Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Nechutný, nechutný trend které povede k další degeneraci her.
  • Let's play je fajn, pokud chci vidět jak vypadá hra ve skutečnosti. Všichni víme jak vypadají recenze, z nich už nějakou dobu nepoznáte nic. Takže pokud je někde něco co neznám v pěkné akci, tak než to stahovat bůhvíkde s crackem, je rychlejší mrknout na pár videí z hraní a udělat si obrázek a pak případně koupit/nekoupit. Bohužel je dost často nutné vypnout zvuk, ale nechápu, kdo se na to jinak může pravidelně koukat a ještě poslouchat "moudra" těch borců co s tím ztrácí čas.
  • Asi je to tim, že jsem starší ročník (79) a díky rodině, práci a dalším koníčkům nemám na hraní čas, ale zabíjet čas čuměním na video, jak někdo hraje hru, to by mě ani nenapadlo, když si tu hru můžu zahrát.
    • I to může být ten důvod, že si třeba ne vše může někdo zahrát nebo jde výhradně o exkluzivní hru na jinou platformu. I pokud máš tu možnost, pořád ti není nějak cizí se minimálně podívat na slušná videa jiných uživatelů a omrknout jejich zkušenosti a tipy s danou hrou. Já třeba podobně odebírám YT kanály, které se například věnují čistě multiplayerovému i singleplayerovému hraní (Total war série, Company of heroes, Men of war a další z podobných žánrů) nebo on-line komunit a klanů specializující se v určitých, převážně militárně zaměřených fps hrách a jejich vlastních akcích (Arma, Project reality aj).

      Osobně však zároveň nepatřím mezi fanoušky v článku zmíněných "letsplayeí", které jsou dneska během hraní hry chápány jako "žvatlání a třískání ze sebe emocí do kamery" typu pewdiepie a podobných chujů. Ale na kvalitně odehraný gameplaye bez keců a zaměřený čistě na "zážitek" a "ukázku" dané hry (i navzdory tomu, že je zprostředkovaný pochopitelně někým jiným) si potrpím. Netýká se to samozřejmě všech her, ale třeba ty řečené sandboxově zaměřené tituly typu Grand theft auto nebo Assassins creed, či třeba příběhové a lineárně zaměřené hry, o které není takový zájem, ale přesto je chce člověk z hecu vidět, zde figurují dost.

      Já osobně tuto problematiku vždy bral jako pouze dobrovolnou činnost každého hráče/nehráče/uživatele, pokud se rozhodne na hru "dívat" než ji z nějakých důvodů hrát a tak nějak jsem v tom nikdy neviděl žádný velký problém. Ale představa, že by tvůrci měli tvořit hry a jejich koncept tak, aby jejich obsahem a průběhem a rychlostí v podstatě uvázali hráče pro nějaké potenciální diváky, kteří by tím náhodou o něco neměli přijít na YT, tak to mě moc nějak taky nevzrušuje.
    • Přesně. Taky jsem tenhle trend sledování, jak někdo hraje, nepochopil.
    • oprava: ... nemám na hraní tolik času ...
      • Ono je to podstate to samí jako koukat na fotbal čí hokej v TV.
  • já sleduju pravidelne. dokážu se dívat i na letsplay farming simulatoru nebo train simulatoru. ale tyhle ječící letsplayery (jako je treba odkaz v článku na lets play z minecraftu) nesnáším.
    jinak to zaleží od publika, nekdo ma rad nenáročnou zábavu od infantilniho letsplejera, nekdo se podíva rad treba i na lets play kerbal space program ktery dela nejakej dospelej a inteligentní človek.
  • kubi-wan
    Je tam překlep. Hnedka v nadpisu. Mělo tam bej napsáno "Jak letsplayeři kurví hry".
    Jen jsem viděl ksicht toho upištěnce, měl jsem nutkání vypnout internet.
  • Ne, s budoucností videoher to nevypadá růžově :-(
    • Jakto? Hry hraje víc a víc lidí a vydělávají víc a víc peněz. Fakt katastrofický scénář. Ano - na jednu stranu to znamená, že vychází i víc casual her. Víc remasterů apod. Na druhou stranu když se podívám na to co vychází toto jaro tak vidím Dark Souls 3 (parádní záležitost), Ratchet and Clank (parádní záležitost), Uncharted 4 (o tom snad nikdo ani nepochybuje), Dirt Rally (opěvované závody), Hitman (sice po epizodách, ale jinak návrat ke kořenům série), No Mans Sky (vypadá moc dobře a snaží se o něco nového). Do toho vychází průběžně Kings Quest (krásnej návrat starých humorných adventur). A velice brzy by měl vyjít druhý velký datadisk do Witchera 3 To jsou jen ty věští a dost aktuální.
      Takže i když úplně bojkotuji jakýkoliv remaster, f2p hry, nehraji na mobilech, nebaví mě online střílečky typu Division, tak si fakt není na co stěžovat. Zajímavé hry se mi doma kupí rychleji, než je stíhám dohrávat.
      • Souhlas, vycházejí dobré hry, které navíc vypadají pochopitelně čím dál lépe. Ale subjektivně mi přijde, že minimálně od generace PS3 je nastolen trend přílišného zjednodušování. Srovnej třeba první Deus ex s DE:HR - ikdyž je to podle mě jedna z nejlepších her vůbec, hodně jí oproti DE okleštili. Série The elders scrolls (mimo jiné) kvůli zjednodušování šla úplně do kytek. Původní a nové fallouty nemá vůbec smysl srovnávat. Jediná hra, kterou jsem měl v poslední době problém dohrát, bylo GTA IV - ale jenom kvůli nechutnému bugu, kdy se při určitém pořadí plnění misí neobjeví ta finální. Nemůžu si pomoct, ale mně v nových hrách trocha výzvy chybí (čest výjimkám). A teď se dozvíme, že vývojáři záměrně upravují (a čím dál víc upravovat budou) design her pro sledování záznamů, čili minimální nároky na soustředěnost nebo nedej bože myšlení - to je přece z tohohle pohledu naprostá katastrofa.
        • Já ani tady až tak nesouhlasím. Ono na staré dobré časy se dobře vzpomíná. Ale to jak se na ty hry díváš ovlivňuej nejen kvalita (ta samozřejmě taky), ale spousta dalších faktorů, které se ve srování ignorují a všechno se automatický svádí jen na kvalitu. Při srovnávání starých her se imho zapomíná, že:
          1 - Srovnávají se "hry co hraji teď" s hrami co "vyšly 1993 - 2003". Prostě se nebere ohled na to, že dříve taky hra jako Deus Ex vyšla jednou za hooodně dlouho a nebyl to standard. Ale pouhá výjimka. V průměru vycházely mnohem větší blbosti než dnes! A i dnes se jednou az čas ukáže nějaká kvalitní hra (i když třeba na poli indie. Třeba nejde srovnávat přímo s Deus Exem, ale vyniká zase v jiných vlastnostech)
          2 - Zapomíná se, že se člověk mění. Když mi byly 4 roky, bavilo mě hrozně lego. Dnes mě nebaví. Je lego horší? Je méně zábavné? Není. Je úplně stejné. Já jsem se změnil. Není možné očekávat že ve 30 letech budu mít na hry stejný pohled jako jsem měl v 10ti letech. Jak kvůli věku, tak kvlůi tomu, že jsem od té doby hrál stovky titulů. A to co mi tehdy přišlo strašně revoluční a zábavné, mě dnes už může nudit a otravovat (i když by to bylo paradoxně lepší a propracovanější, už to není jako poprvé)

          Jako zkus s na nějaké hry podívat objektivně. Uvádíš The Elder Scrolls - jako sorry, ale ta hra je díl o dílu lepší. První dva díly jsou zabugovaný brak, který nešel ani dohrát do konce. trojka byla teprve pořádně hratelná, ale s monotóním světem beu duše (všichni měli skoro stejné hypertextové dialoy). Oblivion to maličko vylepšil, ale pohnojil přehnaným level scallingem. A Skyrim už mi přijde víceméně úplně v pohodě a opravil většinu nedostatků Oblivionu. Fakt bych chtěl vidět hráče, který nehrál ani jeden z dílů a objektivně řekne, že se mu jednička nebo dvojka líbí mnohem víc než Skyrim. To řekne někdo jen z nostalgických důvodů.
          Já bych prostě ne vše sváděl na hry a jejich kvalitu. Ale na to, že v dospělosi už mě žádná nemůže nikdy ohromit tak, jak když jsem poprvé hrál Wolfa a tvl ono to bylo 3D!!!!
          • "První dva díly jsou zabugovaný brak, který nešel ani dohrát do konce."

            Brak? Daggerfall lze *s patchema* normálně dohrát. Krom toho je to nejpromakanější (co se týče mechanik) a nejrozsáhlejší hra série. To je jednoduchý fakt...
          • Že se hry globálně zjednodušují je fakt, to skutečně neokecáš ani 1000 stránkovou esejí o dobrých časech a zážitcích z dětství. Já začínal na ZX Spectru a 286 PC, na hrách typu Prince, Scorched Earth, Goblins, Arkanoid atd. Přesto mám nejoblíbenější hry ze zlatý éry (System Shock, Half-life, Deus Ex, Quake, Crusader, Diablo, Planescape...). Spousta těchto her dodnes v určitém směru nebyla překonána.
            • Hmm. Tak schválně sem si zagoogloval. Příklad:

              Level 66: Deus Ex, Diablo II, Earth 2150, Ground Control, Terminus, Vampire the Masquerade.
              Level 61: Asheron’s Call, Battle Zone II, Final Fantasy VIII, Messiah, Thief Gold, Mechwarrior 3.

              Stačí si projet prvních 5+ let Levelu a Score. Každý měsíc minimálně 2 pecky...
            • Jasně. Ale jak jsem psal - jmenuješ hry které vyšli v dost velkém časovém rozmezí. A rozhodně zdaleka nejsou ideálním statistickým vzorkem toho, co tehdy vycházelo. Tohle nebyl ani zdaleka standard. I tehdy vycházeli převážně jednodušší a blbější hry.
              A i dneska vycházejí hry, které zase v té minulé době neměli žádnou obdobu (když by jsi mi v roce 1995 ukázal LittleBigPlanet nebo Witchera 3 asi bych hodně slintal a rozhodně to nehodil do koše s tím, že mám přece lepší hry :-D)
          • OK, ten můj příspěvek opravdu vyzněl hodně staromilsky, byť bezděčně. V těch dvou bodech máš samozřejmě pravdu, jenom k 2) bych dodal, že když mě hra ne/bavila před 15 lety a ne/baví mě pořád, tak nemusí být chyba/hodnota ve mně - nějaká stará nehratelná kravina člověka naopak z nostalgie velice rychle vytrhne. Obecně zjednodušování her (nejde mi o obtížnost, ale hlavně herní mechanismy) mi vadí, což je můj osobní problém. Co se ale tématu týče, přijde mi uhozené, že se upravují hry pro lehčí stravitelnost divákem youtube. Vývoj je potřeba, ale tenhle směr mi nepřijde správný. Proti přehlednější grafice nic nemám, ale nevěřím, že to končí u ní. Pochopitelně mě nikdo nenutí hry kupovat, ale minimálně se tím může znehodnotit řada potenciálně výborných titulů, což je podle mě škoda.
  • Čím víc lidí bude na ně koukat, tím méně lidí ty hry bude hrát. Proč si koupit hru, když už jsem ji viděl, hlavně hry, co mají pouze singl? Není to tak u každého a ani ne tak u stávající generace, ale ty další, to bude podle mě jedna velká katastrofa koukající pouze na lets play, protože nebudou vědět, že hry se dají i hrát. Dřív nic takového nebylo a všichni hráli, nečuměli.
    • jakubc
      Až na to, že v takovém případě se prodeje her propadnou a nikdo je nebude dělat, takže nebudou ani videa... *3* Nějak se mi to nezdá ty jo. :-D
  • Ještě dodatek - dokážete si představit kdyby youtubeři začali natáčet tzv. "Let's Watch" videa? Youtuber by si vysílal film, třeba nové Hvězdné války, a v pravém horním okénku bychom sledovali jeho reakce, poslouchali jeho prupovídky a názory na film. No nebyla by to zábava? To by asi lidi řvali jak dotyčný ničí umělecké dílo. U her je to ale v pořádku. A nebo toto - holka na videu předčítá nejnovější knihu Stephena Kinga, co minutu se zastaví a reflektuje svoje názory, zamýšlí se nad chováním postav... Ne, určitě by to nerušilo zážitek z knihy. Tady máte odpověď proč se videohry nikdy nebudou brát seriózně jako dospělá umělecká disciplína.
    • vlastik.plaminek
      Jenomže podobná věc už tu je. Říká se jí režisérský komentář a funguje minimálně od nástupu DVD. Sice ti tam nežvatlá noname kiddo, ale pořád platí, že ti někdo kecá do filmu.
    • TheGGG
      ale něco podobného u seriálů existuje... ne jen reaction videa na krátké pasáže, ale třeba i na půlku nějaké episody... ženské a holky co ječej nad scénama v GoTku nebo TWD, toho máš plný YT...
    • VonHayek
      Není to sice asi úplně to samé, ale například web REDLETTERMEDIA dělá kompletní "alternativní" zvukové stopy k různým starým filmovým peckám (opravdu kvalitním i těm spíše Béčkovým) a je to de facto jen pokec několka týpků, kteří sledují daný film a mají k němu vtipné i poučné poznámky.

      Takže když se taková věc zpracuje dobře, je i takový "let's watch" fajn...
    • Reaction videa na všechno možné jsou naprosto běžná. Nevím jestli celý film (nějaké short filmy určitě). Ale frčí videa, kde koukáš na youtubera jak kouká na trailer na film.
    • Magister_Peditum
      Ono už to vlastně existuje. Nevím jestli u celých filmů, ale existují různé "reakce na nějakou scénu nebo trailer". Přirozeně většinou naprosto dem*ntního charakteru. *15*
    • Hra není film, ani kniha. Je to specifický žánr.

      Já myslím, že hry se už docela berou vážně. U nás je to pořád všelijaké, ale v zahraničí je to podstatně lepší. Mezi hráči je řada skutečných osobností - i těch velmi známých, které se netají tím, že hry hrajou a vůbec se za to nestydí. Myslím, že je jen otázka času, kdy hra bude zcela rovnocenná s filmem a knihou. Samozřejmě vždycky tu bude nějaký rozumbrada - to máš dneska taky lidi, co nedají doplatit na černobílé fotky, koukaj na fakt divný filmy a čtou divný knížky, případně chodí na divné divadelní představení atd. To bude vždycky.

      Ve hrách se točí strašný prachy a tohle bude tlačit na vydavatele, aby udělali z her tu nejnormálnější zábavu pro všechny, protože to znamená peníze navíc. ;)
  • Magister_Peditum
    Taky se občas kouknu na nějaký lets play video, ale většinou je to u hry, kterou i sám hraju, tudíž se v tom orientuju. Pokud ale někdo výhradně sleduje lets play, tak se ptám, jde ještě pořád o hry? Když se toho aktivně neúčastním?
    • "jde ještě pořád o hry?"
      Nejde o hry. Jde o koukání na lets play videa.
  • Vidlec
    Já osobně koukám jen na přenosy turnajů z Cska a Doty. U takovýchto e-sport her to chápu, že je autoři už dělají s ohledem na diváky. Ale singleplayer hru? Podle mě blbost.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit