jako větší výzvu. podobně je to s tím gamepadem u závodních her. na klávesnici jsem lepší, to ale neznamená, že hrát na gamepadu mě ty auta nebaví.
              jinak nevím, jakou máš zkušenost s hraním fps na gamepadu ty, ale většina her, co jsem s ním hrál, žádný autoaim neměla. prostě jsi musel zamířit přesně. no a jinak o té nehratelnosti. zkus se nad tím zamyslet. dost to souvisí s herním designem. u fps jsi prostě superman, co dokáže postřílet tisíce lidí jako sedící kachny. proto se taky musí dělat hloupý AI, aby tě nepřátelé nezastřelili hned, protože v reálu by to tak prostě dopadlo. je to pak jen o tom, jak se to maskuje, aby z toho měl hráč dobrý pocit. s gamepadem člověk většinou chytí víc zásahů, protože nedokáže nepřítele odpravit hned, jak ho vidí, a tak se přišlo s auto healem (a taky proto, aby se nemuseli hloupě po mapě rozmysťovat lékárničky). tedy je to o vyvážení obtížnosti (proto fps hry mají často víc obtížností, aby to bavilo různě naskillované hráče stejně).

              a mimochodem, já se tě o ničem přesvědčit nesnažím a ani jsem ti nedal v ničem za pravdu, pouze ti píšu svůj pohled na věc, a je vcelku logické, že se s ním řada lidí neztotožní...
  • yenda1
    Pokud dlouhodobě nejste indoktrinováni náboženstvím velkého X, není jediného důvodu pořizovat krabičku od Microsoftu. Na PS4 ty samé hry + navíc pár skvělých her pouze a jedině zde. Jednoduchoučká aritmetika. Tak to prostě je, bez diskuze.

    X box může být klidně 10x silnější než PS4, ale pokud tam nebude obsah(=hry), tedy to k čemu je krabička primárně určená, stane se z toho předražený těžítko. Dokonce nejvýkonnější těžítko na světě. Hurááá, narvěte si to do kecek.

    Pokud nemáte hry, konzoli neprodáte. Míč je na straně Microsoftu. Oni musí začít první, pokud tedy vůbec chtějí ještě někdy uspět.
    • Jen blazen si koupi konzoli kde je 0 exkluzivnich her, konzole jako ps4 a switch maji hodonotu jen ve skvelych exkluzivnich hrach, nac bych si takovy kramy kupoval kdyz bych mohl hrat Zeldu, Uncharted, Horizon, Last Of Us etc. na PC, ktery je ve vsem lepsi nez konzole?

      Kdo ma rad hry, tomu se PS4 + Switch vyplati, XBox one ma naproti tomu nulovou hodnotu...
      • spousta lidi nezná PC hraní. Nemají deskopy. Na západě herní PC neznají. Jen celkový zlomek z koupených PC je herní, takže spoustu lidi exluzivitu mají jen rozhodovaní mezi konzoli A a B, vůbec PC neberou v potaz.

        Chce to jen vidět dál než na břehy českého rybníka :)
        • i586
          PC generuje celosvětově mnohem více zisků, než konzole. Na západě je největší počet high-endu. Mluvit o českém rybníku je tudíž naprosto mimo.

          "spousta lidí nezná PC hraní" - To je jako říct spousta lidí má radši PC než konzole. Pravda, která je nicneříkající.
          • to je nevědomost či záměrná fabulace. PC generuje více jen proto, že tam jsou moba hry apod. Dobře všichni víme, že ve hrách AAA produkce, o které tu je řeč, generují mnohem ale mnohem větší zisky konzole.
            • Rhulad
              League of Legends (Tencent/Riot Games) – 1,628 miliardy dolarů
              CrossFire (SmileGate) - 1,110 miliardy dolarů
              Dungeon Fighter Online (Neople) – 1,052 miliardy dolarů
              World of Warcraft (Activision) - 814 milionů dolarů
              World of Tanks (Wargaming.net) - 446 milionů dolarů
              Lineage I (NCSoft Corporation) – 339 milionů dolarů
              Maplestory (Nexon) - 253 milionů dolarů
              Dota 2 (Valve Corporation) - 238 milionů dolarů

              Tož hoši. Kašlete na to. Dle mého je to spíše jen smutný obrázek :)
            • i586
              exkluzivita =/= aaa

              Pobav mě další fabulací.

              "Jasně, tvůrce her zajimá, že skiny generují na PC obrovské zisky."

              Jasně, nezajímá je to a proto to nedělají. A proto nedávají do her skiny a ostatní kraviny, protože je to nezajímá a nechtěj vydělávat. Dávaj to tam jen tak z rozmaru. Řeknou si, hele na PC se nedá vydělávat na těchto kravinách, tak to tam nedáme. Radši uděláme aaa bez skinů a dlc. Lol.

              Tohle už není fabulace, ale trolling a čistá hloupost kamaráde.
            • zase fabulace. Jsme pod článkem o exluzivitách a ty se bavíš o generovaní zisku z kupovaní skinu v mobách hrách. Jasně, tvůrce her zajimá, že skiny generují na PC obrovské zisky. *15*

              Prober se, tvůrce AAA her zajímájí prodeje jejich her, proto všechno jde primárně na konzole, pak se teprve portuje na PC..

              Se kukni na wiki na prodeje AAA her, to je naprostá dominance konzolí.
            • i586
              Vzhledem k tomu, že tady není v předchozí diskuzi jediná zmínka o tom, že by byla řeč o aaa, bych radši o fabulaci pomlčel. Kdyby si to zmínil, tak bych reagoval jinak. Pro příště doporučuji neměnit pravidla diskuze, protože tak se nedá rozumně diskutovat.

              K tomu druhýmu postu. Když se podíváš na různý grafy prodejů, srovnání platforem, regionů atd., tak nikde se moc neřeší, jestli je hra moba, aaa, indie nebo nevim co. To je nepodstatný. Řeší se zisky celkově, protože ty rozhodujou. Takže pokud se chceš bavit o tom, kde jsou větší zisky jen z aaa, tak se klidně bav, ale nikoho to moc zajímat nebude. Rozhodně ne ty, kterým jde o ty prodeje, protože prachy jsou prachy bez ohledu na to, co je generuje.
            • klidně můžu dodat, že mobily generují xkrát více než PC, nic to neznamená pro AAA trh, ten je pořád stejný - Konzole>PC.
        • To je samozřejmě hloupost. Na západě herní PC znají velmi dobře, jen tam těch konzolových hráčů je výrazně více.
          U nás je to pomalu to samé. Nemyslím si, že se v tomto v posledních pár letech zas tak lišíme. Herní PC je na ústupu obecně všude. Konzole jsou čím dál cenově dostupnější.
          • Vicemene tak no. A proc? Protoze vetsina lidi u her nestravi tolik hodin jako hardcore hraci a tim padem nechteji investovat 3x tolik. A to nemluvim o pocitacove (ne)gramotnosti. Vetsina lidi si chce a ma cas si zahrat jednou, dvakrat do tydne a to je pak jasny, ze Nadupany gamer PC je pro ne blbost a lepe vyjde kombinace konzole a laptop treba
    • Jack1947
      Třeba tam budou mít exkluzivní Minecraft hru :D
  • Jde asi i to, jak k tomu ta ci ona firma pristupuje. Nedavno Suhej Josida v jednom rozhovoru prohlasil, ze pro Sony neni uplne dulezite, aby jejich exkluzivni hra byla vydelecna, ale ze jim staci, aby se zaplatila. Berou exkluzivni hry, spise jako reklamu pro svou konzoli a ne zdroj zisku, ten generuji z ostatnich multiplatformnich titulu. Take rekl, ze chteji mit v exkluzivnich hrach co nejvetsi pestrost, protoze to prilaka ruzne hrace, kdezto kdyby delali treba pouze strilecky, tak to prilaka pouze jeden typ hracu.
    • ucho
      Uncharted 4 se prodalo kolem 9 miliónů kusů. předchozí díly na PS3 mají údajně 5, 6.6 a 6.7 miliónů. řekl bych, že na tom vydělali slušný balík a že se to zaplatilo bez větších problémů.

      Bloodborne má 2,72 miliónů prodaných kusů. taky bych řekl, že si to i s těmito prodeji na sebe vydělalo.
      • To se s tim predchozim komentem ale vubec nevylucuje
  • Jack1947
    Takže budou mít nerjvýkonější konzole na světě co dá 4K ale protože mít exkluzivní platformu je přežitek tak radši bez her mmm zajímavé myšlení - někdo si konzoli ale nekupuje aby měl něco xco jinde není... a takhle uvažuje mrkvsoft.

    O tom to je o exkluzivitách protože ruku na srdce to by musel bejt hodně "chudej" člověk aby si koupil konzoli jen protože chce a nezajímá ho co tAM bude hrát.

    Mimoto to není úplně nejlevnější a když něco chci koupit tak počítám že se mi koupě nějak vrátí... no a tady to prostě ani v nejbližší budoucnosti nevypadá takhle to dopadne když vám jde o peníze a hráči at chroupou tvrdou kůrku.
  • A na tuhle filozofii Xbox v budoucnu dojede. Ty jeho nižší prodeje jsou totiž z větší části způsobeny právě nedostatkem exkluzivit. Dost mě překvapuje, jak špatnou kampaň Microsoft Xboxu dělá, když u minulé generace tomu bylo přesně naopak. A při tom je to škoda, když XboxX je za ty peníze luxusní mašinka.
    • ano, dobrá konzole ten Xbox X, ale opravdu bez her. Navíc prohlašuji, že nechtějí hry oznamovat dva roky dopředu, což v minulosti pravidelně dělali. Je jasné, že nic nemají. Problém pro ně je, že za dva roky - tři roky už tu bude pravděpodobně PS5, takže ta konzole je v podstatě zabitá a zabili si ji sami.
  • Tak když koukám na prodeje Horizon: Zero Dawn, které činily minulý měsíc 3,4 milionů a to je nová IP, tak se musím tomu prohlášení smát a označit to jako alibismus.

    Exkluzivity jsou velice důležité, dokáží vymáčknou z platformy maximum, tvůrci se nemusí soustředit na ostatní platformy, navíc je to prestiž pro danou konzoli, což zase vede k tomu, že danou konzoli koupí více hráčů, čili to podporuje celý herní ekosystém

    Těch exkluzivit od Sony je kupa, vypadá to už teď na lepší generaci než u PS3. Že MS prostě nemá žádné studia, je jejich problém, že ruší hry(Scalebound), to je taky jejich problém.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit