Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • smejki
    že mě s tím stylem komunikace trochu nakrkli (hlavně ve smyslu, že sami sobě ubližují), tož jsem založil topič na fóru http://forums.obsidian.net/topic/60172-for-devs-bad-communication-is-hurting-the-project/
    • sleepless
      Komunita je poněkud paranoidní...pokud už nevěří "svým" lidem, tak si podobnou hru snad ani nezaslouží. Čili tvá iniciativa by měla směřovat spíše na paranoiky, než na vývojáře. U nich fakt chybu nevidím.
      • Nejde o to jestli komunita veri. Jde o to, ze pokud budou komunikovat, prispeji i lidi kteri si nejsou jisti jestli je to pro ne. Plus pokud budou ty vyssi mety trochu zajimave, fura lidi muze prispevek zvysit. Ja beru ze je to vsechno hodne narychlo (a navic byl vikend), proto doufam ze se styl komunikace zlepsi. Osobne se mi hodne libilo jak to delal Brian Fargo, ale ne kazdy je takovy showman jako on ;-)
      • smejki
        osobnější komunikace mi chybí tak jako tak *3*
        • GlaDOS
          Souhlasím se smejkim. Total Annihilation jsem předtím vůbec nehrál, ale jak Uber dobře komunikoval s fanoušky a měli promyšlené stretch goals, tak jsem nakonec přispěl velmi rád. Jinak jsem celkem fanoušek starých RPGček, ale prezentace Project Eternity vypadá trochu suše. Nakonec asi taky přihodím, ale zatím si nejsem úplně jistý.
        • Black_Hand
          lol, ty taky dokazes byt pekne sarkasticky: "How can people ask for old-school RPG when they are unable to read a text and understand it properly?" :)))))
        • Myslím si, že máš pravdu a jsem rád, že to vidíš i jako fanoušek. Tento projekt mi od začátku přijde ohledně prezentace a komunikace o dost slabší, než Wastteland, DFA a spol, někde tady jsem to už popisoval... Já nejsem paranoik ani ultrafanoušek oldschool RPG tohoto typu (Planescape zbožňuju, Fallout mám hodně rád, se zbytkem je to už o něco horší), nad příspěvkem jsem váhal a styl té KS kampaně byl jedním z faktorů, který mé určité počáteční nadšení zchladil a asi nepřispěju. Takže to má efekt i na váhavé, není to jen o fanoušcích a paranoicích - těm prvním k otevření peněženek napsat "Obsidian" a "Kickstarter" v jedné větě, ti druzí něco proti najdou vždy.
    • USER47
      Víc než tohle mě sere to děsně křečovitý nadšení a předstíraný překvapení, jak dobře to jde:). Přitom jim muselo bejt celkem jasný, že ten milion nasbíraj za chvíli...

      Zejména to video u druhýho updatu je dost meh.
    • GJ! Snad to pomuze...
    • Black_Hand
      hmm, tech odstupu jsem si drive nevsim. myslel jsem, ze budou automaticky ok. jak vidno tomu tak neni. ironii je, ze jsem si stezoval uz predtim na neosobnost (neskryvanou PRovitost) nekterych kickstarterovych prezentaci.
      • ucho
        a přitom Obsidiani mají projekt, u kterýho bylo jasný, že může trhnout rekord. ale začali trochu nešikovně no. jako by to spustili a nechali být. přitom mohli mít už přes dva milióny teď, kdyby to rozjeli šikovněji, je to takový promarněný potenciál :).
    • Cahir
      Dobrá práce! Ty vole ale jak to tak sleduju, velká část diskutujících naprosto nepobrala pointu topicu...
  • Ja bych to nevidel tak cerne jako vetsina diskutujicich. Podle me necekali ze se to vybere behem jednoho dne, a tak museli narychlo vymyslet nejake cile, aby to nevypadalo ze penize co se vyberou navic nebudou k nicemu. Vic hratelnych ras pro spoustu lidi znamena vetsi znovuhratelnost, plus musi se pro ne vymyslet nove dialogy, mozna i questy, reakce s ostatnimi z druziny atd. To neni diablo 3, kde ma barbar s iq tykve stejne kecy jako namyslena carodejka ;-)
  • Malo nekdy znamena vice. K cemu je mi 20 ras, kdyz si sou vicemene podobny vejce vejci? A kdyz tam ke vsemu cpou vsechno v zavislosti na tom, kolik dostanou penez, tak mam jiste obavy o pribehovej podklad. Staci 4 rasy, 4 spolecnici, smysluplna, odlysna povolani a hlavne vyvazena hratelnost. Do ni bych spis hodil ty prachy. Do tisicu hodin betatestingu, aby vyslednu produkt vysel nezabuggovany, nestalo se ze prvni tretina hry je "hotova" a zbyle dve prazdne, nedodelane .... a ktomu 20 ras a 10 spolecniku, co behaji jak kupka gruntu ve Warcraftu2 a kosi vsechno stylem oznac vsechno, posli to na to, zmasakruj to a jed dal ...
    • myslim ze si to spatne pochopil nebo si zadne stare rpg nehral urcite by si nemel v parte 10 spolecniku pouze by si mohl vybrat z 10 spolecniku to je celkem rozdil
  • Mám obavy, že pri takomto hurá systéme bude pri 5 miliónoch dolároch 11 spoločníkov a 13 rás. Občas býva menej viac a už sa neraz stalo, že prílišná megalománia hru potopila (napr. Gothic 3)
  • Robotron3
    Síla oddaných fanoušků tradičních RPG je opravdu velká. Jasné bylo, že se to zaplatí, ale takhle rychle? Až si člověk říká, jak je teda možný, že lidem stále vtloukali vydavatelé do hlavy, že takové hry už nikoho nezajímají a nevyplatily by se. Na tohle je ten Kickstarter vážně super.
    • Cahir
      Pořád je to minorita oproti fanouškům AAA titulů. Jestli se Projectu Eternity prodá 10 milionů kusů, pak se možná nějakej publisher rozhoupe...
      • Osobne bych si pral ne to, aby se rozhoupali nejaci vydavatele, ale spis aby si i ostatni studia uvedomili, ze ty darmozrouty k nicemu nepotrebuji. V dobe digitalni distribuce jde hlavne o financovani projektu a reklamni kampan, pokud se o tohle postara treba kickstarter, bude cely vyvoj jednodussi, mnohem levnejsi a hlavne do toho nebude kecat banda tupcu kteri na svete rozumi jenom penezum a nicemu jinemu. Je to sice asi trochu naivni, ale one can dream ;-)
      • Robotron3
        10 milionů? Který hry se prosimtě prodá 10 melounů, většinou jsou rádi, když překročí jeden.
        • Cahir
          *1*
          Skyrim 12m, Fallout 3 10m, Fallout: NV 7m, Mass Effect 4m... *3*
          A páně publisher má tedy o modelech, který táhnou, jasno...
          • rofl všetko čo si vymenoval je multiplatformova zaležitost ,kde pc predaje tvoria drvivu minoritu a navyše tych tvojich 10 m prekročilo iba skyrim takže ten prispevok nad sebou si nijak neprebil
            • Cahir
              Tak to byla samozřejmě nadsázka. *7*
          • Robotron3
            No to máš jenom dvě z celýho počtu vydaných her za poslední dobu? Sám vidíš, že je to minimum her. Nikdo nemůže čekat, že nějaká hra dosáhne automaticky deset milionů prodaných kusů, to je přemrštělé očekávání, které se povede třeba jedné hře do roka a ani to ne. Tohle nemá co dělat s výmluvou, že tradiční RPG zajímá minimum lidí a nevyplatilo by se to.
            • Cahir
              "Až si člověk říká, jak je teda možný, že lidem stále vtloukali vydavatelé do hlavy, že takové hry už nikoho nezajímají a nevyplatily by se" - Já se bavím o téhle tvé větě, o ničem jiném. A tvrdím, že to lidem vtloukali do hlav proto, jelikož je to pravda. Podíváme-li se na herní průmysl, pak tradiční RPG zajímá opravdu minimum lidí.

              Až většina publisherů začne zastávat filosofii, že raději budou financovat model, který sice nevydělá tolik jako jiný model, ale zato si klade větší umělecké ambice (aneb až se z finančníků stanou poučení mecenáši), tak bude ráj na zemi. Tomu ale nevěřím...

              O ničem dalším se nehádám...
            • Robotron3
              Proč se dělají strategie, které nikdy nevydělají to co Skyrim, proč se dělají adventury, které nikdy nevydělají to co skyrim, proč se dělají logické hry, které nikdy nevydělají to co Skyrim, protože tu je proboha skupina lidí, kteří by si takové hry koupili. A je uplně jedno, že to neni hra jako Skyrim, a že se ji neprodá dvanáct melounů. Já uplně žasnu jako blázen, kam na tyhle názory hráčí chodí, ty si snad nějaký člověk od vydavatelské společnosti? Nebo distributora? Ty tam pracuješ? Vždyť mluvíš ještě hůř, než by si to zdůvodnili oni. Pokud je tu nějaké publikum, je dobré mu to co chce nabídnout, protože oni si to koupí. Náklady na vývoj tradičního RPG v izometrickém pohledu není zdaleka takový, jako Skyrimu. Když Skyrimu se prodá 12 milionů a oni budou mít 12x menší rozpočet, tak je to asi o něčem jiném ne?
            • Cahir
              Ne, o RPG se nebavíme proto, aby se mi to hodilo do argumentu, ale proto, že tvůj první příspěvek hovořil o RPG, což je žánr s naprosto specifickým modelem. O západním trhu a hrách se bavím proto, jelikož západní SP RPG hry táhnou hlavně v Americe a u nás.

              "Až si člověk říká, jak je teda možný, že lidem stále vtloukali vydavatelé do hlavy, že takové hry už nikoho nezajímají a nevyplatily by se." Mluvíš v podstatě o tom, že publisheři se mýlí, když zatracují oldschoolové modely RPGéček. A já tvrdím, že to není pravda. Série TES, ME, Fallout a DA jsou hlavními tahouny AAA RPG her. A všech těchto her se prodá miliony kusů... Sem tam vyjde nějakej Witcher, nějaká Dragon Dogma apod., ale 1) jde o tituly, který v žádným případě nejsou old school, ale naopak se snažej být moderní (a že má Witcher hodně voleb na jeho konceptu nic nemění, do modelu BG má hodně daleko) 2) o tituly, jejichž vydavatelé nejsou hlavními hráči na našem trhu.

              Takže proč by měl publisher multiplatformích akčních RPGéček jako je Mass Effect, z něhož vytříská miliony, obracet svou pozornost k oldschoolovému modelu RPG hry, která nebude multiplatformní a nikdy mu takový prachy nevydělá?? Jestli si Wasteland koupí 500k hráčů, bude to pro velké hráče na trhu pšouk, který jim nebude stát za pozornost. Jestli se ho prodá 1 milion, tak se z toho taky nepos*rou a raději budou dál investovat do osvědčených RPG modelů.

              Prostě a jednoduše, co se velkých publisherů týče, nemáš pravdu. Co se malých publisherů týče, je tvůj post bezpředmětný, jelikož ti sice vydávají originálnější hry, ale rozhodně nediktují trhu... Moje skromná předpověď je tudíž taková, že oldschool hry se vrátí díky projektům jako Kickstarter, ale pozornost významnějších publisherů si opravdu nezískají. A mám-li k nim být fér, ani je z toho nemůžu vinit, protože dnešní mainstramovej hráč by se u Baldur's Gate posr*l... Hry ve stylu starých pecek jedoucích na IE budou podle mne vždy záležitostí menších komunit.
            • Robotron3
              Proč bychom se měli bavit o západních RPG? Aby ti to vyhovovalo do argumentu? To je přece jedno, jestli to je západní RPG, nebo uplně jiná hra, důležité je, že je o ní zájem, což tady o Project Eternity vidíš, že zájem je. A srovnávat to s nějakým Skyrimem, a tvrdit, že když by taková hra nepřesáhla deset milionů, že by se nevyplatila? je hloupost. Což by snad nedokázali tvrdit ani ti vydavatelé, aniž by byli pro smích :) Kdyby byla hranice výdělku nad deset miliónů prodaných kusů, tak by ti vyšla jedna hra za dva roky, a to kdo ví jestli :)
            • Cahir
              Bavíme se snad o západních RPG, ne?! Kolik ti jich za rok vyjde? Tohle nejsou žádný výjimky ale v podstatě jediný AAA RPGéčka na trhu... Proč by měl publisher lejt prachy do projektu, kterej nebude multiplatformní a kterej prostě tolik nevydělá.
    • ucho
      no možná za to může trochu i skutečnost, že tu hru ještě nikdo neviděl a každý si pod tím může představovat malinko ten svůj ideál... je to příslib něčeho nového, co zde dlouho nebylo, tedy nedostatkové zboží... uvidí se, jak k tomu budou lidé přistupovat, až se některé projekty dokončí.
  • Přispěl jsem. Chtělo by to minimálně 2M (player housing by nebyla špatná věc).

    Ale mám strach, aby to nedopadlo jako všechny ostatní Obsidian hry (i Planescape připomínal v poslední třetině combat simulátor). A ani nevíme, jakou bude mít Eternity prioritu v případě, že se pustí do vývoje něčeho, za co jim zaplatí třeba 10x víc, než kickstarter.
  • Keyz
    Nechápu proč tam dávají nové rasy atd.To budou muset hodně věcí předělat aby tam ta rasa seděla a svět na to nějak reagoval.Aby to nebylo šité horkou jehlou a nebyla tam ta rasa do počtu....
    Kdyby raději ty prachy použili na další díl,anebo rozšíření již vydané hry.
    To mně nepřipadá jako dobré hospodaření.Když mám nějaká cíl a ten se splní tak si přece zbytek nechám a použiji ho když se něco podělá.Anebo po vydaní hry na další díl/rozšíření.Pak nebude třeba již říkat si o prachy když je budu mít.
    • ucho
      1) peníze se vybírají na konkrétní projekt, kdyby si je syslili na další, je to zlodějina
      2) požadovaná suma nepokryje ani polovinu vývoje, tedy tak jako tak do toho investují vlastní peníze
      3) v současné fázi nejde o zisk, teď jde o získání prostředků na vývoj, na jehož konci má být produkt - hra. zisk přijde až následným prodejem (teď vývoj zafinancuje dejme tomu 50 tisic lidi. úšpěšné hry by se ale mělo prodat klidně 100-500 tisíc kusů, když zůstanu na zemi, což by mělo přinést prostředky i na další projekt bez nutnosti kickstarteru...
      4) ty rasy mají pravděpodobně +- promyšlené, jen čím víc jich tam zakomponují, tím náročnější (dražší) všechno bude, jde jen o prostředky
      • Keyz
        Právě to myslím.Snad to mají dobře spočítané aby nové cíle co si dali jím finančně a časově nějak vyšli.Opravdu by pak bylo špatné kdyby na případné pokračovaní znova žádali peníze,protože to nedokázali prodat s takovým ziskem jaký by potřebovali.
        • ucho
          není to jejich první hra. počítám, že plánovat umí a umí odhadnout i náročnost. pokud bude projekt úspěšný, určitě na hře vydělají a budou mít i na další projekt. pokud to bude propadák, znovu jim na kickstarteru lidi peníze nedají, tak je to jedno. u takto zkušeného týmu je ale propadák nepravděpodobný. otázkou ale pořád je, co ta sestava za tak krátký čas předvede a jestli hra bude mít duši.
          • Naopak plánovat neumí, ale v tomhle případě moc nemusí, když je časově nežene publisher.
          • Black_Hand
            no jo no. napr. lidi moc nemluvi o tom, ze byt uplne bez milestonu je spatne. ve spouste kickstarteru jsem videl tvrzeni, ze je super nemit milestony. spis bych rekl, ze problemem jsou nerozumne milestony, ktere stanovuji lide, kteri zas tak vyvoji hry moc nerozumi.
        • Black_Hand
          ok, jenze zatim nemame predstavu kolik do toho planuji investovat oni sami. pokud by jely naklady ciste jenom z kickstarteru tak by byl zisk z prodeje kazdeho kusu lidem, co nedali na kickstarteru tolik aby kus dostali, okamzity.
    • Black_Hand
      ty rasy mohou byt v loru, ale ne hratelne...toto to neprimo potvrzuje: "New Playable Race [...] Expands your options for character creation"
  • Dodatečné cíle jsou pěkný podvod, protože na začátku vůbec neřekli kolik ras, povolání společníků tam bude, takže to všechno už dávno můžou mít v plánu jen si o teď vyškemrají víc peněz. A když se jim na to nepodaří vyškemrat, tak to tam stejně můžou dát nebo to budou prodávat jako DLC.
  • hře držím palce, ale tohle je směšný...

    "když od vás získáme tolik a tolik peněz navíc, přidáme hratelnou rasu a postavy a společníky"... stejně je mají vymyšlené, stejně určitě mají představu, co to bude za postavy, jak budou fungovat a podobně. kolik asi tak stojí dolarů implementovat jednu rasu do hry? :D
    • v lecčem máte pravdu, ale stejně mi přijde nepravděpodobný, že by z vymyšlenýho projektu prostě odstranili celou jednu rasu (to znamená včetně její historie, jimi obývaného světa atd.) jen proto, že dostali o 200 000 dolarů méně...

      v nejkrajnějším případě by je pak stejně použili do datadisku, přece by to nevyhodili :D
      • Myslím, že to chápeš špatně. Pokud už mají nějak rozpracovaný Lore, tak tam mají jistě mnoho ras a jiných věcí. Tady nejde o to, že když nevyberou dost peněz, tak jí smažou z povrchu zemského, oni pouze tu či onu rasu přidají do kolonky "hratelná" což není jistě zadarmo.

        Podívej se na takové Guild Wars 2. Ve hře je 5 hratelných ras, ale ve světě můžeš potkat mnoho dalších a to i takových, které měli být hratelné. Např Tengu (ptačí rasa) byla plánovaná jako šestá hratelná, ale z časových a peněžních důvodů není, což ovšem neznamená, že ve hře není.
      • Thorleif_cz
        Nejspíš tak nějak, 1,1M bych viděl jako minimální vklad pro to, aby se ta hra udělala... Pokud by se vybralo tohle a ani o kačku víc, tak by tvůrci nejspíš další dodatky cpali formou dlc, třeba i zdarma... Podle toho, kolik by se pak prodalo kopií. Ale co já si myslím a jak to ve skutečnosti je, mužou být dvě naprosto odlišný věci.
    • Hodne, pokud ta rasa ma byt odlisna a hra ma byt presto vyvazena a dobre odladena. Prace a tedy naklady se vzrustajici slozitosti rostou exponencialne, ma-li zustat zachovana kvalita.
    • Thorleif_cz
      Mezi dělnictvem koluje takové heslo: "Nejdražší je lidská práce."
      A navíc, když se na to koukneš logicky, tak $1,1M není rozhodně částka, kterou by se dal zafinancovat celý projekt (alespoň já osobně si to myslím), takže prostě ty další mety slouží k motivaci lidí. Přece neslíbí něco, na co by jim ve finále nestačily peníze?
    • Model, scénář, dialog, dabing, interakce okolí + příslušné znásobení počtu komplikací při testování. Pokud to berete jako boudu na hráče-investory, pak vězte, že je to standardní kalkulace. Začali s myšlenkou a tu pak postupně očesali na nejnižší možnou úroveň tak, aby zůstala zachována hratelnost a původní záměr. Když překročili očekávanou finanční hranici, vrací postupně to, co padlo ústupkům. Je to logické a kulišárnu bych v tom nehledal :)
    • Magister_Peditum
      Je celkem jasný, že to už mají dávno vymyšlený. Proč tím ale trochu nepomoct váhajícím, kteří ještě do kasičky nepřidali? *15*
  • lol kdo dneska hraje offline hry když je tu guild wars 2
    • Synku, běž tahat kačera do gw2 a nechej nás sentimentální herní vlky napokoji.
    • /facepalm *7*
      • miker17
        /double facepalm *7* *7*
        • deridon
          http://tinyurl.com/3bg4ldm když je double málo..

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit