Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • TheGGG
    Hru si klidně koupím za plnou cenu, nebudu jak s0cka čekat půl roku, když chci hrát hned teď. Nadruhou stranu, dnes vychází tolik dobrých her, že když člověk nějakou přehlédne a když pak po roce vidí na steamu tuto hru ve slevě, s radostí ji koupí.
    • victor
      Já socka jsem a ani trochu si u dnešních herních trendů nepřipadám trapně . Proč bych kupoval za 50+ dolarů , když stejně totéž a více do roka bude za třetinu ? Těch opravdu "must have" her poslední dobou ubylo a je to tím že se trh i díky mobilním zařízením pořádně rozrostl a kde kdo vám svůj koncept za babku či předražený early access přímo vnucuje o kopírování nápadů mezi vývojáři ani nemluvě .
      To je i případ GOGu - Cože tuhle letitou a obehranou srágoru můžu mít jen za šest dolarů ?Super - ušetřím když odolám do slevy ! .
      Na jedné straně pirátství ubylo , ovšem na druhé se stejní vydavatelé dušují , kolik že prodělávají, když nechají samotné hráče , aby zaplatili kolik sami uznají za vhodné ....
      • TheGGG
        No, někdo prostě nechce čekat na slevy. Já už za tenhle rok utratil dobrých 6 000,-. Jednou jsem si zkusil nekoupit novou hru, vydržel jsem to týden, pak už se to nedalo snýst. Už ju mám půl roku na steamu a eště sem ju nehrál. Každopádně ten pocit při nákupu byl úžasný.
        • Boze ocharnuj nas od zleho.
          Drahy ggg zkus si sehnat holku, ... proc mam takovy pocit ze pak budete oba nadrzene shopovat po megamarketech. :D
          Na druhou stranu, az uvidis vedle individum co je schopne dat za zabky 2500Kc, treba Te to zmeni.
        • A máma o tom ví?
        • Kdyz vezmeme ceny novych titulu na steamu tak jsi i koupil celych 5 her za 9 mesicu. Wau to si fakt frajer:)))))) to je skoro jedna hra za 2 mesice, tak co to meles o to ze jsi nevydrzel tyden nic nekoupit?
          • TheGGG
            Tos asi špatně pochopil, já myslel konkrétní hru, SC BL, né že musím každý týden kupovat novou hru. Klidně půl roku nic nekoupím, ale když už se na něco zaměřím, musím to koupit hned v den vydání. Jinak taky nekupuju jen nový hry, ale klidně 10 her po 5 éčkách.
  • Ristoro
    Hru na kterou se těším jako malý koupím za plnou palbu, někdy i v nějaké edici. Zbytek her, o kterých se dozvím později, nebo mě prostě při launchi až tak nenadchly, kupuji ve slevě.
    • Přesně tak, je to titul od titulu různé, už teď vím, že rozhodně nebudu čekat na slevu u AC Unity, FC4, Borderlands: The Pre-Sequel!, GTA V, Shadow of Mordor a Lords of the Fallen. *4* Holt to bude trošku dražší podzim no.
      • Ty si na podzim plánuješ koupit Reskin, Reskin, Reskin, Masterpiece, Kopírku a Kopírku? Na co utrácet drahocené peníze za takovéto produkty (kromě Masterpiecu)?
  • Tomu se říká dehonestace her. Slevy velmi brzy po vydání + digitální distribuce (tedy nic fyzického v rukou). Hráč si tak hry neváží a odmítá její plnou cenu, i když za ní můžou být i roky tvrdé práce.
    • Roky tvrde prace, mozna. Rozhodujici jsou vysledky. Pokud nekdo tvrde maka 16 hodin denne a vysledkem je televizni serial Ruzova zahrada, neni to pro mne duvod si to stahnout byt zdarma :D
    • Ano chudacikovia vydavatelia, digitalnej verzii s ktorou maju mensie naklady castokrat daju vacsiu cenu ako fyzickej kopii. Aha, ale vlastne oni na digitalnej zarobia o dost viac, ze? :D
    • victor
      Proti tvrdé krabici s hromadou obsahu navíc jsem nikdy nebyl .... to vydavatelé seškrtali náklady a prodávají virtuální kopie za plnou cenu - No neber to !
      • No oni takhle seškrtali i ty krabicové verze, plastový obal, médium a jednostránkový manuál a nesmím zapomenout na těch 150 reklamních nálepech, které klidně naplácají přímo na ten papírový obal, kdo by o takové balení stál.
    • jenze ten model vymysleli vydavatele, ne hraci
  • za prevzeti tohodle clanku plnyho kecu a neoverenejch informaci stejne tak jako naprosto neobjektivniho a nepouzitelnyho pruzkumu bych mistniho redaktora na miste vyhodil...
    • calwin
      načo to vôbec čítaš? potreboval si si vybiť zlosť? zle si vstal?
      • ctu,protoze jsem cekal,ze se neco dozvim a ne ze se celej pruzum tykal monstroznich 6000 americanu konzolaru ve veku od 9 let
        • calwin
          neviem ako ty ja sám som redaktorom a dobre viem aké to je keď nejaký kecálek veľmi rád na základe nejakého článku chce "vyhadzovať" ľudí z ich miesta... mňa by zaujímalo o čom by si ty denne písal v období herného sucha... je očividné že článok slúži iba na odreagovanie a zastáva pozíciu herného bulváru ale to neznamená že autor je hodný na vyhadzov (potrebuje iba nahnať sledovanosť to je všetko)... na tento web sa vraciam veľmi rád a to vďaka rukopisu daných autorov o ktorých viem že vedia čo robia (a to ešte nespomínam LEVEL)... vyhadzuj si vo svojej firme až raz nejakú budeš mať o čom pochybujem že máš... uvidíme ako sa ti bude dariť *3*
          p.s. každopádne autori ti ďakujú za drahocenné kliknutia ktoré uskutočníš aj vďaka tomu že chceš reagovať na môj príspevok... ja viem že chceš ;)
  • samozřejmě, že je každého věc kdy nakupuje, jen tu prosím nebrečte proč tahle nebo tam ta hra nevychází na pc nebo se nikdo moc nepárá z optimalizací a hlavně proč jde vývoj tak pomalu dopředu
    • Neboj, za chvíli ti tady někdo napíše, jak konzole můžou za všechno špatné na herním průmyslu, jak ničí PC verze multiplatfomovek, jak brzdí vývoj her a další vtipný nesmysly...i když na druhou stranu, viník se samozřejmně hledá u ostatních a ne u sebe, takže to chápu.
      • flash789
        Konzole mam rad, ale ze brzdi vyvoj je bohužel pravda, herni prumysl jede totiž podle nich, a desetileta existence aktualni konzole ten vyvoj opravdu nikam neposune. Na druhou stranu, to je tak trochu jedno, a nemusi se tak často upgradovat PC:)
        • Cože? Absolutně netuším, jak by konzole mohly brzdit vývoj her. Vždyť nikdo a to zopakuju, nikdo nebrání vývojářům dělat brutálně nabušené PC verze her či hry pouze pro PC, které využijí 10 Titánů (či co je teďka nejsilnější grafka) zapojených do sebe...
          • To vizejo ... on bude nekdo hru delat zcela extra ... jen proto, aby byla shopna vyuzit HW, kterej ma promile hracu ...
          • Konzole brzdi vyvoj jednoduse proto, ze se tam hry lepe prodavaji. Tudiz se vyvojarum (az na vyjimky) nevyplati delat pc exkluzivni hry, nebo se nejak vyrazne piplat s pc verzi multiplatformnich titulu. A z toho plyne, ze se vydavatele soustredi predevsim na konzolový trh. A protoze tu jedna generace konzoli je generace od generace dele a dele, pak je logicke, ze brzdi technologicky posun her, kdyz se musi vyvojari "vlezt" do vykonoveho stropu treba 7 let stareho hw.
            Takze ano, nikdo jim nebrani, ale kdo by to delal? To ovsem jeste prece neznamena, ze konzole vyvoj nebrzdi. *3*
            • Ale di ty brepto. Kde prosimte jsem oznacil konzole za zlo? Pouze sem napsal, ze hry se vice prodavaji na konzolich, nez na PC. Kdo si za to muze je samozrejme jasne. Ja pc hrace neobhajuju.
              Ale duvodem stagnovani technologickeho pokroku ve hrach jsou konzole, jednoduse proto, ze jsou pro vyvojare prioritou, coz je zcela logicke.
              A jelikoz pro ne jsou prioritni, tak se musi samozrejme ty hry tomu prizpusobit-tedy i po technicke strance.
              Jednoduse, trh je orientovan na konzole a jelikoz Sony i MS se z nich snazi vymackonout co nejvic, tak jejich zivotni cyklus cim dal vice natahuji (opet zcela logicky krok), tak se musi vyvojari prizpusobit staremu HW. U soucane generace byl ten HW bohuzel nebyl zadny zazrak uz v dobe vydani a vzhledem k planovanemu cyklu az 10 let se hry po technicke strance zaseknou nejspis jeste vic, nez u generace predchozi.
              Samozrejme, nekdo muze namitnout, ze si za to cele muzou pc hraci, tim ze nedokazou predstavovat dostatecnou kupni silu. Ale to uz je pak o uhlu pohledu.
              Nemluve o tom, ze tahle stagnace vadi i spouste konzolovych fanatiku, ne jenom pc hracum.
              A ne, nejsem zadnej hater, ani prislusnik udajne pc master race. Ja sem proste hrac a nechovam se jako mistni deti, kteri se hadaji, ktera platforma je ta nejlepsi. Zaroven se ale divam na veci tak jak jsou. A konzole svym konceptem pokrok proste brzdi.
              Jestli je to dobre nebo spatne, to at si uz kazdy posoudi sam.
            • Aha, takže zlé konzole brání vývoji tím, že se na ně hry vice prodávají? Páni, co se tady nedozvim...

              Tady by se dalo říct, ze PC hráči samotní si brání ve vývoji PC her...ale jak už jsem napsal, je snazší obviňovat konzole, než se zamyslet a hledat chybu u "Bohem vyvolené platformy".
            • A co tim chtel tazatel vlastne rici? *1*
            • Ty pracuješ nebo se chystáš pracovat zadarmo? asi těžko, že?
  • DeDy
    Tak u poloviny her taky čekám. Ovšem první faktor je, že chci hrát vyladěnou hru, pak až levnější. Jsou hry, u kterých jsem v minulosti litoval toho, že jsem je hrál hned první měsíc po vydání. Samozřejmě třeba takový Grimrock nebo XCOM byl téměř bez chyb, hned po vydání.
  • Ja kupuju za plnou palbu jen hry od blizzardu.
    Ale ceny novinek treba na steamu, to je dobrej vysmech. To bych byl blazen kupovat to hned...
    • >hry od blizzardu
      Z toho si nic nedělej, určitě nejsi jediný se sh1t vkusem.
    • TheGGG
      tak to tě lituju, od nich bych nekoupil hru ani zadarmo.
      • Opakujes se *6* zííív
        • Opakování je matka moudrosti. *5*
    • ucho
      a nesouvisí to částečně i s tím, že blizzard drží ceny svých her dlouho na stejné hodnotě a nějakou slevu dá až za rok? s tím, že ta sleva není prakticky nikdy větší než 50 %... člověk tak při nákupu ví, že to za měsíc nebude o dvě stovky levnější.
      • Hra od blizzardu mi vydrzi dycky stovky i tisice hodin, takze i kdyby ty hry staly 5 litru, tak se to porad vyplati. A Blizzard moc neslevnuje no, jsou to hadi :D
  • Kupovat hry za plnou cenu je samozřejmě naprostý nesmysl. Ve chvíli kdy hra vyjde, není nikdy dokončená a většinou vychází ve velmi problematické podobě (někdy až nehratelná). Slevy pak většinou přichází až v době, kdy hra už je na trhu nějakou dobu a to také znamená, že prošla několika koli oprav. Tzn., že když kupuju hru ve slevových akcích, často ji kupuju už v době, kdy je aspoň v trochu funkčním stavu. Vyhnu se tak problémům, nedělám zdarma betatestera a k tomu mám hru levněji. Je tak projevem naprosté blbosti (či neznalosti) kupovat hry hned poté, co vyjdou. Samozřejmě chápu fanoušky, kteří si koupí hru hned po vydání nebo v nedodělaném stavu - tam to beru jako cílenou podporu hry a vývojářů a taková (předčasná) koupě je akceptovatelná. Fanoušci čehokoli byli přecijenom vždycky blázni. *4*
    • Ale i tahle linie blbosti v kupování her, co hned vyjdou se může narušit. Je to jen pro skutečné profesionály zcela ovládající mozkové buňky, ale možné to je. Fígl je v kupování věcí, který nabízej léty prověřenou jistotu za jakékoliv situace. Nechci se moc opakovat, ale CoD je tímto a myslím že co se týče kvality taky jediným zářným příkladem. U téhle gamezy vím, že nemá šanci zklamat ani herně, ani funkčně, a to ani v případech plné ceny v okamžiku vydání, která za to rozhodně stojí. Nemyslím, že je to vyloženě v blbosti nebo neznalosti lidí, jako spíše v jejich nevidění pořádně zainvestovat peníze tam, kde se to vyplatí a jasně vrátí, bez toho, aby jeden musel riskovat, že mu taková hra nepůjde. Kupujte hry jako CoD a problém odpadá...

      -1
      • Myslis takovy ty uzasny veci, co povydani jeste 3 mesice nejde ani spustit?
        • Upřímně, to se mi ještě nestalo. Holt, když u těch PC seděj kopyta, to je těžký....
      • Máš pravdu. Měl jsem být přesnější a dodat, že prověřené hry samozřejmě lze s rizikem koupit hned po releasu. Ale vždy je to riziko a já to po svých zkušenostech už nikdy dělat nebudu a vždy si počkám.
        • Tak jasný i to je svým způsobem v pořádku. Já jen, že se z toho dá vybruslit, případně že existují metody (a hra!), u kterých není třeba plných peněz litovat.
    • Vy mínuskáři se sami trestáte tím, že hry nejspíše kupujete hned poté, co vyjdou. Je mi vás líto, že jste ještě nepochopili takhle základní věci.
  • Ale jóóóóóóó.

    Dááááál z nás dělejte to nejhorší na planetě.
    Proč ne.

    Nestalo se Games.Tiscali náhodou stránkou o konzolových hrách, v minulých měsících?
    Podle kvantity nenávisti vůči PC, která již není pouze v diskuzích, ale někdy i v článcích, bych si tak tipnul.
    • Tilwaen
      Nemyslím si, že jsi úplně pochopil, o čem ten článek je. Tohle totiž není ani tak apel (natož útok) na hráče, aby nekupovali hry ve slevách, jako spíš na distributory, aby je do podobných slev nedávali. Protože blbý, kdo dává, blbější kdo nebere.
      • Je to naprosta kravina. Kazdy kupec (a plati to pro zcela libovolnou oblast) ma defakto fixni disponibilni castku, kterou muze/chce za danou komoditu utratit. Pokud hodlam za hry utratit rekneme 5000 rocne, tak si bud koupim 2-3 hru od 2-3 vyrobcu, nebo 10-20 her od 10-20 tvurcu, ale porad do toho dam max tech 5000. Takze pokud by se hry dlouhodobe prodavaly za rekneme 50Ecek, tak se 90% vyvojaru muze jit past. Nedostali by ani korunu.
        • Tilwaen
          Samozřejmě je nutno najít onu pomyslnou hranici, ale stejně jako je blbost, aby se většina her prodávala stabilně za 50€, tak je blbost AAA hry prodávat po roce v bundle po 1€.
      • mmh toto je ten pokryveny kapitalisticky model (hodne to vidiet aj u nas v SR)
        Tak ja nevim, ale zamyslel sa niekto nad tym ze sa to vydavatelom asi oplati??
        Podla mna to ma zakladnu logiku/sedlacky rozum. Mam tovar(hru) co stoji 50eur ale preda sa mozno 100 kusov, cize obrat mam 5k eur. Ked ale tu istu hru budem predavat za napr 10eur tak sa toho preda na mraky, mozno 501 kusov a uz som zarobil viac ako v prvom pripade.

        Ked si uvazime, ze prve tyzdne/mesiace tie hry stoja plnu palku, kde to kupuju fanusikovia a ludia co si nevazia svoje peniaze (alebo ich maju hodne vela) a nasledne hra ide dole s cenou , tak to distributory maju dobre podchytene a maju dva zdroje prijmov.

        Nevraviac o tom, ze zeroday DLC je total bullshit a o dalsi dovod menej kupovat hru po release. Pri hrach co maju kvantum DLC pockat par mesiacov a kupit GOTY a mam vymalovano.
  • Hry sbírám a hraji cca 20 let. V současné době mám nedohraných PC věcí (+ nějaké PSX, PS2 a Amiga hry) okolo 300. Nemluvě o tom, že bych si rád desítky titulů zahrál znovu (třeba Wizardry 7, Anachronox, Arcanum nebo Fallouty). Pro člověka mého "typu" nemá příliš smysl kupovat hry za plnou cenu, když se k nim dostanu za další dva roky (možná) a to už budou stát desetinu dnešní ceny.

    Čím jsou hry levnější, tím více si jich člověk může koupit, aby pak zjistit, že už je opravdu vůbec nestíhá hrát, pouze je hromadí. V poslední době díky indie vývojářům a digitální distribuci navíc vychází tolik titulů, že už se v nich přestávám orientovat (časy, kdy k orientaci v nových titulech stačilo jednou za měsíc přečíst Score, jsou nenávratně pryč).

    Slevovými akcemi si samozřejmě pod sebou distributoři větev řežou, stejně jako se to stalo s filmy nebo s distribucí pomocí slevomatů. Pochopitelně se na druhou stranu těžko konkuruje, když slevní všichni ostatní.
    • Já hraju hry 18 let, a mám k tomu trochu jiný přístup. Proč bych měl kupovat tolik her, sice ve slevách, ale když nemám čas na jejich hraní, tak proč? Kupuju hry, jen když vím, že je budu hrát, nechci si je hromadit do důchodu. To budu hrát asi jiný věci - jak dlouho udržim moč, kdo v důchoďáku dřív rozkouše banán... Sice nevlastním tolik her, zato jsem jich 99 procent dohrál. A protože jich nekupuju tolik, když se mi nějaká opravdu líbí, můžu ji koupit i za plnou cenu. Pro mě je lepší dát 1200Kč za pěknou hru, kterou dohraju, než stovku za hru, kterou budu mít ve sbírce, ale nikdy na ni nebudu mít čas.
    • wizardry 7 mas napr tu http://www.bundlestars.com/all-bundles/night-dive-bundle/
    • Morraw
      Já se věnuji hrám 15 let, ale teprve posledních 5 jsem je začal aktivně kupovat díky stálemu příjmu.
      Mé fyzické kopie her tvoří z 90% sběratelské edice, které je třeba koupit v předstihu a tedy za plnou cenu.
      Na samotném steamu mám momentálně 130+ her s tím, že jen něco kolem 20 bylo koupeno za plnou cenu, bud digitálně nebo jako retail. Zbytek tvoří hry z různých bundlů a akcí za pár korun.
      Bohužel hraju hodně, ale času je málo a už přestávám kupovat hry i ve velkých slevách, pokud je vyloženě v horizontu několika týdnů nebudu chtít hrát. Potom mi totiž jen leží v mé digitální poličce.

      Každopádně je tohle, řekl bych, zlatá éra pro hráče, co se týče cen her. Stačí chvíli počkat a ušetříte enormní částky.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit