Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Odulin
    Tahle móda mě teda zatím úspěšně minula. Na tohle jsem asi moc stará škola. To bych musel svou herní filozofii hoodně znásilnit, aby mi dovolila čumět na někoho jinýho jak hraje a u toho přinejlepším mlčí nebo inteligentně komentuje.

    Jooo před 20 lety jsme sedávali u kamárádů nebo většinou oni u nás a taky sledovali jak jeden hraje. Jenže to byla pro sledovatele taková znouzectnost, samozřejmě hrát chtěl každý. Kdo tu možnost měl, tak pařil a kdo ne, tak holt očumoval. :)

    Platí to i tady nebo ti lidé co sledujou mají možnost hrát, ale raději koukají na "show" někoho jiného?
    • dekujeme že ses s nama podelil o tuhle duležitou informaci, ale tenhle článek je o youtuberech takže pokud nemas k teme co rict, radši nepiš nic
    • Inquisitor
      To jsme tak hráli Resident Evil na PSX. Pět lidí u kámoše v obýváku, jeden hrál a ostatní to prožívali, spolu jsme se slovníkem řešily jak dál. To bylo 97-98, to jsme z PSX byli řádně vypleskaný.
      • a kdyby jset tebkraát měli 5x PSX taky by vsichni cumeli na jednoho nebo by kazdej hral? *3*
        • Inquisitor
          Kdyby chyby :)
    • Jaký je rozdíl když jsem tenkrát seděl u kámoše a on hrál a všechno už dopředu jsem věděl a chtěl jí hrát taky s tím že teď sedím u youtube??
      • kubi-wan
        Já bych viděl rozdíl v tom, že člověk s tim druhym může v reálu interagovat... když si vzpomenu, kolik srandy jsme si užili s kámošema ve čtyřech u kompu toho jednoho privilegovanýho, jehož rodina si ho mohla dovolit. U her jsme se střídali, nebo jsme je hráli dohromady - takže například u Duka 3D jeden chodil, druhej střílel, třetí otvíral dveře (to nikdy nikdo nechtěl dělat)... a čtvrtej čuměl a kecal do toho, jak to máme hrát. A ta pravá zábava vycházela mnohem víc z našeho hašteření u kompu, než ze samotný hry. A i když jsme jen čuměli, jak jeden hraje, bavili jsme se spolu královsky.
        Dokáže tohle váš PewDiePie?
        • Odulin
          Jj tenhle "local coop", kdy každý měl nějakou fci u nás také letěl. :)
      • ten rozdilje takovy jako kdyz stojis ve fronte na cokoliv, ale nikdy na tebe rada neprijde... mne to prijde prasteny stat v takovy fronte *3* misto cumeni na nekoho jak hraje si tu hru radsi zahraju! Popravde jsem dost nechapal, kdyz mi doslo, ze ty videa tam nedavaji jen jako navody pro ty co se ve hre nekde "zaseknou", ale HLAVNE pro ty co misto, aby si sami hrali cumej jak nekdo cizi hraje *8* *8* *8*
  • jenom co jsem dnes ráno přišel do práce, pustil počítač a kouknul na games, uviděl tam obličej toho uřvaného blbečka pewdie-pyje, tak mám pokažený den *16*
    • FattyPillowFan
      pew je borec zawidish mu ty love a fans co ziskal swou prací a tim co umi
      • No jenomže narovinu - čím on ty fans získal? Svou prací? Imho měl dost štěstí založené na nepředvídatelnosti internetu. Natočil pár nesmyslných videí kde při hraní hororů řval do mikrofonu.... lidi to virálně rozšířili "podívejte se co je to za vola" a najednou o něm vědělo lidí. To stejné Francis. Myslší, že se o něm lidi dozvěděli kvůli kvalitě obsahu? Nebo protože slintal rozbrečnej na klávesnici a lidi to šířili "podívejte se na toho chudáka. To je vůl". Co Angry Joe? Vždyť ten už to má v názvu kanálu, že nesmyslně zdrbal a do obchodu vracel i dobré hry...
        Tohle je prostě nejsmutnější na celé youtube scény. (a nemůžou za ani tak youtuři, jako diváci). Pokud chceš být úspěšný, mít velké odběry a s tím spojené zisky, tak to bohužel nezískáš kvalitní těžkou prací :-/ Ale tím, že ze sebe uděláš dobrovolně vola kterému se ostatní budou moci posmívat.
    • Není jednodušší to neřešit a nakazit si tím den?
  • No výborně. Takže se dočkáme dob, kdy budou vývojáři schválně kurvitt hry, aby debilové, co nemají na hry, na ně mohli aspoň čučet jak němci na orloj ve vysokým rozlišení. Se těšim jaxviňa
  • Inquisitor
    Pokud mi to nic nebude agresivně nutit, podsouvat abych to sledoval, tak mi to nevadí. Ať si lidi čumí třeba na prasklinu ve zdi, když je to baví.
    • To je právě problém takzvaně tolerantních lidí. Máme tu škodlivý trend, ale budeme ho tolerovat, protože tolerantní = dobrý. Teď ti to nikdo agresivně nevnucuje, ale pokud se podle toho začnou deformovat hry, tak nakonec zjistíš, že hry se už nedělají pro tebe, ale pro teenagera žijícího před youtubem. Opatrně s tou tolerancí. Tenhle článek je právě o tom, že tenhle škodlivý trend může zasahovat do her i pro lidi, kteří chtějí hrát a youtube jinak ignorují.
      • Tvoje baba je skodlivej trend.
      • TheGGG
        ano, jdi bojovat do ulic ty šašku pomalovaný...
      • Inquisitor
        Tak černě bych to neviděl. A nakonec když to nebudu tolerovat, tak dokážu co? Nesleduju tím pádem nepodporuju a to je tak všechno co můžu udělat. Populární to bude i kdyby jsme se na hlavu stavěli.
      • Ale kdo by kvůli tomu deformoval hry a ještě tím přicházel o zisky?
        Kdo tohle chce opravdu dělat (něco na co se líp kouká než hraje), tak to už dávno dělá - a pak to dá do kin, kde z toho má prachy.

        Nikdo normální nezačne dělat hry tak, aby z toho měl víc peněz někdo cizí na youtube. Je to jen planý poplach.
  • Chcelo by to "reaction video" - starsi oldschool hraci pozeraju a komentuju youtubackych letsplayerov... to by som si pozrel *1* ale inak tiez som tento trend nepochopil, strata casu a mozno aj tej radosti z objavovania novej hry, teda ak sa v tych novych hrach ma co nove zo stranky hratelnosti objavovat lebo 95% su zjednodusene recyklaty recyklatov....
    • MikeR
      Třetí minuta videa: oldschool hráči nenápadně vytahují mobily, snaží se stáhnout nějaký emulátor a rozjet Prince, Dooma nebo Transport Tycoon. Jsou zaznamenány i pokusy o odeslání SMS s obsahem "dostaňte mě odsud". *1*

      Ne, náhodou docela dobrej nápad, na to bych se asi taky kouknul. *4*
  • Popravde YT scenu moc nepobiram. Vetsina se soustredi na decka - protoze neni asi tak moc nutny premyslet nad obsahem a stejne to projde. Ja osobne jsem rad za zdejsi Retro - clovek se podiva kolikrat na hry co si nezahral a hlavne se neco dozvi. Pokud se ma YT scena rozvijet, tak prosim vic obsahu pro 30+
  • MikeR
    Neříkám, že je na youtuberech a twitchterech(?) něco špatnýho! Jenom nechápu, v čem je ta zábava. Vysvětlí mi už někdo, co je přitažlivýho na tom koukat přes internet na jiný, jak hrajou? To je něco úplně jinýho než tu hru prožívat sedíc vedle člověka, co jí hraje, jak je zmíněno v článku. To jsme taky dělali. Aspoň mu do toho můžeš kecat. *1* A přísedící se koneckonců prostřídaj.

    Jediný, co rád dám, jsou naši Retráci. Což samozřejmě není typický letsplay a kluci to většinou doplňujou dobovými recenzemi (někdy prolistujou i zbytek časáku), člověk na to kouká z nostalgie. Vyzkoušel jsem pár typickejch letsplayerů, českejch i zahraničních, známejch i neznámejch, ale vůbec nemůžu přijít na to, co dělám špatně, že je to taková nuda.

    Jasně že chápu přístup "podívám se na 20, 30 minut, jestli to je opravdu hra, za kterou chci utratit nemalý peníze." Ale koukat jak projde celou hrou a v případě sandboxů strávit desítky a možná stovky hodin u videa? Vysvětlete mi to, kurnik šopa! *1*
    • To máš jako sledovat fotbal v televizi. Není lepší si ho sám zahrát? Řekl bych že kolikrát ani ne. Třeba já sleduju lets play her i proto, že se k těm hrám nedostanu, ale chci se na ně podívat. Jindy sleduju, jak hrají jiní obtížnější či multiplayer hry atd. Od některých se učím, jiní mi poví něco zajímavého o hře a jiní prostě jen pobaví komentářem. Je to jen zábava, takže bych nečekal filosofický přesah. *1*
      Nějaký letsplay je ideální třeba před spaním. Pustím a do 20 minut jsem tuhej. Na tohle mám vybrané kanály - spací kanály, kde mě komentář zaručeně uspí (třeba hrej.cz). *4*
    • Když si najdeš streamera který ti sedne, tak u něj dokáže člověk strávit notnou dávku času, ani se nenaděje. Je to o tom aby ti byl sympatickej, měl dobrý hlášky a v neposlední řadě gameplay. Konkrétně když jsem měl chuť na Hearthstone, kouknul jsem na Forsena, u goučka na Restta, lolko Gosu atd atd. Navíc se člověk dost na streamu dokáže přiučit. Možná proto je Twitch tak oblíbenej.
      • MikeR
        Jasně, no. Sympatie určitě bude tvořit notnou část. Nedávno jsem zkoušel nějakýho amíka, co se zaměřoval na sandboxy a survivaly, ke každý maličkosti si dokázal z prstu vycucat příběh a pozadí, vlastně opravdovej roleplay. Byl fakt dobrej, vtipnej, s tím by se chlastalo. *1* Stejně jsem dal po jednom dílu od tří her a nelákalo mě to dál, a to byl bezpečně nejlepší, jakýho jsem viděl. Asi se prostě u počítače nedokážu bavit delší dobu pasivně. *1*
    • a na fotbal se v televizi koukáš? jinak je to to samý co sedet vedle nekoho a koukat se jak hraje. proste je to moderní trend takže jestli se ti to nelíbí chybu hledej spíš v sobe, když všem ostatním se to líbí
      • MikeR
        Na hokej, chozenou já moc nerad. *1*
        No jo, koukám, ale to se vůbec nedá srovnávat. Koukám na výkon živejch lidí, na sportovce co sakra dřou, každej zápas je jinej, počet animací je extrémí, luxusní grafika. Navíc máš většinou tým kterýmu fandíš a proti němu taky nestojí saláti. Rozhodčí udělá chybu a můžeš se krásně vyvztekat. Když někdo dostane hokejkou do rozkroku, tak nefalšovanej soucit. A co teprv MS! Čtvrtfinále je srdce v krku. Fantomas. Zárubovy hlášky. Jako nedejbože, aby se dělaly přenosy, jak pár lidí hraje NHLko, to už bych mlátil hlavou do zdi. (Určitě to existuje, nechci to vědět, nechci to vědět! *1* )

        A jinak - vždyť říkám, že akceptuju, že se letsplaye spoustě lidí líbí a že tam tu chybu nehledám. *1*
      • To je trochu něco jiného. To se spíš blíží turnajovým hrám, kde hrají profíci. Kdežto ti co streamují mají blíž k fotbalu 8. třídy ZŠ o polední pauze.
        Jinak nekoukám na žádný sport ani e-sport. Let's play mi přijde užitečný jen v tom, abych nekupoval zajíce v pytli. Vypnout zvuk se dá vždy, pokud natrefím na něco s "cool" komentářem za každou cenu. Nebo Let's play = first play, kdy ten člověk vůbec netuší co dělá, tutoriál si nepustí a pak se za běhu snaží pochopit co a jak, z toho tak člověk moc nepozná jak se ta hra skutečně hraje.
  • XXDarthVaderXX
    Napíšu to snad jen takto a krátce. Co potřebují zrovna youtubeři mi je v celku u pr*ele.
  • Největší problém je, že se divák letsplaye sledováním byť jen začátku průchodu hrou připraví o první dojem který už ničím nevrátí - ani tím že si poté hru sám koupí a zahraje. Prostě ten prvotní moment kdy spustí hru a všechno vidí poprvé je nenávratně pryč.
    • Upřímně se domnívám, že ten prvotní dojem je dávno pryč kvůli recenzím, článkům atd. o hrách. Přecijenom třeba já, a nedivil bych se, kdyby tak činilo mnoho lidí či dokonce většina, kupuju hry zásadně až na základě prostudování recenzí a posledních pár let i podle videí na youtube. V podstatě vím o hře vše, protože hry jsou pro mě drahé, tak si sakra rozmýšlím, jestli hru koupit, nebo nekoupit. Časy stahování nelegálních kopií už u mě minuly - hlavně kvůli lenosti a strachu z virů a taky kupodivu kvůli blbému pocitu. Samozřejmě si dávám pozor, abych hru neviděl skrz na skrz, protože to bych se opravdu připravil o mnohé. Ale taky záleží na typu hře - např. u budovatelské strategie, simulátoru, sportovní hry můžu vidět desítky hodin videí a číst všechnomožný a nevadí to. U koridorových her, případně adventur, hodně příběhových her je naopak sledování videí rizikem, že se člověk dozví o hře až příliš.
      • Jasně, u těch "zážitkových her" - atmosférické adventury, příběhové hry obecně - to je nejzásadnější, souhlasím. Nesouhlasím ale s tím, že si o hře přečíst nějaké dojmy, ať už recenzi nebo i návod/walkthrough je to stejné jako hru "vidět v akci" - text je zprostředkovaný psanou formou, někdo ti pomocí slov popisuje svoje dojmy, co vidí, co slyší - ale ve videu to vidíš a slyšíš přesně tak jak to je, ten člověk co to hraje to nijak nezprostředkovává, jen to komentuje a předvádí. To je ten kámen úrazu - když ty si potom hru koupíš a spustíš, dojde k jakémusi "dejavú" momentu, a ty místo toho abys měl "čistý zážitek", ničím neovlivněný, místo toho se ti, i kdyby jen podvědomě, vybaví moment ze sledovaného videa.
        • Jasný. Máš tu určitý vývoj. Když jsem byl mladý, dostal jsem od kamaráda diskety s nadpisem "hry". Netušil jsem, co tam bude. Šel jsem úplně naslepo. Většinou tam bylo více her a řadu z nich jsem buď ani neuměl pořádně spustit, nebo jsem netušil, jak to hrát a zjišťoval všudemožně co a jak. Pak přišly časopisy a já si o hrách četl. Už jsem nebyl vystaven tomu naprostému neznámu. Něco málo jsem znal. Některé články byly dokonce podrobným popisem, jak hru hrát a dohrát. Pakpřišly fora, weby a tak a člověk mohl diskutovat s ostatními o hrách. To byla další fáze. Dosud zcela neznámé příběhy nebo dokonce i samotný smysl hry se nyní konečně člověk mohl dozvědět. Představ si, že to dé doby řada her byly prostě jen "hra" a příběh jsem vůbec nechápal. No nakonec tu máme youtube a zcela kompletní průchody hrou včetně všech podrobností o hře samotné. Je to prostě vývoj. Bůh ví, kam to povede. Netuším.

          Víš co, vždycky je tu tvá svobodná vůle ta videa sledovat. Když nechceš, nemusíš o hře vědět prakticky nic. Je to jen a jen na hráčích. Jak jsem psal, strašně záleží na žánru hry.

          Jinak souhlas. Mimo mě šla třeba všechna videa z Darksouls. Tam je strašná škoda vidět ty bossy předem. Není nad to to vidět nejprve sám a být v úžasu a až pak třeba sledovat, jak se dařilo v hraním ostatním hráčům. Např. video na hrej.cz či u games.cz jsem jen poslouchal a neviděl obraz, abych se nepřipravil o ten svůj zážitek. A to je další možnost - jen poslouchat a nesledovat obraz. ;)
          • Hezky jsi to shrnul ohledně bossů v Dark Souls - přesně tak to je. To jsou ty momenty které zpátky prostě nepřetočíš pokud jsi je už viděl a člověka nezachrání ani když si koupí sběratelku. Co já ale řešim - nemáme my, co si uvědomujeme tento "fenomén kazení zážitků", nemáme nějakou morální povinnost na to upozornit ty ostatní kteří to prostě takto nevidí? Hodně těch lidí co hltají letsplay videa si představuju jako mladý týpky na určité vlně, kteří se sami připravují o své potenciální zážitky a nevědí o tom, právě díky nějaké nesmyslné módě. Ty píšeš "je tu tvá svobodná vůle ta videa sledovat", to vím a taky je nesleduju, ale pak je druhá věc - nesobecky a nenásilně otevřít ostatním oči. Kolik kuřáků stále kouří ze svobodné vůle? :)
            • Určitě není žádná škoda na to upozornit, jak ty píšeš. Rozhodně si myslím, že bude řada hráčů, kteří si neuvědomují, že sledováním některých videí mohou přijít o zážitek z hraní třeba i celé hry. To je fakt. Na druhou stranu je to jejich blbost. Já nejsem kuřák, ale nechodím za kuřáky a neříkám jim, jak moc si kazí zdraví a nedělám to dokonce ani v rámci své rodiny. Je to jejich věc. Ale ano, má smysl určitě zmínit názor, že sledování nekterých videí prostě může kazit potenciální zábavu, to ano.

              Dneska je rychlá doba. Dokonce ani ti nejmladší hráči nemají čas hrát tak, jak jsem hrával já. Já u jedné hry dokázal strávit i několik let a znal jí dokonale se vším všudy. To dneska už moc není, řekl bych. Spousta mladých jede od hry ke hře. Protože ale hry nejsou úplně levné, řada hráčů volí snazší cestu, jak se s hrou seznámit - skrze video.

              Tady jde hlavně o to, aby nevznikalo moc her nalajnovaných čistě podle přání youtuberů a jejich komunity. Jak jsem už psal jinde, autoři by si měli stát za svým výtvorem a přání komunity splňovat jen tehdy, když je to přijatelné i v rámci původní vize o hře.
  • Stručně řečeno, jde to do pr*ele.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit