Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • skaven

    a s niecim inym, ako s whataboutizmom,  nam do diskusie neprispejes? :)

    btw, uz si druhy, ktory proti mne pouziva utocny argument, utocis na diskutera, nie na jeho nazory. skatulkar c.2

  • Anon-ym

    Na zahraničních fórech proti tomu protestují afroameričani je něco jako "mám černého kamaráda, tak nemůžu být rasista" a "znám gaye a ten je proti Prague Pride"? 🙂

  • skaven

    Naco tu spominas africke a blizkovychodne narody? ved si sam predtym tvrdil, ze vo svete Lotr ziadna evolucia nefunguje. to mi nevychadza.

    Kedze Aule stvoril vsetkych trpaslikov naraz, ako tvrdis, ktori z nich maju byt afrikanski? Ciernovlasi? Ohnobradi? Tuhobradi? Kamenonohi?Durinovi?...

    divne, ze ako pozeram obrazky, kde ich kreslili cca 70 rokov, ani jeden nie je cierny. Ale hura, nova doba, lejme ciernu farbu vsade.

    Inac najviac proti tomu na zahranicnych forach protestuju prave afroamericania, uraza ich to,  ako sa bohorovne snazia bieli urcovat, co ma byt afro, a co nie. Tymto urcovanim zase bieli ukazuju svoju dominanciu.

    A tvoje podjeby o slavienoch su tomu dokazom, skatulkar.


  • danny_the_hound

    Prečo progresívny? Veď africké a blízkovýchodné národy sú geneticky staršie ako európske, takže z tohto pohľadu sme práve my progresívni. Či vari veríš tomu, že najstarším a najvznešenejším národom sú starí slavieni alebo vysokí, blonďatí, modrookí árijci s nápadným tikom v pravej ruke a všetky ostatné, novšie (ergo progresívne) rasy sú len nechutnými genetickými mutantami? ;) Keďže Aule stvoril všetkých trpaslíkov naraz, logicky nemohli byť niektorí z nich progresívnejší ako iní. Jedine, žeby si ako merítko progresívnosti bral to, že Aule bol mimo Erua jediný, kto si vytvoril vlastný národ. Ale potom by bol progresívny aj keby boli všetci jeho zástupcovia rovnakí ;)

    Mimochodom, odkiaľ vieš, že v dobe Lotra neboli žiadni čierni trpaslíci. Ty si ich vari všetkých do jedného poznal? Alebo si si to len sám vyfantazíroval na základe minimalistickej vzorky, ktorá navyše pochádza iba z troch zo siedmich hlavných trpasličích klanov.

  • skaven

    aha,Aule bol progresivny

    iba zeby nie :)


    skor mi pride podozrive, ze o 3000 rokov (cas LOTR) neskor ziaden cierny trpaslik nebol, asi nastali rasove vojny a vsetkych ciernych vysekali, popripade zistili, ze uz taku kralovnu nikdy viac, a odvtedy vladli klasicki trpaslici  :(


  • Gandalfa už má prý zabraného Samuel L. Jackson. You shall not pass, madafaka!

  • danny_the_hound

    V Tolkienovom svete nefunguje evolúcia úplne rovnako ako v tom reálnom. Trpaslíci (resp. ľudia, elfovia atď) sa tu nevyvinuli z opíc, ale (v prípade trpaslíkov) ich "ukul" vala Aule. Množstvo pigmentu teda nijako nesúvisí s prostredím, v ktorom žijú, ale čisto s estetickým cítením ich tvorcu. A prečo by Aule mal stvoriť čierneho trpaslíka? No asi z rovnakého dôvodu, prečo stvoril bieleho trpaslíka, ryšavého trpaslíka alebo moodrokého trpaslíka (v reálnom svete sú obe tieto danosti genetické odchýlky od základnej čiernej farby u vlasov resp hnedej u očí). Proste Aule chcel mať rozmanité potomstvo, tak tu máme rozmanitých trpaslíkov ;)

  • danny_the_hound

    No neviem, čo si tým chcel povedať, ale ak to, že si Tolkien proste vydumal nejaké meno a tým to preňho haslo, tak to asi nepoznáš jeho samostatné historické eseje; trebárs tú o geografickom názve rieky Šeravy, ktoré je v Pánovi Prsteňov zmienená len pár-krát. V eseji zdôvodňuje, prečo sa rieka, ktorá tečie cez otvorenú krajinu, volá Šerava, keď tam nie je šero (a dôvod je ten, že názov pochádza ešte z doby, keď bol ten kraj zalesnený, ale po tom, čo tam priplával Númenorský princ Eldarion, tak sa začal masívny výrub dreva pre stavbu lodí a lesy tým pádom vymizli).

  • Tak jasne, vytvoril pribeh na jehoz konci nekdo skocil do propasti, tak tu propast pojmenoval...to je tak asi vse. A kdyz nekdo sel na hory, tak jim musel dat jmeno, stejne tak kdyz plul po nejake rece...

  • skaven

    a preco tucna cernoska hra kralovnu trpaslikov? ako je vysvetlene, ze rasa(nie je to este zabanovane slovo?) zijuca cely svoj 150-200 rocny zivot bez slnka pod horami ma tmavy pigment? Snad bude vysvetlene, ze ta kralovna pochadza z afrostredozeme a sa len dobre vydala na severe. To by davalo logiku.

  • Magister_Peditum

    Howard Shore by měl na projektu spolupracovat...

    Krvák ani vulgarity nejsou u Tolkienova díla nutné. V knihách aby člověk sprosté slovíčko pohledal. Tohle je high fantasy, ne dark (Píseň ledu a ohně ála televizní GoT) nebo sword and sorcery fantasy (Barbar Conan). 

  • Magister_Peditum

    Troll detected! 

  • triptich

    a ja čakám, že aj v tom pomerne voľnom priestore, ktorý popisuješ si tvorcovia nájdu miesto na ohýbanie a prepisovanie skutočností, na ktoré si fanúšikovia (medzi ktorých sa neskromne radím) potrpia :)

    ale ako píšem, nech si ho nájdu. pre mňa tvoria seriál, ktorý sa profesorovým dielom len voľne inšpiruje. rovnako pristupujem k všetkým sfilmovaným knihám. človek predíde sklamaniu (a teda že som po dvoch vežiach sklamaný bol...)

  • Amazon kupil prava od New Line cinema. Pravdepodobne sa budu snazit pouzit nejaky ten zaklad od Jacksona. Treba uznat, ze vizual predmetov bol perfektny a budem krochtat blahem ak nanho nadviazu.

    Ceresniska bude ak sa aj samotny soundtrack bude podobat tomu vo filmoch.

    Bol by som rad ak by serial dostal vyssi rating +18 (R). Ono Tolkienov svet je dost krvavy a Game of Thrones nam dokazalo, ze je dostatocny zaujem o dospele fantasy.

  • danny_the_hound

    Povedal by som, že toho dejepisu je tam stále hromada. Stredozem síce začala svoj život ako akési mytologické rozprávania z dávnych časov (Book of Lost Tales), ale čím bol Tolkien starší a čím viac svoj svet rozvíjal, tým viac naberalo jeho dielo charakter reálnej (hoci v skutočnosti fiktívnej) histórie. Rozsiahle letopisy kráľov a vládcov popisovali kto od kedy vládol, kto čo dobil, kto sa proti komu spikol, koho si vzal, aké mal deti atď. Pribudli pojednania o geografii, názvosloví (prečo sa táto rieka volá tak, ako sa volá a aký to má historický podtext). A nechýbajú ani tie intrigy. Celý záver Akallabêth je ostatne o jednej Numenorskej frakcii (verní) proti inej frakcii (kráľovskí) a do toho sa ešte montuje Sauron, najprv v role protivníka a potom ako podlý našepkávač. Takže už Tolkienove príbehy zo Stredozeme sú omnoho rôznorodejšie a tématicky pestrejšie než len mýty a nie je dôvod, aby aj prípadné nové príbehy zo seriálu nemohli byť rovnako pestré.

  • Jasne...tvurce prstenu byl jen ve hre a jeste vymysleny :D 

  • Nejdřív tu plácneš naprostou hovadinu, a ve finále tomu dáš korunu tím, že píšeš jak kdybys nedokončil ani základní školu. Bravo. 

  • vaclav.pechacek

    Někdy si říkám, co lidem brání strávit tři sekundy rychlým googlením, aby nenapsali úplnou hovadinu...

    https://lotr.fandom.com/wiki/Celebrimbor

  • Nevím proč tam cpete vůbec Celebrimbora ten byl jen ve hře a ještě vymyšlený pochybuju že ho tam dajou.

  • Jenze tam nejde o konkretni provedeni tech pribehu, ale o celkovou atmosferu, ktera k Tolkienovu dilu patri a ktere je spise mytologii nez dejepisem. 

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit